marklo91

tunele foliowe

Polecane posty

marklo91    0

Witam

Uprawiam pomidory w drewnianych tunelach foliowych, mają one jednak taką wadę, że co kilka lat trzeba je rozebrać i wybudować od nowa. Zastanawiam się nad zakupem tuneli sezonowych o konstrukcji ze stali zwykłej lub ocynkowanej. Z tego co widziałem na stronach producentów takie tunele są bardzo drogie w porównaniu z drewnianymi. Mam możliwość sfinansowania części inwestycji z programu restrukturyzacja małych gospodarstw.  Czy zamiana tuneli drewnianych na stalowe ma sens przy powierzchni 10-15 arów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam. 

Każda zmiana ma sens. Nie znam się na tych dotacjach ale jeśli możesz to rozpisz zakup tych rurek z przeznaczeniem na konstrukcje ( później sam se pospawaj albo weź kogoś i ci to przyłapie) starczy Ci jeszcze w tej dotacji wpisać folie co tam Ci potrzeba... Nawodnienie np. 

Bo zakup gotowca to zawsze mega drożyzna. 

Tak bym raczej to zrobiła ale każdy robi  jak mu pasuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467
marklo91 napisał:

Witam

Uprawiam pomidory w drewnianych tunelach foliowych, mają one jednak taką wadę, że co kilka lat trzeba je rozebrać i wybudować od nowa. Zastanawiam się nad zakupem tuneli sezonowych o konstrukcji ze stali zwykłej lub ocynkowanej. Z tego co widziałem na stronach producentów takie tunele są bardzo drogie w porównaniu z drewnianymi. Mam możliwość sfinansowania części inwestycji z programu restrukturyzacja małych gospodarstw.  Czy zamiana tuneli drewnianych na stalowe ma sens przy powierzchni 10-15 arów?

popatrz na forum tu ktos mial fajnie zrobione tunele na słupkach betonowych sadowniczych i na tym luki tylko nie wiem ktory użytkownik


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Znajomy jak miał paprykę to miał ze słupków betonowych i nawet fajnie to wyglądało. Na górze słupków takie jakby płatwie i w poprzek wygięte łaty. inny znajomy brał tunele na rmg i tak jak mówisz nowy to spore koszta. W 48 tys ma 2 tunele (nie pamiętam wymiarów) ale stawiał ich sam bo jakby firma to nie zmieściłby się w tej kwocie. A nie myślałeś o używkach metalowych np. z olx?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaudw    2

Mój foliak po dwóch latach zaczyna kiepsko wyglądać - kilka małych dziurek, rozdarte okno, ten sezon na luzie wytrzyma, ale na kolejny sezon myślę, ze przydałoby się coś nowego.

Myślę nad bardziej trwałym rozwiazaniem - szklarnia z okien albo z poliwęglanu, ale w związku z tym pojawia sie mnóstwo pytań:

*Obecnie mieszkamy u moich rodziców, ale za kilka lat (ok. 5) mamy nadzieję wyprowadzić sie na swoje, czy taka konstrukcje można potem rozebrać i przewieźć gdzie indziej?

*Druga sprawa, najlepiej byłoby postawić szklarnie w miejscu obecnego foliaka, tyle że już 3 lata z rzędu rosły tam głównie pomidory. Sieję przed i poplony, jednak nadal rok w rok są tam głównie pomidory. Czy można jakoś zdezynfekować ziemię? Nie miałam w foliaku co prawda żadnej groźnej choroby, ale myślę, że warto by to zrobić po tym sezonie.

*co zrobić, zeby był dobry przewiew? Widziałam że większość szklarni poliwęglanowych prawie nie ma okien!

*czy trzeba/da sie założyć na szklarnię siatkę cieniującą? W foliaku jest już wtopiona, a temperatury latem mimo wietrzenia i tak siegają 40 i więcej stopni... A może po prostu zakupić nowy tunel foliowy

Wszelkie opinie za i przeciw są bardzo mile widziane

Edytowano przez kaudw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oulok    1

Siatkę cieniującą - niczego nie zepsujesz, zwłaszcza w najgorętsze letnie dni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj