Polecane posty

Strazak76    3

Chodzi o to by wziąć MR i przejąc gospodarstwo. A następnie złożyć (jeżeli będzie) MGR i wdrożyć pieniądze z MR na zakup maszyn z Modernizacji ?

Do tej pory można było kwotę MR traktować jako wkład własny do MGR i łączyli tak ludzie znam osobiście , ale co teraz wymyślą tego nie wiedzą najstarsi indianie , ja mam zamiar przejąć w lubelskim 11ha , bez żadnej produkcji zwierzęcej to powiedziała mi kobitka , że mogę zapomnieć o MGR bo wysokie wymagania teraz będą postawione dużo wyższe np. przymiarka jest żeby startować do MGR trzeba będzie mieć min.15SU i ostudziła moje zapały więc poprubuje tylko z MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Może i wcześniej była taka możliwość, ale ja dalej nie widzę w tym sensu bo na jedno wyjdzie czy wraz czy oddzielnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Może i wcześniej była taka możliwość, ale ja dalej nie widzę w tym sensu bo na jedno wyjdzie czy wraz czy oddzielnie :)

A ja widzę w tym sens dostając premię MR 100tysi i mogąc połączyć z MGR składasz na MGR kwotę 200tysi netto więc z premii MR robisz 246tysi brytto a koszty to napisanie 2 projektów i operacje bankowe + koszty paliwa i drobne pierdoły więc jak wyliczyłem to za 10 tysi zrobiło by się 246 ot i taka moja polityka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio2614    5

Nie będę miał problemów z ESU. Tylko teraz nie jestem ubezpieczony w KRUS-ie i następne pytanie ?

Czy przy wzięciu kredytu z linii nMR muszę być ubezpieczony WSTECZ 3 lata w KRUS-ie ? Bo przy skladaniu wniosku o kredyt jest "udokumentowanie stażu pracy w rolnictwie" jak jest z tym ?

 

 

@Strazak76 Właśnie o takie coś mi chodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Nie będę miał problemów z ESU. Tylko teraz nie jestem ubezpieczony w KRUS-ie i następne pytanie ?

Czy przy wzięciu kredytu z linii nMR muszę być ubezpieczony WSTECZ 3 lata w KRUS-ie ? Bo przy skladaniu wniosku o kredyt jest "udokumentowanie stażu pracy w rolnictwie" jak jest z tym ?

 

 

@Strazak76 Właśnie o takie coś mi chodzi :)

A co to znaczy z lini nMR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Przecież i tak trzeba by było napisać dwa projekty :) operacje bankowe to raptem parę złotych a paliwo czyli rozumiem że dojazdy których i tak nie wykluczysz to max kilkaset złotych, pytanie skąd się wzięło 10 tys :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

A co to znaczy z lini nMR?

Jeżeli myślisz o wzięciu niskoprocentowego kredytu ok. 2% który kiedyś nazywany był pierwotnie dla młodego rolnika to od razu ci odpowiadam nie można tego połączyć tylko kredyt normalny czyli zależnie od banku ok. 8%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

A dlaczego ciężko ? Chodzi o dochód z gospodarstwa ? Minimum 15 tyś. Euro ? i nie może przekraczać 100 tyś. Euro ?

ciężko dla tych którzy mają głównie produkcję roślinną. 15tys. euro to około 40ha np. pszenicy i rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Przecież i tak trzeba by było napisać dwa projekty :) operacje bankowe to raptem parę złotych a paliwo czyli rozumiem że dojazdy których i tak nie wykluczysz to max kilkaset złotych, pytanie skąd się wzięło 10 tys :)

Ja to widzę tak 2 projekty dobrze napisane 3 tysie , z MR otrzymujesz 80% na początku czyli 246-80=166tysi taki kredyt musisz wziąść i czekać aż US i AGENCJA ci zwróci a ostatnio to kolega nawet rok czekał na zwrot więc bank swoje woła , no chyba że masz własny kapitrał to co innego , ale dla mnie kto ma taki kapitał własny nie powinien otrzymać żadnej premii bo itak ma kasy w pyte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Może i wcześniej była taka możliwość, ale ja dalej nie widzę w tym sensu bo na jedno wyjdzie czy wraz czy oddzielnie :)

Jest dokładnie tak jak pisze Strazak76. Można łączyć premię MR i traktować jako wkład do MGR i nie odwracam żadnej sytuacji, powtarzam to co napisałem wcześniej. Jeżeli jest to nie jasne to napiszę inny przykład: dostajesz 100tys.zł MR, w planie na MGR piszesz zakup ciągnika za 140tys.zł (40 tys. wkład własny). dostajesz zwrot z MGR 70tys.zł i 70tys.zł masz wydane i tym samym rozliczyłeś premię MR tz. 70% premii. Jest to potwierdzone przez znajome osoby które tak rozliczały premię i potwierdził mi to pracownik Agencji RiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

kolego może i rozliczały ale zasada podwójnego finansowania się kłania, której byćmoże wcześniej nie było a teraz ma być. no chyba że raptem zrezygnują z niej, w co wątpię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Było ta zasada od zawsze, ale program Młody Rolnik był wyjątkiem od tej zasady.


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Ja to widzę tak 2 projekty dobrze napisane 3 tysie , z MR otrzymujesz 80% na początku czyli 246-80=166tysi taki kredyt musisz wziąść i czekać aż US i AGENCJA ci zwróci a ostatnio to kolega nawet rok czekał na zwrot więc bank swoje woła , no chyba że masz własny kapitrał to co innego , ale dla mnie kto ma taki kapitał własny nie powinien otrzymać żadnej premii bo itak ma kasy w pyte

jak ma taki kapitał to znaczy że po prostu może oszczędzał dłuższy czas właśnie pod programy unijne, a nie to że śpi na kasie, która sama mu wpadła, a jak ktoś nie był w stanie zebrać pewnej sumy pieniędzy żeby skorzystać z programów to może po prostu to on nie powinien skorzystać bo jego gospodarstwo jest nierentowne, a zarobione pieniądze idą na przejedznie a nie na rozwój i inwestycje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

kolego może i rozliczały ale zasada podwójnego finansowania się kłania, której byćmoże wcześniej nie było a teraz ma być. no chyba że raptem zrezygnują z niej, w co wątpię

Zasada o której piszesz była jest i będzie na 100% ale tak jak napisał MDSikor nie dotyczy MR ponieważ nie jest to finansowanie tylko premia, z którą możesz zrobić co chcesz aby byłą związana z gospodarstwem no i oczywiście zaakceptowana przez arimr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

jak ma taki kapitał to znaczy że po prostu może oszczędzał dłuższy czas właśnie pod programy unijne, a nie to że śpi na kasie, która sama mu wpadła, a jak ktoś nie był w stanie zebrać pewnej sumy pieniędzy żeby skorzystać z programów to może po prostu to on nie powinien skorzystać bo jego gospodarstwo jest nierentowne, a zarobione pieniądze idą na przejedznie a nie na rozwój i inwestycje

Nie będę z tobą polemizował pożyjom uwidim co te nasze mądre głowy wymyślą , a co do tego co napisałeś to jest kompletna bzdura jakie nierentowne gospodarstwo o czym ty piszesz , ale już ci odpowiadam właśnie takim nie powini dawać bo tatuś przepisze synio tylko figurant a stówka jest , a do tego synio jeszcze dalej na lewo pracuje , przecież młody rolnik to osoba która nie miała ziemi wcześniej na siebie to o jakim nierentownym gospodarstwie wypisujesz , postaw się w sytuacji gdzie rodzice rozpisują gosp. na dwie osoby jedna z nich zostaje w domu z rodzicami dostaje połowę pola np 15 ha i maszyny a ta druga osoba tylko np. 15 ha i to jest dla mnie młody rolnik który powinien tą stówkę dostać , bo dostał tylko bryły i nic więcej i co szpadlem ma to kopać , jakby ktoś w rządzie pomyślał to te podziały inaczej powinny być punktowane ale od dawna wiadomo że ten kto ma to jeszcze więcej będzie miał a małego udusić , a to co ty napisałeś to jest taka sytuacja jak opisałem wyżej , lub ze 100ha gosp odpisuje tatuś 15 ha , jeszcze daje jakiegoś NH lub JOHNA nie starego z gratami , więc taki delikwent wg. mnie nie powinien dostać żadnej premii ale to tylko takie moje przemyślenia pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

koledzy powiedzcie na ile czasu musi być dzierżawa aby liczyła sie do MR bo mi troche zabraknie a mam szanse wydzierżawić tyllko nie wiem na ile lat musi by minimum dzierżawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Nie będę z tobą polemizował pożyjom uwidim co te nasze mądre głowy wymyślą , a co do tego co napisałeś to jest kompletna bzdura jakie nierentowne gospodarstwo o czym ty piszesz , ale już ci odpowiadam właśnie takim nie powini dawać bo tatuś przepisze synio tylko figurant a stówka jest , a do tego synio jeszcze dalej na lewo pracuje , przecież młody rolnik to osoba która nie miała ziemi wcześniej na siebie to o jakim nierentownym gospodarstwie wypisujesz , postaw się w sytuacji gdzie rodzice rozpisują gosp. na dwie osoby jedna z nich zostaje w domu z rodzicami dostaje połowę pola np 15 ha i maszyny a ta druga osoba tylko np. 15 ha i to jest dla mnie młody rolnik który powinien tą stówkę dostać , bo dostał tylko bryły i nic więcej i co szpadlem ma to kopać , jakby ktoś w rządzie pomyślał to te podziały inaczej powinny być punktowane ale od dawna wiadomo że ten kto ma to jeszcze więcej będzie miał a małego udusić , a to co ty napisałeś to jest taka sytuacja jak opisałem wyżej , lub ze 100ha gosp odpisuje tatuś 15 ha , jeszcze daje jakiegoś NH lub JOHNA nie starego z gratami , więc taki delikwent wg. mnie nie powinien dostać żadnej premii ale to tylko takie moje przemyślenia pozdrawiam

to skąd chcesz wziąć pieniądze od razu na MGR i łączyć z MR skoro twierdzisz że osoba przejmująca nie ma prawa mieć pieniędzy? :) ja jestem domownikiem, właścicielem jest matka i razem z nią obrabiam ziemię od 13 roku życia (nie dorywczo tylko wszystkie prace polowe i obrządki), gospodarstwo 17 ha swojej ziemi plus dzierżawy, od 1,5 roku wstrzymaliśmy wszelkie inwestycje i odkłada się kasę, ziemię mam przejąć w tym roku lub w następnym, dodatkowo w sezonach dorabiam na usługach wszelkiego typu, co się tylko da. u mnie nie ma mowy o jakimkolwiek dzieleniu gospodarstwa, nie przy tej powierzchni, także kasę na programy unijne będę miał i nikt mi jej za darmo nie dał i nie jestem jakimś obszarowcem, wszystko zapracowane wraz z matką, ja mam w chwili obecnej 28 lat, teraz powiedz z czystym sumieniem że skoro mam sporo kasy odłożonej to nie powinienem dostać dofinansowania jakiegokolwiek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Kredyt młody rolnik nie może być wykożystany na MGR, ale na MR może być.


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Zwykły komercyjny,


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

zwykły komercyjny kredyt bankowy czyli spory procent, nic tańszgo się nie da, chyba że ci sąsiad pożyczy

 

chociaż branie kredytu na kilkanaście procent trochę mija się z celem bo wyjdzie prawie to samo co wziąć na nieoprocentowane raty bez wsparcia unijnego (np produkty sipmy w finansowaniu fabrycznym)

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio2614    5

W bankach takich jak BGŻ, Bank Spółdzielczy ?

Jakie jest wtedy oprocentowanie ? jakiś wkład własny trzeba ?

W myślach jest by wziąć 200 tyś kredytu. Czy są jakieś problemy z takimi sumami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj