Unexpected

Czy trzeba zarejestrować wóz asenizacyjny?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Unexpected    246

Witam,

kupiłem nowy wóz asenizacyjny Meprozet poj. 10700l na jednej osi, mam do niego wydana homologację (przyczepa ciężarowa- asenizacyjna), czy trzeba go rejestrować? Częściowo będzie przejeżdżał przez odcinek drogi krajowej. Kobieta od ubezpieczeń mówi, że tak, zwłaszcza w razie wypadku, stłuczki itd., w wydziale komunikacji została mi udzielona informacja, że mogę to zrobić.

   Ktoś wie jak to wygląda w praktyce i jest obowiązkowe? W mojej okolicy u nikogo tablicy rej. nie widziałem, z drugiej strony chciałbym mieć kryty tyłek w razie W.

Jak wygląda sprawa z rozrzutnikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z jak żyję nie widziałem rozrzutnika ani beczkowozu zarejestrowanego   :D A dlaczego nie ma być zarejestrowany kombajn albo Anna, najlepiej wszystko co ma koła.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    626

@Unexpected wóz asenizacyjny jest przyczepą rolniczą specjalną a takie nie podlegają obowiązkowi rejestracji, tak samo jak rozrzutniki obornika, czy rozsiewacze wapna.

Co do ubezpieczenia OC, to ewentualne szkody pokrywane są z ubezpieczenia pojazdu ciągnącego (traktora). Nawet jak jedziesz ciągnikiem rolniczym z przyczepą zarejestrowaną i zahaczysz przyczepą o inny pojazd, to odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC traktora.

Firmy ubezpieczeniowe bardzo chętnie ubezpieczą każdą maszynę, bo na tym zarabiają.

@deSilva ja już widziałem wozy asenizacyjne zarejestrowane. Rejestrują je przedsiębiorstwa komunalne, wodociągi, bo jak biorą dofinansowanie na zakup wozów asenizacyjnych, to mają w umowie zapisany wymógł rejestracji.  

W jakimś kraju europejskim jest obowiązek rejestracji kombajnów samobieżnych.

Edytowano przez bergman31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przyczepa ma swoje OC, to czemu mają brać z traktora? W przedsiębiorstwie komunalnym przynajmniej starego gruchota nie mają zarejestrowanego.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Unexpected    246
3 minuty temu, bergman31 napisał:

@Unexpected wóz asenizacyjny jest przyczepą rolniczą specjalną a takie nie podlegają obowiązkowi rejestracji, tak samo jak rozrzutniki obornika, czy rozsiewacze wapna.

Co do ubezpieczenia OC, to ewentualne szkody pokrywane są z ubezpieczenia pojazdu ciągnącego (traktora). Nawet jak jedziesz ciągnikiem rolniczym z przyczepą zarejestrowaną i zahaczysz przyczepą o inny pojazd, to odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC traktora. 

@deSilva ja już widziałem wozy asenizacyjne zarejestrowane. Rejestrują je przedsiębiorstwa komunalne, wodociągi, bo jak biorą dofinansowanie na zakup wozów asenizacyjnych, to mają w umowie zapisany wymógł rejestracji.  

Ktoś może to potwierdzić prawnie lub na podstawie ustawy?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zadzwoń do WK i wszystko będziesz wiedział, bo pani w ubezpieczeniach wszystko by rejestrowała najlepiej.    :D

Ja mojego nie rejestrowałem, nie rejestruję i nie mam zamiaru rejestrować.    :)

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    626

@deSilva Bo przyczepa jest ciągnięta przez inny pojazd. W przyczepie nie kierowcy.

Odszkodowanie z polisy OC przyczepy będzie wypłacone, w następujących okolicznościach:

- pozostawiona na poboczu drogi przyczepa samoczynnie przemieścić (np. niezaciągnięty hamulec, brak klinów pod kołami) się na drogę i spowoduje kolizję/wypadek. 

- z pozostawionej przyczepy spadnie ładunek, 

- itp.

Edytowano przez bergman31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrofix224    26

 Takie produkty jak Meprozet czy Pomot są homologowane jako przyczepa i powinny być zarejestrowane (czasami wynika to z tego, że eksploatują je firmy, albo były brane na program i tam też jest obowiązek rejestracji). Jeśli się nie mylę to Joskin homologuje swoje beczkowozy jako wóz asenizacyjny i nie ma potrzeby go rejestrować. Co do Twojego przypadku to zorientował bym się jakie są koszty ubezpieczenia i czy beczkowóz będzie podlegał przeglądom technicznym ogólnie chodzi mi o ewentualne koszty związane z tym, że został by zarejestrowany, może warto bo w razie kolizji nawet nie z winy rolnika jest się krytym, a w dzisiejszych czasach to w razie jakiegokolwiek zdążenia ubezpieczalnie szukają powodu aby nie wypłacić odszkodowania.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Ubezpiecz i nie rejestruj tak jak koparkoładowarkę ,nie ma obowiązku rejestrowania ale już ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    626

Dz.U. 2020 poz. 110

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r.

Prawo o Ruchu  Drogowym

Dział III

Rozdział 2

Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu.

Art. 72

3. Pojazd niewymieniony w ust. 1. przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczona do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koparka i kombajn we własnym gospodarstwie idzie pod OC rolnika przy budynkach.... Wiec nie matakiego obowiązku jak na potrzeby własne... 

34 minuty temu, slonju77 napisał:

Ubezpiecz i nie rejestruj tak jak koparkoładowarkę ,nie ma obowiązku rejestrowania ale już ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Ponadto, na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych „przepis ust. 1 stosuje się również, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa rolnego.” Tak więc odszkodowanie na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przysługiwać będzie, jeżeli szkoda powstanie wskutek zdarzenia z udziałem na przykład kombajnu.

 

Co istotne, nie ma więc obowiązku oddzielnego ubezpieczania takich pojazdów i maszyn rolniczych, a ich ubezpieczenie zawiera się w OC gospodarstwa rolnego (P. Skawiński, Art. 44 (w:) op. ci+t.).

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2421

jezeli ma homologacje to moja pani urzednik z wydzialu komunikacji mowila ze trzeba rejestrowac i mowila ze jak jest ciezarowa a nie rolnicza to jeszcze gmina moze upomniec sie o podatek drogowy


a i jezeli ciezarowa to jak zarejestrujesz to przeglad co rok w homologacji powinno byc napisane specjalistyczna lub specjalna wtedy nie wymaga rejestracji


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    626

@wojtal24 pojazdy wolnobieżne też mają wystawione świadectwo homologacji a niepodlegają rejestracji. 

@Unexpected ten wóz asenizacyjny jaką ma wpisaną kategorię pojazdu w świadectwie homologacji?

0.4 Vehicle category:

       Kategoria pojazdu: 

0 czy R

Edytowano przez bergman31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    576

Oficjalnie " szambiarka " jest przyczepą i podlega rejestracji ( nie jest przyczepą specjalną ). Sprawdź  w homologacji jaki tam wpisano rodzaj pojazdu , ciężarowa rolnicza ( kat R ) lub ciężarowa ( kat . O - wówczas obowiązkowo hamulce dwuobwodowe i szerokość max 2,55 m). Nikt obecnie nie czepia się specjalnie rolników za ciąganie "szambiarek do drogach. Osobiście uważam ,że jeżeli jest to przyczepa ciężarowa rolnicza i dla własnego bezpieczeństwa uważasz ,że  warto , to ją zarejestruj. Jeżeli nie jest rolniczą , a chcesz zarejestrować to niech dealer wyda inną homologację. W innym przypadku daruj sobie rejestrację , bo przyczepa ciężarowa = wysokie  opłaty za OC i przegląd . Nawet ewentualny mandat od " drogowców " wyjdzie taniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Gdzie masz to napisane i wymienione w ustawie  ze szambiarka to przyczepa.... Bo to ustawa decyduje o obowiązku rejestracji...? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Robicie sensację że strach się bać, homologacje sracje, zadzwoni do WK i się dowie, ale ja obstawiam że nie trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Rozrzutnik jak i wóz asenizacyjny jeśli ktoś chce to może zarejestrować ale nie ma przymusu prawnego tak jak zwykłej przyczepy i tyle w temacie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    626

 

1 minutę temu, deSilva napisał:

Robicie sensację że strach się bać, homologacje sracje, zadzwoni do WK i się dowie, ale ja obstawiam że nie trzeba.

Przecież autor tematu napisał w pierwszym komentarzu napisał, że w WK poinformowali Go, że może zarejestrować wóz asenizacyjny. Może, to nie znaczy że musi.

3 minuty temu, PRIMO napisał:

Rozrzutnik jak i wóz asenizacyjny jeśli ktoś chce to może zarejestrować ale nie ma przymusu prawnego tak jak zwykłej przyczepy i tyle w temacie. 

Tyle że zwykłą przyczepą bez rejestracji i ubezpieczenia OC nie możesz poruszać się po drogach publicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie w WK, tylko jakaś pewnie młoda siksa w ubezpieczeniach, a ona wie tyle co zje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    576
9 minut temu, ogarek napisał:

Gdzie masz to napisane i wymienione w ustawie  ze szambiarka to przyczepa.... Bo to ustawa decyduje o obowiązku rejestracji...? 

Gdzieś tam jest :  rodzaj -przyczepa ciężarowa rolnicza , lub przyczepa ciężarowa ; podrodzaj - pojemnik ; przeznaczenie - asenizacyjny.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, Unexpected napisał:

Witam,

kupiłem nowy wóz asenizacyjny Meprozet poj. 10700l na jednej osi, mam do niego wydana homologację (przyczepa ciężarowa- asenizacyjna), czy trzeba go rejestrować? Częściowo będzie przejeżdżał przez odcinek drogi krajowej. Kobieta od ubezpieczeń mówi, że tak, zwłaszcza w razie wypadku, stłuczki itd., w wydziale komunikacji została mi udzielona informacja, że mogę to zrobić.

   Ktoś wie jak to wygląda w praktyce i jest obowiązkowe? W mojej okolicy u nikogo tablicy rej. nie widziałem, z drugiej strony chciałbym mieć kryty tyłek w razie W.

Jak wygląda sprawa z rozrzutnikiem?

Gdzie tu pisze że w WK  go poinformowali że musi być zarejestrowany, bo jeżeli ja nie widzę to muszę koniecznie umówić wizytę u okulisty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Decyduje przeznaczenie i tyle... 

Jeżeli jest używana do wywozu gnojowicy to jest maszyna rolnicza, jeżeli do wywozu szamba to maszyną rolniczą nie jest. W przypadku ciągnika decyduje jego przystosowanie do łączenia z maszynami rolniczymi lub leśnymi. W przypadku maszyn decyduje wykorzystywanie. Tak więc ciągnik rolniczy z przyczepą asenizacyjną wykorzystywany do wywozu szamba jest ciągnikiem rolniczym, a przyczepa asenizacyjna nie jest maszyną rolniczą. Przyczepa asenizacyjna bez urządzenia do rozlewania gnojowicy po polu nie jest maszyną rolniczą. To tak jak z rozrzutnikiem obornika. Rozrzutnik z adapterem jest maszyną rolniczą, a z burtą tylną zamiast adaptera już jest przyczepą ze wszystkimi konsekwencjami (rejestracja, OC). Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ten tekst co wkleiłem to cytat użytkownika Duży Grzegorz jest to były senator Pis który wiele takich kwestii wyjaśniał tu i nie tylko tu... Starsi użytkownicy napewno pamiętają.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj