Polecane posty

instas    21

panowie jestem z wojewódzstwa podlaskiego wydzierżawię notarialnie 12,5 ha i chciałbym złożyć papiery na MR ale nie wiem czy dostane się w tym roku na ten program czy poczekać na następne lata uczę sie w technikum mechanicznym i robie szkołę rolniczą zaoczną na kwalifikację R3 zawód rolnik myslicie że dostanę się w tym roku na MR czy odpuścić sobie i poczekać na kolejny rok? proszę o odpowiedź ;)

Za powierzchnię dostałbyś ~10 pkt, wykształcenie- 0, ewentualnie za bezrobocie w powiecie na tle woj. max 5pkt. Czyli maksymalnie 15pkt. Nie wiem czy to dużo czy mało, dowiesz się po 150 dniach po zamknięciu naboru. Ja przeliczyłem woj. Lubelskie, pow. Zamojski: pow. 14-15ha ok 12pkt, wykształcenie- 5pkt. (studia inne niż rol. + studia rolnicze podyplomowe), bezrobocie 3-4pkt. Łącznie 20-21pkt. Wniosek będę składał, mam nadzieję że to wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFJD    2

Premie chciałbym przeznaczyć na zakup gruntów czy juz teraz musze wiedzieć które działki mam kupic czy po otrzymaniu pieniędzy mógłbym dokonać wyboru które działki kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Ja też chciałbym przeznaczyć na zakup ziemi (nie wiem czy trzeba znać nr działek) a jeżeli nie było by co kupić, zmieniłbym biznes plan i przeznaczyłbym jako wkład do modernizacji lub kupił maszyny bez współfinansowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralex    1

Nie podaje się jakie działki będzie się kupować tylko jakie dzierżawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
falcon83p    8

Cześć.

Czy w biznesplamie można zakładac przejęcie gospodarstwa rodziców na które nie upłynął 5 letni okres od podpisania umowy z działania Modernizacja gospodarstw?

Ściślej- wiem że ągencja może wyrazić zgodę na przejęcie zobowiązać z MGR przez nastepcę/nabywce gospodarstwa, ale czy można ubiegać sie o MR zakładając przejęcie gospodarstwa realizującego MGR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Jaką cenę gruntu można wpisać w rozliczeniu MR? To ma być srednia cena krajowa za grunt czy ta którą faktycznie zapłaciliśmy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

Nie wiem jak teraz, w poprzednich naborach cena nie mogła przekraczać średniej wojewódzkiej. Jeśli przekroczyła tę kwotę, to trzeba dopłacić z własnej kieszeni. Info z podkarpackiego oddziału.

Edytowano przez pierre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154

Witam Szanowne grono :D Jak wszystkim wiadomo 15 Maja startuje nowy nabór. Posiadam wykształcenie potrzebne do uzyskania premii, jednak przejmowane gospodarstwo ( ok. 9ha ) nie będzie spełniać ani średniej wojewódzkiej ani krajowej. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa gdyż na pewno nie jeden był w podobnej sytuacji. Po załapaniu się na MR dokupił bym ziemię tak aby się zmieścić w wojewódzkiej. Z góry dzięki za odp :)


„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alero099    0

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Nie wiem z jakiego woj jestes ale po otrzymaniu pozytywnej decyzji masz 180 dni na przejęcie gospodarstwa w wysokości średniej krajowej w w ciągu 3 lat do krajowej. Tak jest w moim przypadku gdyz średnia woj jest mniejsza od krajowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154

Średnia wojewódzka 12,23 / krajowa 10,42

 

Jak widać krajowej nie spełnia ... Co w tym przypadku bo jak mam w ciągu 180dni dobić przynajmniej do śr. krajowej gdy np. premia zostanie wypłacona później ?


„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

Składasz wniosek, w którym DEKLARUJESZ, że będziesz miał średnią krajową. Jeśli decyzja będzie pozytywna (i złożysz wniosek o płatność) , to masz 3 lata na uzupełnienie do średniej wojewódzkiej. Tak, mogą być dzierżawy.

Edytowano przez pierre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a po co inwestować w ciągnik który ma się psuć? jak dla mnie to moje myślenie rozsądne

c 330 (1976r)- właściwie nie ma pracy a i awarie raczej sporadyczne i mało kosztowne

c 360-3p (1990r)- ekonomiczny i również praktycznie nieawaryjny

zetor 7340 (2003r)- przez wszystkie lata naprawy kosztowały mnie grosze bo się nic nie psuło poza jakimiś drobiazgami

dodam że wszystkie ciągniki od nowości w jednych rękach.

w gospodarstwie chyba chodzi o to żeby było jak najmniej awarii które ograniczają nas w pracy i zarzucanie komuś że ma takie ciągniki dla mnie jest głupotą :)

a odnośnie twojej opinii o krusie to ja nie widzę nic krzywdzącego w obowiązku ubezpieczenia... środki są przeznaczone na rozwój gospodarstw, a jeśli ktoś nie jest w stanie udokumentować swojej pracy znaczy że ewentualnie może kombinować tylko jak wyciągnąć kasę (ukręcić mimo że mu się nie należy). miej pretensje do ojca że nie przepisał gospodarstwa skoro już jak napisałeś "starszy człowiek" i gospodarstwem w większości sam się zajmujesz, poza tym mógł cię ubezpieczyć w gospodarstwie a mogłeś sobie iść na czarno robić. trzeba się zdecydować co chcesz w życiu robić

 

Witam,

w kwestii ciągników to za dużo nie powiem bo z jednej strony faktycznie można kupić dobre ciągniki które się nie psują i mają już swoje lata i kosztują do 50tyś natomiast nowy ciągnik to gwarancja i nowa technologia, jeżeli miał być np. mocniejszy, szybszy i bardziej sprawny to nie ma czemu się dziwić, no i w końcu marka która wzbudza zaufanie. Kwestia wyborów i poglądów.

 

Natomiast w kwestii KRUS a ZUS.

Kosmicznym debilizmem jest dla mnie uzależnianie wypłacenia pomocy od tego do jakiego funduszy społecznego wpływają pieniądze bo nie z KRUS są one wypłacane. Dodatkowo MR który chciał by rozwijać gospodarstwo, bo ma np tak jak kolega 10 ha musi iść gdzieś jeszcze do pracy bo z samej ziemi nie wyżyje i żadne 100tyś tego nie zmieni bo co to jest 2-4 ha ziemi, kilka maszyn. A jak już pójdzie do pracy żeby zarobić i gospodarstwo rozwijać to mu mówią, że teraz to sie nie należy bo on już nie jest rolnik tylko zwykły etatowiec i chce wyciągnąć kasę.

 

daremw widzę, że nie rozumiesz, że dopłata ma charakter pomocy a pomoc jest potrzebna tym MR którzy mają małe gospodarstwa i chcą z nim wiązać swoją przyszłość bo dla mnie wyłudzaniem to jest jak ojciec ma 300ha i całą rodzinkę na KRUS, przepisuje na synka, córkę i jak się da to na żonę po 15-20 ha, wszyscy robią technikum rolnicze, żeby mieć papiery, biznesplan pięknie pisze firma zewnętrzna i nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością bo dzieci studiują na drugim końcu polski (ale są na KRUS) żona Q7 jeździ do fryzjera i całość obrabia ojciec no ale 300tyś dla MR się należy bo są na KRUSie. z czego po 25 tysi dostanie każdy z MR na rozpustę.

 

Jak to ma się do kolegi co wstaje o 4:30 zapier..ala jak wół potem na 8h do roboty, powrót na obiad i znowu w kierat do nocy bo zależy mu żeby to rozwijać i z tego żyć. Chcesz mi powiedzieć że to jest człowiek, któremu się nie należy bo nie zasila kasy KRUS??? ABSURD!!!!

 

A takie rady że ma iść robić na czarno i się zapisać do KRUS to można sobie wsadzić sam wiesz gdzie - weź siebie posłuchaj - oszukuj państwo, nie płać składek to wysępisz dopłatę - znowu przykład jak wyżej. A jak się koledze na gospodarce nie powiedzie bo nie starczy mu czasu bo przecież nie tylko na gospodarstwie dyma a wiadomo jak jest z pracą na czarno jak odmówisz to jutro nie masz po co przyjść - to zostaje z ręką w nocniku bo ZUS ZUSem ale na koniec płaci lepiej niż KRUS a druga sprawa jest taka, że kolega ma Ciągłość zatrudnienia i łatwiej zmienić pracę z etatu na etat niż z dymania na czarno przejść na etatową robotę.

 

Rozumiem, że w kwestii KRUS chodzi o to, żeby z założenia pomoc przysługiwała rolnikowi, z tym że dziś rolnik który ma 10-15ha nie jest w stanie utrzymać z tego rodziny na przyzwoitym poziomie (w zasadzie na żadnym poziomie) i musi iść do roboty, która z automatu zamyka mu możliwość wzięcia dopłaty na rozwój. Efekt jest taki że zamiast dać tym co by się przydało to dostają ci którzy pocwaniakują wezmą dopłaty na całą rodzinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
helena31    0

Ilość posiadanych gruntów jest traktowana jako ilosc gruntów która posiadam w chwili składania wniosku czy w chwili gdy zostało na mnie przepisane gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Z tym ZUS to jest chyba nie do przeskoczenia. Dzwoniłem do KRUS i babka powiedziała że nie ma możliwości ubezpieczenia się i tu i tu, na infolinii ARiMR podpowiedzieli że może uda się zawiesić płacenie składek, dzwonię do ZUS i d*pa. Nie ma takiej opcji.

Zgadzam się z kolegą z kilku postów wyżej, że to głupota tym bardziej że trzeba być tylko rok ubezpieczonym. Gdybym miał 50ha to bez wahania rzucam robotę i pracuję na własny rachunek a nie dorabiam jakiegoś pajaca. No ale niestety życie jest okrutne.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

A jak jest z umowami zlecenie i o dzieło? Po przyznaniu dotacji młodego rolnika (będąc ubezpieczonym w krusie) można rozpocząć pracę na powyższych umowach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Derb    2

Mam pytanie odnosnie maszyn na Mr, czy musza być kupowne nowe .

 

 

czytam ten temat systematycznie i co 2 strony jest to samo pytanie. maszyny mogą być nie starsze niż 5 lat.

 

 

Ja mam takie pytanie czy są dostępne już wnioski do pobrania. mam ten link ale czy to jest aktualne http://www.arimr.gov...olnikom.html

Edytowano przez Derb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Na stronie agencji są już wnioski, wczoraj przeglądałem i zauważyłem że są zaktualizowane. Zmienili już m.in. okres posiadania gosp. z 12 do 15mies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Drobnik    3

Witam. mam pytanie dotyczace bezrobocia, a mianowicie jak to jest naliczane. jezeli np w wojewodztwie jest 12 powiatow, i w przepisie jest ze te z najwiekszym bezrobociem dostana pkt(max 5pkt) czyli tylko 5 powiatow dostanie pkt za bezrobocie? czy rozkladaja to na wszystkie? ze 2 powiaty z najwiekszym bezrobociem dostawaja 5pkt, 2 nastepne 4 pkt itp az do tych co bezrobocie jest najwieksze ktore dostawaja 0pkt? z gory dzieki za odp ;)

 

moze tak daje link ze stopami bezrobocie w moim wojewodztwie moj powiat to opolski, czy kwalifikuje sie na jakies pkt? a moze tez wojewodztwa dziela sie na podregiony?

 

http://g3.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/1691000/1691170-stopa-bezrobocia-w-styczniu-2014.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thefarmer    180

Powiedzcie mi proszę, czy za ewentualną kasę z młodego rolnika mógłbym kupić prasę do tłoczenia oleju powiedzmy rzepakowego którego bym pozniej sprzedawał ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Do b radoszewski

 

Kolejny geniusz się odezwał... a żaden się nie zastanowił nawet. Premia jest zachętą do prowadzenia gospodarstwa. Teraz może mi powiesz dlaczego w naborze są punkty Za bezrobocie w powiecie? To teraz może zaczniesz myśleć i powiążesz fakty :)

Chociaż może lepiej sam napiszę to uniknę czytania kolejnych wypocin...

Otóż chodzi o ograniczanie bezrobocia, a teraz mi wyjaśnij dlaczego ktoś ma mieć etat i gospodarstwo jak niektórzy na chleb nie mają? Może zrozumiesz po głębszych przemyśleniach samą ideę premii.

Dalej mówisz że z 10-15 ha nie da sie utrzymać rodziny... kolejna bzdura, dla lenia i obiboka to i 100 ha nie wystarczy, jak sie nie chce pracować tylko zasiać zboże i zebrać sprzedać czyli pracować tylko kilka dni w roku przy małym areale to pewnie że się nie da wyżyć ale przez lenistwo.

Mówisz o zarabianiu na etacie żeby rozwijać gospodarstwo, a tu prosta sprawa, jak nie ma cię cały dzień w oborze to jak ci coś zachoruje wracasz i może być martwe, nie da się. Prawidłowo zadbać no chyba że w wyżej wymienionym przypadku.

Wracam jeszcze do sprawy krus, są dotacje premie ale dla rolników, pomyśl po ludzku a nie po baraniemu ilu ludzi mieszkających w miastach ma gospodarstwa tyle że oddane w nieoficjalną dzierżawę, może im dajmy premie, prow i to będzie w porządku? W końcu mają gospodarstwa i mogą powiedzieć że im się należy i uwierz im na słowo... musi być jakiś papierek że ta premia nie idzie na darmo

Co do ciągników: marką to sobie możesz tyłek podetrzeć, marka w polu nie pracuje. Ja nie mówię żeby nie kupować nowych ciągniKów tylko żeby zachować odrobine rozsądku przy wyborze. Nowszy, szybszy, gwarancja... przede wszystkilm ekonomiczny, tani w eksploatacji i niezawodny. Może chociaż kilka zdań dotrze do pseudomądrych...

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DjFarmerr    170

Widzę, że sporo osób jest na ZUSie i pracuje poza gospodarstwem. Ja od 7 lat pracuje w duzej firmie i płacę składki ZUS? to co z nimi będzie bo przejściu na KRUS? w przyszłości będę miał większą emeryturę czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Witam. mam pytanie dotyczace bezrobocia, a mianowicie jak to jest naliczane. jezeli np w wojewodztwie jest 12 powiatow, i w przepisie jest ze te z najwiekszym bezrobociem dostana pkt(max 5pkt) czyli tylko 5 powiatow dostanie pkt za bezrobocie? czy rozkladaja to na wszystkie? ze 2 powiaty z najwiekszym bezrobociem dostawaja 5pkt, 2 nastepne 4 pkt itp az do tych co bezrobocie jest najwieksze ktore dostawaja 0pkt? z gory dzieki za odp ;)

 

moze tak daje link ze stopami bezrobocie w moim wojewodztwie moj powiat to opolski, czy kwalifikuje sie na jakies pkt? a moze tez wojewodztwa dziela sie na podregiony?

 

http://g3.forsal.pl/...yczniu-2014.jpg

Punkty rozkładają się. Powiaty z największym bezrobociem dostaną 5, stopniowo aż do powiatów z najmniejszym dost. 0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj