Polecane posty

fioletowy    0

Miałbyś możliwość zeskanować to i wrzucić na jakiś serwer? W mojej okolicy na pewno Top Agrara nie kupię, a przez internet można zamówić prenumeratę na 6 miesięcy za 85zł..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Hej, proszę bardziej doświadczonych rolników o opinie, bez drwin itp.

Aktualnie pracuje a raczej zap...... w Biedronce za 1500-1700zł na rękę, po pracy od 2lat obsiewam ok. 3ha ziemi. Po za tym prowadzimy z partnerką sklep w mieście, zostaje z niego jakieś 2tys.

Plan jest taki żeby złożyć wniosek o pomoc dla Młodego Rolnika, z ojcowym polem i dzierżawami miałbym nie całe 14ha plus z 1ha łąki. Po pozytywnym rozpatrzeniu rzucić robotę w cholerę i zająć się rolnictwem dokupić brakującego sprzętu etc. chcę też rozwinąć trochę działalność sklepu(więcej wolnego czasu).

Druga opcja to tyrać dla Portugalca dalej i siać bez dodatkowej kasy te 3ha, bo inaczej ojciec nie odda swojej części, emerytury jeszcze nie ma a z czegoś musi żyć, tylko to jego sianie to pożal się boże.

Co myślicie?

 

 

Ja myśle żeby narazie Pracować i prowadzić ten biznes w mieście. Jednocześnie obserwować na ogłoszenie programów jakie będą w nowym PROW. Podobno ma być wsparcie dla małych gospodarstw, które nie kwalifikują sie na MR. Co uprawiasz na tych ok. 3 ha?? To Twoja ziemia?? Masz z tego jakiś zysk?? Dopłaty bierzesz?? A co uprawiałbyś na tych ok 14 ha?? Zależy też jak dużo musisz kupić maszyn jeśli chcesz sie w to bawić na serio. Jeśli byłaby to duża inwestycja to musisz dobrze przemyśleć. Wg mnie czekaj na rozwój sytuacji, szukaj info o programach a może z ojcem sie jakos dogadasz ??

A zasadniczo to tak jak pisze GRGOJ jeśli jesteś prawnym właścicielem od dwóch lat tych ok. 3 ha to jest już po tzw. ptokach z MR ;]

 

Pozdr

Edytowano przez Shaun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Hej, te 3ha to takie dziadkowe, ciotkowe itp. Obsiewam bo nie ma komu, kasa dla mnie oczywiście, dziadek pomaga. Nic jeszcze nie mam na siebie. Do tej pory siałem pszenicę, fasolę, jęczmień, w tamtym roku miał być rzepak i w sumie dobrze że nie wypalił :P Z ojcem nie mieszkam, jego gosp. znajduje się 15km ode mnie, wszystko co potrzebne do podstawowych upraw jest na miejscu ew. do małych napraw, za te około 70tys (chyba tyle dostawali MR) chciałem dokupić parę rzeczy typu talerzówkę, siewnik do fasoli/kukurydzy, wycinarka do fasoli, rozsiewacz do nawozów i co tam jeszcze wyjdzie w praniu, brakuje tylko kombajnu ale to już większy wydatek.. Prace na roli lubię, za to swoją obecną mam po dziurki w nosie, po 8godz w Biedronie jestem bardziej zmęczony niż jakbym od 6 do 22 tyrał w polu.

Myślałem o siewie głównie strączkowych ze zbożami.

Zastanawiam się tylko czy z tych 14ha da się wyżyć w miarę tak jak ze te 1500zł, wiadomo że koszta większe ale i przychody.

Pozdrawiam.

 

P.S. Gdzie najlepiej śledzić sytuację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Najlepiej ?? Chyba na forum. Jest wielu ludzi, którzy będą śledzić nie tylko MR ale ogólnie pomoc z nowego budżetu. Strony ARiMR lub MRiRW też warto czasem przejrzeć bo to już mocne podstawy a nie jakieś ktoś tam gdzieś tam usłyszał. Od swojego człowieka w Agencji powinienem coś wiedzieć to też dam znać.

Czy da sie wyżyć z samych zbóż to raczej nie bedzie lekko. Rodzice mają ok 15 ha z tego ok 2 ha malin, ok 2,5 ha buraków cukrowych, reszta zboża (plus ok.0,5 ha ziemniaków i troszke truskawek), czyli taka troche kombinacja i powiem Ci, że jest co robić a zysk średni. O strączkowych to nie wiem wogóle jaki jest zysk z tego, jakie nakłady itp. Jest jeszcze czas coś przemyśleć bo prawdopodobnie przełom 2014/2015 zacznie coś sie dziać dopiero.

 

Pozdr

Edytowano przez Shaun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Kolego Toru, piszesz że kasa dla ciebie. Masz na myśli dopłaty?? Jeżeli faktycznie są to dopłaty i bierzesz je już od dwóch lat na siebie to jest po ptokach :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crvx40    11

no wlasnie nie wiem moj znajomy wzial MR dostarczyl wszystkie potrzebne papiery i w agencji powiedzieli mu ze musi zrobic jeszcze prawo jazdy na ciagnik i robil chlopak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parobas    6

zwracałem raczej uwage na fakt studiów dziennych a mianowicie czy można skorzystać z premii czy trzeba przejść na niestacjonarne wiec chyba nie doczytałes postu.

 

Prowadzenie nie oznacza, ze musisz osobiscie z widlami codziennie biegac, a jak nie bedziesz biegal to Ci nie dadza MR. Co jest istotne to to, ze faktury np. kupna badz sprzedazy oraz inne dokumenty sa sygnowane Twoim nazwiskiem, to oznacza ze prowadzisz gosp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karste85    4

no wlasnie nie wiem moj znajomy wzial MR dostarczyl wszystkie potrzebne papiery i w agencji powiedzieli mu ze musi zrobic jeszcze prawo jazdy na ciagnik i robil chlopak.

pierwsze slysze o czyms takim ja na jego miejscu poprosil bym zeby mu pokazali paragraf ktory mowi o takim wymogu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

Prowadzenie nie oznacza, ze musisz osobiscie z widlami codziennie biegac, a jak nie bedziesz biegal to Ci nie dadza MR. Co jest istotne to to, ze faktury np. kupna badz sprzedazy oraz inne dokumenty sa sygnowane Twoim nazwiskiem, to oznacza ze prowadzisz gosp.

 

to by było chyba zbyt kolorowe gdyby tak było, nie wiem ale powinna być gdzieś jakas wzmianka dot. tego aspektu jeśli ktos wie niech się wypowie jak to jest gdy się uczęszcza na studia dzienne.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fioletowy    0

Mam kolejne pytanie, grzebiąc w internecie znalazłem taki oto wpis:

 

- rodzaje wydatków, na jakie można przeznaczyć premię dla młodego rolnika, obejmują m.in.:

koszty określone jako kwalifikowalne w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 2007-2013,

- a tam jest zapis następujący:

„……..w dniu zakupu nie były one starsze niż 5-letnie oraz nie zostały wcześniej nabyte z wykorzystaniem pomocy krajowej lub pochodzącej z Unii Europejskiej, co będzie musiało zostać potwierdzone oświadczeniem sprzedającego……

 

Czyli otrzymując premię dla młodego rolnika można przeznaczyć te pieniądze na zakup każdej maszyny, ale nie starszej niż 5 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
archi106    11

Każdej maszyny nie starszej jak 5 lat zapisanej w biznesplanie ,,, Startujesz w tym naborze ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Mam kolejne pytanie, grzebiąc w internecie znalazłem taki oto wpis:

 

- rodzaje wydatków, na jakie można przeznaczyć premię dla młodego rolnika, obejmują m.in.:

koszty określone jako kwalifikowalne w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 2007-2013,

- a tam jest zapis następujący:

„……..w dniu zakupu nie były one starsze niż 5-letnie oraz nie zostały wcześniej nabyte z wykorzystaniem pomocy krajowej lub pochodzącej z Unii Europejskiej, co będzie musiało zostać potwierdzone oświadczeniem sprzedającego……

 

Czyli otrzymując premię dla młodego rolnika można przeznaczyć te pieniądze na zakup każdej maszyny, ale nie starszej niż 5 lat?

Zapis ten dotyczy zakupu maszyn używanych. Tak jak jest tam napisane można zakupić maszyny używane nie starsze niż 5 letnie od sprzedawców którzy prowadzą sprzedaż maszyn.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fioletowy    0
Każdej maszyny nie starszej jak 5 lat zapisanej w biznesplanie ,,, Startujesz w tym naborze ??

Taki mam zamiar, ale ten przepis praktycznie odwraca wszystko o 180 stopni, za te pieniądze mogę kupić nowy ciągnik (połowa z MR, druga połowa z PROWa dajmy na to), i wtedy nie będę go miał do czego zapiąć, albo kilka nowych maszyn, i nie będę miał ciągnika do nich przystosowanych. Także ogólnie nawet gdy wezmę tą premię to będę stał w miejscu tak, jak stoję teraz

Edytowano przez fioletowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

W nowym prow 2014-20 sa projekty zeby nie było używanych, ale może tego nie wprowadzą.

Edytowano przez Endriu42

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alero099    0

Fioletowy z MR masz do wykorzystania co najmniej 70 % na rzeczy zawarte w biznesplanie a więc 52.500 zł. Zostaje z tego 22.500 także dokładasz troche i masz ciągnik używany i maszyny do niego. Ja mam taki plan przynajmniej bo inaczej tego nie widze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Kolego Toru, piszesz że kasa dla ciebie. Masz na myśli dopłaty?? Jeżeli faktycznie są to dopłaty i bierzesz je już od dwóch lat na siebie to jest po ptokach :-D

 

Dopłaty i zbiory dla mnie nie formalnie, formalnie pracuje na etacie i jestem ubezpieczony w ZUSie. Chce zostać MR i te 75tys na start by się przydało, bo bez tego to raczej zostaje mi opcja tyranie w biedronie i dorabianie po godzinach na roli z tym co mam.

Na start miałbym 2xC330 i Zetora 8011, myślałem żeby zamienić zetora na coś oszczędniejszego, tylko na co? lub skupić się na dokupieniu maszyn.

Ile jest czasu na uzupełnienie wykształcenia i czy musi to być jakaś szkoła czy kurs?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fioletowy    0

Dosłownie przed chwilą napisaliśmy, kilka postów w górę, że wszystkie maszyny jakie kupujesz za MR nie mogą być starsze niż 5 lat, więc jakikolwiek c330 czy zetor 8011 odpada, a do 75 tysięcy z 5-letnim ciągnikiem nie zaszalejesz, chyba że kupisz chińskie jeździdełko. No ale zobaczymy, a może się coś zmieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Ja pięć lat musiałam ogarnąć w Tech.Rol- niezliczone godziny praktyk w szkole i pod koniec u gospodarzy....a ty byś chciał na kurs? Idż chociaż na rok zaocznego rolnika--dużo tego teraz porobili... ;[ :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

hej, mam pytanko czy sa wnioski na młodego rolnika i gdzie je można pobrac .

wnioski są na stronie arimr ale wersje do poprzednich naborów aktualne będą po ogłoszeniu naboru

 

 

 

Dopłaty i zbiory dla mnie nie formalnie, formalnie pracuje na etacie i jestem ubezpieczony w ZUSie. Chce zostać MR i te 75tys na start by się przydało, bo bez tego to raczej zostaje mi opcja tyranie w biedronie i dorabianie po godzinach na roli z tym co mam.

Na start miałbym 2xC330 i Zetora 8011, myślałem żeby zamienić zetora na coś oszczędniejszego, tylko na co? lub skupić się na dokupieniu maszyn.

Ile jest czasu na uzupełnienie wykształcenia i czy musi to być jakaś szkoła czy kurs?

wykształcenie musisz uzupełnić w ciągu 3 lat od odebrania decyzji o przyznaniu pomocy. Wykaz zawodów i dokumentów jakie trzeba mieć na wykazanie wykształcenia znajdziesz na końcu rozporządzenia, które można pobrać na stronie arimr lub mrirw. Czy kurs czy inna forma szkoły to zależy jaki papier na koniec dostaniesz. Musi spełniać wymogi z rozp.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Fioletowy wiem że maszyny mają być 5 letnie lub nowe, chodziło mi o to że miałbym do dyspozycji w/w ciągniki, jednak pozostanę przy dokupieniu sprzętu pod dane uprawy. Niech się jednak najpierw załapię na tego MR.

Alates i właśnie o taką odp. mi chodziło, że jest coś zaoczne co wystarczy skończyć :)

Endriu42 dzięki, czyli mogę spokojnie zacząć szkołę po akceptacji wniosku?

 

Myślałem też o opcji żeby zostać na etacie i założyć działalność rolniczą, ale gdzieś wyczytałem że trzeba być pełnoprawnym rolnikiem i nie można podlegać innym ubezpieczeniom, tylko nie jestem pewien, że w ciągu 5 lat trzeba być tym "pełnym" rolnikiem przez 3 lata, jak tak to prawie 2lata mógłbym jeszcze dorobić na etacie ;)

Edytowano przez Toru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Toru jest, jest--- robiłam sobie zaoczną administrację i był też kierunek jednoroczny Rolnik-- mało tego szkoła miała na to jakieś dofinansowanie i uczniowie nie musieli płacić czesnego ok 120zł/ m. Wpisz w google--- szkoły zaoczne i najbliższe miasto--- podźwoń i popytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Fioletowy wiem że maszyny mają być 5 letnie lub nowe, chodziło mi o to że miałbym do dyspozycji w/w ciągniki, jednak pozostanę przy dokupieniu sprzętu pod dane uprawy. Niech się jednak najpierw załapię na tego MR.

Alates i właśnie o taką odp. mi chodziło, że jest coś zaoczne co wystarczy skończyć :)

Endriu42 dzięki, czyli mogę spokojnie zacząć szkołę po akceptacji wniosku?

 

Myślałem też o opcji żeby zostać na etacie i założyć działalność rolniczą, ale gdzieś wyczytałem że trzeba być pełnoprawnym rolnikiem i nie można podlegać innym ubezpieczeniom, tylko nie jestem pewien, że w ciągu 5 lat trzeba być tym "pełnym" rolnikiem przez 3 lata, jak tak to prawie 2lata mógłbym jeszcze dorobić na etacie ;)

Spokojnie możesz po wydaniu decyzji zdobyć wykształcenie w ciągu 3 lat, abyś się wyrobił. A na krusie po ostatniej nowelizacji trzeba być rok ubezpieczonym w pełnym zakresie jako rolnik. No chyba że znów coś zmienią :-) a i w tym krusie to nie to że kiedy chcesz będziesz ubezpieczony, masz 180 dni po otrzymaniu decyzji na ubezpieczenie sie w krus i przejęcie gosp. Edytowano przez Endriu42

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj