Polecane posty

pawelol111    1342

żaden program nie pomoże tobie w konkurencji z obszarowcami.

chociaż 20ha to już coś w porównaniu z tymi śmiesznymi 10 ha jakie będzie posiadało 80% składających wnioski

 

 

 

zgoda, ale żadna dopłata nie zrówna potencjału gospodarstwa 10 ha z 60 ha, a z perspektywy makro, lepiej dla gospodarki inwestować w większy potencjał.

nie każdy musi być rolnikiem.

 

co do drugiej części...

 

tereny gorszej jakości? jeżeli nie nadają się do uprawy to zasadzić las, lub sprzedać, na pewno będzie to lepsze od zobowiązania się do uprawiania i utrzymani ESU tylko pod dopłaty.

jeżeli nadają się do uprawy, to musi ich być z 30ha żeby można było utrzymać rodzinę, bo wiązanie młodego człowieka z 10 ha to skazywanie go na wegetację.

 

gospodarstwa 2-10 ha powinny umrzeć śmiercią naturalną(prod roślinnej), chyba że są wysoce wyspecjalizowane(szklarnie itp). Po śmierci dziadków, spadkobiercy najczęściej sprzedają ziemię, co przyczynia się do zwiększenie okolicznych gospodarstw.

 

Kolego... śmieszny to Ty jesteś wraz ze swoimi teoriami. Piszesz że dla gospodarki lepiej gdy większy ma więcej a mali nie istnieją. Większy kupi JD 200km na 150ha a siedmiu mniejszych po 20ha kupi 7JD 80-100km (zależy od potrzeb). W którym wypadku wartość zakupu będzie większa? W którym wypadku firma zarobi więcej? Kiedy bank zarobi więcej? To właśnie tworzy miejsca pracy - KUPOWANIE.

Zaraz napiszesz o zwiększonej wydajności u tego co ma 150ha i tańszej produkcji. Wydajność spowodowała że obecnie ceny mleka lecą na łeb na szyję - bydła również. Na 150ha można ponegocjować cenę środków ochrony i nawozów - ale nic więcej i to będą niewielkie różnice w porównaniu z tym małym.

 

I najważniejsze. 7 rolników po 20ha wyżywi więcej osób (4-5 osobowe rodziny) i da większej liczbie osób pracę ( banki, dilerzy, fabryki, transport) niż taki jeden co ma 150ha (jedna rodzina 4-5 osób, 2 pracowników za minimalne wynagrodzenie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
irgen    0

Do 5 czerwca 6438 młodych rolników złożyło wnioski o pomoc.

Obserwujemy tendencję wzrostową odnośnie ilości składanych wniosków.. 574-600-649..

Ciekawe czy z dnia na dzień będzie coraz większa ilość wniosków czy pod koniec naboru zacznie spadać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Do 5 czerwca 6438 młodych rolników złożyło wnioski o pomoc.

Obserwujemy tendencję wzrostową odnośnie ilości składanych wniosków.. 574-600-649..

Ciekawe czy z dnia na dzień będzie coraz większa ilość wniosków czy pod koniec naboru zacznie spadać ;)

 

Trudno powiedzieć ale Polak zawsze z reguły zostawia wszystko na koniec...


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mosull    0

Zgodzę się z przedmówcą- pawelol111.

Bardzo dobre podejście. Ja jestem z Małopolski i też startuje w naborze. Bo to jest szansa by te przykładowe 10 ha powiększyć i w przyszłości się rozwijać a środki z Unii pozwolą ułatwić pracę w gospodarstwie i zwiększyć wydajność a także odmłodzić park maszynowy.

 

Niestety zaszłości historyczne (i inne czynniki) spowodowało rozdrobnienie agrarne. I to nie moja wina, że tak jest i chętnie bym zmienił tą sytuacje. Kolega, który opowiada się za inwestowaniem w dużych rolników też ma rację. Ale rozróżnijmy dwa pojęcia. Produkcja towarowa (nawet utożsamiłbym ją z produkcją na eksport) - to jest rola tych dużych rolników (o dużej skali produkcji). Produkcja na rynki lokalne to "obowiązek" rolników średniej wielkości (powiedzmy 10-50ha). Wnioskuje, że i te duże i te średnie są potrzebne. Natomiast małe gospodarstwa albo muszą zwiększyć swoją skale produkcji albo "zniknąć" co ułatwi rozwój innym. A z mojej perspektywy i realiów, które mnie otaczają to rozwój i powiększanie gospodarstwa z własnych środków jest niezmiernie trudny - a sytuacja taka wynika z podejścia ludzi i sytuacji rynkowej.

 

A co najważniejsze - w skali makro - małe gospodarstwa to miejsce pracy dla tys. ludzi (tzw. bezrobocie ukryte) co było by dużym problemem dla państwa gdyby nagle ta rzesza ludzi zaczęła szukać pracy i się rejestrować jako bezrobotni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Zgodzę się z przedmówcą- pawelol111.

Bardzo dobre podejście. Ja jestem z Małopolski i też startuje w naborze. Bo to jest szansa by te przykładowe 10 ha powiększyć i w przyszłości się rozwijać a środki z Unii pozwolą ułatwić pracę w gospodarstwie i zwiększyć wydajność a także odmłodzić park maszynowy.

 

Niestety zaszłości historyczne (i inne czynniki) spowodowało rozdrobnienie agrarne. I to nie moja wina, że tak jest i chętnie bym zmienił tą sytuacje. Kolega, który opowiada się za inwestowaniem w dużych rolników też ma rację. Ale rozróżnijmy dwa pojęcia. Produkcja towarowa (nawet utożsamiłbym ją z produkcją na eksport) - to jest rola tych dużych rolników (o dużej skali produkcji). Produkcja na rynki lokalne to "obowiązek" rolników średniej wielkości (powiedzmy 10-50ha). Wnioskuje, że i te duże i te średnie są potrzebne. Natomiast małe gospodarstwa albo muszą zwiększyć swoją skale produkcji albo "zniknąć" co ułatwi rozwój innym. A z mojej perspektywy i realiów, które mnie otaczają to rozwój i powiększanie gospodarstwa z własnych środków jest niezmiernie trudny - a sytuacja taka wynika z podejścia ludzi i sytuacji rynkowej.

 

A co najważniejsze - w skali makro - małe gospodarstwa to miejsce pracy dla tys. ludzi (tzw. bezrobocie ukryte) co było by dużym problemem dla państwa gdyby nagle ta rzesza ludzi zaczęła szukać pracy i się rejestrować jako bezrobotni.

 

 

dokładnie.

Kolego, który pisałeś że kasa powinna być dla dużych, nie obraź się, ale jesteś typowym zachłannym burakiem.

Małe gospodarstwa utrzymują całe rodziny, w skali kraju są to setki tysięcy osób (jeśli nie nawet kilka mln). Dając premię takiemu co ma 50 ha czy 100 czy 300ha to on nawet tego nie odczuje zbytnio bo więcej może dostaje z dopłat co roku.

Natomiast dla 4,5 czy 6 osobowej rodziny, która utrzymuje się w głównej mierze z pola mając czasem tylko 5 ha ziemi to taki zastrzyk gotówki na inwestycję to masa kasy. Można wymienić choćby 30letniego władymirca czy poczciwego ciapka.

Takie gospodarstwa powinny być wspierane, bo dzięki temu jest mniejsze bezrobocie i przede wszystkim tacy gospodarze i ich rodziny potrzebują tej pomocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jak jest w tym naborze zasada kupna sprzętu rolniczego. Może być nowy, a czy może być starszy niż 5 lat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

Czytając wpisy co niektórych to wcale bym się nie zdziwił jakby 1/3 wniosków odpadła po wstępnej weryfikacji.

Kolega szymonO widzę że prezentuje typowe pegeerowskie podejście do sprawy, najlepiej żeby jeden miał wszystko i wszyscy robili u niego za pół darmo. Małe gospodarstwa są potrzebne, często płody i owoce z nich są znacznie lepszej jakości niż od obszarników, jest to ogromna ilość miejsc pracy. U nas na zachodzie Lubelskiego gospodarstwa są rozdrobnione, hektar ziemi kosztuje do 100tys, więc jak tu powiększyć gosp. np. do 20ha?

Powinien być zakaz dzielenia gospodarstw na kilkoro dzieci w celu otrzymania kilku premii, bo po co takiemu co ma kilkaset ha ziemi jeszcze premia za MR???

Dzisiaj rozmawiałem z Panią która robi mi wniosek i na dzień dzisiejszy nie ma możliwości przeznaczenia premii MR na wkład własny do MGR z PROW 14-20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Dokladnie mr powinien byc w 1 kolejnosci dla tych malych gospodarzy oni chca sie rozwijac a za 100 tys mozna sporo kupic zalezy od regionu a nawet z 4ha pola lub sprzecior wymienic bo ci wieksi to wezma ta kase i nie odczuwaja zbytnio a np. jak chca maszyne to sobie na modernizacje prow kupic jak bedzie a mr zostawic mniejszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcinu83    1

Coś czuję, że tendencja będzie jeszcze wzrostowa jeśli chodzi o składnie wniosków i ostateczna liczba to będzie grubo ponad 12 tys wniosków. Tak więc jest pozamiatane małe gospodarstwa odpadną, a dostaną duże. I gdzie tu sprawiedliwość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Złożyłem już wniosek ale trafiła się okazja na wydzierżawienie jeszcze jednej działki 14ha i czy można zrobić korektę jeszcze wniosku czy musi być zmiana wniosku na nowy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey1993    15

Więc dziwię się że niektórzy byli zadowoleni z tych 6000 czy tam 7000 wniosków bo na 100% zabraknie ale i tak rządzący będą się chwalić że wywalczyli kasę z unii a ciemny naród będzie głosował na przyd*pasów z PSL bo myślą że będą wspierać rolnictwo


kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Coś czuję, że tendencja będzie jeszcze wzrostowa jeśli chodzi o składnie wniosków i ostateczna liczba to będzie grubo ponad 12 tys wniosków. Tak więc jest pozamiatane małe gospodarstwa odpadną, a dostaną duże. I gdzie tu sprawiedliwość?

 

Są 3 czynniki - punkty za grunty ale nie kto ma więcej ten dostanie bo jest przelicznik, punkty za bezrobocie w powiecie - ja za to mam 0,5pkt gdzie inni mają 4-5 i tego nie nadrobię i wykształcenie - u mnie na szczęście 4 pkt. Można mieć 11ha i więcej punktów niż ten co ma 21ha i jest bez wykształcenia z powiatu o małym bezrobociu. W tym wypadku gadanie że dostaną najwięksi jest bezsensowne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Kolegów, którzy już złożyli wnioski. Czy kserowaliście dowody osobiste i inne potrzebne papiery samodzielnie czy robią to przyjmujący wniosek na miejscu przy składaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Możesz zanieść już gotowe ksero dowodu, ale jak byłem w Warszawie to z tego co wiem kserowali jak ktoś nie miał. W innych regionach powinno być podobnie.

 

Resztę papierów sam musisz donieść.

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon0    0

obstawiam że będzie 18 tys wniosków.

ile macie pkt? ja ok 16

Edytowano przez szymon0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

18 tys !? Bez przesady, będzie 10-11 tys, jeszcze przyszły tydzień i raczej tendencja mocno spadnie bo kto chciał by zostawić temat na ostatnie 2-3 dni jeśli chodzi o 100tys zł? Ja nie. U mnie wychodzi ok 18,5 pkt. Choć nie wykluczam że jeśli zrobi się niebezpiecznie dużo wniosków to pokuszę się o korektę pod koniec naboru.. Dla ewentualnych złośliwych dodam tylko że nie mam rodzeństwa więc nie ma tu mowy o sztucznym dzieleniu gospodarstwa dla premii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Czytając wpisy co niektórych to wcale bym się nie zdziwił jakby 1/3 wniosków odpadła po wstępnej weryfikacji.

Kolega szymonO widzę że prezentuje typowe pegeerowskie podejście do sprawy, najlepiej żeby jeden miał wszystko i wszyscy robili u niego za pół darmo. Małe gospodarstwa są potrzebne, często płody i owoce z nich są znacznie lepszej jakości niż od obszarników, jest to ogromna ilość miejsc pracy. U nas na zachodzie Lubelskiego gospodarstwa są rozdrobnione, hektar ziemi kosztuje do 100tys, więc jak tu powiększyć gosp. np. do 20ha?

Powinien być zakaz dzielenia gospodarstw na kilkoro dzieci w celu otrzymania kilku premii, bo po co takiemu co ma kilkaset ha ziemi jeszcze premia za MR???

Dzisiaj rozmawiałem z Panią która robi mi wniosek i na dzień dzisiejszy nie ma możliwości przeznaczenia premii MR na wkład własny do MGR z PROW 14-20

 

Na czym ta Pani opiera swoje stwierdzenie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

ja mam 18pkt. ale czekam do samego końca jak będzie "niebezpiecznie" to będe wpisywał więcej pola...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

ja mam 18pkt. ale czekam do samego końca jak będzie "niebezpiecznie" to będe wpisywał więcej pola...

 

Minister Sawicki pewnie już wyrywa sobie resztkę włosów z głowy w celu poszukiwania rezerw.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

Do 5 czerwca 6438 młodych rolników złożyło wnioski o pomoc.

Obserwujemy tendencję wzrostową odnośnie ilości składanych wniosków.. 574-600-649..

Ciekawe czy z dnia na dzień będzie coraz większa ilość wniosków czy pod koniec naboru zacznie spadać ;)

 

czyli średnia dzienna przekroczyła już 402 wnioski, a kasy jest na 300.

 

dziś ponad 1/4 ludzi odchodzi z kwitkiem, a jest tendencja wzrostowa i pewnie skończy się, że 1/3 ludzi odpadnie... niedobrze :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

18 tys !? Bez przesady, będzie 10-11 tys, jeszcze przyszły tydzień i raczej tendencja mocno spadnie bo kto chciał by zostawić temat na ostatnie 2-3 dni jeśli chodzi o 100tys zł? Ja nie. U mnie wychodzi ok 18,5 pkt. Choć nie wykluczam że jeśli zrobi się niebezpiecznie dużo wniosków to pokuszę się o korektę pod koniec naboru.. Dla ewentualnych złośliwych dodam tylko że nie mam rodzeństwa więc nie ma tu mowy o sztucznym dzieleniu gospodarstwa dla premii :)

 

Kolego jeśli będziesz sam robił zmiany to będzie zmiana wniosku a jeśli wezwie Cię Agencja to będzie korekta.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

 

Minister Sawicki pewnie już wyrywa sobie resztkę włosów z głowy w celu poszukiwania rezerw.

Czyli jest możliwość, że pieniądze "znajdą się" dla wszystkich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Czyli jest możliwość, że pieniądze "znajdą się" dla wszystkich?

 

Tego to nawet najstarsi Górale nie wiedzą :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj