rolnikokos

Przebudowa stodoły na magazyn zbożowy z wiatą.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnikokos    12

Witam wszystkich,
Na wiosnę startuję z przebudową starej stodoły na magazyn zbożowy i z tyłu dostawienia wiaty na maszyny.
Mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady.

W stodole mam zamiar magazynować jak najwięcej ile jest to możliwe zboża. Liczę, że do 2 lub 2.5m wysokości zboże będzie zasypane na ściany + stożek na środku czyli jakieś 3.5m na środku.  Wiata z tyłu stodoły dach jednospadowy po całej jej długości szerokość 6.5m +/- ponieważ chcę użyć starej więźby z stodoły, a na stodole będzie nowa. W przyszłości wiatę będę również użytkował jako magazyn na zboże.

Stara stodoła jest wymurowana z białej cegły silikatowej i z niej zostawię tylko boczne ściany nośne i słupy które są rozmieszczone tak jak na rysunku resztę będę murował do samego wieńca z suporexu solbet na zaprawę klejową. Na to wieniec, murłata i dach dwuspadowy z blachy trapezowej i membrana. Wrota przesuwne na szynie.
Wiata dach jednospadowy z membraną.
W środku pomiędzy stodołą, a wiatą zostawię wrota żeby muc sprawniej jeździć z przyczepami.

Muszę wylać nowe fundamenty, pomiędzy słupami w stodole, ponieważ wcześniej bylo tylko 1.5m scianki z białej cegły silikatowej i deski.

1. Pierwsze pytanie czy w połowie wymurowanych nowych ścian wylać dodatkowy poziomy wieniec dokoła aby zboże nie rozepchalo ścian. Myślałem również czy by nie zrobić dodatkowych pionowych słupów żelbetowych pomiędzy murowanymi slupami ale przy rozstawie 3.9m i 2.7m jest sens?

2. Jakiej Fi ø10,12,14 grubości prętów zbrojeniowych użyć przy robieniu belek do fundamentów i wieńca oraz jak rozmieścić pręty w belce?

3. Ściany boczne w wiacie pierw myślałem obić blachą ale jeśli w przyszłości mam tam również magazynować zboże do 2.5m wysokości na tylną ścianę to może warto by było wylać fundament i wymurować z suporexu? Stara murłata z stodoły przy rozstawie słupów w wiacie 6.6m wytrzyma obciążenie dachu?

4. W jaki sposób tanio zrobić posadzke w stodole i wiacie ?
Myślałem o podbudowie z piaski 20cm, zagęścić na to folia dwa razy i wylać 15cm betonu b25 zatrzeć na gładko zacieraczką maszynową.

5.Nie wiem jak z wiatą, wstępnie wychodzi jakieś 112m2, mógłbym podzielić na 2 po 50m2 i zrobić odstęp ale do przechowywania zboża to bezsensu.
Czy do dobudowania wiaty do stodoły powyżej 100m2 muszę mieć projekt budowlany i zezwolenie czy zgłoszenie wystarczy do gminy?

Chcę to zrobić raz solidnie i przyszłościowo żeby muc magazynować jak najwięcej zboża
w normalnych pieniądzach. Mógłbym zburzyć stodołę i postawić kompletnie nowy magazyn ale to już robią się kolejne koszty i ogromne  pieniądze za takie hale, a do stodoły nie potrzebuję projektu.

W jaki sposób wy byście to zrobili na moim miejscu?
Trochę się rozpisałem, będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam
 

IMG_20210117_163637.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

Drut 12 jest najczęściej stosowany. Ja dodawałem słupy i opaski. U znajomego ściana poleciała pod naporem 

IMG_20200622_164812.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karat7    33

Nie wiem jak dzisiaj z pozwoleniem budowlanym na taką wiatę, kiedyś bez pozwolenia można było stawiać do 50 m2. No chyba , że chcesz bez pozwolenia. Bo jak policzyć projekt+ pozwolenia + koszty, które musisz ponieść na wiatę i przebudowę stodoły to nie lepiej ze stodoły zrobić garaż , a na zboże postawić  2-3 silosy, do których możesz dostać  dofinansowanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268
3 godziny temu, rolnikokos napisał:

Witam wszystkich,
Na wiosnę startuję z przebudową starej stodoły na magazyn zbożowy i z tyłu dostawienia wiaty na maszyny.
Mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady.

W stodole mam zamiar magazynować jak najwięcej ile jest to możliwe zboża. Liczę, że do 2 lub 2.5m wysokości zboże będzie zasypane na ściany + stożek na środku czyli jakieś 3.5m na środku.  Wiata z tyłu stodoły dach jednospadowy po całej jej długości szerokość 6.5m +/- ponieważ chcę użyć starej więźby z stodoły, a na stodole będzie nowa. W przyszłości wiatę będę również użytkował jako magazyn na zboże.

Stara stodoła jest wymurowana z białej cegły silikatowej i z niej zostawię tylko boczne ściany nośne i słupy które są rozmieszczone tak jak na rysunku resztę będę murował do samego wieńca z suporexu solbet na zaprawę klejową. Na to wieniec, murłata i dach dwuspadowy z blachy trapezowej i membrana. Wrota przesuwne na szynie.
Wiata dach jednospadowy z membraną.
W środku pomiędzy stodołą, a wiatą zostawię wrota żeby muc sprawniej jeździć z przyczepami.

Muszę wylać nowe fundamenty, pomiędzy słupami w stodole, ponieważ wcześniej bylo tylko 1.5m scianki z białej cegły silikatowej i deski.

1. Pierwsze pytanie czy w połowie wymurowanych nowych ścian wylać dodatkowy poziomy wieniec dokoła aby zboże nie rozepchalo ścian. Myślałem również czy by nie zrobić dodatkowych pionowych słupów żelbetowych pomiędzy murowanymi slupami ale przy rozstawie 3.9m i 2.7m jest sens?

2. Jakiej Fi ø10,12,14 grubości prętów zbrojeniowych użyć przy robieniu belek do fundamentów i wieńca oraz jak rozmieścić pręty w belce?

3. Ściany boczne w wiacie pierw myślałem obić blachą ale jeśli w przyszłości mam tam również magazynować zboże do 2.5m wysokości na tylną ścianę to może warto by było wylać fundament i wymurować z suporexu? Stara murłata z stodoły przy rozstawie słupów w wiacie 6.6m wytrzyma obciążenie dachu?

4. W jaki sposób tanio zrobić posadzke w stodole i wiacie ?
Myślałem o podbudowie z piaski 20cm, zagęścić na to folia dwa razy i wylać 15cm betonu b25 zatrzeć na gładko zacieraczką maszynową.

5.Nie wiem jak z wiatą, wstępnie wychodzi jakieś 112m2, mógłbym podzielić na 2 po 50m2 i zrobić odstęp ale do przechowywania zboża to bezsensu.
Czy do dobudowania wiaty do stodoły powyżej 100m2 muszę mieć projekt budowlany i zezwolenie czy zgłoszenie wystarczy do gminy?

Chcę to zrobić raz solidnie i przyszłościowo żeby muc magazynować jak najwięcej zboża
w normalnych pieniądzach. Mógłbym zburzyć stodołę i postawić kompletnie nowy magazyn ale to już robią się kolejne koszty i ogromne  pieniądze za takie hale, a do stodoły nie potrzebuję projektu.

W jaki sposób wy byście to zrobili na moim miejscu?
Trochę się rozpisałem, będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam
 

IMG_20210117_163637.jpg

To co zamierzasz jest przebudowa więc projekt + pozwolenie.

Ad1 i 2 zrobić jak w projekcie.

Ad3 i 5 jeżeli jest fundament i murowane ściany to już nie jest wiata. Powyżej 50 mkw pozwolenie.

Ad4. Piach, zagęścić, chudziak, izolacja, wylewka  na gładko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
5 godzin temu, rolnikokos napisał:

Witam wszystkich,
Na wiosnę startuję z przebudową starej stodoły na magazyn zbożowy i z tyłu dostawienia wiaty na maszyny.
Mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady.

W stodole mam zamiar magazynować jak najwięcej ile jest to możliwe zboża. Liczę, że do 2 lub 2.5m wysokości zboże będzie zasypane na ściany + stożek na środku czyli jakieś 3.5m na środku.  Wiata z tyłu stodoły dach jednospadowy po całej jej długości szerokość 6.5m +/- ponieważ chcę użyć starej więźby z stodoły, a na stodole będzie nowa. W przyszłości wiatę będę również użytkował jako magazyn na zboże.

Stara stodoła jest wymurowana z białej cegły silikatowej i z niej zostawię tylko boczne ściany nośne i słupy które są rozmieszczone tak jak na rysunku resztę będę murował do samego wieńca z suporexu solbet na zaprawę klejową. Na to wieniec, murłata i dach dwuspadowy z blachy trapezowej i membrana. Wrota przesuwne na szynie.
Wiata dach jednospadowy z membraną.
W środku pomiędzy stodołą, a wiatą zostawię wrota żeby muc sprawniej jeździć z przyczepami.

Muszę wylać nowe fundamenty, pomiędzy słupami w stodole, ponieważ wcześniej bylo tylko 1.5m scianki z białej cegły silikatowej i deski.

1. Pierwsze pytanie czy w połowie wymurowanych nowych ścian wylać dodatkowy poziomy wieniec dokoła aby zboże nie rozepchalo ścian. Myślałem również czy by nie zrobić dodatkowych pionowych słupów żelbetowych pomiędzy murowanymi slupami ale przy rozstawie 3.9m i 2.7m jest sens?

2. Jakiej Fi ø10,12,14 grubości prętów zbrojeniowych użyć przy robieniu belek do fundamentów i wieńca oraz jak rozmieścić pręty w belce?

3. Ściany boczne w wiacie pierw myślałem obić blachą ale jeśli w przyszłości mam tam również magazynować zboże do 2.5m wysokości na tylną ścianę to może warto by było wylać fundament i wymurować z suporexu? Stara murłata z stodoły przy rozstawie słupów w wiacie 6.6m wytrzyma obciążenie dachu?

4. W jaki sposób tanio zrobić posadzke w stodole i wiacie ?
Myślałem o podbudowie z piaski 20cm, zagęścić na to folia dwa razy i wylać 15cm betonu b25 zatrzeć na gładko zacieraczką maszynową.

5.Nie wiem jak z wiatą, wstępnie wychodzi jakieś 112m2, mógłbym podzielić na 2 po 50m2 i zrobić odstęp ale do przechowywania zboża to bezsensu.
Czy do dobudowania wiaty do stodoły powyżej 100m2 muszę mieć projekt budowlany i zezwolenie czy zgłoszenie wystarczy do gminy?

Chcę to zrobić raz solidnie i przyszłościowo żeby muc magazynować jak najwięcej zboża
w normalnych pieniądzach. Mógłbym zburzyć stodołę i postawić kompletnie nowy magazyn ale to już robią się kolejne koszty i ogromne  pieniądze za takie hale, a do stodoły nie potrzebuję projektu.

W jaki sposób wy byście to zrobili na moim miejscu?
Trochę się rozpisałem, będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam
 

IMG_20210117_163637.jpg

ad.1 wieniec dodatkowy ok. 1,0m nad posadzką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2470

nie chce zakładać nowego tematu chodzi mi o wylewke posadzki jaka trzeba zrobic pod zboze zeby bylo dobrze zeby nie ciaglo zboze wilgoci z betonu czy wystarczy pod beton rozlozyc folie budowlana czy trzeba jeszcze dodatkowa izolacje bo musze zrobic w jednym budynku


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikokos    12
Pitraszek napisał:

Drut 12 jest najczęściej stosowany. Ja dodawałem słupy i opaski. U znajomego ściana poleciała pod naporem 

IMG_20200622_164812.jpg

Mam z tej samej cegły wymurowaną stodołę i między słupami te cegły są luźne, strach dotknąć, żeby nie poleciało. w nowym garażu który jest na maszyny,a teraz trzymam zboże jest zasypane na ścianę nawet do 2.5m. Na długości 13m są tylko dwa słupy żelbetowe czyli co 4m, a reszta z pustaka i wszystko się trzyma. pozdrawiam i dzięki

karat7 napisał:

Nie wiem jak dzisiaj z pozwoleniem budowlanym na taką wiatę, kiedyś bez pozwolenia można było stawiać do 50 m2. No chyba , że chcesz bez pozwolenia. Bo jak policzyć projekt+ pozwolenia + koszty, które musisz ponieść na wiatę i przebudowę stodoły to nie lepiej ze stodoły zrobić garaż , a na zboże postawić  2-3 silosy, do których możesz dostać  dofinansowanie. 

Zaciekawiles mnie i teraz mam zagadkę, możesz napisać coś więcej na ten temat, ponieważ nigdy nie myślałem o silosach. Ciekawe jam wypada stosunek ceny wszystkiego na gotowo do ilości zmagazynowanych ton. Stodołę i wiatę robię nad wyraz w przyszłość żeby muc pomieścić całe zboże na zime, ponieważ ciągle areał się zwiększa z roku na rok. Na szybko liczyłem, że łącznie w stodole i wiacie mogę pomieścić 400t może 450t max i wyniesie mnie to na gotowo +/- 80 tysięcy w tym roku zważywszy, że ceny wszystkiego idą do góry. Większość będę robił sam jedynie dach znajomi. Biny mógłbym najwcześniej stawiać dopiero za dwa lata, bo nie jestem na vacie. Ciekawe jaka cena za postawienie 2x po 200t plus cały osprzęt do tego, płyta, zezwolenie i montaż. Jak wygląda to dofinansowanie na silosy? pozdrawiam i dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karat7    33

Ja stawiałem dwa biny  w 2008 roku na modernizację z ARiMR . Aby   zmniejszyć papierologię  płyty wylałem  bez dofinansowania. Na dofinansowanie poszły same silosy i wieża załadowcza 10m wysokości z dozamechu. Silosy mam postawione 150 cm za szczytową ścianą  stodoły , tak że podajniki rozładunkowe wchodzą do stodoły prosto nad kosz do śrutownika. Z takiego rozwiązania jestem zadowolony , jedynie dzisiaj zmienił bym silosy na inne. Pomimo , że postawiłem biny po 60ton z podłogą stożkową  to zboże nie zsypuje się dobrze ze względu, że zawsze coś przyłapie się  do podłogi. Dzisiaj postawił bym tylko i wyłącznie silosy lejowe na nogach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikokos    12
karat7 napisał:

Ja stawiałem dwa biny  w 2008 roku na modernizację z ARiMR . Aby   zmniejszyć papierologię  płyty wylałem  bez dofinansowania. Na dofinansowanie poszły same silosy i wieża załadowcza 10m wysokości z dozamechu. Silosy mam postawione 150 cm za szczytową ścianą  stodoły , tak że podajniki rozładunkowe wchodzą do stodoły prosto nad kosz do śrutownika. Z takiego rozwiązania jestem zadowolony , jedynie dzisiaj zmienił bym silosy na inne. Pomimo , że postawiłem biny po 60ton z podłogą stożkową  to zboże nie zsypuje się dobrze ze względu, że zawsze coś przyłapie się  do podłogi. Dzisiaj postawił bym tylko i wyłącznie silosy lejowe na nogach.

U mnie tylko produkcja roślinna i potrzebuje aby przetrzymać i zboże sprzedać w zime. Biny bym musiał stawiać po drugiej stronie działki od sąsiada, bo wolałbym ścianę stodoły wykorzystać na wiatę dla maszyn. Z dofinansowania chciałbym skorzystać na młodego rolnika i prow na maszyny, więc nie wiem czy by dali również kolejne na silosy bez żadnej hodowli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NieMadry    121

Widziałem wylewkę u znajomego miał podstawiane dodatkowo rury żeby co pewien czas  mógł poprzegradzać sobie wcześniej miał kilka rodzai zboża wiec potrzebował kilka stanowisk teraz sypie na hale tylko pszenice rzepak i kuku od razu wypycha innych zbóż nie sieje wiec nie potrzebuje kilku stanowisk jedna rura była mocno zagięta (przyhaczy ładowarką podczas ładowania) nic nawet się beto nie ukruszył. Pytałem się jak ja robił najpierw nawali gruzu z 50 cm zeby wyrównać teren później dal z 20 cm piachu żeby zagęścił zagęszczarka później dal folie budowlana z zakładka i wylewkę zbroja na 15-20 cm zero problemow. Po zlaniu beto obcina wystającą folie. Mówi ze izolacja wystarczająca a jak zboże łapię wilgoć to od ścian nigdy od wylewki.

 

Co do zbrojenia można użyć siatkę leśna z odzysku długie szerokie kawałki za mizerne pieniądze u nas 1 zł za MB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bugii    689

Mam 2 stodoly przerobione na magazyny. 

24x12 i 24x10. Jedna uzytkowana juz 10 lat, druga 5.

Dzwi wiazdowe z jednego szczytu. Na sciany sypie 2,5m. Na srodku ile tylko ladowarka podniesie. Na scianach podczas zaladunku zapieram lycha i bez problemow.

Sciana pustak pojedynczy co 4m wzmocnienie z cegly bylo.

Nawiercilem sciany pod katem. Zabilem druty w sciane, posadzkę. Do tego wzdluz co 60cm drut przywiazany wiazalkowym. Zaszalowalem i zalalem na 2.2m betonem ok 15 cm. Pozniej na stara posadzke zalalem 15cm nowej posadzki. Starej nie zrywalem bo byla  w miare i chcialem podniesc budynek zeby nie miec problemow z woda. Pod posadzke poszla folja. Po kilku miesiacach wymalowalem izolbetem sciane i laczenie z posadzka.

Straty sa zerowe. Szybkosc wyladunku i zaladunku najlepsza i najlatwiejsza. 

Sasiad zrobil podobnie. Tylko ma mniejsze ilosci zboza i zsmiast robic wjazd od szczytu zostawil srodkowy wjazd i sypie jedeno zboze na lewo drugie na prawo i podgarnia turem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid34435    3

witam mam pytanie posiadam starą stodołe drewnianą która się wali i chciałabym zrobić z niej wiate na maszyny i jak by się "zawaliła" to czy mogę postawić na jej miejscu nową na zgłoszenie czy musi być plan dodam że stodoła ma 10x7 i wysoka na 5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj