Polecane posty

Matey    895

Dowodem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji rolniczych, o których mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy,

w zakresie tytułu kwalifikacyjnego lub tytułu zawodowego, lub tytułu zawodowego mistrza w zawodzie przydatnym do

prowadzenia działalności rolniczej, jest świadectwo z tytułem wykwalifikowanego robotnika lub dyplom z tytułem mistrza,

w zawodzie wymienionym w § 5, wydane przez państwową komisję egzaminacyjną, lub świadectwo albo zaświadczenie

ukończenia trzech stopni zespołu przysposobienia rolniczego, albo świadectwo ukończenia szkoły przysposobienia rolniczego.

 

Z dziennika ustaw, wklep sobie w googlach dowód potwierdzajacy kwalifikacje traktorzysty i klikasz w pierwszy odnośnik (PDF)


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz88    0

Witam serdecznie. Jestem na studiach podyplomowych rolniczych na SGGW w Warszawie. Moje pytanie odnosi się do tego, czy można dostac dopłaty na Sad? Wiem, ze nie moge się ubiegać na doplaty jeśli chodzi o młodego rolnika (posiadam tylko 7 ha gruntów z czego większość to własnie sad). Chcę w przyszłym roku wymienic kilka drzewek bo już są leciwe i niektóre opanował grzyb. Bardzo prosze o odpowiedź i prosze też o informacje gdzie mozna poczytac na ten temat.

 

Pozdrawiam Łukasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Założyłem temat ponieważ mam pewien problem.

A więc tak, w tamtym roku dokładnie w marcu można było składać Wnioski na MŁODEGO ROLNIKA. Nie składałem wtedy wniosku. Potem mówili w telewizji że następny nabór wniosków będzie w miesiącu wrześniu.

Dlatego postanowiłem z rodzicami 4 lipca 2012r przepisać gospodarstwo na mnie, czekałem cały wrzesień aż w końcu poszłem do Agencji i spytałem się kiedy zaczną się nabory na Młodego Rolnika, pani pracująca tam odpowiedziała że nie przewidują na razie takich naborów. Że mam po prostu czekać.

Za około 2 miesiące minie mi 12 miesięcy od przepisania gospodarstwa i wtedy minie mi status Młody Rolnik i prawdopodobnie nie będę mógł już się ubiegać o to dofinansowanie.

Dlatego chciałem się zapytać:

Co mógłbym zrobić żeby po prostu jakoś załapać się na następny nabór?

I czy mogę zrobić jakoś tak że bym złożył teraz wniosek z całym biznesplanem? Żebym złożył to przed minięciem 12 miesięcy od przepisu gospodarstwa.

 

Czekam na odpowiedzi i jakieś rady co mam zrobić.

pozdrawiam Darek

 

Połączone

Edytowano przez razor275
Dublowanie tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Już nic nie możesz zrobić tylko się modlić żeby uruchomili nowy nabór który z tego co mi wiadomo może być ogłoszony jak nie wystąpią jakieś klęski i będą mieli kasę pod koniec tego roku . A z tym przepisywaniem gosp to sie pospieszyłeś bo najpierw się składa wniosek jak dostaje się decyzje pozytywną to się przepisuje a nie na odwrót możesz mieć tylko pretensje do siebie bo w telewizji dużo rzeczy mówią.

Edytowano przez marekfarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Aleś se chłopie strzelił w kolano... Teraz to albo nabór jak najszybciej albo nowe przepisy w nowej puli dzięki którym się załapiesz. Innych scenariuszy nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zetek5340   
Gość Zetek5340

A ja ma takie pytanie czy już są gdzieś te nowe wymagania jakie bym musiał spełnić żeby dostać dofinansowanie z góry dzięki za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

@darko

 

No masz chłopie po zawodach. Dużo osób właśnie w taki sposób odpadło. Ja sam czekam na nabór chociaż gospodarstwo mógłbym juz miec na siebie


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to kicha, na ale zawsze zazwyczaj były choć raz w przeciągu roku takie nabory a teraz akurat nie ma, bezsensu.. Chyba że zmienią przepisy tak żebym się załapał. Chcę się wybrać do Agencji i tam się zapytać czy da się coś z tym zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

ja tez moglbym mieć już gospodarstwo na siebie i ojciec by miał emeryture ale czekamy wlasnie na to kiedy wkoncu ruszy MR mam nadzieje ze w tym roku będzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

myślę że nabór wniosków będze od daty poprzedniego naboru - miałem czekać jak im się zamani?

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Witajcie.

Założyłem temat ponieważ mam pewien problem.

A więc tak, w tamtym roku dokładnie w marcu można było składać Wnioski na MŁODEGO ROLNIKA. Nie składałem wtedy wniosku. Potem mówili w telewizji że następny nabór wniosków będzie w miesiącu wrześniu.

Dlatego postanowiłem z rodzicami 4 lipca 2012r przepisać gospodarstwo na mnie, czekałem cały wrzesień aż w końcu poszłem do Agencji i spytałem się kiedy zaczną się nabory na Młodego Rolnika, pani pracująca tam odpowiedziała że nie przewidują na razie takich naborów. Że mam po prostu czekać.

Za około 2 miesiące minie mi 12 miesięcy od przepisania gospodarstwa i wtedy minie mi status Młody Rolnik i prawdopodobnie nie będę mógł już się ubiegać o to dofinansowanie.

Dlatego chciałem się zapytać:

Co mógłbym zrobić żeby po prostu jakoś załapać się na następny nabór?

I czy mogę zrobić jakoś tak że bym złożył teraz wniosek z całym biznesplanem? Żebym złożył to przed minięciem 12 miesięcy od przepisu gospodarstwa.

 

Czekam na odpowiedzi i jakieś rady co mam zrobić.

pozdrawiam Darek

 

Połączone

Jedyne co możesz zrobic to sie ozenic jak bedzie nabór, przepisać częśc gospodarstwa na żone i ona bierze premie na MR. Jeszcze wtedy ona na vat a ty na RR. Lub wpisać roździelność majątkowa ona zakłada swoje gospodarstwo i skożystać z premi MR i tak jak w tym roku było wniosek na modernizacje jako wspólne uzytkowanie maszyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale z tymi 12 miesiącami to jest bezsensu. Bo co to za różnica czy ja mam już rok te gospodarstwo czy 3 lata.

Skoro zrobili okres 12 miesięcy to powinni chociarz raz w roku robić takie nabory żeby młodzi rolnicy dostający gospodarstwo mogli się zawsze załapać na te pieniądze.

A nie ludzie teraz czekają z przepisem gospodarstwa bo nie wiedzą kiedy będą następne nabory.

Edytowano przez darko6101990

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

dobrze mówisz ze to jest bez glowy wszystko porobione z tymi 12 miesiącami od przepisywania gospodarstwo bo jeden się zalapie a drugi nie a to jest niesprawiedliwe. Ja uważam ze każdy kto chce gospodarzyć powinien dostać MR bez zadnych większych wymogow ,chce gospodazyc to dostaje , a niektórzy biora kase kupuja maszyne a za reszte kupuje sobie samochod a maszyne za 5 lat sprzedawaja

 

ja wlasnie czekam za MR bo już od początku roku moglbym mieć przepisane bo ojciec lapie się już na emeryture ale przepisze a MR będzie w następnym roku albo za 2 lata i wtedy będzie kicha wiec czekam niecierpliwie ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sup321    13

darko6101990 napisał : Za około 2 miesiące minie mi 12 miesięcy od przepisania gospodarstwa i wtedy minie mi status Młody Rolnik i prawdopodobnie nie będę mógł już się ubiegać o to dofinansowanie.

a oto cytat ze strony którą wcześniej podałem:

Pomoc może uzyskać osoba:

6) której małżonek nie prowadził działalności rolniczej albo rozpoczął jej prowadzenie nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy do dnia złożenia przez wnioskodawcę wniosku o przyznanie pomocy

Pomoc może zostać przyznana, jeżeli od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej przez wnioskodawcę lub jego małżonka do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy, a do dnia wydania decyzji o przyznaniu pomocy – nie więcej niż 18 miesięcy.

poosa21 radziłeś mu że jeśli by nie załapał się na nabór to żeby się ożenił i jego żona wzięła dofinansowanie ale jak to możliwe skoro minie już te 12 miesięcy co według tych przepisów nic się jego małżonce nie należy. Ten twój kolego najprawdopodobniej sam mógł załapać się w terminie na nabór dlatego jego żona dostała. Może nie miał kwalifikacji a ona miała i oto chodziło. Ewentualnie okłamał cię albo złamał prawo ale w to nie chcę dalej wnikać.

Edytowano przez Sup321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Dlatego trzeba wystąpić o roździelność majątkową i ten przepis sie nie tyczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28

a czy gospodarstwo nabyte przed ślubem nie stanowi majątku odrębnego w swietle prawa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

Odnośnie małżonków, w rozporządzeniu jest zakaz prowadzenia gospodarstwa przez małżonka (par. 2 ust. 1 pkt.1). I żadne kombinowanie typu rozdzielność majątkowa, czy majątek odrębny, tu nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

a jak rozumiec par 2 punkt 7?

Małżonek nie może mieć gospodarstwa dłużej niż rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

Witam! Możecie panstwo powiedzieć mi jak to jest z KRUSEM? Bo zaplacilem ostatnią niby 4 rate, roczny KRUS i co teraz mam robić? Bo studiuje obecnie i jestem już rok na KRUSIE, ciotka mi powiedziała ze nie ma czegoś takiego jak roczny KRUS a wiem ze jest, i czy ja pod niego podlegal, jestem na pierwszym roku studiów, narazie nie bedzie nigdzie pracował no oprocz gospodarstwo i czy muszę być nadal na KRUSIE czy mogę go przerwać? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Jak masz ziemię to nie możesz nie opłacać KRUS chyba że pracujesz dodatkowo i pracodawca/Ty płacisz składki do ZUS wtedy zawieszasz KRUS. Składki do ZUS nie liczą się potem do emerytury z KRUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj