Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
TOME11    174

http://www.umwd.doln..._lipiec2007.pdf

 

Strona 175:

"Definicja rozpoczęcia działalności rolniczej

 

za datę rozpoczęcia działalności rolniczej uznawana jest data:

a)....

b

c) W przypadku osób które po raz pierwszy weszły w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 1ha UR przed zakończeniem nauki szkolnej lub studiów wyższych-data zakończenia lub zaprzestania nauki, lub studiów wyższych"

 

prosiłem o wyjaśnienie:

Zapis mówi, że kwalifikujesz się do programu jeśli: nie minął rok od czasu kiedy jesteś w KRUS

a Ty mi piszesz o hektarze, o hektarze to ja wiem; chodzi o ubezpieczenie w KRUS jako domownik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Po pierwsze to irytuje mnie twój ton...po drugie to wnioskując z twojego tonu mam nadzieję, że nie masz zamiaru sie czepić nieprecyzyjnej frazy, czy jakijś pomyłki...bo moje posty dotyczą czegos zupełnie innego, niż kwestia Krusu jako domownik...ja nic nie pisałem o żadnych domownikach i nie orientuję sie w zapisach na ten temat

 

Chodziło mi o to, że wchodząc w posiadanie ziemi rolniczej 1 ha+ możesz sie przenieść do KRUS i wtedy zaczynasz działalność rolniczą(tak to rozumiem)...możesz tez wejść w posiadanie działki 1 ha+ i nie być zarejestrowanym w KRUS, a mimo to będzie ci liczone jako rozpoczęcie działalności rolniczej...można tez najwyrazniej jako rozpoczecie działalności rolniczej moment zakończenia nauki, pomimo posiadania ziemi 1 ha+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

Po pierwsze to irytuje mnie twój ton...po drugie to wnioskując z twojego tonu mam nadzieję, że nie masz zamiaru sie czepić nieprecyzyjnej frazy, czy jakijś pomyłki...bo moje posty dotyczą czegos zupełnie innego, niż kwestia Krusu jako domownik...ja nic nie pisałem o żadnych domownikach i nie orientuję sie w zapisach na ten temat

 

Chodziło mi o to, że wchodząc w posiadanie ziemi rolniczej 1 ha+ możesz sie przenieść do KRUS i wtedy zaczynasz działalność rolniczą(tak to rozumiem)...możesz tez wejść w posiadanie działki 1 ha+ i nie być zarejestrowanym w KRUS, a mimo to będzie ci liczone jako rozpoczęcie działalności rolniczej...można tez najwyrazniej jako rozpoczecie działalności rolniczej moment zakończenia nauki, pomimo posiadania ziemi 1 ha+

 

:) no wałkowanie to raczej sobie na razie odpuszczę...Co do tej szkoły to o coś innego mi chodzi. Zapis mówi, że kwalifikujesz się do programu jeśli: nie minął rok od czasu kiedy jesteś w KRUS, nie minął rok od czasu kiedy wszedłeś w posiadanie ziemi rolniczej 1Ha+....jeśli jednak wszedłeś w posiadanie ziemi rolniczej kiedy sie uczyłeś, to wtedy te 12 mieś nalicza sie od momentu zakończenia nauki, a nie od momentu wejścia w posiadanie ziemi...tak mówi zapis...ale tego nie precyzuje i nie wiem co to dokładnie znaczy

nie mając ziemi jestem w KRUS jako domownik ponad rok i co nie przysługuje mi premia? nawet nie żartuj..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Będą ubezpieczonym jako domownik przysługuje premia a co więcej ubezpieczenie jako domownik liczy się jako staż pracy w rolnictwie. W moim przypadku byłem ponad 3 lata jak domownik plus średnie wykształcenie inne niż rolnicze i całość liczyła się jako wykształcenie rolnicze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Rety...tak myślę że przysługuje ci premia...zawsze tak myślałem...ale spoko.. po prostu żart mi nie wyszedł, przyłapałeś mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

2jacks poprawiłeś mi humor ostatnimi dwoma postami ;) tak to już jest gdy ktoś nie ogarnia.

 

Wracając do twojej zagwozdki to faktycznie ciężka sprawa. Przypomnij mi jeszcze raz jak to było z tym studiowaniem. Studiowałeś sobie tam, później przeniosłeś się tu, ale kiedy nabyłeś grunt? Gdy byłeś na tej drugiej czy pierwszej uczelni? Bo jeśli na tej drugiej to z tego zapisu wynika że potrzebujesz zaświadczenia o dacie rozpoczęcia nauki, oraz zaświadczenia że nauka dalej trwa.

 

Jeśli ziemię nabyłeś będąc na pierwszej uczelni to moim zdaniem potrzebujesz zaświadczenia z pierwszej szkoły że naukę rozpocząłeś wtedy i wtedy a zakończyłeś załóżmy 30.01.2013

Oraz do kompletu zaświadczenia z drugiej uczelni że rozpocząłeś naukę dnia 30.01.2012 i ona dalej trwa. Żeby było ciekawiej dorzucił bym oświadczenie wyjaśniające zaistniałą sytuację.

Tak to już byłoby całkiem kolorowo, ale miejmy nadzieję że zakończenie nauki np. 30.01.2012 i rozpoczęcie 25.02.2012 wraz z stosownym wyjaśnieniem wystarczy by dostać MR. Może najpierw zacznij od uczelni, dowiedz się jakie zaświadczenia mógł byś uzyskać, z jakimi datami. Bo w ARiMR skoro nabór nie został ogłoszony i nie wiadomo czy zostanie w ogóle nie wiem czy jest sens wszczynać awanturę o kasę która jak na razie istnieje jako plotka.

 

EDIT. Ja nie mam takiego problemu i dlatego nigdy wcześniej nie interesowałem się zasadami uzyskiwania dotacji MR choć coś nie coś wiem na ten temat, ale Ty pierwszy uświadomiłeś mnie że ziemię można nabyć podczas trwania nauki i nie będzie to przeszkodą w uzyskaniu MR. Więc tak jak mówię nie wiedziałem o tym wcześniej dlatego też do tej pory uważałem że pozyskanie dotacji MR jest cholernie trudne bo każdy napotyka jakieś indywidualne problemy. Wiedza zdobyta dzisiaj zmienia moje zdanie na ten temat diametralnie. Czytając dokument do którego podałeś link zauważamy że istnieje mnóstwo ścieżek które pozwolą nam obejść wszystkie niedogodności i przeciwwskazania. Tylko pomyśl ile jest możliwych zaświadczeń do wystawienia przez uczelnie z którymi miałeś styczność, a ile jest podmiotów prywatnych gotowych wystawić przeróżne zaświadczenia, zajmujących się edukacją z którymi nie miałeś styczności. Ehh, żyć nie umierać, brać MR.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Ja na razie jestem na poziomie orientacyjnym i po prostu chcę wiedzieć co i jak...co mógłbym dostać, z czego skorzystać w ramach poszczególnych programów. Co musiałbym(szczegółowo) zrobić i jakie warunki spełnić, żeby w ogóle starać sie o pomoc...muszę te wszystkie sprawy ogarnąć i jedną z nich jest młody rolnik...Tylko że tutaj to musiałbym jeszcze wydzierżawić 15 Ha ziemi...jeśli już miałbym pewność że z tymi studiami sprawa by przeszła... Myślę że w związku z wielkością mojej ziemi już dużo lepiej starać sie o kase w ramach programu restrukturyzacji małych przedsiębiorstw. Młody rolnik to jak na razie zbyt ciężka sprawa dla mnie...zobaczymy jeszcze jak to ostatecznie będzie wyglądać

 

Swoją drogą to czytając te wszystkie dokumenty, programy, propozycje...to ciężko uciec od wrażenia że ten cały system jest mocno niedoskonały....a czasem to nawet bardzo dziwny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przeczytaj w poprzednim poscie co edytowałem.

 

Biorąc teraz MR czyli z kasy (2007-2013), w nowej perspektywie finansowej (2014-2020) będziesz mógł się starać o prawdopodobnie jednorazowe dofinansowanie dla małych gospodarstw. Ponieważ będzie ustalony próg ekonomiczny i jeżeli wartość gospodarstwa będzie poniżej progu dostaniesz jednorazową pokaźną sumkę na restrukturyzację swojego małego gospodarstwa które utworzysz za kilka miesięcy gdy dostaniesz MR z starej kasy.

A jeżeli postanowisz ubiegać się o MR z nowej perspektywy finansowej nie będziesz mógł skorzystać z jednorazowej pomocy o której wspomniałem wcześniej ponieważ owy próg ekonomiczności gospodarstwa na to nie pozwoli. Bo aby dostać MR będziesz musiał wystartować z gospodarstwem powyżej progu. A gdybyś zmienił kolejność i w pierwszej kolejności utworzył gospodarstwo poniżej progu wziął kaskę i nagle za trzy miesiące dostał byś olśnienia pozwalającego rozwinąć gosp momentalnie do poziomu powyżej progu to nie wiadomo czy byś się doczekał na nabór MR i czy nie zaistniał by problem jaki masz aktualnie czyli za długie posiadanie gosp by móc nazywać się młodym rol.

 

Jest to mój prywatny scenariusz, dość czarny, ale rozwiązania przemyślane i konsultowane. Taki układ jak dla mnie jest korzystny i liczę że dzieje potoczą się według mych myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

ale biorąc MR to z automatu nie jestem małym gospodarstwem...MR u mnie w województwie jest dla 15ha+...a małe gosp. to 5ha maks i 2-15 tyś euro wielkość ekonomiczna...nie ma żadnej opcji żeby korzystać z tych dwóch programów. Można korzystać z modernizacji gospodarstw...ten program jest dla gosp 15 tyś euro+ wielkość ekonomiczna ...czyli górny próg dla małych... Poza tym ja jestem mieszczuchem...ja nie wiem czy dałbym radę wydzierżawić te 15 Ha w jakiś sensowny sposób. Do tego teraz podobno ANR nie chce już dzierżawić ziemi...Może jakbym posadził na tych hektarach jakieś orzechy, czy coś przy czym nie trzeba nic robić to bym ogarnął...ale ja nie mam nic, niczego nie umiem...to trochę zbyt karkołomne. No chyba, że dotacje by pokryły koszty dzierżawy...ale jak już pisałem, nawet nie wiem jak z ta dzierżawą sytuacja wygląda

Edytowano przez 2jacks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
audi80b4    1

mam pytanie musze wysłać do ARIMR oświadczenie w ramach rozliczenia z młodym rolnikiem i moje pytanie jest takie jakim listem mam wysłać to oświadczenie ma być list polecony priorytetowy za potwierdzeniem odbioru?

 

i drugie pytanie liczy się data stempla czy jak list dotrze bo jestem w takiej sytuacji ze oświadczenie musze dostarczyć do 29-12-2013 a to jest niedziela a chce wysłać jutro czyli 28-12-2013 i będzie się liczyć data stempla czyli data 28-12-2013

 

po prostu zapomniłem o tym oświadczeniu miałem wypełnione już dawno i miałem wysłać i jakoś tak się zakręciło ze dopiero dzisiaj to zobaczyłem

 

na kopercie ma być tylko adres agencji czy coś jeszcze np. znak sprawy ?

Edytowano przez audi80b4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy mógł by mi ktoś podpowiedzieć co zrobić??

Mianowicie sytulacja wyglada tak ze korzystałem z MR z naboru w 2010r kase przeleli mi 06.04.2011i chcialbym sie rozliczyc z agencja jednak w biznesplanie mialem wpisany ciagnik rolniczy w przedziale 80-100KM i nabylem taki ciagnik a nawet dwa bo kozystałem przy okazji z MGR lecz przy zakupie wpomagałem sie kredytem a dziś w topagra wyczytałem zeby sie rozliczyc kredyt musi byc splacony bo tylko ja moge byc wlascicielem zeby to przeszło. Oczywiscie wczesniej w ODR pytałem sie czy tak mozna i powiedzieli mi ze tak jednak wychodzi na to ze nie. I teraz moje pytanie czy w tej sytulacji moge zmienic biznes plan na zakup jałowek których przez osatne 2 lata kupilem za przeszło 100tys na co mam faktury i platnośc byla przelewem z mojej kasy czy moze za pozno na taka zniane w biznesplanie???? Ewentulanie rozważam przyspieszoną splate kredytu ktory jest jeszcze na 4lata ale to w ostateczności. prosze o pomoc bo ma tylko czas do kwietnia tego roku zeby roziwazac ten problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

a o jakim oświadczeniu mówisz?moim zdaniem najlepiej jak byś osobiście się pofatygował bo tak na ostatnią chwile to różnie bywa a jak już to liczy się data stępla na liscie jak mnie pamięc nie myli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

wszystko o młodym jest w styczniowym Top Agrarze, poświęcone dokładnie 6 stron

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miki999    0

witam jestem tu nowy rolnikiem i chcialbym sie dowiedziec ile teraz bedzie mozna dostac na MR bo znajomy mi mowil ze ok 150tys i specjalnie nie chce mi sie w to wierzycdzieki z gory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

Ja aktualnie chodzę na taki kurs. Na początek masz dwa semestry i u mnie w szkole trwa to od października do kwietnia. w czerwcu egzamin i jest ten kurs R-3 czyli mamy wykształcenie jakby po zawodówce. Potem jest jeszcze jeden semestr i egzamin i mamy wtedy tytuł technika. Spotykamy się w weekendy a kurs jest za darmo :)

u mnie niestety kurs na rolnika trwa 1.5 roku, koszt za semestr to prawie 1000zl, po za tym taki kurs nie daje mi uprawnien do kozystania z premii MR, mam ukonczona szkole zawodowa wiec nie spełniam warunków do zapisu na kurs technik rolnik, taki trwa 2 lata, tez prawie 1000 zl za semestr. wiec bez sensu trochę bo musze mieć srednie żeby na taki kurs technik rolnik się zapisac, a rolnik nic mi nie daje. ktoś tu pisal ze najpierw rolnik a później technik, z tym ze to potrwa 3 i pol roku lacznie, trochę długo i koszty wysokie, to już chyba lepsze zwykle technikum rolnicze zaoczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mam pytanie musze wysłać do ARIMR oświadczenie w ramach rozliczenia z młodym rolnikiem i moje pytanie jest takie jakim listem mam wysłać to oświadczenie ma być list polecony priorytetowy za potwierdzeniem odbioru?

 

i drugie pytanie liczy się data stempla czy jak list dotrze bo jestem w takiej sytuacji ze oświadczenie musze dostarczyć do 29-12-2013 a to jest niedziela a chce wysłać jutro czyli 28-12-2013 i będzie się liczyć data stempla czyli data 28-12-2013

 

po prostu zapomniłem o tym oświadczeniu miałem wypełnione już dawno i miałem wysłać i jakoś tak się zakręciło ze dopiero dzisiaj to zobaczyłem

 

na kopercie ma być tylko adres agencji czy coś jeszcze np. znak sprawy ?

 

Ja także kilka tyg temu składałem oświadczenie, bo kupowałem jałówki i musiałem wyjaśnić w jaki sposób zakup poprawił wartość genetyczną. W wezwaniu jest napisane, że wyjaśnienia należy złożyć pisemnie co ja rozumiem wyjaśnić to na piśmie. Dołączałem też załącznik do faktury. Pofatygowałem się osobiście, bo dokumentów miałem jeszcze sporo innych. Poza tym jak składasz dokumenty to wypełniasz protokół złożenia dokumentów. Masz potwierdzenie, ze złożyłeś. Terminem się nie martw, tylko zadzwoń do osoby prowadzącej sprawę. Tel na pewno podany na wezwaniu. Poproś o przedłużenie terminu z uwagi na święta. Ja też pierwszym razem dostałem jakoś na wszystkich świętych i przedłużono mi o tydzień. Kilka dni temu znów dostałem wezwanie, i znów z uwagi na święta musiałem przedłużyć. Na oświadczeniu zabrakło mojego podpisu. Pamiętaj podpisz się na końcu oświadczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pytanie taka sytuacja.

gospodarstwo przepisane zostało niecały rok temu nie opłacam i nie opłacałem krusu myślicie że mam szansę na młodego rolnika jeśli bym zaczął płacić krus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

jak przekroczysz rok od przepisania do zlozenia wniosku to może być lipa, a co do krusu to nie wiem, ale radziłbym placic, choćby nawet dlatego żeby ubezpiecznie było i składki do emerytury już szly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rastamaniak    0

witam Panowie mam pytanie odnosnie przekazania gruntow ornych obecnie kredytowanych kr4edytem preferencyjnym z doplata unijna> Jak to jest w waszych bankach?? Czy jest mozliwosc przepisania takiego gruntu wraz z kredytem, bo moj bank ma jakies problemy z tym Bank Spoldzielczy Prosze o odpowiedz dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetorek6911    1

Siema mam do was pytanie mianowicie chodzi o to czy wiecie ile kosztuje zrobienie biznes planu i tych wszystkich papierkowych spraw u doradcy???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Ja robiłem sam, co prawda do preferencyjnego. Wiem, że ceny to około 1000-1500zł za sam biznesplan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro1916    1

a ja robiłem w ODR i zapłaciłem za przygotowanie wszystkiego 500zł


pieniądze to nie wszystko, ale wszystko bez pieniędzy to ch**

MF 390, ursus c-355:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja w 2011 roku zapłaciłem w ODR chyba 450 zł może nawet mniej za przygotowanie dokumentów do MR. Przy MGR stawki są inne i zalezą od kwoty inwestycji i może to być od 1000-3000 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj