yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2021

Polecane posty

Rzepakowiec    25

Sory że tak cały czas lamentuje o tym odchwaszczaniu, ale wpadłem na pomysł żeby zastosować korvetto w dawce 0,5l/ha chwasty to mak, chaber i tasznik. Nawet jeżeli oprysk nie załatwi chwastów do końca to trochę je przychamuje a wtedy rzepak je zagai. Co myślicie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Weź sobie popatrz na prognozy pogody jaką temperaturę zapowiadają na nadchodzące noce. Żebyś środka nie zmarnował i nie uszkodził rzepaku. 

Edytowano przez loquito
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Pany takie pytanie 

Belkar i kliper (w dobrych dawkach) lepiej się sprawdza jak navi i metazachlor? Zawsze jechałem klasykiem i zawsze bodziszek.... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
XTRO napisał:

Tak hybryda. Ziemia 3b 4a Ale rzepak wtedy rósł pierwszy raz na tych działkach. Odmiana exprit 

Ma ta odmiana potencjał na takiej klasie taki plon, a robiłeś badania jakie zasobności gleba miała? jeszcze nie siałem żadnych odmian dekalba , które polecasz spróbować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moim zdaniem nie chodzi o odmianę. Wiele odmian ma potencjał. Zagubiliśmy się troszkę. Wymyślamy nowe kombinacje oprysków a zapominamy o podstawie. Zdrowa gleba! Mało o tym tutaj...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

Zdrowa gleba to podstawa, przedewszystkim zasobność, próchnica i życie w niej. W mojej okolicy wydzierżawił 3letni ugór część uprawna była z perzem druga łąka, pierwszego roku wszystko dość głeboko przeorane i zasiane żyto, bez rekordów było bo perz zrobił dużą konkurencje a nie było kiedy go zwalczyć, na jesieni wapno nawozy bezorkowiec i siew rzepaku na jesieni biedny był bo susza była późno wyszedł, odchwaszczony wiosna poprawka od perzu, no i powiedziałbym że najlepiej wyrównany i ładny rzepak na okolicy a wystarczyło 3 dni ciepła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KubaMF    818

Życie w glebie to temat rzeka, zasobność to samo. Wiele osób nie jest świadomych jak mocno to wpływa... U mnie na wsi był bum bo jeden gospodarz skupował słomę sam sobie belował i zbierał no to większość się skusiła, oczywiście słoma sprzedana w zamian nie ma nic. Więc potem nie ma co narzekać że wszystko słabo wychodzi jak tak zrobią przez parę lat i poziom próchnicy drastycznie spada. Ale takim ludziom się nie da tego przetłumaczyć chyba :D Dodatkowo, to życie w glebie też jest ciężkie do utrzymania, zauważyłem że wiele osób praktykuje co roczne pryskanie ścierniska glifosatem. Myślę że to zabija sporo mikro organizmów, przez co potem jest ich bardzo mało. No i tak jak piszecie jest zdziwko czego to potem nie rośnie, nawozy dane opryski dane a to coś rosnąć nie chce :D Jak ktoś ma netfilksa to polecam film "Kiss the ground" , może i nie wszyscy w to uwierzą ale ten film jest oparty na faktach więc tak musi być

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Całkiem nowe nauczanie się zaczyna, w jednej łyżce zdrowej gleby jest więcej mikroorganizmów niż ludzi na ziemi! 1 mm próchnicy to 100 t wody na ha. Azot na słomę to zło bo pali materię, fungi zabija również pozytywne grzyby

Reasumując rolnictwo zrównoważone ma przyszłość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1537

Pod korzeń szło na jednej działce 330kg polifoski do 400kg na drugiej i tutaj poszedł 40t/ha obornik od gęsi. Zasobności od niskiej do średniej były wtedy 

Ale wtedy rozkład opadów był idealny, w fazie kwitnienia jednego ranka było -4 Ale najwyraźniej nie zaszkodził on.  Wiem że taki rzepak już się nie trafi, bo teraz z pogodą ciężej i ze zwierzyna spory pProblem 

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetix    46

Jest jeszcze szansa opryskać jakimś środkiem na samosiewy ? Powychodziło tego trochę niestety...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260
14 minut temu, Zapracowany napisał:

Całkiem nowe nauczanie się zaczyna, w jednej łyżce zdrowej gleby jest więcej mikroorganizmów niż ludzi na ziemi! 1 mm próchnicy to 100 t wody na ha. Azot na słomę to zło bo pali materię, fungi zabija również pozytywne grzyby

Reasumując rolnictwo zrównoważone ma przyszłość

To kup californie zamiast drogiej hybrydy skoro odmiana niema znaczenia i zamiast tej kasy weź obornik, urośnie bez fungi i bez azotu 👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Skoro tak pięknie było to czemu jej niema?  Inne czasy które nie wymagały tyle chemii. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rzepakowiec    25

Ja dwa dni temu pryskałem na samosiewy busterem. Rok temu też stosowałem bardzo fajny środek pomimo nie zwalczania samosiewów jesienią wyczyścił wszystko do zera. Ja pryszcze nim wraz z adiuwantem partner. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubawww    314
22 minuty temu, Tomek90 napisał:

Skoro tak pięknie było to czemu jej niema?  Inne czasy które nie wymagały tyle chemii. 

Duzo odmian bylo dobrych i juz ich nie ma.. ciagle zastapiaja nowymi bo chodzi  o kase..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karat7    33

Stosowałem  we wtorek zamiennik TOPREXU - SUPRAX  firmy SHARDA. Stosowałem pierwszy raz więc na efekt trzeba będzie jeszcze poczekać , ale myślę że powinno być dobrze.

 

Edytowano przez karat7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PUSSY    34
10 godzin temu, Artis napisał:

Pany takie pytanie 

Belkar i kliper (w dobrych dawkach) lepiej się sprawdza jak navi i metazachlor? Zawsze jechałem klasykiem i zawsze bodziszek.... :)

Belkar Pak składa się z preparatów Belkar i Kliper zalecana dawka wynikająca z ilości w paku to Belkar 0,25 l/ha + Kliper 0,75 l/ha i tak stosowałem w fazie 3-4 liści pole czyste bodziszek wyczyszczony ...💪

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cereal    9

miał ktoś tak, że po bormaxie środkowe listki trochę się do środka zwinęły? dałem ok. 200 gram boru na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

Panowie, pierwszy raz posiałem rzepak i zastanawiam się co teraz robić i czym. Na jesien chwasty zwalczone i raz pryskane caryxem + odżywki. N podany 2 tygodnie temu, wegetacja u mnie ruszyła tak naprawdę 3-4 dni temu. Czytalem ze teraz czas na toprex tylko kiedy i w jakiej dawce, 0.5l jak na etykiecie? Co byście polecili na chowacza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foxe    9
Dnia 2.04.2021 o 08:37, lukasz222 napisał:

Jak już tak przy tym odchwaszczaniu stanęło, to stosował ktoś jesienią pak Belkar + Kliper i może z czystym sumieniem polecić? Najbardziej mi zależy na pokonaniu fiołków i bodziszków

dawałem go raz na jesieni głownie przez bodziszka i wyczyścił mi rzepak pięknie

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KubaMF    818

Mam pytanie, czy stosować insektycydy a dokładnie inazume i heliosa z borem ? w internetach sporo informacji że podwyższenie pH roztworu obniży skuteczność tych środków, to prawda czy tylko naukowy bełkot i się tym nie przejmować ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez danielhaker
      Cena rzepaku w sezonie 2019. Jak myślicie jak się będzie zmieniał rynek rzepaku? Ceny czarnego złota wzrosną? Spadną? A może ten sezon zamkniemy takim samym wynikiem jak rok 2018? Chwalcie się po ile sprzedajecie nasiona rzepaku.
      Kontynuujemy tu wątek z sezonu 2018
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj