Polecane posty

Pestka5465    0

Witam. Mam pytanie, jeżeli pula pieniędzy jest 75 tys to chcę kupić za 60 tys agregat uprawowo siewny i wtedy mam jeszcze 15 tyś i do tego chiałbym dorzucić pług ale on kosztuje około 40 tys także brakuje mi 25 tys mógłbym dołożyć z własnych środków ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubert1984    0

Jeśli było by po starych zasadach, to pługa już nie musisz wpisywać we wniosku.

Ale to dowiesz się jak ogłoszą nabór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Witam. To mój pierwszy post więc w skrucie opiszę swoją sytuację

 

Odziedziczyłem ziemie rolniczą 1,6 Ha. Nigdy nie mieszkałem na wsi, nigdy nie byłem w Krusie...Obecnie kończe studia i myślałem nad zamieszkaniem własnie na tej ziemi...ale tez chciałbym ja jaknajlepiej wykorzystać...Pomysły sa rózne, od hodowli ekologicznej drobiu, przez ślimaki, warzywa, szklarnie itd...ale to nie jest wazne. Chce zapytać o możliwość otrzymania wsparcia na młodego rolnika. Czy jeśli bym wydzierżawił ziemie i spełnił warunek średniej wielkości gospodarstwa, to mam szansę dostac dotację na rozwój działaności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Witam. Mam pytanie, jeżeli pula pieniędzy jest 75 tys to chcę kupić za 60 tys agregat uprawowo siewny i wtedy mam jeszcze 15 tyś i do tego chiałbym dorzucić pług ale on kosztuje około 40 tys także brakuje mi 25 tys mógłbym dołożyć z własnych środków ?

Z 75tys musisz udokumentować zakupy na 52,5tys zł. ale możesz dołaczyć tez fakturę na pług. U mie było podobnie bo jak brałem 50tys to udokumentowałem zakupy na 55tys (5 faktur).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

no jasne

 

:). Czy to ironia? Jeśli ktoś potrafi coś więcej napisac to będę wdzięczny...swój pomysł będę realizował tak czy siak, ale chciałbym skorzystać z pomocy jeśli mam na nia szansę...Z tego co czytam to z MR korzystają głównie rolnicy dziedziczący już istniejące spore gospodarstwa...czy jeśli ja chce swoje w zasadzie założyć od zera, to mogę z tego programu koszystać czy nie? Czy może to wszystko sie rozsztrzyga głównie w głowie osoby siedzącej w jakiejś komisji oceniającej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pewnie że ironia jednak nie taka jak myślisz. Wystarczyło przeczytać kilkanaście str. tego tematu a dowiedziałbyś się wszystkiego. Po za tym podałeś za mało informacji aby cokolwiek podpowiedzieć. Kiedy odziedziczyłeś ziemię?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morowy    0

Dla mnie ta "papierkologia" to masakra. Mam przejąć gospodarstwo od rodziców i przeraża mnie to wszystko :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Pewnie że ironia jednak nie taka jak myślisz. Wystarczyło przeczytać kilkanaście str. tego tematu a dowiedziałbyś się wszystkiego. Po za tym podałeś za mało informacji aby cokolwiek podpowiedzieć. Kiedy odziedziczyłeś ziemię?

 

No jest tych stron ponad 400 więc przyznaje sie...nie czytałem całego wątku...ale jeśli na ostatnich 20 czegoś sie dowiem, to na bank dzisiaj to zrobię. Czytałem prow 2007-2013 i moja sytuacje w świetle zapisów jest dość nie jasna...w odr też nic mi nie potrafili sensownego napisać...Ziemię odziedziczyłem na pewno ponad rok temu. Nie wiem jaka to dokładnie data..no ale rok na pewno minął. Jest jednak w PROW zapis, że bierze sie też pod uwagę datę skończenia nauki...ja obecnie jestem w takcie studiów...ale owe studia były przerywane...i w momencie dziedziczenia ziemi mogłem nie być studentem....chcociaż to tylko formalna dziura czasowa(przenosiłem sie na inna uczelnie)...bo po prostu miałem zamiar te studia skończyć(obecnie kończe studia na nowej uczelni). Ziemia jest ziemią kupioną na siedlisko. Warunki zabudowy pozwalają na budowę domku siedliskowego i dość długi czas nie jest tam już nic uprawiane...gminie nawet na tym zależy, bo wcześniejsze uprawy zanieczyszczały jezioro(działka nad jeziorem)...ew. produkcja ekologiczna była by ok....ale standardowe uprawy są niemile widziane.

 

Nie wiem co jeszcze napisać...bo nie wiem co jest ważne i brane pod uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomas84    1

Ja z tego co wiem to chyba do 1Ha to liczy sie jako siedlisko wyżej to już jako ziemia uprawna. Tak więc masz ponad 1ha i nie ma możliwości dostać premię dla mołodego rolnika. Młody rolnik to premia dla tych którzy zaczynają. Dla przykładu dam mojego sąsiada. Jest na ZUS ie nigdy nie był na KRUSie. Ojciec zmarł sąd podzielił na 3 części z czego nie ma rozgraniczenia poprostu współwłasność o młodym rolniku może zapomnieć bo ma już na siebie pole ponad rok. Mógł to odrazu wydzierżawić tego dnia co sąd podzielił ale nie wiedzieł tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

A czy to prawd, że w pierwszej kolejności będą przyjmowane wnioski na budownictwo wtedy na przechowalnictwo a dopiero na koniec na maszyny ? słyszał Ktoś z Was o tym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Dla mnie ta "papierkologia" to masakra. Mam przejąć gospodarstwo od rodziców i przeraża mnie to wszystko :(

 

a jak dostaniesz jeszcze MR i jeszcze jakiś inny program to segregatory szybko sie zapełniją :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy to prawd, że w pierwszej kolejności będą przyjmowane wnioski na budownictwo wtedy na przechowalnictwo a dopiero na koniec na maszyny ? słyszał Ktoś z Was o tym ?

Byłoby super bo mi się marzą silosy:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Ja z tego co wiem to chyba do 1Ha to liczy sie jako siedlisko wyżej to już jako ziemia uprawna. Tak więc masz ponad 1ha i nie ma możliwości dostać premię dla mołodego rolnika. Młody rolnik to premia dla tych którzy zaczynają. Dla przykładu dam mojego sąsiada. Jest na ZUS ie nigdy nie był na KRUSie. Ojciec zmarł sąd podzielił na 3 części z czego nie ma rozgraniczenia poprostu współwłasność o młodym rolniku może zapomnieć bo ma już na siebie pole ponad rok. Mógł to odrazu wydzierżawić tego dnia co sąd podzielił ale nie wiedzieł tego.

 

Tak myślalem że pozamiatane...ale łudziłem się że można wykorzystać zapis o nauce...tylko po pierwsze nie wiem czy nie chodzi tutaj o technikum, liceum... czy jednak studia wyższe też są zaliczane? Po drugie co z kwestią przerywania studiów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przerwanie studiów to żadna przeszkoda. Do tej pory nikogo nie obchodziło w ilu etapach kończyłeś szkołę, gdzie i kiedy. Ważne byś dostarczył potwierdzenie ukończenia wymaganej szkoły w określonym terminie od dnia otrzymania pomocy. Nie znamy zasad jakie będą obowiązywać przy kolejnym naborze ale akurat ta kwestia raczej nie ulegnie zmianie. (chodzi o planowany nabór z funduszu 2007-2013)

 

Na chwilę obecną ciężko jest cokolwiek Ci wywróżyć, gdyba nie ten grunt który posiadasz byłoby zdecydowanie lepiej. Coś być może da się ugrać bo ziemię masz krótko. Sporo osób wcześniej przejęło gospodarstwa i liczyło na nabór wniosków w 2013 r. Okres przez jaki można posiadać ziemię a następnie ubiegać się o premię MR dla nich dawno już minął. Być może z myślą o takich osobach, do których między innymi zaliczasz się Ty zmienią rozporządzenia i wytyczne.

 

Coś mi przychodzi do głowy ale nie wiem czy pomysł jest dobry. A gdyby tak całkiem przypadkiem dzisiaj sobie przypomnieć że ziemię którą się nabyło załóżmy rok temu w tym samym momencie się ją wydzierżawiło i całkiem przypadkiem właśnie znaleźliśmy w swojej szufladzie tą umowę dzierżawy która była zawarta z dobrym wujkiem. Gdzie jesteś ubezpieczony kto płaci podatek za ziemię i ile razy już był opłacany?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0
:) no wałkowanie to raczej sobie na razie odpuszczę...Co do tej szkoły to o coś innego mi chodzi. Zapis mówi, że kwalifikujesz się do programu jeśli: nie minął rok od czasu kiedy jesteś w KRUS, nie minął rok od czasu kiedy wszedłeś w posiadanie ziemi rolniczej 1Ha+....jeśli jednak wszedłeś w posiadanie ziemi rolniczej kiedy sie uczyłeś, to wtedy te 12 mieś nalicza sie od momentu zakończenia nauki, a nie od momentu wejścia w posiadanie ziemi...tak mówi zapis...ale tego nie precyzuje i nie wiem co to dokładnie znaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radosny8821    0

koledzy fajny temat zaczeliśccie mianowicie chodzi o pow ziemi tzn granice posiadania ziemi ktora nie koliduje z mozliwoscia pobrania premii MR. a wiecie jaka jest dokladna ta granica bo ja mam sadownie przynane 1,07 h jednak nie wydzierzawilem tej ziemi bo tez nie wiedzialem. krusu nie oplacam poniewz zlozylem oswiadczenie ze nie uzytkuje tej gleby i nie czerpe z niej korzysci. ale chyba to tez pozamiatane raczej. mam tez pyt czy las tez sie wlicza w ten areał jako ziemia czy juz nie. czy tylko ziemia rolna. bo mozliwe ze to by mnie jeszcze ratowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

A jeżeli rodzice po ukończeniu przeze mnie szkoły dopisali mnie w KRUS jako domownika i minoło już rok to mam szanse ? bo ziemni jeszcze nie mam żadnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Z takimi bykami ukończyłeś szkołę?? Zobacz dwa posty wyżej. Ty na pewno szkoły nie skończyłeś ze świadectwem, co najwyżej przerwałeś naukę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

:) no wałkowanie to raczej sobie na razie odpuszczę...Co do tej szkoły to o coś innego mi chodzi. Zapis mówi, że kwalifikujesz się do programu jeśli: nie minął rok od czasu kiedy jesteś w KRUS, nie minął rok od czasu kiedy wszedłeś w posiadanie ziemi rolniczej 1Ha+....jeśli jednak wszedłeś w posiadanie ziemi rolniczej kiedy sie uczyłeś, to wtedy te 12 mieś nalicza sie od momentu zakończenia nauki, a nie od momentu wejścia w posiadanie ziemi...tak mówi zapis...ale tego nie precyzuje i nie wiem co to dokładnie znaczy

cytat proszę w takim razie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek161    3

mam pytanie ile kosztuje ok przygotowanie wniosku z założeniami i biznesplanem u doradcy który robi wnioski na MR z góry dzięki za odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

cytat proszę w takim razie

 

http://www.umwd.doln..._lipiec2007.pdf

 

Strona 175:

"Definicja rozpoczęcia działalności rolniczej

 

za datę rozpoczęcia działalności rolniczej uznawana jest data:

a)....

b

c) W przypadku osób które po raz pierwszy weszły w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 1ha UR przed zakończeniem nauki szkolnej lub studiów wyższych-data zakończenia lub zaprzestania nauki, lub studiów wyższych"

Edytowano przez 2jacks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj