Polecane posty

fliegl    22

Na YT jest kanał Grupy Azoty, jak gaz zdrożał to co tydzień eksperci wypowiadali się jaki to gaz drogi i mają ciężko. Teraz jak tanieje to cisza w eterze

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zaksan 33,5 2915

RSM32 2660 Ceny brutto Agroas

Edytowano przez SAUTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5534
11 minut temu, Tomek90 napisał:

Będzie dobrze akurat na pierwszą dawkę 

Spadające ceny dotyczą spotów które u nas nie stanowią znaczącej ilości. To że gaz tanieje nie oznacza ze go po tej cenie zakontraktują. Jeśli statki płyną do europy to można mieć pewność ze zostały zakontraktowane po wysokich cenach kilka tygodni temu. Wczoraj czytałem że statek z USA płynie do nas ok 17 dni. Tak więc jeśli dziś sie rozładuje to może wrócić za miesiąc plus czas na załadunek co pewnie zajmuje kilka dni. Nie ma tylu statków żeby nam zapewniły jakieś sensowne ilości taniego gazu ktry mógłby obnizyć średnie ceny. 

Dodatkowo jest coś takiego jak indeksacja cen  w zależności od ceny ropy i gazu na spotach. Niestety ustala się w ten sposób ceny gazu raz na 3-6 miesięcy  i działa to  z dużym opóźnieniem.  Jeśli nawet za 3 miesiące zmienią sie ceny gazu to i tak najpierw będą zużywać drogi gaz z zapasów i ceny od razu nie spadną więc jeśli wyczekiwać obniżek to pewnie koło maja albo dopiero na lipiec gdy będzie się kupować azot na 2023.

  • Thanks 2

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek_124711    202
23 minuty temu, asharot napisał:

Nie musi zimą produkować.Wydajność instalacji obliczona jest na cały rok i tyle samo masz na rozliczenie się z ZE

No to prawda jesli zalozyles instalacje do konca tego roku bo od nowego roku masz tylko 3 miesiace na przechowywanie nadwyzki w magazynie. 

A mi chodzilo bardziej o to ze z perspektywy polski jako kraju te instalacje sa zupelnie nie oplacalne bo produkuja prad w okresach kiedy tej energi sa nadwyzki przez co wzrasta napiecie w sieci a zima pradu  brakuje wiec i tak skazani jestesmy na dotychczasowe sposoby produkcji energii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

wiele w tym wszystkim wyjaśniłoby na jakiej zasadzie GA kupuje gaz bo teraz to ohujeć można bo nic się nie układa w logiczną całość no może poza tym, że chcą nas wydymać saletrą po 4700

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek_124711    202
4 minuty temu, Ulman napisał:

Spadające ceny dotyczą spotów które u nas nie stanowią znaczącej ilości. To że gaz tanieje nie oznacza ze go po tej cenie zakontraktują. Jeśli statki płyną do europy to można mieć pewność ze zostały zakontraktowane po wysokich cenach kilka tygodni temu. Wczoraj czytałem że statek z USA płynie do nas ok 17 dni. Tak więc jeśli dziś sie rozładuje to może wrócić za miesiąc plus czas na załadunek co pewnie zajmuje kilka dni. Nie ma tylu statków żeby nam zapewniły jakieś sensowne ilości taniego gazu ktry mógłby obnizyć średnie ceny. 

Dodatkowo jest coś takiego jak indeksacja cen  w zależności od ceny ropy i gazu na spotach. Niestety ustala się w ten sposób ceny gazu raz na 3-6 miesięcy  i działa to  z dużym opóźnieniem.  Jeśli nawet za 3 miesiące zmienią sie ceny gazu to i tak najpierw będą zużywać drogi gaz z zapasów i ceny od razu nie spadną więc jeśli wyczekiwać obniżek to pewnie koło maja albo dopiero na lipiec gdy będzie się kupować azot na 2023.

Jesli polska zuzywa ok mln ton nawozow azotowych  to latwo policzyc ze wystarczy rozladowac 30 statkow po 34 tys ton z nawozem i problem rozwiazany. Wiec nie opowiadaja nam bajek bo azot bedzie tanial bo rosja bedzie do do nas wysylac przez spolki w europie i omina embargo. A niestety przy kwocie 500$ za tone mocznika u ruska cena z transportem do dowolnego portu jest bardzo oplacalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1303

Nie ma co płakać saletra jest dostępna, saletra amonowa w detalu, lubelskie, punkt MIgrola 3600zł/t 😄

  • Haha 3
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rumcajs73    53
16 minut temu, fliegl napisał:

Na YT jest kanał Grupy Azoty, jak gaz zdrożał to co tydzień eksperci wypowiadali się jaki to gaz drogi i mają ciężko. Teraz jak tanieje to cisza w eterze

Dokładnie .No i do tego grupa azoty twierdzi ,że nie ma długich kontraktów na gaz więc prędzej cze później muszą wyprodukować nawóz z tańszego gazu to i nawóz musi być tańszy. Tym bardziej przecież ,że jak twierdzą "chcą bardzo pomóc w tej sytuacji polskiemu rolnikowi". Takiego cyrku i próby szybkiego wyciągnięcia większych pieniędzy od rolnika już dawno nie było.

A co do przedstawicieli to najpierw namawiali na zakup ,potem straszyli ,jeszcze później wstrzymali sprzedaż gdzie nawóz był na placu ale myśleli ,że fortunę zbiją po nowym roku a teraz może się okazać ,że dołożą. W tym kraju wszystko jest możliwe.Tak czy inaczej tym chciwym powinniśmy bardzo podziękować bo jak rozumiem biznes i ,że każdy chce zarobić ale bez przesady ,szanujmy się choć trochę.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3816
21 minut temu, fliegl napisał:

Na YT jest kanał Grupy Azoty, jak gaz zdrożał to co tydzień eksperci wypowiadali się jaki to gaz drogi i mają ciężko. Teraz jak tanieje to cisza w eterze

Ja już się przyzwyczaiłem że jak surowce czy cokolwiek innego drożeje to podwyżki są jeszcze tego samego dnia lub następnego bo nagle ,,magazyny'' puste. Jak tanieje to magazyny pełne i u nich stanieć może dopiero za dwa tygodnie albo miesiąc. Tacy to niby nie poradni przedsiębiorcy że po taniości nie stać ich zapełnić magazynów ale jak jest drogo to wypełniają po same brzegi i zapas na bardzo długo mają. Tak się dyma ludzi 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1303
2 minuty temu, arek_124711 napisał:

Jesli polska zuzywa ok mln ton nawozow azotowych  to latwo policzyc ze wystarczy rozladowac 30 statkow po 34 tys ton z nawozem i problem rozwiazany. Wiec nie opowiadaja nam bajek bo azot bedzie tanial bo rosja bedzie do do nas wysylac przez spolki w europie i omina embargo. A niestety przy kwocie 500$ za tone mocznika u ruska cena z transportem do dowolnego portu jest bardzo oplacalna

 

będzie taniej ale nie na ten nadchodzący sezon 😄 to jakaś utopia że te statki miałyby w takiej ilości do nas przypływać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8903
1 godzinę temu, arek_124711 napisał:

 

Wszystko fajnie tylko foto nie produkuje w zimie pradu a niestety zapotrzebowanie zima jest wieksze niz w pozostalych okresach 

Kto Ci takich bajek naopowiadał, przyjedz pokaże Ci ile prądu z instalacji 4.5kw w taki dzień jak dziś mimo że  słońca nie ma  można wyprodukować kilka kilowat, w słoneczny dzień więcej. Prawdą jest to że w zimie produkcja jest mniejsza ale nie zerową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2079
1 godzinę temu, arek_124711 napisał:

Dwa lata temu jak produkcja trzody u mnie szla pelna para to po tych canach bym mial w d*pie ten nawoz... sama gnojowica by mi wystarczyla ale kolejne rzady tak skutecznie walcza z asf ze produkcja zamknieta... 

Wszystko fajnie tylko foto nie produkuje w zimie pradu a niestety zapotrzebowanie zima jest wieksze niz w pozostalych okresach 

No to latem nie trzeba kopcić i wykorzystywać praw do emisji CO2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65
7 minut temu, racyl napisał:

Nie ma co płakać saletra jest dostępna, saletra amonowa w detalu, lubelskie, punkt MIgrola 3600zł/t 😄

To niezłą przebitkę mają. Wczoraj pytałem też lubelskie okolice Puław to na jednym składzie była saletra po 3250 brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian303    137
1 godzinę temu, arek_124711 napisał:

Dwa lata temu jak produkcja trzody u mnie szla pelna para to po tych canach bym mial w d*pie ten nawoz... sama gnojowica by mi wystarczyla ale kolejne rzady tak skutecznie walcza z asf ze produkcja zamknieta... 

Wszystko fajnie tylko foto nie produkuje w zimie pradu a niestety zapotrzebowanie zima jest wieksze niz w pozostalych okresach 

Foto produkuje w zimę prąd i to nie mało. Problemem może być tylko śnieg zalegający na panelach.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek_124711    202
5 minut temu, racyl napisał:

 

będzie taniej ale nie na ten nadchodzący sezon 😄 to jakaś utopia że te statki miałyby w takiej ilości do nas przypływać

5 przyplynelo w grudniu... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2079
19 minut temu, arek_124711 napisał:

No to prawda jesli zalozyles instalacje do konca tego roku bo od nowego roku masz tylko 3 miesiace na przechowywanie nadwyzki w magazynie. 

 

A nie przypadkiem do 31marca i od 1 kwietnia bedzie na zasadzie sprzedazy a nie przechowywania w sieci???????

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1303

przypłynęły to fakt:) a trand ceny nawozów ustalają GA i Anvil 😆

to co przypływa to się tylko dostosowuje do naszych cen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek_124711    202
2 minuty temu, damian303 napisał:

Foto produkuje w zimę prąd i to nie mało. Problemem może być tylko śnieg zalegający na panelach.

No faktycznie moja instalacja srednio w okresie 1 marzec- 1 listopad produkowala 11.44 kw na godzinke a w okresie 1 listopad - 1 marzec 1.91 kw.  Mam wszystkie rozliczenia czarno na bialym wiec wiem jak to wyglada i jak wyglada produkcja. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rogas71    308

https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/nawozy/25340-ponad-32-tys-ton-mocznika-wplynelo-do-portu-w-szczecinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1303
13 minut temu, Jano7711 napisał:

To niezłą przebitkę mają. Wczoraj pytałem też lubelskie okolice Puław to na jednym składzie była saletra po 3250 brutto

towar fizycznie ten sam 😁, będąc w sklepie obok dzisiaj do nich zaszedłem i   popytałem

towar jest z siłą nabywczą za pszenicę już nie jest tak jak rok temu 😂

Edytowano przez racyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek_124711    202
4 minuty temu, przemek28_28 napisał:

A nie przypadkiem do 31marca i od 1 kwietnia bedzie na zasadzie sprzedazy a nie przechowywania w sieci???????

Ja dostalem pismo tak jak wyzej napisalem z zastrzezeniem ze mnie to nie dotyczy bo instalacja byla wczesniej budowana ale nie gwarantuje ze cos moglo sie zmienic od pazdziernika bo w polsce przepisy sie plynnie zmieniaja

4 minuty temu, racyl napisał:

przypłynęły to fakt:) a trand ceny nawozów ustalają GA i Anvil 😆

to co przypływa to się tylko dostosowuje do naszych cen

Mam oferte z phosagro na mocznik 3600 brutto u mnie na podworku znajdz mi w tej cenie mocznik 46

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8903
5 minut temu, arek_124711 napisał:

No faktycznie moja instalacja srednio w okresie 1 marzec- 1 listopad produkowala 11.44 kw na godzinke a w okresie 1 listopad - 1 marzec 1.91 kw.  Mam wszystkie rozliczenia czarno na bialym wiec wiem jak to wyglada i jak wyglada produkcja. 

Podaj jakie masz urządzenia, jaka moc I model falownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
racyl    1303

jest taniej ale nie tak drastycznie jakbyśmy chcieli. tak jak mówiłem dostosowują się do naszych tak żeby różnica była niewielka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek_124711    202
16 minut temu, przemek28_28 napisał:

No to latem nie trzeba kopcić i wykorzystywać praw do emisji CO2

Oplaty za emisje i tak wplywaja do polskiego budzetu wiec co to zmienia skoro elektrownie i tak panstwowe? Wiec to wszystko wpada do jednego gara zwanego budzet panstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj