yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2021

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
metrax12    134
18 godzin temu, Kubawww napisał:

Co sądzicie o input triple w dawce 1l?

Zabieg bardzo OK.

8 godzin temu, Rolnik200598 napisał:

Na jare wiem, że mogę bo pryskałem w zeszłym roku jary jęczmień i pięknie wyczyściło. O ozimą mi się rozchodzi.

Puma może być, Chwastox (choć nie wiem jaki) może być za słaby, lub np. będzie zimno i nie podziała. Jak ma być skuteczne na miotłę, to np. Puma + Fundamentum, Axial Komplett Pak, mniej skuteczne np. Galaxo/Huzar lub Rexade/Lancet (Lancet- uwaga na rośliny następcze). Nie wiem jakie masz chwasty na polu i czy jest problem z miotłą.

6 godzin temu, Andpol napisał:

W poprzednich latach na jesień szedł chlorotoluron i na wiosnę też jak w jesieni się nie udało ale wiosną miotłę nie do  końca zwalcza wiosenne odchwaszczanie wtedy poprawka axialem. Fundamentum ma średni poziom zwalczania miotły i prawie jaj nie rusza. Pa czym sądzisz że rexade może być za słabe na miotłę?

Na wiosnę stosowanie chlorotoluronu jest mało skuteczne. Jak na jesieni nie były stosowane w ostatnich kilku latach sulfonylomoczniki (Glean) lub na wiosnę np. Huzar, może lepszy na miotłę będzie Galaxo (ta sama substancja na jednoliścienne co w Huzarze). Jak chcesz mieć 100 % skuteczności to na jesieni flufenacet ok 120g w fazie 1-3 liści (warunki nie mają jakiegoś wielkiego negatywnego wpływu na skuteczność na miotłę).

6 godzin temu, roni9411 napisał:

Ktora propozycja lepsza na T1? 

1. 1litr wirtuoz

2. 2 litry artemis

3. 1.2 litry boogie xpro

4. 0.5l elatus era + 150tebukonazoku

Mam mętlik w głowie czytając te propozycje.

1,2 l Boogie nr. 1 z tego co podałeś

Ale troszkę niżej będą inne propozycje z protiokonazolem np. Input Triple 0,8-1,0 l

czy też Revyflex (0,8-1,0 Revycare + 0,4-0,5 Flexity)

i jeszcze jeden warty uwagi Duet na Start, tylko nie w tych dawkach co podają i nie wiem czy nie będzie potrzebny triazol (nie stosowałem nigdy na T1 fungicydu bez triazolu, na T2 się zdarzyło z fajnym skutkiem).

I jak nie masz własnego pomysłu jak zastąpić Boogie, to bierz tylko te 1 i 2 opcje pod uwagę. Input lepszy na mączniąka, Revyflex na septoriozę.

Twoja 1,2,4 propozycja to nie substytut.

A jak już koniecznie chcesz mieć poziom Boogie to jest nim....Ascra, ale zastosowana sama= możliwy problem z mączniakiem, a z dodatkiem np. fenpropidyny może być (raczej jest) droższa od samego Boogie.

Co masz w planach na T2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tipik    7

W tym roku chce zacząć bawić się w badanie ph wody podczas opryskow. Ktos moze wytłumaczyć jakie ph powinno być przy jakich opryskach oraz czy mierzyć wodę przed dodaniem śor czy po dodaniu.  Dodam ze woda ze studni. Ale phometr wezmę od kobity z basenu ogordowego . I ile tego kwasku na ile wody dodać? Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
5 minut temu, Troker1979 napisał:

GALAPER, MUSTANG, FUNDAMENTUM czy może LANCET najlepszy w zwalczaniu chabra bławatka? Dawałem do Arnolda 20 g tribenuronu więc nie wiem czy mogę drugi raz na wiosnę np w fundamentum(z tym że ten środek ma chabra w średniowrażliwych).

To tribenuron na jesieni nie zwalczył chabra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
1 minutę temu, metrax12 napisał:

To tribenuron na jesieni nie zwalczył chabra?

U mnie często jesienny oprysk, choć najlepszy nie zwalcza chabra. Próbowane różne kombinacje - fabrycznie zawierające tribenuron albo zupy z dokładanym tibenuronem.

Tzn jesienią go zwalcza - jesienią jest czyściutko, a przychodzi kwiecień i jest chaber, mam takie dwa pola, że normalnie jakbym ich nie znał to bym pomyślał ze mi sąsiedzi podsiewają tego chabra i tylko chabra.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

u mnie z takimi liśćmi z dużą ilością fioletu. Przechorował ale pewnie będzie to rosło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
12 minut temu, Troker1979 napisał:

pełno tego miejscami to jak jakaś siatka wygląda. Chaber w rozecie.

Tylko po co chcesz dawać Lancet?

Jak jest sam chaber może być chlopyralid (lepsza opcja) lub Mustang (jak są jeszcze inne chwasty np. samosiewy rzepaku czy przytulia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
21 minut temu, metrax12 napisał:

Puma może być, Chwastox (choć nie wiem jaki) może być za słaby, lub np. będzie zimno i nie podziała. Jak ma być skuteczne na miotłę, to np. Puma + Fundamentum, Axial Komplett Pak, mniej skuteczne np. Galaxo/Huzar lub Rexade/Lancet (Lancet- uwaga na rośliny następcze). Nie wiem jakie masz chwasty na polu i czy jest problem z miotłą.

Pryskałem na jesień Boxerem zaraz po siewie ale obawiam się, że słabo zadziałało bo dużo roślinek na wierzchu. Areał za mały na takie jak powyżej kombinacje środków, Lancet nie wchodzi w grę bo ziemniaki. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie to zmieszam i dobrze będzie- 1l Pumy i 2l Chwastoxu Turbo/ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
7 minut temu, metrax12 napisał:

Tylko po co chcesz dawać Lancet?

Jak jest sam chaber może być chlopyralid (lepsza opcja) lub Mustang (jak są jeszcze inne chwasty np. samosiewy rzepaku czy przytulia).

Na taki prosty chwast, jakim jest chaber?
Druga sprawa, czy przypadkiem nie wyleciały rejestracje w zbożach na chlopyralid?
Chabra można ładne zrobić środkami za 15 jak i za 50zł, po co od razu taki lontrel który wyjdzie - duzooo drożej


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
10 minut temu, Rolnik200598 napisał:

Pryskałem na jesień Boxerem zaraz po siewie ale obawiam się, że słabo zadziałało bo dużo roślinek na wierzchu. Areał za mały na takie jak powyżej kombinacje środków, Lancet nie wchodzi w grę bo ziemniaki. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie to zmieszam i dobrze będzie- 1l Pumy i 2l Chwastoxu Turbo/ha. 

Ale o jakie roślinki chodziło? Boxera nie daje się zaraz po siewie (nie mówię że nie można), bo to nie jest optymalny termin. Najlepiej w fazie 1-2 liści pszenicy, czyli w fazie wschodów lub krótko przed wschodami miotły. Jesteś pewien że miotła dalej żyje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
7 minut temu, yacenty napisał:

Na taki prosty chwast, jakim jest chaber?
Druga sprawa, czy przypadkiem nie wyleciały rejestracje w zbożach na chlopyralid?
Chabra można ładne zrobić środkami za 15 jak i za 50zł, po co od razu taki lontrel który wyjdzie - duzooo drożej

Faworyt 300 SL ma rejestrację w pszenicy . Major 300 SL również .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
6 minut temu, metrax12 napisał:

Ale o jakie roślinki chodziło? Boxera nie daje się zaraz po siewie (nie mówię że nie można), bo to nie jest optymalny termin. Najlepiej w fazie 1-2 liści pszenicy, czyli w fazie wschodów lub krótko przed wschodami miotły. Jesteś pewien że miotła dalej żyje?

Skąd mnie to wiedzieć, ja się na chwastach w takiej małej fazie nie znam, pszenicy mam kawałek jako hobby i dla zwierząt, koszty roli nie grają, ma czysto być i tyle.

Edytowano przez Rolnik200598

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
5 minut temu, fezoi napisał:

Faworyt 300 SL ma rejestrację w pszenicy . Major 300 SL również .

Wstyd się przyznać - tych środków nie znałem i cenowo też to trochę lepiej wygląda


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
1 godzinę temu, yacenty napisał:

Na taki prosty chwast, jakim jest chaber?
Druga sprawa, czy przypadkiem nie wyleciały rejestracje w zbożach na chlopyralid?
Chabra można ładne zrobić środkami za 15 jak i za 50zł, po co od razu taki lontrel który wyjdzie - duzooo drożej

I pisze to osoba która stosuje na jesieni tribenuron, a na wiosnę poprawkę (bo dalej chaber rośnie/skiełkował).

Tak, można za 15 zł zwalczyć chabra np. tribenuronem (i chyba tylko tym w tej cenie), ale jak ta substancja była zastosowana na jesieni, logika nakazuje nie powtarzać na wiosnę tym samym.

kolejną substancją jest metsulfuron metylu, tylko że on działa gorzej od tribenuronu, cena ok 25 zł (Galmet 30 g)

Florasulam solo 5g substancji (Rassel 50 ml) cena ok 30 zł, i to o ile da się go gdzieś dostać solo

Dalej na liście jest chociażby 2,4-D i jego kombinacja z dikambą (bo nie wiem czy samo 2,4-D można dostać (być może)), cena trudno określić 25-40 zł?, tylko musi być temperatura

A polecany chlopyralid, tak ma rejestrację (Faworyt 0,3 l) cena ok. 40-45 zł.

Sam mam problem z chabrem, wynika on głównie z tego, że jesienny zabieg (Expert Met + DFF) go zostawia, a na wiosnę często nie robię poprawek.

Dlatego nie zwalczajmy "na siłę" na jesieni wszystkiego, tylko to co się da, a na wiosnę poprawka na wybrane dwuliścienne.

Ktoś zaraz napisze "Co w przypadku jak na wiosnę muszę zwalczać jednoliścienne (owies, stokłosa, wyczyniec), przecież nie będę pryskał 2 razy od miotły." Na jesieni ograniczamy dwuliścienne: np. DFF, tribenuron, metsulfuron, florasulam. Faza 2-4 liści.

Fakt, jesienny zabieg z wiosenną poprawką czasami może być nieznacznie droższy od standardowego wariantu wiosennego (za ok 130 zł).

O Xanadu ktoś słyszał? Zawiera bensulfuron metylowy.

Edytowano przez metrax12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
1 godzinę temu, Tipik napisał:

W tym roku chce zacząć bawić się w badanie ph wody podczas opryskow. Ktos moze wytłumaczyć jakie ph powinno być przy jakich opryskach oraz czy mierzyć wodę przed dodaniem śor czy po dodaniu.  Dodam ze woda ze studni. Ale phometr wezmę od kobity z basenu ogordowego . I ile tego kwasku na ile wody dodać? Pozdro

Ogólnie ja do wszystkich oprysków oprócz herbicydów obniżam ph między 5 a 6 ph. Ja kwasek dodaje na początku około 100g na 100l wody wtedy ph spada mi do około 5 z 7.7ph. Ale po dodaniu wszystkich środków i tak mierzę jeszcze jak się podniesie np. po borze to dodaje aż osiągnę te 5-6ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tipik    7

Skad kupujesz kwasek? Mierzysz jakimś phmetrem czy zwykłymi paskami? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Mam ph metr i ten do twardości wody dałem coś za po 50zł, kwasek kupuję w Lublinie gościówka chyba na olx się ogłasza coś 170zł za 25kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobrarj455    7

Czy Axial Komplet wystarczy na pszenicę po kukurydzy (późny siew), czy może zastosować pumę u chwastox? Potrzebuje coś taniego na T1 i T2. Planowany plon na poziomie 5t, wiec trzeba ciąć koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

u mnie w końcu daje mieszaninę jak yacenty tylko że każdą substancję kupiłem osobno, jakbym wiedział że tyle zabawy postawiłbym na boogie xpro ale nie wiedziałem że to aż tak dobry środek dopiero teraz czytałem co tu piszecie

protiokonazol Fenpropidyna  Cyprodinil

150g - 300g -300g ???

plony liczę na 8t+ w zeszłym roku tak miałem mniej więcej, jakbym nie miał już zamówionych tych środków postawiłbym pewnie na boogie

co do skracania używa ktoś regullo?

w pszenicy chce dać 0,15+1l mepik ale wtedy już bez drugiego skracania ?

w życie i jęczmieniu można tak samo??

tak jestem z tych co mają więcej szczęścia niż wiedzy ;) rok temu pszenica mi bardzo sporo leżało, jęczmień ozimy miałem 2 lata temu i też udało się ładnie skrócić i plon z tego co pamiętam 7,2t/ha

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30
2 godziny temu, kamilc017 napisał:

Mam ph metr i ten do twardości wody dałem coś za po 50zł, kwasek kupuję w Lublinie gościówka chyba na olx się ogłasza coś 170zł za 25kg

Podesłałbyś jaki masz ten ph metr? A po co przyrzad do twardości wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

To co w końcu najlepsze na chabra jak jesienią tribenuron go nie pokonał bez względu na cenę bo patrzeć na to nie mogę. Fluroksypr(Galaper) obiło mi się tu i tam?

Edytowano przez Troker1979
dopiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7973

fluroksypyr kosi chaber taki po kolana i większy bez problemu.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

w 20 testowałem Biathlon 4D, fajnie załatwiło chabra

  • Thanks 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



    • Przez Siwecki97
      Witam, 
      Praktykował ktoś dużą ilość azotu w roztworze na nawożenie dolistne pszenicy po przekwitnieniu? Jeśli tak to jaka ona była i czy nie popaliło to flagowki oraz kłosa. Z góry dziękuję za odpowiedzi ☺️
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj