Polecane posty

Power    1

Witam.Przejmując gospodarstwo w województwie kujawsko-pomorskim trzeba mieć około 15 ha gruntów ornych,czy wszystkiej ziemi (wraz z nieużytkami),aby ubiegać się na dotacje "młody rolnik"?Jeśli chcę otrzymać premię "młody rolnik" to wystarczy zdanie technikum rolniczego?Czy trzeba zdać też egzamin zawodowy?Dodam iż ukończyłem technikum rolnicze w bieżącym roku.Z góry dzięki za odpowiedzi ;)

 

 

Przejmujac gosp. musisz mieć min. 14,67 ha w swoim wojewodztwie. Tutaj masz o kierunkue rolniczym

Wciagu 12 miesiecy od przejecia gospodrastwa musisz zglosic sie ze chcesz dotacje MR .no i 75 tys podwyzszyli dotacje :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlok    0

@Dzik90

Od nowego naboru ma wystarczać tylko średnia krajowa, więc co najmniej 10,15 ha.

W przypadku technikum wystarczy sama szkoła, bez egzaminu zawodowego. (patrz załącznik do rozporządzenia - dokładna lista co jest uznawane za odpowiednie wykształcenie).

Gdy nie masz wykształcenia można je uzupełnić w ciągu 3 lata, a nie roku.

A 12 miesięcy na zgłoszenie do ARiMR jest tylko w przypadku spadków i darowizn, w innych sytuacjach można rozpocząć prowadzenie gospodarstwa po złożeniu wniosku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drazu1    0

Witam. Mam też podobny problem. Pracuję i chciał bym wziąć premię dla młodego rolnik. Jedyny problem to ten KRUS czy nie da się tego obejść może jakieś doubezpieczenie????

Może ma ktoś pomysł???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

nie tylko Ty masz taki problem :) ja tez jestem w podobnej sytuacji ale ten krus sprawia ze chyba bede musial zrezygnowac z ubiegania sie o ta premie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folenka    29

Hmm, czy ktoś wie kiedy startuje MR w mazowieckim? Chodzi mi o opcję bez przejścia na rentę.

Bo kurcze, byłam w Agencji i udzielają mi sprzecznych informacji, 1.5tyg temu mówili, że jeszcze nie wiadomo kiedy program ruszy, a dziś mi powiedzieli, że jutro jest ostatni dzień składania wniosków :) Ktoś coś wie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Co??? Nie siej paniki, na stronie nic nie ma :)

To nie prawda - dzwoniłem właśnie do osoby prowadzącej mój wniosek i nabór ma ruszyć w trzecim kwartale ale prawdopodobnie pod koniec września, modernizacja - październik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki82    31

Coś może dorzucę do dyskusji. Tata ma skończone 55 lat spełniamy waunki odnośnie powierzchni gospodarstwa. Chciałem wziąć premie MR plus tata na Rentę Strukturalną, jedyny problem był z wykształceniem.

Skończyłem szkołę policealną 2 letnią, czekam na wynik egzaminu zawodowego.

Byliśmy się spytać w biurze powiatowym ARiMR i pani stanowczo twierdzi, że aby starać się o rentę muszę mieć zdany EGZAMIN ZAWODOWY.

Czy z MR jest podobnie czy wystarczy świadectwo ukończenia szkoły. Koledzy w szkole którzy wcześniej wzięli premię i uzupełniali wykształcenie twierdzili że nie trzeba tytułu.

Ale jak to też że na MR u kończenie starczy a na rentę nie.Bajzel totalny. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folenka    29

Karolu, nic nie sieję, chciałam się upewnić :)

Też już sprawdziłam w Warszawie, nie ma jeszcze konkretnej daty, panikę to sieją w moim oddziale Agencji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukass83    0

Witam

W jaki sposób szukaliście osoby prowadzącej wniosek o przyznanie premii dla młodego rolnika, jakie są koszty opłacenia takiej osoby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chwiolas    28

Prowadzącej wniosek w Arimr czy piszącej od podstaw dla ciebie przed złożeniem? Jeśli chodzi o pisanie od podstaw, to podejrzewam że około 1000zł bedzie cie to kosztować kompleksowo w firmie.Ja oczywiście zrobiłbym to taniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikid    0

witam

jeśli skoncze zawoduwke np muraz i opłacze KRUS 3 do tyłu to mógłbym liczyć na dofinansowanie dla MR??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukass83    0

Witam.

Ja mam ciekawy przypadek. Jestem inżynierem zootechnikiem i zastanawiałem jak tu założyć gospodarstwo. Znalazłem na przetargu w anr tanią ziemię pod ukraińską granicą (same łąki). Wygrałem przetarg na 12 ha (należność rozłożą mi na 10 lat) więc mam wystarczającą ilość żeby starać się o premię dla młodego rolnika. Jeśli dostanę premię będę chciał ją wykorzystać jako wkład własny kredytu z linii młody rolnik na budowę tuczarni. Jest tylko jeden problem że pochodzę z Mazowsza i tu chciałbym wybudować tą chlewnię. Myślicie że możliwe jest uzyskanie dotacji na inwestycję która będzie realizowana w tak dużym oddaleniu od pól? Gadałem z gościem z banku spółdzielczego i powiedział że pierwszy raz z czymś takim się spotyka i musi się skonsultować czy były już takie przypadki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

Rozmawiałem z kierownikiem ARiMR i kierownikiem ODR-u to powiedzieli że można połączyć MR i preferencyjny. Tylko jest w tym problem taki: - żeby składać dokumenty na PROW to trzeba być rolnikiem a na MR nic nie można mieć.... więc jeśli MR wejdzie pierwszy to jak dobrze to może zdąży się złożyć dokumenty na PROW... albo MR wejdzie równo to do końca terminu PROW-u też jest jakiś czas i trzeba zwijać się z dokumentami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Jeśli złożysz wniosek na mr to po tym od razu możesz przejmować gospodarstwo i składać na prow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

po złożeniu wniosku musi być rozpatrzenie i podpisanie umowy z ARiMR a potem masz max 5-6 mieś. na przejęcie gospodarstwa no możesz po podpisaniu umowy i na drugi dzień przejąc... Ale na pewno nie przed!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Możesz po złożeniu wniosku - rozmawiałem z pracownikiem agencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pio46    0

Mam takie pytanie? Czy chcąc skorzystać z premii dla młodego rolnika musze ziemie dostać w darowiżnie np: od rodziców czy mogę normalnie kupić sobie te wymaganą liczbę ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folenka    29

lukass83 ja chodziłam się dowiadywać do ODR, i tam koszt w sumie to około 700zł. Za wniosek, biznesplan itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

mam pytanie: na premie Młody Rolnik trzeba mieć śr krajową czyli 10,15ha tzw. (swojego) czy można też miec w tym dzierżawę? Jak swoje to ile bodajżę 3 lata na uzupełnienie areału?a jak z tym KRUSEM ile lat trzeba mieć opłacone i czy TECHNIK ROLNIK wystarczy?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Folenka    29

proxy8441 mi w ODR powiedzieli, że można mieć z dzierżawą 10.15, ale ile musi być swojego to nie wiem, mi do 10.15 brakuje 0.15, o ironio losu :) (bo reszta jest współwłasnością, co się oczywiście nie liczy). Technik rolnik zdaje się, że wystarcza, sama zamierzam w ten sposób uzupełnić wykształcenie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

uff już odetchnąłem dzięki Tobie :) a mnie prawie tak samo bo 0.25ha :) jakby wszystko swoje to trzebabybyło coś dokupić w rozsądnej cenie. Ja aktualnie pójde do III kl. TR, a Ty uzupełnisz i będzie gitara dzięki za info koleżanko :)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

A od kiedy liczy się czas na uzupełnienie kwalifikacji?


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj