yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2021

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Damian_B    21

Witam.Jest sens w rzepaku sypnąć 300kg saletrosanu i 100 kg saletry czy tylko saletrosan w dawce 400 kg? 

Z saletra chodzi mi by dać trochę azotu szybko działającego bo trochę na jesieni brakowało mu już azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karat7    33

Dobre rozwiązanie, u mnie 250 kg -saletrosan 26% i 130 kg -saletra, aby zwiększyć  ilość azotu szybko działającego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259
59 minut temu, Damian_B napisał:

Witam.Jest sens w rzepaku sypnąć 300kg saletrosanu i 100 kg saletry czy tylko saletrosan w dawce 400 kg? 

Z saletra chodzi mi by dać trochę azotu szybko działającego bo trochę na jesieni brakowało mu już azotu

Bezsensu, jak trzeba to 400kg saletrosanu wystarczająco. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

dla tych 100kg saletry szkoda z domu wyjeżdzać, zwieksz dawke saletrosanu i juz

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karat7    33

Damianowi_B chodziło czy zastosowanie saletry z saletrosanem ma sens i odpowiedź brzmi  , jak najbardziej ma sens. Może rzepak jest blisko domu i rozsianie dwóch nawozów nie stanowi roblemu. Może chłopak nie ma  takiej ilości saletrosanu  aby dać na ha 400 kg. Należy  dodać, że jeśli chodzi o skład i formę azotu w nawozach stałych to pod tym względem saletra jest najlepszym nawozem startowym- lepszym od saletrosanu. W niektórych rejonach kraju mieliśmy już temperatury pow. 20 stopni i rzepak potrzebuje szybkiego zasilenia i tu lepsza zdecydowanie będzie saletra, chociaż by z tego powodu, że szybciej się rozpuści od  saletrosanu, który potrzebuje dużo wilgoci do rozpuszczenia i wchłonięcia.  Rozumiem yacenty , że to twoje forum, ale to nie znaczy , że jesteś autorytetem , a  ciągłe negowanie  poglądów innych osób jest z twojej strony nie na miejscu. Może na tym forum nie ma miejsca dla osób  z 30-sto letnią praktyką w rolnictwie, może wszystkich sam zastąpisz?

 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

250 kg saletrosan + ok.200 kg saletry, przeważnie tak daje na start. Dawka N azotanowego (ok.50kg) taka jak przy 300 kg saletry, amonowego ok. 80 kg. W tym roku wyjątkowo pójdzie sama saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
22 minuty temu, karat7 napisał:

Damianowi_B chodziło czy zastosowanie saletry z saletrosanem ma sens i odpowiedź brzmi  , jak najbardziej ma sens. Może rzepak jest blisko domu i rozsianie dwóch nawozów nie stanowi roblemu. Może chłopak nie ma  takiej ilości saletrosanu  aby dać na ha 400 kg. Należy  dodać, że jeśli chodzi o skład i formę azotu w nawozach stałych to pod tym względem saletra jest najlepszym nawozem startowym- lepszym od saletrosanu. W niektórych rejonach kraju mieliśmy już temperatury pow. 20 stopni i rzepak potrzebuje szybkiego zasilenia i tu lepsza zdecydowanie będzie saletra, chociaż by z tego powodu, że szybciej się rozpuści od  saletrosanu, który potrzebuje dużo wilgoci do rozpuszczenia i wchłonięcia.  Rozumiem yacenty , że to twoje forum, ale to nie znaczy , że jesteś autorytetem , a  ciągłe negowanie  poglądów innych osób jest z twojej strony nie na miejscu. Może na tym forum nie ma miejsca dla osób  z 30-sto letnią praktyką w rolnictwie, może wszystkich sam zastąpisz?

 

kompletnie się z tobą nie zgadzam z tym ze na łapu capu trzeba gonić z azotem, w glebie jest od metra azotu, na start spokojnie wystarczy.

ja już próbowałem i saletre i saletrosan, w moim gospodarstwie nie widziałem jakoś znaczącej róźnicy w starcie roślin, ale ja mam zasobności ok.

Zobacz na to. Po co miałby jeździć dwa razy z saletrą i saletrosanem? I żeby nie było - we wtorek bede sypał i saletrosan i saletre :)

image.png


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proktor    17

Witam . Patrząc na pogodę to ma być kilka dni ciepła i później mrozy nocami (za tydzień w niedzielę ma być skrajnie w nocy -8stopni). Czy mimo takich prognoz walicie azot na rzepak? Czy jeszcze tydzień poczekać ? Czy te mrozy nocne mogą mu zaszkodzić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

A uważasz, że w glebie nie ma azotu i że rośliny nie będą go pobierać jak nie rzucisz granuli? Takie zmartwienie mogą mieć jedynie Ci, którzy mają rzepak głodny od jesieni, ale wtedy tym bardziej trzeba gonić z nawozem.

U mnie rzepak już się zieleni i podnosi liście do góry, czy zrobię nawożenie czy nie, jak będzie miało go uszkodzić, to i tak to zrobi

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karat7    33

Znajomość zasobności gleby  własnego gospodarstwa jest jak najbardziej pożyteczną rzeczą, ale nie znamy zasobności gleby DamianaB, a twoja mu się nie przyda. DamianB  zadał proste pytanie , na które  oczekuje prostej odpowiedzi , a nie wywodu naukowego.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520

Jak damy saletrosan teraz ,to  zacznie działać nie prędzej jak za dwa tygodnie ,wskazane jeszcze opady żeby nawóz się przemieścił w głąb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

a saletra? tak samo bo mają te same formy azotu, tylko proporcja inna


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian_B    21

Rzepak mam od gospodarstwa rzut kamieniem to wjazd z saletra to nie problem bo po prostu jeden rozsiewacz zamiast saletrosanu podziel saletry, gdyby rzepak nie głodwał na jesieni to tylko saletrosan by poszedł, a nadwyżka saletrosanu pójdzie mi na zboże. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karat7    33

I o tą proporcję właśnie chodzi, ale także o sposób granulowania, który ma wpływ na rozpuszczalność. Dla przykładu powiem , że saletrosan wysiany 22.02.(2020)  o godz. 6.00 podczas przymrozku gdzie  nie puściło jeszcze podłoże  i  podczas całego dnia wchodząc na pole buty się oblepiały i nawóz leżał w idealnych warunkach do rozpuszczenia się  to  o 19.00 leżał nadal -granule pomniejszone o 40%. To pokazuje ile wody potrzebuje saletrosan do rozpuszczenia. A teraz sobie wyobraźcie ile będzie się rozpuszczał na gruncie lekko osuszonym gdy puści zmarzlina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sam saletrosan na 1 dawkę to błąd. Raz tak zrobiłem i musiałem potem bujać rzepak saletrą.  Daj 300 saletrosanu i przynajmniej 150 saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej224    132

ja dam 400 kg saletry ale poczekam, bo pod koniec przyszłego tygodnia przymrozki mają być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
WiesławZetor napisał:

Sam saletrosan na 1 dawkę to błąd. Raz tak zrobiłem i musiałem potem bujać rzepak saletrą.  Daj 300 saletrosanu i przynajmniej 150 saletry.

z 5 lat dawałem po 400kg saletrosanu na start i nie widziałem w tym błędu. 1.03 400kg saletrosanu. ok 20-25.03 300kg saletry i rzepak sobie spokojnie rósł

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

A ja uważam ze danie nawozu nawet jak maja byc przymrozki to błąd nie jest. Trzeba teoche czasu żeby sie przemieścił do korzenia No i wody. Jak rzepak głodny był jesienią to nie ma z czego w tej chwili juz bujać, a jak rzepak miał co jeść do końca to robi sie zielony mimo braku 1 dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xion    86

A u mnie pełne ścieżki wody za tydzień mróz i śnieg nadają jak dobrze zmrozi to będę próbował wjazd ale chyba będzie trzeba cierpliwie poczekać bo nie lubię maszyn topić... Wjechać łatwo wyjechać trudniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Ja jak tylko będę mógł wjechać w rzepak to daję azot(najszybciej za tydzień), bo moim zdaniem nie ma co go głodzić i czekać aż przejdą przymrozki bo wegetacja rusz czy dostanie nawóz czy nie i oberwie się temu co jest głodny i temu co dostał azot. Patrząc na zasadę że azot ma czekać na rzepak a nie rzepak na azot to ten który czekał będzie w gorszej sytuacji niż ten który azot dostał nawet biorąc pod uwagę przymrozki. Poza tym przymrozki teraz nie będą miały ogromnego negatywnego wpływu na rzepak porównując do sytuacji z przed roku gdzie rzepak dostał przymrozkiem już w fazie pąka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

U mnie 2 lata robiłem kontrolki i najlepszy efekt 400 kg saletry na start  z saletrosanem miałem gorszy efekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomala611    10

Wczoraj bylem na polach. U mnie na wschodzie jeszcze sporo śniegu  Jakikolwiek wjazd na pole nie wcześniej jak za tydzień. Mam zakupiony Kizeryt i korn kali. Plan byl wysiac je w 2 połowie luty się śnieg wszystko popsuł. Nie wiem co teraz zrobić, bo zaraz azot na pierwszą dawka pójdzie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Ja mam ten sam plan i ten sam problem, ale co innego zrobisz, jak szybciej się nie da wyjechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2460

Ja w sobotę rozsiałem siarczan magnezu po rzepakach i częściowo po pszenicy . Jutro (poniedziałek ) mam zamiar dokończyć siarczan magnezu , a od wtorku zaczynam rozlewać rsm 26+s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2021 o 14:32, marulekk napisał:

Przycięty nieźle ale w większości stożek cały.

właśnie jak stożek jest częściowo nadgryziony oskubany lekko to odbije????

IMG_20210221_142542_2.jpg

 

Robie sobię próbkę na tacy i wygląda na to że po żerowaniu saren i łosi większość rzepaków powinna coś tam odbić.

 

rzepak.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez danielhaker
      Cena rzepaku w sezonie 2019. Jak myślicie jak się będzie zmieniał rynek rzepaku? Ceny czarnego złota wzrosną? Spadną? A może ten sezon zamkniemy takim samym wynikiem jak rok 2018? Chwalcie się po ile sprzedajecie nasiona rzepaku.
      Kontynuujemy tu wątek z sezonu 2018
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj