yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2021

Polecane posty

akmaly    709

Na pewno adblue jest bezpieczniejszy bo to jednak mocznik z wodą bez żadnych dodatków, co do ceny to pewnie taniej mocznik ( a może i nie bo teraz to jakiś szał ). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
disel16v    29
2 godziny temu, Rzepakowiec napisał:

ja już sam nie wiem, co zrobić z tym rzepakiem. Niby prawidłowo, że szyjka wciągnięta, ale te małe listki bordowe. Dostał przedsiewnie 35 N we wrześniu 34 N to azotu już ma chyba pod dostatkiem. Ma teraz przyjść ocieplenie to może by jeszcze coś go podkarmił. Co będzie lepsze w opryskiwacz mocznik ( zwykły ) i do tego bor i siarczan jakaś odżywka czy aminokwasy. Czy Jeszcze jakieś 50 kg saletrosanu ? Czy dać już spokój i nic nie robić ?

Ja bym na twoim miejscu jechał już tylko dolistnie, micro i macro skoro wszystko inne dostał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

Jest pól pażdziernika jak się ociepli to zupa mikroelementowa i do wiosny czekać, a te co maja 2-3 liście to pszenice siać

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    211
aezakmi666 napisał:

Mieszał ktoś Navigator z metazanexem plus jednoliścienne?  Na późno sianym chce zrobić chwasty a mam w sobotę okienko pogodowe

Ja mieszałem z Agilem 0,4L nie zauwarzyłem skutków ubocznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Wg. informacji jakie otrzymałem to stosowanie takiej mieszaniny jedynie ogranicza działanie Agil czyli jednoliścienne. Na etykiecie Agil S wyraźnie napisane aby nie stosować 3 dni przed i 3 dni po odchwaszczaniu dwuliściennych. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    211
akmaly napisał:

Wg. informacji jakie otrzymałem to stosowanie takiej mieszaniny jedynie ogranicza działanie Agil czyli jednoliścienne. Na etykiecie Agil S wyraźnie napisane aby nie stosować 3 dni przed i 3 dni po odchwaszczaniu dwuliściennych. 

Ja z takiej mieszaniny jestem bardzo zadowolony, jeszcze nigdy nie miałem tak czystego rzepaku, efekty agila było widać już po 3 dniach po tygodniu po samosiewach tylko siano, dostał też perz przy miedzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseihc    29
5 minut temu, Zigi94 napisał:

kiedyś stosowałem navigator+metazanex+perenal i też było ok.

Też mam perenal i się zastanawiam czy dać razem z navigatorem i butisanem czy osobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

moim zdaniem razem tylko w podbramkowych sytuacjach, jak nie ma warunków itp. ja wolę rozbić na 2 zabiegi i się nie stresować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

Regulacja, rzepak 5-7 liści - 0,5 l caryx + 0,5 tebukonazol (250ew) . Może być taki zestaw czy coś zwiększyć? oraz Ile po regulacji robić jednoliścienne? Może być następnego dnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Na północy wczoraj ludzie siali na słabsze rzepaki po 100kg Nitromagu. 

Prawie tez bym uległ presji ale chyba o tej porze lepiej jest poczekać na ciepło i dać 5% mocznika i siarczan Mg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259
19 godzin temu, hubertuss napisał:

Można to dać do 8 liści? Bo w etykietach piszą 4-6. Mam kupiony caryx ale rzepak w tej chwili jest taki jak by miał być po caryxie. Więc się zastanawiam nad samą grzybówką.

Tylko z warunkami pogodowymi ciągle problem.

Można, jeśli chodzi o samą grzybowke to bez problemu. Skracanie wiadomo już jedynie caryx przy tyłu liściach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Mogę podzielić się informacjami jakie otrzymałem z Grupy Azoty:

- nie zalecają stosowania mocznika z inhibitorem urazy do nawożenia nalistnego i to nie ze względu na opóźnienie działania ( ono będzie różne w zależności od warunków pogodowych ) ale dlatego, że jest to dodatkowa substancja aktywna i może mieć niekorzystny wpływ na mieszaniny ( raczej mocznikiem solo nikt nie robi ).

- niedługo ma być wprowadzony nawóz Polist (nawóz płynny, zatężony mocznik, zawierający 18% N amidowego)

- planują również wprowadzić do sprzedaży w małych workach nawóz Pulrea bez inhibitora do nawożenia dolistnego.

Także spokojnie panowie, nie jest tak źle. Jeszcze aby cena się uspokoiła :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27

Jutro chce zasilić rzepak dolistnie, Adob micro+Adob npk 20-20-20. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do zmieszania tych nawozów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709
5 minut temu, Tomek90 napisał:

Nie wiem w czym problem, przecież możecie rsm dodawać zamiast mocznika. 

Nie można, a przynajmniej w takich ilościach jak mocznika.

RSM - to nie mocznik, nie ta forma. To nawóz doglebowy.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259
12 minut temu, akmaly napisał:

Nie można, a przynajmniej w takich ilościach jak mocznika.

RSM - to nie mocznik, nie ta forma. To nawóz doglebowy.

10% spokojnie można, stosują tutaj nawet większe ilości. Nie trzeba nic ciągać nic rozpuszczać, tankujesz ile trzeba litrów i tyle. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Spokojnie - jak chcesz to możesz dawać i więcej, ja podziękuję.

Z mocznika wprowadzę najwięcej azotu w najbezpieczniejszy sposób jeśli chodzi o nawożenie dolistne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Daje rsm jako adiuwant tylko 5%, azot wprowadzam doglebowo szkoda czasu i presji grzybków przez mocznik dolistnie, ale wiem że są użytkownicy tu co stosują RSM nawet 10% w fazie opadania płatków bez problemu. Szkoda kręgosłupa na woreczki. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Jak adiuwant ok, jako dolistnie wg. mnie nie ale nie znaczy, że za rok sam nie zastosuję :P Kiedyś podczas mycia opryskiwacza ( zostało trochę rsm ) dolałem wody ( roztwór może 5-10%) i przypaliłem trawę. Mocznik mam sprawdzony, przetestowany i wiem kiedy oraz co mogę.

RSM - może kiedyś, wiem że ludzie tak stosują, ja miałem mocznik z siarczanem i byłem spokojny.

Głównie azot doglebowo ale czasami trzeba wspomóc - jak w tym roku późno siane rzepaki i niesprzyjająca aura. 

Cały czas się człowiek uczy, zobaczymy co będzie. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588
2 godziny temu, tobago napisał:

Na północy wczoraj ludzie siali na słabsze rzepaki po 100kg Nitromagu. 

Prawie tez bym uległ presji ale chyba o tej porze lepiej jest poczekać na ciepło i dać 5% mocznika i siarczan Mg. 

Już mnie kusiło sypać , ale .... się wstrzymałem. Wczoraj zastosowałem roztwór mocznika 5% , siarczan ,   bor i inne pierwiastki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259
5 minut temu, akmaly napisał:

Jak adiuwant ok, jako dolistnie wg. mnie nie ale nie znaczy, że za rok sam nie zastosuję :P Kiedyś podczas mycia opryskiwacza ( zostało trochę rsm ) dolałem wody ( roztwór może 5-10%) i przypaliłem trawę. Mocznik mam sprawdzony, przetestowany i wiem kiedy oraz co mogę.

RSM - może kiedyś, wiem że ludzie tak stosują, ja miałem mocznik z siarczanem i byłem spokojny.

Głównie azot doglebowo ale czasami trzeba wspomóc - jak w tym roku późno siane rzepaki i niesprzyjająca aura. 

Cały czas się człowiek uczy, zobaczymy co będzie. 

Może na przewodach zostało, poszło drobnokroplostym i przypaliło. Tak czasami też pali trawe jak po rsm wjeżdżam w zboże z chemia i puszczam na parę sec na "pusto" 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Możliwe ale to zostało w głowie :P Jak nie będzie tego co mówią azoty to trzeba będzie spróbować z RSM. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez danielhaker
      Cena rzepaku w sezonie 2019. Jak myślicie jak się będzie zmieniał rynek rzepaku? Ceny czarnego złota wzrosną? Spadną? A może ten sezon zamkniemy takim samym wynikiem jak rok 2018? Chwalcie się po ile sprzedajecie nasiona rzepaku.
      Kontynuujemy tu wątek z sezonu 2018
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj