Polecane posty

hubertuss    4653

Gdyby nie ten krus jakieś szkolenie, kurs mógł bym zaliczyć. Ale po co mam szukać mozliwości uzupełnienia wykształcenia skoro i tak płace zus. Tyle sie mówi że krus jest nierentowny a jednak jak ktos chce z niego odejść znalazł prace to i tak jest "karany".

Możliwości wyłudzenia środków można ograniczyc w inny sposób.

Jednym z działań Prowu jest różnicowanie działalności pozarolniczej, wiec z jednej strony państwo zachęca z innej przeszkadza kluczem jest tu jedynie kolejnośc ale o tym juz pisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rakos93    0

podczepiam sie pod ten temat mam 17 lat ojciec skączył 55lat chodze do technikum rolniczego 1 rok i czy on mógłby mi gospodarke przepisać czy musze czekać do 18 lat??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub992    0

rakos93 niestety ale musisz czekać do 18 lat takie są przepisy zobacz na stronie ARIMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

Zamierzam iść na informatykę. Czy da radę w tym samym czasie chodzić do szkoły policealnej na technik rolnik?

 

Zna ktoś odpowiedź?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

mam pytanie czy z pieniedzy mlody rolnik mozna wziasc ciagnik na PROW(wogóle czy ktos z was juz próbował) ??? czy z premi MR pieniadze dostaje sie na reke czy załóżmy musze brac kredyt na zakup maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

wiem ze mozna laczyc MR z MGR ale jak to wyglada rozlozone w czasie

a czy jesli najpierw zrobia nabór na MGR o pozniej beda wnioski na MR przyjmować to chyba nie da rady polaczyc w jednym roku

Jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur12441    125

oczywiście można zakupić maszyny starsze niż 5 lat jednak 70% premii należy przeznaczyć na inwestycje będące kosztem kwalifikowanym w działaniu "modernizacja gospodarstw rolnych" (oraz zakup gruntów i zwierząt) traktuje o tym § 18 ust. 2. rozporządzenia

 

 

ja mam pytanie czy z premi MR mozna kupic uzywany ciagnik a nie nowy?

 

 

stefek1991 tak można kupić za premie używany ciągnik ale w czasie zakupu nie może być starszy niż 5 lat podpisuje się odpowiedni dokument że ciągnik który nabyłeś nie ma więcej niż 5 latek

 

Więc jak to jest z tymi używanymi maszynami i MR? Mogą być starsze niz 5 lat i ich zakup udokumentowany fakturami czy też nie? Myślę że Kissmy ma rację bo on w tym temacie MR jest ekspertem co można wywnioskować czytając cały temat MR i jego trafne rady i odpowiedzi:D Aha i mam jeszcze pytanie czy przepisywany areał może być obciążony hipoteką? Czy to nie jest przeszkodą w staraniu się o MR ? Mam nadzieję ze Kissmy mi udzieli odpowiedzi jako ekspert :) Z góry dzięki :) Pozdro dla wszystkich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mechanik17    0

Znajomy kupił z MR ciągnik starszy niż 5 lat i tylko fakture na niego musiał mieć a ci co brali na prow to w ciagu 5 lat chyba nie moga sprzedac wiec jak można go kupić?? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

raczej nie jestem ekspertem w kwestii tego działania,

 

stąd proszę o precyzowanie pytań, aby można wskazać trafną odpowiedź, za premię można zakupić maszyny starsze niż 5 lat, jednak aby spełnić warunki określone w rozporządzeniu 70% wielkości premii należy przeznaczyć na inwestycje będące kosztem kwalifikowalnym w działaniu modernizacja gospodarstw rolnych lub na zakup gruntów rolnych lub na zakup stada (szczegóły w rozporządzeniu), czyli za 70% wartości wsparcia można zakupić maszyny nie starsze niż 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

@kissmy... juz zadalem takie pytanie wczesniej w innym temacie ale nie dostalem jasnej odpowiedzi

otoż wiem że mozna łączyć MR z MGR, ale jak to jest rozlozone w czasie? czy można jedno i drugie w tym samym czasie czy najpierw wniosek na MR,pozniej przepisanie gospodarstwa i dopiero wniosek na MGR,

jesli tak to trzeba bedzie sie spieszyc z MR, a no i raczej chyba najpierw uruchomia MR, bo jesli najpierw MGR to chyba z czegos trzeba bedzie zrezygnowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

@artur12441 areał może byc obiązony hipoteką w niczym to nie przeszkadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

panowie a ja mam takie pytanie jeszcze nie mam ziemi na siebie i chciałem skorzystać z MR, oczywiście później połączyć to z modernizacją. W moim województwie pieniądze na MR jeszcze zostały. Z racji tego że boje się że nabór na MR na nowych zasadach może zostać ogłoszony w takim terminie że nie będzie możliwości skorzystania później z modernizacji, bo nie mając gospodarstwa nie można składać wniosku na modernizację. Chciałbym złożyć wniosek na MR na dniach jednak jak się okazuje nabór na MR na obecnych zasadach został zatrzymany z końcem roku. Pytanie z tego co wiecie idzie coś zrobić lub czy po skorzystaniu z MR na nowych zasadach zdąży się jeszcze z modernizacją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

mam pytanie czy z pieniedzy mlody rolnik mozna wziasc ciagnik na PROW(wogóle czy ktos z was juz próbował) ??? czy z premi MR pieniadze dostaje sie na reke czy załóżmy musze brac kredyt na zakup maszyny?

Możesz we wniosku MR wpisać ze tą gotówke którą dostaniesz przeznaczysz jako wkład własny w PROW, ale najpierw musi być ogłoszony nabór na MR następnie na PROW, moze byc tak ze wniosek na MR ci przejdzie a na PROW zostanie ci odrzucony bo np zabraknie kasy. Ale spokojna głowa bo wtedy piszesz wniosek bo prezeza ARiMR o zmiane biznesplanu MR i sprawa załatwiona. Premię z MR dostajesz na renkę i dopiero wtedy kupujesz np maszyny i się z tego rozliczasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur12441    125

Dzięki Kissmy, jak źle to interpretuje to mnie popraw naprawdę gubię się już w tych przepisach, nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoją odp że za 70 % kwoty czyli 35000 mogę jedynie kupić maszyny nie starsze jak 5 lat a za resztę coś starszego tak? :D A może zapytam tak : Czy ta zakupiona maszyna starsza niż 5 lat na fakturę może stanowić ten koszt kwalifikowany ?? Chyba nie czytając ostatnie zdanie Twojej odp ;) Dzięki za info i pozdro :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Za 35tys zł musisz kupić maszynę nie starszą niz 5 lat. a 15 tys możesz nawet przepic. musisz sie rozliczyć z 70% a co zrobiłeś z resztą to twoja sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Hej byłem wczoraj na szkoleniu z panią Wereszczyńską z ARIMR z Warszawy i tak:

- istnieje możliwość opłacenia krusu wstecz nawet jeśli młody uczył się dziennie tylko trzeba udowodnić że się pracowało w gospodarstwie,

- młodzi, którzy złożyli wnioski już na MR ale chcą dostać 75 tys muszą składać wniosek jeszcze raz kiedy ruszy nabór

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Hm ciekawe jak to zrobicmoże zaprowadze sąsiadów i oni powiedzą że szalałem ciągnikiem po wiosce mając 15 lat. W mojm przypadku to wszystkiego nie załatwia bowiem ja pracuje płace zus a po skorzystaniu z mr trzeba płacić jeszcze krus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolokamil    0

a to już jest pewne że będzie 75 tys. a nie 50? a nie wiesz czy będą liczyć do obszaru dzierżawy od osób indywidualnych? no i kiedy ruszy nabór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Hm ciekawe jak to zrobicmoże zaprowadze sąsiadów i oni powiedzą że szalałem ciągnikiem po wiosce mając 15 lat. W mojm przypadku to wszystkiego nie załatwia bowiem ja pracuje płace zus a po skorzystaniu z mr trzeba płacić jeszcze krus.

W moim przypadku było tak że przyprowadziłem 2 sąsiadów z wioski i sołtysa i oni podpisali w Krusie ze pracowałem na gospodarstwie ojca on 15 roku życia i w taki sposób ubezpieczyłem sie wstecz o 2 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

a jak np ja jestem juz ubezpieczony w KRUS jako domownik to czy moge tez tak wstecz? Jak bede przejmowal gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loyer986    2

Projekt nowelizacji rozporządznia jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa, jest tam napisane jedynie o zwiększeniu dotacji do 75 tys ale nie znalazłem nic na temat wliczania do powierzchni dzierżaw od osób fizycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pawelek   
Gość pawelek

W moim przypadku było tak że przyprowadziłem 2 sąsiadów z wioski i sołtysa i oni podpisali w Krusie ze pracowałem na gospodarstwie ojca on 15 roku życia i w taki sposób ubezpieczyłem sie wstecz o 2 lata.

 

 

A to można tak ?? Jeśli można to czy są jakieś dodatkowe warunki ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj