Polecane posty

zuras    1

Panowie mampytanie. konto to moze byc w obojetnie jakim banku czy musi byc to konto rolnicze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

No myślenie masz takie samo jak i ja.... Niestety dzwoniłem do centrali na Poleczki i Pani z Departamentu Działań Społecznych i Środowiskowych twierdzi że na tą chwilę taka jest właśnie nieszczęsna interpretacja rozporządzenia. Oni akurat wiedzą co mówią ponieważ to organ który tworzy rozporządzenia i wydaje wszelkie opinie prawne. To jest generalnie jakaś PARANOJA i nonsens ale na tą chwilę nie ma "korzystnego" rozwiązania tego problemu. Można do nich pisać pismo o interpretację tego ale chyba sami na chwilę obecną nie wiedzą co mogliby odpisać...

LIPA po całości.

 

A powiedzieli ci co masz zrobić jak w biznesplanie masz wpisany zakup ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Obojętnie w jakim banku, agecja się tym nie interesuje jaki bank aby konto było twoje

A ja mam pytanie czy mogę zmienić biznesplan po otrzymaniu kasy?

+tzn czas realizacji przesunąć na koniec czyli zamiast w rubryce wpisać 2012 wpisać od 12 do 15? przejdzie to

+sprzęt bo sam jeszcze nie wiem co wziąść ale na pewno nie to co zadeklarowałem

+dopisać ha bo wziąłem troche w dzierżawe i czy teraz umowa ta musi być z datą pewną i czy musze brać ja na nią dopłaty?

a i czy na razie jak dostane tą kase to mogę ją przeznaczyć na zupełnie coś innego, agencja w jakiś sposób tego się nie czepi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Temat brutto czy netto był tu już poruszany.

I powiem wam tak, jak możecie lepiej rozliczcie się aby 52500 było netto, jak nie możecie to normalnie w razie przyczepki ARIMR idzcie z tym do sądu.

 

W grudniu(jak składałam papiey) pytałam u siebie w ARIMR jak to jest : pierwsze 4 Panie nie potrafiły mi powiedzieć, osoba rozliczająca premię powiedziała mi to co ja napisałam powyżej.

Mówiła że w Opolu była taka sytuacja że ktoś kupił za 52500 brutto a był na Vat i miał problemy jednak sprawa rozwiązana jeszcze nie jest.

 

Jak ktos wyżej napisał, przepisu żadnego na to nie ma MR jest odrębną pomocą a ARIMR może to mieszać z MGR.

 

U mnie wyszło tak że i tak będę kupować jeszcze coś, więc poradziła mi pani abym dopisała to w biznesplanie.

W rezultacie z dodatkami mój opryskiwacz wyszedł 65tys brutto więc mam ten problem z głowy.

 

Dopóki ARIMR nie potwierdzi wam info że nie ma różnicy czy jesteś na Vat czy nie to moga być problemy.

 

P.S dzwoniąc na infolinię i do swojego ARIMR też powiedzieli mi że nie ma różnicy ale jak widać w praktyce może być inaczej.

Edytowano przez Madzia20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel7771    0

Każdy zrobi jak mu będzie pasowało, mi po zmianach wychodzi 65500 brutto także mogę spać spokojnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BSZ110    163

Miałem dzisiaj telefon z agencji z zapytaniem czy uzupełniam kwalifikacje zaocznie czy dziennie mimo, iż w podaniach napisałem, ze zaocznie. Gosc powiedział, ze jesli było by to dziennie to musiałby wysłac ludzi na kontrol. Juz od momentu złożenia podania w ARiMR w czerwcu zauważyłem, że pracują tam niekompetentni ludzie. Teraz to wszystko potwierdza bo pisze wszystko czarno na białym. Zapytałem kiedy będzie przelew... odpowiedz była taka, że od 4 do 6 tygodni :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

ja tez dzwoniłem do OR w Lublinie i pani mi powiedziała ze ktoś za dużo cos powiedział i dopiero teraz będę interpretować ten przepis o tym zakupie ziemi jak to naprawdę z nim jest i kazała zadzwonić mi za tydzień to moze już bedzie cos wiedziała w tej sprawie :wacko:

a dzwonił ktoś z was do Warszawy zeby podali wam dokładną date przelewu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprinter    1

Z tym vatem to faktycznie dziwna sprawa! jedni mówią tak a inni inaczej.U mnie w OR mówili że jak jestem na vacie to muszę wydatkować kwotę netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jesteś Vatocem musisz wydać musisz rozliczać się z kwot netto. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

a u kogo rozlicza sie z faktur? U prowadzacych sprawe?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

no własnie ma ktoś namiary do Warszawy ?? bo też bym się chciał dowiedzieć kiedy mogę spodziewać się przelewu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

he tak apropo to skąd agencja ma wiedzieć czy bolek jest na wacie czy wiesio na ryczałcie mają wgląd do US?

bo przecież faktura jest taka sama dla ryczautu i dla vatowca. w modernizacji było jasno powiedziane że 50% zwrotu z ceny netto a tu jest jasno powiedziane że rozliczyć 70 % ceny brutto, chyba że są to koszty kwalifikowane modernizacji wtedy netto. A z tym że w jednym OR mówią tak a w drugim inaczej to uważam że częściowo sami rolnicy troche namieszali pracownikom agencji w głowie pytaniami "a czy napewno brutto, a jak vat to napewno nie netto"rozpożądzenie jest jedno, jasne i takie samo dla wszystkich, a OR agencji są instytucją wykonawczą a nie ustawodawczą, więc nie wiem skąd to całe zamieszanie z tym vatem. Poza tym jeśli by taka zmiana nastąpiła to byłoby tak jak w przypadku krusu zostaliby zawiadomieni pisemnie ci rolnicy których sprawa jest w toku.

Więc reasumując będe się upierał twardo przy cenie brutto tym bardziej że przechodze na VAT i chce w ok 53 tys brutto zamknąć inwestycje ( bo nie mam za bardzo w co zainwestować) i nie mam zamiaru przez czyjeś widzimisie zmieniać moich planów.

 

apropo odpowie mi ktoś na mojego wczesniejszego posta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

he tak apropo to skąd agencja ma wiedzieć czy bolek jest na wacie czy wiesio na ryczałcie mają wgląd do US?

bo przecież faktura jest taka sama dla ryczautu i dla vatowca. w modernizacji było jasno powiedziane że 50% zwrotu z ceny netto a tu jest jasno powiedziane że rozliczyć 70 % ceny brutto, chyba że są to koszty kwalifikowane modernizacji wtedy netto. A z tym że w jednym OR mówią tak a w drugim inaczej to uważam że częściowo sami rolnicy troche namieszali pracownikom agencji w głowie pytaniami "a czy napewno brutto, a jak vat to napewno nie netto"rozpożądzenie jest jedno, jasne i takie samo dla wszystkich, a OR agencji są instytucją wykonawczą a nie ustawodawczą, więc nie wiem skąd to całe zamieszanie z tym vatem. Poza tym jeśli by taka zmiana nastąpiła to byłoby tak jak w przypadku krusu zostaliby zawiadomieni pisemnie ci rolnicy których sprawa jest w toku.

Więc reasumując będe się upierał twardo przy cenie brutto tym bardziej że przechodze na VAT i chce w ok 53 tys brutto zamknąć inwestycje ( bo nie mam za bardzo w co zainwestować) i nie mam zamiaru przez czyjeś widzimisie zmieniać moich planów.

 

apropo odpowie mi ktoś na mojego wczesniejszego posta?

Tak samo twierdze jak Jacek. Swoje inwestycje również zamykam w podobnej kwocie brutto.

A co do twojego pytania to również je zadawałem, ale nikt nie potrafił mi na nie odpowiedzieć. Jest prykas, że wszystko trzeba zgłaszać do OR więc wydaje mi się, że można.

 

Dla tych co twierdzą, ze rozliczamy się z kwot netto: http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/186/186_C/MR_2011_PRG_Instrukcja.doc

 

Dodam, że we wniosku nie ma nic co dotyczy US, a tabela inwestycje wypełnia się kwotami brutto.

 

Następnym razem jak ktoś powie, że rozliczamy się z netto to niech poda źródło informacji. Krew mnie zalewa jak czytam te brednie.


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareoo    6

Krótka informacja na temat najnowszej interpretacji odnośnie wydatkowanie premii na zakup ziemi

 

Niestet dzisiejszy dzień nie przyniósł żadnych roztrzygnieć. Odziały terenowe ARiMR w zasadzniczej wiekszości już wiedzą o niejasnej interpretacji rozporządzenia i czekają na opinię prawną co zapełwe potrwa. W najbliższym czasie na stronie agrofoto.pl będziecie mieli okazje poczytać o tym problemie a nam pozostaje czekać i być dobrej myśli. Pozdrawiam i życzę udanego weekendu.

Edytowano przez mareoo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kurcze mam problem moze ktos mial podobny... chodzi o umowy dzierzawy które potrzebne mi byly do mr... wszystko byloby ok tylko jest teraz maly psikus... dzierzawie ziemie od chlopaka ktorego teraz zwolnili z pracy- chcial sie zarejstrowac jako bezrobotny ale panie powiedzialy mu w urzedzie pracy ze skoro jest posiadaczem samoistnym( to wlasciciel a takze dzierzawca w mysl kodeksu cywilnego) powyzej 2 ha musi zarejstrowac sie w krusie... i tu jest problem bo ja jestem zarejstrowany w krusie na podstawie umów dzierżawy- a więc i na podstawie tej jednej umowy na tą działkę tego gościa... i stąd moje pytanie... czy mogę wziąć ziemię w dzierżawę- brać na nią dotacje lecz nie płacić podatku rolnego oraz nie być na nią zarejstrowany w krusie?? chodzi o to że napisałbym rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron- wyrejstrował je w geodezji i krusie a następnie podpisał notarialnie(z pewną datą) umowę na tą ziemię ?? i czy notariusz pozniej nie zglasza gdzies tych umów??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

Witam właśnie kilka dni temu dostałem kasę na konto :D i mam pytanko bo teraz będę podpisywał umowy dzierżawy podobno może być w gminie tylko z data pewna (10lat) i czy taką umowę muszę wpisywać do biznesplanu jak to jest czy muszę wtedy pobierać dopłaty z tego pola i jeszcze jedno jak podawałem tam uprawy i powierzchnie i się trochę zmieni powierzchnia muszę to zgłaszać w ARIMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

kurcze mam problem moze ktos mial podobny... chodzi o umowy dzierzawy które potrzebne mi byly do mr... wszystko byloby ok tylko jest teraz maly psikus... dzierzawie ziemie od chlopaka ktorego teraz zwolnili z pracy- chcial sie zarejstrowac jako bezrobotny ale panie powiedzialy mu w urzedzie pracy ze skoro jest posiadaczem samoistnym( to wlasciciel a takze dzierzawca w mysl kodeksu cywilnego) powyzej 2 ha musi zarejstrowac sie w krusie... i tu jest problem bo ja jestem zarejstrowany w krusie na podstawie umów dzierżawy- a więc i na podstawie tej jednej umowy na tą działkę tego gościa... i stąd moje pytanie... czy mogę wziąć ziemię w dzierżawę- brać na nią dotacje lecz nie płacić podatku rolnego oraz nie być na nią zarejstrowany w krusie?? chodzi o to że napisałbym rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron- wyrejstrował je w geodezji i krusie a następnie podpisał notarialnie(z pewną datą) umowę na tą ziemię ?? i czy notariusz pozniej nie zglasza gdzies tych umów??

A jaki jest wasz cel? Domyślam się, że chcecie być w KRUS?

A wiec jak zrezygnujesz z dzierżaw to musisz robić poprawkę BP jeżeli wg to się uda.

Ale skoro macie umowę na 10lat i mogłeś ją zarejestrować to on oddał Ci całą ziemię rolną więc może zarejestrować się w UP.

Donald i tak podnosi nam wiek emerytalny do śmierci więc nie ma co się przejmować składkami


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie o to chodzi- urzedu pracy nie interesuje to czy on oddal ziemie w dzierzawe bo jest nadal wlascicielem czyli posiadaczem samoistym- a ja jako dzierzawca jestem zarowno posiadaczem samoistym jak i zaleznym a w prawie o przeciwdzialaniu bezrobociu jest wyraznie napisane ze bezrobotnym nie moze byc osoba ktora jest posiadaczem samoistym wiecej niz 2 ha przeliczeniowych- no i klops... a zmiany w biznesplanie by nie bylo bo nadal dzierzawilbym ta dzialke- tylko zamiast w gminie date pewna uzyskalbym przez notariusza i wtedy nie placilbym podatku rolnego od tej dzialki ani nie bylbym na nia ubezpieczony w krusie... tylko nie wiem czy jest taka mozliwosc

 

 

EDIT;

 

moze ktos rejstrowal przez notariusza i wie czy on dalej gdzies zglasza rejstracje takiej umowy??

Edytowano przez UrsusByczaSila

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Notariusz nigdzie nie zglasza. Twoj kolega oddal ziemie na 10lat wiec stracil status rolnika. Niech wezmie z krus papier, ze nie jest platnikiem krus, oraz z gminy papier, ze nie ma na ten czas gospodarstwa. Bo ty je masz. To powino wystarczyc do UP. Wiem to bo moj brat zrobil taki myk.

 

No, ale gdy juz wysylales arimr kopie umow, lub/oraz wypis z rejestru to nie radze kombinowac z tymi umowami. Jak mieszka niedaleko to zarejestruj go jako domownika.

Takie jest moje zdanie


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mareoo    6

Tekst na temat wspomninego wyżej problemu na temat wydatkowania premii

 

 

 

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/aktualnosci/mlody-rolnik-bez-ziemi,34506.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Pytałem wczoraj na polagrze gościa z arimr o ten zakup ziemi, powiedział, że agrobiznes coś pokręcił i żeby niczym się nie przejmować bo nie jest tak, że trzeba kupić tego samego dnia co się dostało premię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16

Koledzy mam takie pytanko, czy po przepisaniu gospodarstwa muszę mieć zrobione szkolenie na opryskiwacz czy wystarczy jak ma ojciec szkolenie? Bo jego jest jeszcze ważne 3 lata i skoro by mogło byc to po co miałbym je robić... Nie wiem jak to uwzględnią w razie kontroli....Miał ktoś z Was taki problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

jeśli nie chcesz robić kursu to musiałbyś podpisać z ojcem umowę na wykonywanie przez niego oprysków u ciebie w gospodarstwie.... tylko nie wiem czy ARIMR wymaga przy kontroli jakiś dokumentów np faktur za wykonanie usługi czy innego dowodu zapłaty, czy może to robić za darmo....

musiałbyś się popytać w ARIMR

 

Ale kurs to błachostka każdy go zdaję i kosztuję koło 70 - 90 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtadekm    0

Niestety z tym Vatem zgodzic sie nie moge. Czy ma ktos moze ten przepis? Albo moze ktos wiecej to doswiadczyl?

 

Witam wszystkich

przerabiałem to -postaram odpowiedzieć na kilka pytań

Vat nie jest kosztem kwalifikowanym każdy to przerabiał pisząc wniosek

potrzeba wydać min.52500 netto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! obojętnie vatowiec czy nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tranzakcja kupna sprzedaży ziemi może być zawarta w okresie -do końca okresu określonego w biznesplanie tylko należy pamiętać , że przelew gotówki musi być dokonany w dniu zawarcia umowy notarialnej lub przy podpisaniu umowy przekazanie gotówki kupującemu w obecności notariusza który tę czynność potwierdza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Można tę czynność dokonać przed otrzymaniem pieniędzy MR ale muszą być zachowane w/w procedury

 

kurcze mam problem moze ktos mial podobny... chodzi o umowy dzierzawy które potrzebne mi byly do mr... wszystko byloby ok tylko jest teraz maly psikus... dzierzawie ziemie od chlopaka ktorego teraz zwolnili z pracy- chcial sie zarejstrowac jako bezrobotny ale panie powiedzialy mu w urzedzie pracy ze skoro jest posiadaczem samoistnym( to wlasciciel a takze dzierzawca w mysl kodeksu cywilnego) powyzej 2 ha musi zarejstrowac sie w krusie... i tu jest problem bo ja jestem zarejstrowany w krusie na podstawie umów dzierżawy- a więc i na podstawie tej jednej umowy na tą działkę tego gościa... i stąd moje pytanie... czy mogę wziąć ziemię w dzierżawę- brać na nią dotacje lecz nie płacić podatku rolnego oraz nie być na nią zarejstrowany w krusie?? chodzi o to że napisałbym rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron- wyrejstrował je w geodezji i krusie a następnie podpisał notarialnie(z pewną datą) umowę na tą ziemię ?? i czy notariusz pozniej nie zglasza gdzies tych umów??

 

Można brać dotacje na ziemię nie swoją

można na ustną umowę

można na umowę bez notariusza

można u notariusza który stwierdza podpisy i nic go nie obchodzi- nigdzie to nie podaje - Tę opcję stosuje się tylko gdy wymaga tego ARIMR

Ja osobiście posiadam ponad 200 ha dzierżaw od osób prywatnych a tylko 11 ha potwierdzone notarialnie/do MR/

Podatek tak zawsze płaci właściciel a gdy w umowie zaznaczono dzierżawca oddaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj