yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2021

Polecane posty

oregano    948
Dnia 8.01.2022 o 19:27, warchest napisał:

około 300 kg saletrosanu to juz jest około 1000 zł pierwsza dawka , i teraz 2 dawka saletry ponad 250 kg ha tez wychodzi 1000 zł , na jesieni ponad 2 tys hektar wsadzone spokojnie , i do tego pryskanie na wiosne tez z 1 tys sie utopi i koszty sie robia ogromne 

Kiedyś mówiło się, że 2 tony rzepaku idzie na koszta a to co powyżej + dopłata to są pieniądze rolnika. I tak jest dalej, koszta są wysokie, trzeba to przyjąć do wiadomości i dalej robić swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
3 godziny temu, miwigos napisał:

180 -200 więcej nie ma sensu, jak będą warunki to 5 może być, jak nie będzie warunków to 240 nie pomoże

szkoda ze warunki poznajemy postfactum :( nie raz i nie dwa i nie trzy w marcu było wilgotno i był sens dawać 200+, a przychodziła pogoda z 70-80l opadu przez 3 kluczowe miesiące i du....a zbita. Gdybym miał gwarancje w marcu, że przez kwiecień, maj i czerwiec spadnie łącznie 200l i jeszcze ten opad będzie jakoś równomierny to lałbym był 250kg N, ale że ostatnie 5 lat jest 120l deszczu to zdecydowanie ograniczam azot w tym roku.

image.png

1 godzinę temu, Nuzig300 napisał:

Ile g boru dajecie max w jednej dawce wiosna? Ile razy wjeżdżacie w rzepak z borem i w jakich fazach i dawkach. Dzięki za odp.

150g, 3x


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949

@Xion Ile N dajesz na swoje karły?

Czytałem że można zejść 20% N na nich bo w tym sezonie mam 2 odmiany 131 i 128.

Edytowano przez Andpol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xion    86

Też o tym słyszałem wiadomo mniejsza masa mniejsze zapotrzebowanie  ale poniżej  180-200N na wiosnę starałem się nie schodzić  w półkarłach. Lepiej niech zapas ma niż za mało tylko że nawóz był kilka razy tańszy... Nic sensownego nie doradzę sam czekam jeszcze  z zakupem nawozów i jestem w szoku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Ja daję w tym że roku 300l rsm 32 i koniec resztę może starczy z kurzaka który był dawany pod pług zobaczę co wyjdzie.Rsm-a jeszcze nie mam więc nie będę szalał jeszcze jakaś siarczan posypie w lutym i koniec. Reszta opryski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

czemu? 120-130kg z rsmu i niech bedzie choć 30-50kg z kurzaka to słabo? no bez przesady

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

I jeszcze polifoske dawałem 100kg ale polifoske to wciągnął jesienią a kurzaka to około 13t poszło bez słomy 

Edytowano przez sybiuszek24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Moim zdaniem akurat polifoska to bez znaczenia, bo rzepak już dawno zapomniał o azocie z polifoski. 100kg polifoski to raptem kilka kilogramów N, a rzepak już jesienia potrafi wciągnąć kilkadziesiąt kilogramów


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Właśnie edytowałem to ale efekty tego gnoju widać cały czas choć długo wschodził przez suszę to ciepły listopad na szczęście podgonił go nie ma to co w tamtym roku ale jest w miarę okaże się wiosną 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095
12 minut temu, sybiuszek24 napisał:

I jeszcze polifoske dawałem 100kg ale polifoske to wciągnął jesienią a kurzaka to około 13t poszło bez słomy 

Deszczu niech dostanie w kwietniu i maju oraz ciepła to bedzie efekt. Kurzak potrzebuje wody i ciepła. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Na saletrze bez wody też będzie lipa.Zobaczymy pierwszy raz poszedł kurzak u mnie na wszystkie pola dlatego mniej azotu będzie a efekt po żniwach będzie.Znajomy azot do minimum ogranicza bo co rok gnój wali. A tak patrząc na moje okolice to dużo właśnie kurzaka po polach leżało jak nigdy.Czas pokaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

za mało mam rzepaku w tym roku, aby się pokusić o taki test 130, 160, 190 kg N


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majster545    15
11 godzin temu, yacenty napisał:

za mało mam rzepaku w tym roku, aby się pokusić o taki test 130, 160, 190 kg N

Yacenty a co stosujesz od T1do T3 wiosną w rzepaku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gizmo300    1

Co lepiej dać na drugą dawkę azotu?. Rsm32  czy saletra.?

Wady i zalety tych rozwiązań?

Wiadomo rsm może przypalić.Na pierwszą dawkę idzie saletrosan 26

Stosował ktoś amistar pro na płatka? Daje radę?

Edytowano przez Gizmo300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Jeden uj co dasz . Ja akurat Rsm będę dawał na druga dawkę . Co do Amistar to podpinam się czy da radę na płatka ? 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
6 godzin temu, Gizmo300 napisał:

Co lepiej dać na drugą dawkę azotu?. Rsm32  czy saletra.?

Wady i zalety tych rozwiązań?

Wiadomo rsm może przypalić.Na pierwszą dawkę idzie saletrosan 26

Stosował ktoś amistar pro na płatka? Daje radę?

dałem rsm na 2 dawke, mniej przypalił niż na 1.

turbo istotne są warunki pogodowe podczas aplikacji. Pierwsza dawkę zrobiłem przy ładnej pogodzie i to był główny bład, dodatkowo krótko po przymrozku.
druga dawka miała iść w pochmurny dzień, ale nawalił mi przepływomierz w opryskiwaczu, nim się ogarnąłem przyszedł późny wieczór. Lałem w nocy. Bałem się za zaraz siądzie rosa i będzie po rzepaku.

Sladu nie było p jakich kolwiek poparzeniach. Dwa lata temu tez w rzepaku 2 dawke laliśmy w deszczu - również zero sladów poparzeń. Chcesz poparzyć? Lej w słoneczny dzień. Nie chcesz? Lej w deszczu albo jak masz pewną prognozę tuż przed deszczem


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gizmo300    1
22 minuty temu, yacenty napisał:

dałem rsm na 2 dawke, mniej przypalił niż na 1.

turbo istotne są warunki pogodowe podczas aplikacji. Pierwsza dawkę zrobiłem przy ładnej pogodzie i to był główny bład, dodatkowo krótko po przymrozku.
druga dawka miała iść w pochmurny dzień, ale nawalił mi przepływomierz w opryskiwaczu, nim się ogarnąłem przyszedł późny wieczór. Lałem w nocy. Bałem się za zaraz siądzie rosa i będzie po rzepaku.

Sladu nie było p jakich kolwiek poparzeniach. Dwa lata temu tez w rzepaku 2 dawke laliśmy w deszczu - również zero sladów poparzeń. Chcesz poparzyć? Lej w słoneczny dzień. Nie chcesz? Lej w deszczu albo jak masz pewną prognozę tuż przed deszczem

Tez dawałem rsm zawsze na drugą dawkę.

Chce dać 500 kg saletrosanu a później dobić azotem tak żeby 190 kg azotu było. Bo niby lepiej dać więcej na pierwszy  strzał .

 

Myślę co z tym rsm bo siarki dostanie w saletrosanie a jak wjade z grzybowka. dostanie siarczan magnezu.

Chodzi mi o efekt czy lepszy jest po rsm czy saletrze amonowej.

 

W ilu dawkach i w jakich fazach dajesz siarczan magnezu? 1,2,3  razy wiosną? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

od zeszłego sezonu daje siarczan magnezu w postaci kizerytu - wyszło mi 235kg kizerytu na hektar i później 2 dawki RSM32, łacznie od 160 do 240kg/ha - robiłem zmienne dawkowianie - usrednione do 190kg. Jesień i wiosna była mokra, od kwietnia sucho. w rzepaku miałem duży problem z chowaczem, plon od 4.1 do 4.8


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gizmo300    1
30 minut temu, yacenty napisał:

od zeszłego sezonu daje siarczan magnezu w postaci kizerytu - wyszło mi 235kg kizerytu na hektar i później 2 dawki RSM32, łacznie od 160 do 240kg/ha - robiłem zmienne dawkowianie - usrednione do 190kg. Jesień i wiosna była mokra, od kwietnia sucho. w rzepaku miałem duży problem z chowaczem, plon od 4.1 do 4.8

 

A jak byś dawał w oprysku to w ilu dawkach? 

Edytowano przez Gizmo300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

drożej, ale ile w oprysku dasz? 30kg i to tego 30/16, a kizerytu dałem 230kg i on ma 50/25


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1973

Daj spokój, niektórym nie wytłumaczysz, że siarka i magnez to makroskładniki w uprawie roślin. Nawet jak ktoś to wie, ale jest fanem SMg w oprysku, to stwierdzi, że ten nalistny jest kilkukrotnie skuteczniejszy od aplikacji doglebowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez danielhaker
      Cena rzepaku w sezonie 2019. Jak myślicie jak się będzie zmieniał rynek rzepaku? Ceny czarnego złota wzrosną? Spadną? A może ten sezon zamkniemy takim samym wynikiem jak rok 2018? Chwalcie się po ile sprzedajecie nasiona rzepaku.
      Kontynuujemy tu wątek z sezonu 2018
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj