ZELKOW

Nawożenie Gnojowicą

Polecane posty

ZELKOW    1295
Witam, potrzebuję informacji na temat stosowanej przez was gnojowicy, w jakich ilościach stosujecie, w jakich terminach, pod jakie rośliny, czy ograniczacie nawożenie wiosenne po zastosowaniu gnojowicy jesienią? na jakie gleby stosujecie i czy pogłownie na rośliny też lejecie. Pomoże to w zaplanowaniu dawki gnojowicy na hektar jesienią czy wiosną i dostosowanie uzupełnienia nawozami sztucznymi żeby rośliny nie głodowały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164

Pod kukurydzę daje przewaznie 20 t na jesieni i 20 t na wiosnę do tego 100 kg fosforanu w podsiewacz i największy plon jaki


Udało się osiągnąć to 17 ton przy 35% wilgotności, a średnio bywa 10-14 t czyli nic więcej nie potrzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

a przeliczasz gnojowice 1m³=1t czy inaczej ? fosforan to tylko żeby szybko się ukorzeniła ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xerkses    108

cichyh32: Jaką klasę ziemi masz że przy takim skromnym nawożeniu takie plony qq, pewnie gleba zasobna w składniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196
ZELKOW napisał:

Witam, potrzebuję informacji na temat stosowanej przez was gnojowicy, w jakich ilościach stosujecie, w jakich terminach, pod jakie rośliny, czy ograniczacie nawożenie wiosenne po zastosowaniu gnojowicy jesienią? na jakie gleby stosujecie i czy pogłownie na rośliny też lejecie. Pomoże to w zaplanowaniu dawki gnojowicy na hektar jesienią czy wiosną i dostosowanie uzupełnienia nawozami sztucznymi żeby rośliny nie głodowały

jaka gnojowica bydleca czy świńska? świeża czy lezakowana bo zależy od tych dwóch czynników świeża świńska strasznie zakwasza glebę i o tym mówisz pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

gnojowica świńska,też ciężko mi powiedzieć ile zleżakowana pół roku? rok? wiem o tym bo każdy nawóz w sumie zakwasza, trzeba pilnować ph i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164
ZELKOW napisał:

a przeliczasz gnojowice 1m³=1t czy inaczej ? fosforan to tylko żeby szybko się ukorzeniła ?

Tak licze 1m -1 t . Fosforan zawsze po to żeby kukurydza nie głodowała po wschodach jak robi się zimno, gleby różnie od 6 do 4 czasami lepsze 4-3 ale jest ich mało. Ta rekordowa rosła na 6 do 4a tylko to był super rok i odmiana p9175, podejrzewam że na tej 6 gdzieś w podglebiu musi byc inne podłoże bo i rzepak sobie nieźle w tym roku poradzil. Kukurydze w większości uprawiane są w monokulturze, jak sie wszystko policzy to wcale tak skromnie nie wychodzi, kukurydza sporo po sobie zostawia i dodać gnojowicę i fosforan to p i k wychodzi oporowo a azot w sam raz, nie wolno go dużo dawać pod kukurydzę bo potem jest problem z dojrzewaniem i wilgotnośc zawsze wysoka, dlatego w czystym skadniku maks 200 kg N dla kukurydzy powinno być. Azot z gnojowicy fajnie pasuje do kukurydzy ponieważ jest część która działa bardzo szybko i jest część która zostaje na później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
wojtal24 napisał:

jak pol roku zlezala to juz ok mozesz wali pod kukurydze i 60÷80 ton

80ton to już sporo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

znajomy opowiadał mi jak kiedyś wylal beczke 10m3 prktycznie w miejscu bo mial awarie i w pierwszym roku mu wypaliło w tym miejscu ale przez kolejne kilka lat w tym miejscu zboża zawsze odstawalo od reszty. U mnie we wsi ludzie zabijają się za gnojowica pod rzepak, 50-80m3 i nie trzeba NPK na jesiej a rzepak jak kapusta który latem super sypie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
dzikiWschód napisał:

znajomy opowiadał mi jak kiedyś wylal beczke 10m3 prktycznie w miejscu bo mial awarie i w pierwszym roku mu wypaliło w tym miejscu ale przez kolejne kilka lat w tym miejscu zboża zawsze odstawalo od reszty. U mnie we wsi ludzie zabijają się za gnojowica pod rzepak, 50-80m3 i nie trzeba NPK na jesiej a rzepak jak kapusta który latem super sypie

a nie orientujesz się jak to jest potem z wiosennym nawożeniem? jaką ilość azotu sypią na wiosne, bo przeliczając wylać 50m³ na jesień gnojowicy to przyswajalnego azotu 140kg N jest w czystym, więc teoretycznie nie trzeba tak wiosną azotować ale jak to jest w praktyce czy wystarczy dać 80kgN wiosną żeby mieć plon 4t/ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

niestety nie orientuje się czy dają mniej czy tyle samo bo np znajomy wjeżdża z azotem tyle samo razy tam gdzie była gnojowica i tam gdzie nie było a czy daje 100kgN czy 50 t to nie wiem. W zeszłym roku miałem jedna działkę pszenicy tytanika gdzie na jesien poszlo ok 60m3 gnojowica świńskiej a na wiosnę podałem raz saletrosan 326 150kg i na tym koniec a plon prawie identyczny jak na polu gdzie poszło 250kg polifoski 8 i 2x 200kg saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164
Dnia 25.01.2021 o 14:09, ZELKOW napisał:

a nie orientujesz się jak to jest potem z wiosennym nawożeniem? jaką ilość azotu sypią na wiosne, bo przeliczając wylać 50m³ na jesień gnojowicy to przyswajalnego azotu 140kg N jest w czystym, więc teoretycznie nie trzeba tak wiosną azotować ale jak to jest w praktyce czy wystarczy dać 80kgN wiosną żeby mieć plon 4t/ha ?

Na jesien jak poleci 40 t gnojowicy pod rzepak to wiosną daje 160 kg n i jak pogoda jest to 5 t leci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

Mówisz? no to ładnie, właśnie się zastanawiam o ile ograniczać nawożenie, a przy nawożeniu wiosennym jak rodzielasz dawki ?


i kiedy pierwszą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simpleNICKpl    218

pszenżyto 50m3 gęstego towaru przed orką, mieszanka 2x 40m3 rzadkiego, raz przed orką a później wiosną około tydzień przed siewem, kukurydza 40m3 jesienią przed orką rzadkiego i 40m3 gęstego przed doprawianiem pod siew. Gleby 6z-3a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6899
3 minuty temu, simpleNICKpl napisał:

mieszanka 2x 40m3 rzadkiego, raz przed orką a później wiosną około tydzień przed siewem

Jak dałem jesienią 35m3 od świń + 55t obornika bydlęcego, zero azotu wiosną, to mieszanka położyła się plackiem jeszcze zanim się wykłosiła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
simpleNICKpl napisał:

pszenżyto 50m3 gęstego towaru przed orką, mieszanka 2x 40m3 rzadkiego, raz przed orką a później wiosną około tydzień przed siewem, kukurydza 40m3 jesienią przed orką rzadkiego i 40m3 gęstego przed doprawianiem pod siew. Gleby 6z-3a

i bez nawożenia wiosennego? granulą? i jak plony ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simpleNICKpl    218

zależy na jakiej ziemii ale z reguły z. Pszenżyto w dobrym roku średnio 7, mieszanka 5.5 kukurydza 12


danielhaker napisał:

3 minuty temu, simpleNICKpl napisał:

mieszanka 2x 40m3 rzadkiego, raz przed orką a później wiosną około tydzień przed siewem

Jak dałem jesienią 35m3 od świń + 55t obornika bydlęcego, zero azotu wiosną, to mieszanka położyła się plackiem jeszcze zanim się wykłosiła

tylko moje rzadkie to pół na pół z wodą jest, gnojowica z największej laguny długo stoi i dużo deszczu przyjmuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichyh32    164
ZELKOW napisał:

Mówisz? no to ładnie, właśnie się zastanawiam o ile ograniczać nawożenie, a przy nawożeniu wiosennym jak rodzielasz dawki ?


i kiedy pierwszą ?

Około 350-380 saletrosan 26 i około 180 saletra do 3 tyg przed kwitnieniem czyli jak zaczyna odbijać od ziemi, w tym roku samosiewy zaczęliśmy kosić pod koniec lipca a rzepaki do i Pioneera leciały dopiero 10 sierpnia i niektóre odmiany dalej wysoką wilgotność miały. Miałem w tym roku porównanie 40 t gnojowicy i wiosną 160 kg N i 25 kurzaka bez słomy i wiosną 160 kg N i nie było różnicy na obu polach 4.8 t do exotter oddał, gleba średnio 4a. Miałem na innym polu 8 odmian pioneer na klasie od 6 do 4a, nawożenie to cieta słoma z jęczmienia jarego, kurzak 15-20 t na hektar i wiosna 160 kg n, pt271 sypał 4.8 t. Miałem też zostawiony samosiew wiosną dostał 40t gnojowicy i 200 kg saletrosanu, całe pole wyległo i oddal 3.9t. Czyli według mnie przy stosowaniu nawozów naturalnych na dobrych glebach nie ma co szaleć z azotem. W tym roku na rzepak zejdę chyba na 150 kg w zbożach i kukurydzy tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

też jestem tego zdania, tylko trzeba mieć już doprawione pola żeby i ph i makro było w tej glebie, to wtedy tylko gnojowica i azot na wiosnę na 5kl to bym pewnie zszedł do 100N z tego względu że mało kiedy się ukosi więcej jak 3,5t/ha a już 4-5kl to tak jak mówisz około 150N i gnojowicy z jesieni i przy normalnych warunkach pogodowych powinno być te 5t/ha, bo tak naprawdę jak sprawdzałem po zawartościach to to 40m3 gnojowicy ma więcej składników niż 300kg polifoski 6 i 150kg mocznika więc z tego spokojnie można zejść jesienią a azot teoretycznie powinien się uwalniać i wiosną albo w kolejnym roku a nie ulatniać w powietrze czy wpływać bo trzyma go tam masa organiczna więc lejąc co roku gnojowice to stanowisko jest coraz zasobniejsze


* 4-3kl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pioagri    22

Jakie zawartości P i K ma średnio gnojowica świńska w waszych gospodarstwach? Badał ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj