darekspire90

Dzierżawa gruntów z kowr

Polecane posty

darekspire90    17

Witam mam pewne nie jasności odnośnie rolnika indywidualnego. A mianowicie w terminie rolnika indywidualnego nie jest jasno napisane czy osoba spełniającą wymogi co do wykształcenia i stażu pracy a nie mająca gospodarstwa na własność, nie mająca żadnych gruntów nie może być tym ,, rolnikiem indywidualnym,, jest taka sprawa że jest przetarg na działkę nie cały ha z kowru, działka w sąsiedniej gminie. Ja osobiście nie mam nic pola na siebie dopiero w niedalekiej przyszłości coś na mnie rodzice przepiszą a nie będzie to duży areał bo około 2 ha. A chciałbym sprubiwac w najbliższym naborze na MR. A mieszkam w Małopolsce i minimum jakie muszę mieć to 4,2 ha i ten nie cały hektar z kowru jak by mi się udało wygrać przetarg to może się wliczać jako do gruntów własnych do młodego rolnika. Tylko teraz jest sprawą czy w obecnej sytuacji mógłbym startować w przetargu.  Przetarg końcem stycznia i tu najgorsza sutuacja bo mało czasu.Dzisiaj proszę was o jakieś informacje i czego nie wymieniłem proszę o dopytanie. Oraz bardzo przepraszam za błędy itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Rolnik indywidualny to taka osoba która przez co najmniej 5 lat prowadzi gospodarstwo...to jest jeden z punktów definicji rolnika indywidualnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomad    6

zwolniona, ale musi być beneficjentem młodego rolnika. mi się wydaje że w tym wypadku autor tematu nie może być dzierżawcą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Kolego masz pojęcie o czym mowisz ? Przeczytaj ustawę, zobacz kto jest rolnikiem indywidualnym  a potem się wypowiadaj 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomad    6

po pierwsze obrót prywatny reguluje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego(ukur), a o ziemi skarbu państwa ustawa o nieruchomościach rolnych skarbu państwa z1991 roku to tam trzeba szukać wytycznych kto może dzierżawić z kowr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andzej23    80

tamad, w przetargu nieograniczonym KAŻDY kto skończył 18 lat może wydzierżawić ziemię z KOWRu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomad    6

@Andrzej23

ale autor podał informacje że jest to przetarg ograniczony

Edytowano przez tomad
okno cytatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206
8 godzin temu, masa24 napisał:

Niekoniecznie bo osoba przed 40 jest zwolniona z tego

Gdy kupowałem ziemie w zeszłym roku to notariusz jednoznacznie stwierdził że nie spełniam definicji rolnika indywidualnego bo nie prowadzę gosp min 5 lat

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomad    6

ale do dzierżawy, kupna z KOWR stosuje się inne przepisy niż przy obrocie indywidualnym, ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa jedynie odwołuje się do ustawy ukur, ale w niej są wyjątki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Wy wogole wiecie o czym piszecie ? 
ziemie w obrocie prywatnym bez zgody kowr , jak również w przetargu ograniczonym udział może wziąć rolnik indywidualny . Jest to osoba z wykształceniem rolniczym , zameldowana w gminie od 5 lat , prowadząca działalność rolnicza od 5 lat ( osoby przed 40 rokiem życia jest zwolniona z tego warunki) 

jak nie macis o czymś pojęcia to nie wypowiadajcie sie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomad    6

to podaj mi przepis na podstawie którego osoba przed 40 może kupić ziemię w obrocie prywatny (nie spełniająca kryterium 5 lat prowadzenia działalności)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
11 minut temu, JD1052 napisał:

Gdy kupowałem ziemie w zeszłym roku to notariusz jednoznacznie stwierdził że nie spełniam definicji rolnika indywidualnego bo nie prowadzę gosp min 5 lat

 

Jak masz mniej. Niż 40 lat to notariusz jest debilem

A ja pier**le. . Przepraszam serdecznie. Faktycznie ziemi nie kupi się jak nie ma 5 lat prowadzenia . Myślałem ze zasady takie same jak przy udziale w przetargach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomad    6

ja dla autora tematu mogę poradzić żeby próbował startować, najwyżej odrzucą.

wstawię odnośnik do ustawy na podstawie której kowr wystawia nieruchomości, poczytaj sobie od art. 29 do 33 (ta część mówi o sprzedaży, ale w rozdziale o dzierżawie odsyła do tych przepisów) i sam sprawdź czy spełniasz kryteria. W twoim przypadku pytanie jest czy możesz pierwszą nieruchomość dzierżawić w gminie sąsiedniej, moim zdaniem nie, gdybyś miał już jedną w gminie której mieszkasz byłoby łatwiej.

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000817/U/D20190817Lj.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekspire90    17
1 minutę temu, masa24 napisał:

Nie odpowiedział czy spełnia wymóg wyksztalcenia

Napisałem w temacie że wymogom nie spełniam tylko pod względem posiadania gruntów na własność.. wykształcenie jak najbardziej mam, od paru lat..  tak długi zwlekałem z rozpoczęciem działalności rolniczej z tego względu że w mojej okolicy ciężko kupić pole a jak już to ceny po 80/120za ha. I dlatego prubuje w ten sposób coś na swoją korzyść zyskać.. prowadzić niby prowadzę gospodarstwo ale wszystko na dzierżawę na gebe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Jeżeli masz wykształcenie , poniżej 40 roku życia . Zameldowanie 5 lat w gminie, to robisz umowę dzierzawy na grunt w gminie w której jesteś zameldowany i już jesteś rolnikiem indywidualnym 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomad    6

jak zrobisz jak mówi @masa24 to myślę że masz wtedy duże szanse. a wniosek na dopłaty składasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomad    6

nie sprawdza, ale mają prawo wezwać, żeby sprawdzać czy prowadzi działalność w danej gminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj