Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mrugolek    2

9 listopada dostałem kasę czyli jeszcze trochę czasu jest. 100% raczej nie jak już to 3% mój znajomy na czas tego nie zlożył i 3 klocki musiał zwracać.

3 % jest za przekroczenie tych 60 dni.

Tak to wygląda w rozporządzeniu

http://www.arimr.gov.pl/programy-2002-2013/prow-2007-2013/ulatwianie-startu-mlodym-rolnikom.html

Wycinek co do sankcji

Sankcje wobec beneficjenta za niespełnienie zobowiązań

Sankcja 100%

W przypadku niespełnienia warunku dotyczącego:

• samodzielnego prowadzenia gospodarstwa,
  • osiągnięcia minimalnej powierzchni gospodarstwa (3 lata od doręczenia decyzji),
  • wydatkowania 70 % kwoty premii (3 lata od wypłaty pomocy),
  • osiągnięcia nadwyżki bezpośredniej 4 ESU (5 lat od wypłaty pomocy),
  • podlegania ubezpieczaniu w KRUS (12 miesięcy od wypłaty pomocy),
  • uzupełnienia wykształcenia (3 lata od doręczenia decyzji),
  • umożliwienia przeprowadzenia kontroli na miejscu
  • przechowywania dokumentów (5 lat od dnia wypłaty pomocy).

Sankcja 25%

• utrzymania średniej krajowej powierzchni gospodarstwa, nie większej niż 300 ha (5 lat od wypłaty pomocy),
  • utrzymania (przez 3 lata od doręczenia decyzji) średniej wojewódzkiej pow. gospodarstwa - dot. beneficjentów (z mniejszych województw), którzy zobowiązali się do osiągnięcia średniej krajowej, 
  • osiągnięcia (w ciągu 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej) i utrzymania (przez 5 lat od wypłaty pomocy) standardów w zakresie ochrony środowiska, higieny i warunków utrzymania zwierząt.

Sankcja 3%

• prowadzenia gospodarstwa zgodnie z określoną w biznesplanie strukturą produkcji
  • przedłożenia w terminie dokumentów potwierdzających realizację zobowiązań.

Za nieosiągnięcie nadwyżki bezpośredniej co najmniej 4 ESU zwrotowi podlega 100 % kwoty pomocy, natomiast przy uzyskaniu minimum 4 ESU, za zmniejszenie nadwyżki bezpośredniej, w odniesieniu do roku bazowego:

• od 25 % do 50 % - zwrotowi podlega 5 % kwoty pomocy,
  • od 51 % do 75% - zwrotowi podlega 10 % kwoty pomocy,
  • 76 % i więcej - zwrotowi podlega 25 % kwoty pomocy.
Edytowano przez mrugolek

gelorolnik    2

MR 2015 

ostatnio rozmawialiśmy z kilkoma znajomymi którzy również dostali premie i trochę mi namieszali odnośnie roku docelowego. Otóż rokiem docelowym u mnie jest rok 2018 i w roku docelowym muszę mieć na stanie 5 szt krów mamek i tu moje pytanie czy tylko w roku docelowym a w 2019 mogę je trzymać czy muszę utrzymywać na stanie 5 szt mamek 5 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy? 

Wiadomość z agroFakt.pl

marcinek192    8

104 dzień - pieniędzy z tytułu MR na koncie brak i do tego w rozmowie tel. komentarz oburzonego pracownika ARIMR w pretensjonalnym tonie " no proszę cierpliwie czekać, o co panu chodzi "
Podwójne standardy, opieszałość, nierobstwo i arogancja, tylko takie określenia przychodzą na myśl...

Troker1979    13

Pod koniec lipca otrzymałem premię z MR 2015.Jednym z warunków do spełnienia jest 10% wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa.Wzrost muszę wykazać zwiększeniem ilości bydła. Co mam rozumieć przez okres wyjściowy (bazowy). Który to jest dokładnie moment -interesuje mnie dokładna data kiedy będą liczone do wyznaczenia tej wielkości zwierzęta. No i najważniejsze kiedy mogę już zwiększyć stado? Czy to przypadkiem nie będzie 31 grudnia 2015 roku i stan zwierząt i hektarów zgłoszonych do dopłat? Czy w takim wypadku mogę już żałużmy w styczniu 2016 roku zwiększyć stado do wymaganego wzrostu? Jak to interpretować?

Okres bazowy to stan średnioroczny bydła za okres od 01.01.2015 do 31.12.2015(musisz to mieć wpisane w biznesplanie). W roku bazowym (u mnie 01.01.2018 -31.12.2018) musisz mieć co najmniej 10 % bydła więcej w przeliczeniu na ESU(możesz też zwiększyć esu np. poprzez zmianę upraw, zakup ziemi). Bydło możesz spokojnie  zwiększać praktycznie po 31.12.2018 nikt ci tego nie zabroni. Jak zwiększysz ponad to co zakładałeś w biznesplanie to zrobisz korektę biznesplanu w odpowiednim momencie. Masz mieć minimum 10 % wzrostu ale możesz mieć i 20% , 50 % albo i 200% wzrostu

michalma22    0

banalnie. u mnie nie brali żadnych próbek roślin ani nic. Przyjechał inspektor zobaczył szafkę na opryski zrobił ankiete i tyle.

czesio1612    3

Okres bazowy to stan średnioroczny bydła za okres od 01.01.2015 do 31.12.2015(musisz to mieć wpisane w biznesplanie). W roku bazowym (u mnie 01.01.2018 -31.12.2018) musisz mieć co najmniej 10 % bydła więcej w przeliczeniu na ESU(możesz też zwiększyć esu np. poprzez zmianę upraw, zakup ziemi). Bydło możesz spokojnie  zwiększać praktycznie po 31.12.2018 nikt ci tego nie zabroni. Jak zwiększysz ponad to co zakładałeś w biznesplanie to zrobisz korektę biznesplanu w odpowiednim momencie. Masz mieć minimum 10 % wzrostu ale możesz mieć i 20% , 50 % albo i 200% wzrostu

Jak ja się pytałem w agencji od kiedy mogę powiększać stado bo w biznesplanie w taki sposób mam wpisany wzrost esu to babka mi powiedziała, że już od momentu otrzymania decyzji mogę zwiększać, a zwiększyłem zaraz po złożeniu wniosku o I ratę zobaczymy jak w czasie kontroli do tego podejdą

Edytowano przez czesio1612

Tomek1887    0

Witam. Koledzy wpłyneły mi pieniadze na konto i pytanie czy wpisuje sie je do ksiegi przychodów i rozchodów?

daremw    128

Dziś minęło 90 dni od złożenia wniosku o płatność, 2 kontrole były, kasy brak.
Teraz mam pytanie: czy mogę teraz wycofać się z kilku rzeczy...? Mam ponad 21 punktów i nie spowoduje to spadku poniżej 15 punktów. Rozmawiałem z człowiekiem z odr i twierdzi że po złożeniu wniosku o płatność niemożliwe jest dokonywanie jakichkolwiek zmian. Tutaj chyba czytałem znowu że jest to jak najbardziej możliwe. Ktoś mi to powie tak na 100%?

woytek    3

Zmień ODR. Ja robiłem zmiany wpływające na ilość punktów po otrzymaniu premii i nikt nie robił problemów

daremw    128

No właśnie zacząłem aż kłucić się z gościem i parę niecenzuralnych słów poszło bo tutaj zawsze czytałem o zmianach po otrzymaniu pieniędzy ale wolałem upewnić się bo mogłem coś pomylić. W każdym razie chciałem między innymi zrezygnować ze szkoleń organizowanych właśnie przez odr (strata czterech dni i 400 zł) no i może o to im chodzi. W każdym razie poganiał mnie z wpisaniem się na listę i wybraniem pilnym terminów, usłyszał w zamian że powinien wiedzieć gdzie mam te szkolenia a o tym żeby zrobić zmiany mówiłem mu dawno. Krótko mówiąc nasłucha się jeszcze ode mnie zwłaszcza że moja kategoria wiekowa to kwestie szacunku względem starszych można sobie odpuścić ;)

michal12301    7

Jestem jeszcze przed złożeniem wniosku o płatność, jak mogę wyrzucić z biznesplanu plan nawozowy i szkolenia? Chodzi mi do kogo mam pisać podanie?

axe300    1

Witam. Koledzy wpłyneły mi pieniadze na konto i pytanie czy wpisuje sie je do ksiegi przychodów i rozchodów?

A wydałes je? Tak samo jakbym zapytał mam w portfelu 100zł a w banku 200zł czy mam je wpisac do ewidencji? NIE! 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się