yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2021

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mysza103    2451

A no u mnie brutto i właśnie się zdziwiłem że aż taka różnica , ale skoro u ciebie netto to brutto ponad 100, czyli trochę drożej niż u mnie . Zależy jeszcze oczywiście kto w jakich pojemnikach , bo inna cena jest w małych inna w dużych , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

Mi klarowali ze tylko 2kg opakowania są.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124
11 godzin temu, Andpol napisał:

Dlaczego w jednej suszy się obawiasz i co b,dawał?

Ja również w jednej dawce dokończę nawożenie, bo od listopada rzepak dostał już 230kg mocznika + N-lock, na wiosnę tylko z azotowych 400 saletrosanu. A dlaczego warto na raz, wypij pół litra piwa i wódki i porównaj co szybciej Cię weźmie, wtedy będziesz znał odpowiedź 😉 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

@pabloooospoko tylko piwko ma 6% a wódeczka 42% średnio to się ma do saletry i mocznika, ale niektórzy sobie chwalą jednodawkową aplikacje więc powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

U mnie na jesień na dwa liście poszło 150kg mocznika z ureazą. A na wiosne jest plan jak co roku czyli około 450kg saletrosanu i na drugo strzał 250kg zaksanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Osobiscie sam od 4 lat stosuje rsm 32 160N w jednej dawce i  nie narzekam, ale w tym roku po rozmowach z trzema znajomymi chyba pojdzie granula, ponieważ co roku wszytskie liscie w rzepaku spalone doszczetnie, to samo u nich, w zbozu nie mam z tym problemu a w rzepaku juz probowalem roznie i zawsze sa przypalenia, byc moze za duze cisnienie 5atm na kryzach 1.8 , w zbozu robie na 2 atm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949
9 godzin temu, pabloooo napisał:

Ja również w jednej dawce dokończę nawożenie, bo od listopada rzepak dostał już 230kg mocznika + N-lock, na wiosnę tylko z azotowych 400 saletrosanu. A dlaczego warto na raz, wypij pół litra piwa i wódki i porównaj co szybciej Cię weźmie, wtedy będziesz znał odpowiedź 😉 

Piwa nie piję bo z 10 musiałbym wypić żeby mnie wzięło wolę wódkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871
33 minuty temu, Mareg napisał:

Osobiscie sam od 4 lat stosuje rsm 32 160N w jednej dawce i  nie narzekam, ale w tym roku po rozmowach z trzema znajomymi chyba pojdzie granula, ponieważ co roku wszytskie liscie w rzepaku spalone doszczetnie, to samo u nich, w zbozu nie mam z tym problemu a w rzepaku juz probowalem roznie i zawsze sa przypalenia, byc moze za duze cisnienie 5atm na kryzach 1.8 , w zbozu robie na 2 atm

w jakich warunkach lane? o Panie ciśnienie 5? 100% to tego wina, jedź wolniej tak zeby było 2 i moim zdaniem najważniejsze - nie może byc słońca, idealnie w deszcz, w nocy, albo ostateczność pochmurny dzień

  • Like 1
  • Thanks 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Ja lałem na przymrozku - popalone, w dzień po przymrozku na mokre popalone - popalone, wieczorem już ciemno się robiło - bez poparzeń. Ciśnienie 1.5 bara. Dawka 500l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245
2 godziny temu, isentor napisał:

@pabloooospoko tylko piwko ma 6% a wódeczka 42% średnio to się ma do saletry i mocznika, ale niektórzy sobie chwalą jednodawkową aplikacje więc powodzenia!

wszystko zależy od dawki azotu i nawozu jaki chcemy zastosować, czasami dobrze jest dać na pierwszy strzał wszystko jeśli potem miało by byc sucho i granula nie rozłożyła by się a rzepak rosnie, był juz taki rok że salmag z drugiej dawki leżał dwa tygodnie i czekał na deszcz, od tego czasu już salmagu nie biorę, saletra zak zdecydowanie lepiej sie rozkłada, salmag dobry na pierwszą dawkę, z RSM nie ma problemu, zawsze do gleby zostanie wprowadzony, u nas są tacy co leją jedną dawkę RSM i to ich pierwszy i ostatni wjazd w rzepak potem juz jedynie kombajn :P osobiście uważam że warto dać dwie dawki mimo wszystko no chyba że planujemy 100kg N tylko wiosną, osobiście jadę 1 dawkę jak tylko się da i przed ruszeniem wegetacji a drugą staram się dac te co najmniej zalecane 4tyg przed kwitnieniem a najlepiej jest to uczynić 5-6 tyg przed z reguły jest to termin gdzie odbudował rozety po zimie i zaczyna bić w pęd, najlepiej przed rozpoczęciem wybijania w pęd


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
10 godzin temu, pabloooo napisał:

Ja również w jednej dawce dokończę nawożenie, bo od listopada rzepak dostał już 230kg mocznika + N-lock, na wiosnę tylko z azotowych 400 saletrosanu. A dlaczego warto na raz, wypij pół litra piwa i wódki i porównaj co szybciej Cię weźmie, wtedy będziesz znał odpowiedź 😉 

Tylko jak wypijesz 1l wódki to bardziej najeb... nie będziesz niż po 0,5l bo organizm więcej  nie przyswoi a może zaszkodzić. 

W badaniach w Nowej Zelandii gdzie pobili rekord 16t pszenicy to dawka azotu była podana w 5 dawkach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

tylko troszkę inny klimat chyba, inaczej też rośnie pszenica niż rzepak na przełomie 1 marca - 30 kwietnia


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Weźcie pod uwagę, że duża jednorazowa dawka azotu wpływa negatywnie  na pH gleby, co może spowodowac degradację życia biologicznego. Poza tym taka ilość nawozu wiąże dużą ilość wody  i innych składników do wykonania przeobrażenia w formę przyswajalną. Bakterie glebowe mogą nie być w  stanie zaabsorbować  takiej ilości azotu. Dlatego lepsze jest podawanie w 2-3 dawkach, nawet w krótszych odstępach czasu , np co 2 tygodnie.

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2451
57 minut temu, proxy8441 napisał:

wszystko zależy od dawki azotu i nawozu jaki chcemy zastosować, czasami dobrze jest dać na pierwszy strzał wszystko jeśli potem miało by byc sucho i granula nie rozłożyła by się a rzepak rosnie, był juz taki rok że salmag z drugiej dawki leżał dwa tygodnie i czekał na deszcz, od tego czasu już salmagu nie biorę, saletra zak zdecydowanie lepiej sie rozkłada, salmag dobry na pierwszą dawkę, z RSM nie ma problemu, zawsze do gleby zostanie wprowadzony, u nas są tacy co leją jedną dawkę RSM i to ich pierwszy i ostatni wjazd w rzepak potem juz jedynie kombajn :P osobiście uważam że warto dać dwie dawki mimo wszystko no chyba że planujemy 100kg N tylko wiosną, osobiście jadę 1 dawkę jak tylko się da i przed ruszeniem wegetacji a drugą staram się dac te co najmniej zalecane 4tyg przed kwitnieniem a najlepiej jest to uczynić 5-6 tyg przed z reguły jest to termin gdzie odbudował rozety po zimie i zaczyna bić w pęd, najlepiej przed rozpoczęciem wybijania w pęd

saletre to można dzielić , ale rsm jak dasz na 1 dawkę , to wychodzi tak jak byś saletrą sypał 2 dawki w odstępie 3 tygodniowym 

40 minut temu, poosa21 napisał:

Tylko jak wypijesz 1l wódki to bardziej najeb... nie będziesz niż po 0,5l bo organizm więcej  nie przyswoi a może zaszkodzić. 

Kto ci takich głupot naopowiadał że po litrze cię nie wywali bardziej niż po 0.5l , widać że żeś za młody i jeszcze nie próbowałeś , ale jak już będziesz mógł to zrób sobie porównanie , i gwarantuje ci że im więcej będziesz konsumował tym bardziej będziesz nawalony , a organizm jak tylko nie wrażliwy i nie cofnie , to każdą ilość przyjmie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
85Tomekkk    141

i pamietaj jedno,jak juz pójdziesz po tą wódkę ,to kup butelkę więcej,bo lepiej ,zeby szklankę zostało,jak ma kieliszek zabraknąć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

z dawka mi azotu jest jak z jedzeniem przez ludzi, im częściej tym lepiej a mniejsze dawki, mniejsze ilości pożywienia tylko w dobrych momentach i dobrze dobrany skład, na zapas nikt się jeszcze nie najadł pamiętajcie


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
85Tomekkk    141
3 minuty temu, proxy8441 napisał:

z dawka mi azotu jest jak z jedzeniem przez ludzi, im częściej tym lepiej a mniejsze dawki, mniejsze ilości pożywienia tylko w dobrych momentach i dobrze dobrany skład, na zapas nikt się jeszcze nie najadł pamiętajcie

To podziel mi dawki w rzepaku,400 litrów ?100 litrów na tydzień?i tak cały marzec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    898

Cały marzec nie bo w połowie nawożenie teoretycznie powinno się skończyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

Moim zdaniem wszystko zależy od formy azotu i szybkości jego dostępności dla rośliny. Ktoś robił testy z laniem rsmu na 1, 2 i 3 razy w rzepaku? Jakie różnice w plonowaniu?

Osobiście wole dać troszkę jesienią a wiosną 2 dawki w odstępie 2-3 tygodni. Z saletrą raz próbowałem pojechać 3x wiosną, ale jakoś nie widziałem wpływu na plon, ale ze test był na całości areału to g. nie test. Porównałem tylko do roku wczesniej.

1 minutę temu, STIG13 napisał:

Cały marzec nie bo w połowie nawożenie teoretycznie powinno się skończyć 

Czemu w połowie marca chcesz kończyć nawożenie? Czym nawozisz?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
1 godzinę temu, mysza103 napisał:

 

Kto ci takich głupot naopowiadał że po litrze cię nie wywali bardziej niż po 0.5l , widać że żeś za młody i jeszcze nie próbowałeś , ale jak już będziesz mógł to zrób sobie porównanie , i gwarantuje ci że im więcej będziesz konsumował tym bardziej będziesz nawalony , a organizm jak tylko nie wrażliwy i nie cofnie , to każdą ilość przyjmie .

Nie jestem alkoholikiem i nie mam takich doświadczeń, ale jak niektórzy po 0,5l mają zgon to co im da wypicie 1l.

Może 1 dawka w przypadku rsm przy niewielkim nawożeniu ma sens bo ma różny azot ale przy dawce 200N to 1 dawka nie ma sensu bo żadna roślina tego nie wykożystana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

@yacenty sugeruje się sztywno tym że 4-6 tygodni przed kwitnieniem koniec, pamiętajmy kiedy kwitł w roku ubiegłym :)

@poosa21 dokładnie tak

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
disel16v    29

Pytanie nie za bardzo na czasie ale mam problem na polu z gwiazdnica.

Czy robił ktoś doglebowo napropamid + metazachlor ? Ewentualnie z chinomerakiem. 

Piję do tego że chciałbym spróbować odchwaszczania doglebowego ale niekoniecznie z pomocą chlomazonu( tylko pytanie czy bez chlomazonu to ma sens?) W tym roku miała być pierwsza próbą ale pogoda itd 

Spektrum chwastów normalne, tak jak wszędzie. Rumiany, przytulia, gwiazdnica, jasnota itd 

Wiem że to chwast dolnego piętra. Nie zamierzam już poprawiać wiosna bo szkoda pieniędzy. 

Edytowano przez disel16v

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez danielhaker
      Cena rzepaku w sezonie 2019. Jak myślicie jak się będzie zmieniał rynek rzepaku? Ceny czarnego złota wzrosną? Spadną? A może ten sezon zamkniemy takim samym wynikiem jak rok 2018? Chwalcie się po ile sprzedajecie nasiona rzepaku.
      Kontynuujemy tu wątek z sezonu 2018
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj