yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2021

Polecane posty

Mostowiak    21
1 godzinę temu, camo napisał:

Witam, wyczytałem w gazecie że na wiosnę na rozkrzewienie stosuje się jakieś środki CCC, stosuje to ktoś, jest w ogóle sens stosowania tego? Mam posianą pszenicę ale za rzadko i zastanawiam się czym by to szło rozkrzewić, Żyto też mam nie za gęste mimo iż było wysiane wcześnie.

0.7l

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
camo    103

 

2 godziny temu, mysza103 napisał:

Było siać gęściej . A tak na poważnie ze 100 kg N  wcześnie  jak ustawa pozwoli , i po ok. dwóch tygodniach możesz dać 0,5 l  CCC , i powinno być dobrze .

 

2 godziny temu, Mostowiak napisał:

0.7l

Z czym można to wymieszać? I jest jakiś dobry sprawdzony środek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mostowiak    21
1 godzinę temu, camo napisał:

 

 

Z czym można to wymieszać? I jest jakiś dobry sprawdzony środek?

Z wodą najlepiej.na pierwsze kolanko dawałem 0.3 modusa 0.7ccc i od grzyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81
14 godzin temu, lassie napisał:

co będzie tańsze na mączniaka halny czy kendo ?

Sprawdź ceny i porównaj 🙄
 

Edytowano przez isentor
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerDyzio    1127

a jak taka dawka saletry będzie się miała do rozleniwienia układu korzeniowego ? Kiedyś HW mówił że zbyt duża ilość szybko dostępnego N nie jest zbyt dobra.. Ktoś się może odnieść. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9234

Układ korzeniowy transportuje jeszcze inne składniki, a jego wzrost następuje już jesienią. Jak dajesz PK pod agregat przed siewem, to jeszcze bardziej "rozleniwiasz" układ korzeniowy, samo dawanie azotu nie powoduje tego efektu wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
camo    103
14 godzin temu, Mostowiak napisał:

Z wodą najlepiej.na pierwsze kolanko dawałem 0.3 modusa 0.7ccc i od grzyba

Ok, w razie czego Moddusa mam jeszcze w domu a może spróbuję w tym roku z czymś takim. https://ogrodniczy.com/regulatory-wzrostu/ccc-720-sl-5l?gclid=CjwKCAiAouD_BRBIEiwALhJH6Es8-0wH8NhRK0GJYaG54Igys573VHQi925VOn2ogIytqi2RhARm1RoCRYMQAvD_BwE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

U mnie T1 możliwe że będzie wyglądał w ten sposób:

0,5kg Unix + 0,3l Andros + 0,5l Mondatak + 0,1l jakiegoś pyretroidu

Całość około 160zł i chyba mieszanina całkiem fajna. Do tego dojdzie skracanie prawdopodobnie 0,4 Moddus i odżywka Agravita Aktiv 48 + Agravita Cu EDTA + Agravita Mn EDTA

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230
isentor napisał:

U mnie T1 możliwe że będzie wyglądał w ten sposób:

0,5kg Unix + 0,3l Andros + 0,5l Mondatak + 0,1l jakiegoś pyretroidu

Całość około 160zł i chyba mieszanina całkiem fajna. Do tego dojdzie skracanie prawdopodobnie 0,4 Moddus i odżywka Agravita Aktiv 48 + Agravita Cu EDTA + Agravita Mn EDTA

czy nie będzie za późno na miedz na pierwsze kolanko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583
41 minut temu, dzikiWschód napisał:

czy nie będzie za późno na miedz na pierwsze kolanko?

To kiedy daje się Miedz w pszenicy przed sianiem czy jak szpilkuje ? .

Niemcy stosują odzywki w pszenicy na jakość na kłos . NA 1 HA .

Mocznik do 6 % 

Siarczan Magnezu do 5 % 

Miedz do 50 g

Cyng do 100 g

Mangan do 100 g

Molibden do 50 g

A we Francji zaraz po kwitnieniu pszenicy . na 1 ha .

Fosfor do 1000 g 

Miedz do 50 g

Cung do 100 g

Mangan do 100 g

Dodam że na Flagę taka sama dawka jest stosowana .

 

 

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

W fazie krzewienia najlepiej do bbch31. Później może być fototoksyczna

Okej tylko wydaje mi się że jeżeli pierwiastki wspomagają pewne procesy życiowe w roślinie i między innymi przyswajanie azotu który jest podawany głównie wiosennie to im wcześniej tym lepiej. Na kwitnienie jak rzucisz azot to przecież taka miedź już ma niewiele do roboty

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583

Nie wiem czy ma czy nie w Tych krajach tak stosują wiec głupsi nie są wiedzą co robią , że u nas taka technika to tak jest jak jest .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shiftman    78

Panowie jak to jest z tym turbo pakiem. Chce zrobić mieszanine unix 0,75kg/ha + 0,33 fenpropidyny z turbo paku. A metkonazol wykorzystać na t2. Pszenicy mam 3ha. Więc unixa kupuje 2kg reszte lepiej będzie mi kupic w Androsie i potem załóżmy metkonazol w sirenie. Bo nie czaje jest napisane na 2,5ha a Ternu jest na hektar z groszem a plaxeo tez na hektar z groszem. Chyba ze jest to rozbite na dwa różne zabiegi i finalnie da te 2,5ha bo nie ma sensu dawax metkonazolu na t1 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lassie    127

dużą masz presję łamliwości - jaka odmiana i przedplon 0,33 fenpropidyny to bardzo niska dawka wszystko zależy od przebiegu pogody w kwietniu maju ,może mączniak nie będzie tak szalał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583

Progi szkodliwości w fazie BBCH 30-32 (% porażenia)

Łamliwość źdźbła 20-30%
Mączniak prawdziwy 10%
Rdza brunatna 10%
Rdza żółta i traw 10%
Septorioza paskowana liści pszenicy 10-20%
Brunatna plamistość liści 10%

Najwyższą skuteczność w zabiegach T1 wykazują następujące substancje aktywne: prochloraz, fenpropimorf, fenpropidyna, metrafenon, piraklostrobina, cyprodynil, protiokonazol.

Promax (prochloraz), w mieszaninie z Tern Premium (fenpropidyna, propikonazol) skutecznie i ekonomicznie chroni łan przez łamliwością i mączniakiem .

Choroby podstawy źdźbła doskonale zwalczą Palazzo (fenpropimorf, metrafenon, epoksykonazol) .

 Profinity (pyriofenon), który zabezpieczy uprawę przed mączniakiem, czy dedykowany do walki z silną presją chorób podsuszkowych Pixel Prima, zawierający cyprodynil i działającą zapobiegawczo pikoksystrobinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81
35 minut temu, galan99 napisał:

Progi szkodliwości w fazie BBCH 30-32 (% porażenia)

Łamliwość źdźbła 20-30%
Mączniak prawdziwy 10%
Rdza brunatna 10%
Rdza żółta i traw 10%
Septorioza paskowana liści pszenicy 10-20%
Brunatna plamistość liści 10%

Najwyższą skuteczność w zabiegach T1 wykazują następujące substancje aktywne: prochloraz, fenpropimorf, fenpropidyna, metrafenon, piraklostrobina, cyprodynil, protiokonazol.

Promax (prochloraz), w mieszaninie z Tern Premium (fenpropidyna, propikonazol) skutecznie i ekonomicznie chroni łan przez łamliwością i mączniakiem .

Choroby podstawy źdźbła doskonale zwalczą Palazzo (fenpropimorf, metrafenon, epoksykonazol) .

 Profinity (pyriofenon), który zabezpieczy uprawę przed mączniakiem, czy dedykowany do walki z silną presją chorób podsuszkowych Pixel Prima, zawierający cyprodynil i działającą zapobiegawczo pikoksystrobinę.

Jakie źródło informacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583

Pytasz to masz .

https://osadkowski.pl/pl/agrotechnika/zboza-t1-t2-t3/

Substancje aktywne

Cyprodynil, metrafenon, prochloraz, protiokonazol to główne substancje aktywne ograniczające choroby podsuszkowe. Znajdziemy je w kompleksowych rozwiązaniach oferowanych przez różnych producentów środków ochrony roślin

Pixel Prima to środek dedykowany na pola z silną presją chorób podsuszkowych (monokultura zbożowa). Opłaca się zainwestować w to rozwiązanie, kiedy zabieg wykonamy wcześnie, zanim pojawi się pierwsze kolanko. Fungicyd zawiera w swoim składzie cyprodynil oraz strobilurynę, która działa na potageny głównie zapobiegająco. Innym, dobrym i ekonomicznym, rozwiązaniem jest zastosowanie na T1 prochlorazu w Promax 450 EC (skutecznie zwalcza obie formy łamliwości typu R i W) lub pyriofenonu w Profinity czy metrafenonu w Palazzo. Należy pamiętać, że im dłuższa i chłodniejsza wiosna, tym większą uwagę należy zwracać na kompleks chorób podsuszkowych.

Tu źródło .

https://www.agrofoto.pl/uprawa/ochrona-roslin/t1-i-t2-w-zbozach-wazna-wlasciwa-diagnoza,190.html

 

ochrona zbóż

Ochrona z roku 2020 .

Na T1 stosuj Prokarb® 450 EC z Askalon® 125 SC

Mieszanina Prokarb® 450 EC z Askalon® 125 SC świetnie chroni przed chorobami podstawy źdźbła bez względu na rodzaj infekcji. Kombinacja wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu mączniaka i chorób powodujących plamistości dolnych liści. Proponowana mieszanina ma nie tylko działanie interwencyjne, pozwalające na wyniszczenie patogenu, który rozpoczął rozwój w roślinie, ale również zabezpieczające przed ponowną infekcją. Utrzymujące się przez kilka tygodni działanie chroni bowiem przed atakiem patogenów powodujących choroby na górnych liściach i kłosie, stanowiąc podwaliny pod .

Na T2 stosuj Azoksar® 250 SC z Tarcza® Łan Extra 250 EW 

T3 .

Prokarb® 450 EC i Tarcza® Łan Extra 250 EW

W latach z licznymi przelotnymi opadami deszczu w czasie kwitnienia zbóż na stanowiskach po kukurydzy lub w rejonach, gdzie uprawia się duże ilości tego gatunku, przy uprawie odmian zbóż wrażliwych na fuzariozę, zabieg T3 powinien być obligatoryjnie wykonywany.

Edytowano przez galan99
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dżordż2    2
Dnia 9.01.2021 o 17:57, galan99 napisał:

To kiedy daje się Miedz w pszenicy przed sianiem czy jak szpilkuje ? .

Niemcy stosują odzywki w pszenicy na jakość na kłos . NA 1 HA .

Mocznik do 6 % 

Siarczan Magnezu do 5 % 

Miedz do 50 g

Cyng do 100 g

Mangan do 100 g

Molibden do 50 g

A we Francji zaraz po kwitnieniu pszenicy . na 1 ha .

Fosfor do 1000 g 

Miedz do 50 g

Cung do 100 g

Mangan do 100 g

Dodam że na Flagę taka sama dawka jest stosowana

dawki czystych pierwiastków czy soli technicznych te gramy?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Dawka fenpropidyny w ilości 0,3-0,4 jest wystarczająca (mowa o dodatku do innej substancji, nie solo)

  • Thanks 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shiftman    78
losktos napisał:

Dawka fenpropidyny w ilości 0,3-0,4 jest wystarczająca (mowa o dodatku do innej substancji, nie solo)

Czyli cyprodynilu 0.75kg żeby porządnie ochronić podstawę i te 0.5l fenpropidyny wystarczy na t1? Pszenice to lg keramik euforia i kws emil. keramik i euforia po rzepaku i łubinu. Emil część po pszenicy/pszenżycie część po ugorze. Łan na ten moment dosyć rzadkie są bo siewnik mi trochę oszukal ale może i lepiej. Więc na ten czas jest czysciutko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Jak nie bedzie zbytnio presji ze strony septoriozy to będzie ok


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



    • Przez Siwecki97
      Witam, 
      Praktykował ktoś dużą ilość azotu w roztworze na nawożenie dolistne pszenicy po przekwitnieniu? Jeśli tak to jaka ona była i czy nie popaliło to flagowki oraz kłosa. Z góry dziękuję za odpowiedzi ☺️
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj