Forumowicz

Płodozmian

Polecane posty

Forumowicz    2

Witam nie wiedziałem pod jaki temat to podpiąć więc przepraszam. Mam pytanie przejołem po ojcu gospodarke mielismy 30 ha teraz mi doszło i mam 50 ha i mieliśmy słaby płodozmian bo był rzepak i pszenżyto i rzepak ostatnio słabo dawał i chce coś zmienić i zrobiłem sam płodozmian i mógłby ktoś powiedzieć czy on jest dobry na nasze ziemie czyli 4 i 5 klase. Ziemniaki - pszenżyto lub pszenica - rzepak - groch ozimy . Myślałem nad tym czy zamiast ziemniaków dać kukurydze ale chyba bardziej opłacalne są ziemniaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

jak masz gdzie sprzedać ziemniaki to sadz ziemniaki a jak nie to siej kukurydzę kukurydza na ziarno ma ta wadę ze późno schodzi z pola groch tez ciężko ze sprzedażą do plodozmianu dobra roślina tylko nie wiem czy na 5 klasę nie lepszy byłby łubin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forumowicz    2

Ziemniaki to mam gdzie sprzedać a groch ozimy to słyszałem że na 5 klasie nawet się uda. A chciałbym siać 2 razy w ciągu 5 lat rzepak ale niewiem gdzie go jeszcze wrzucić bo zabardzo niema gdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Jesli bedziesz stosowal navigator w ochronie herbicydowej rzepaku to groch odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

groch ozimy poczytaj o nim obejrzyj na yt Kule on miał groch ozimy i chyba słabo wychodzi interesowałem się tym tematem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forumowicz    2

To co siać zamiast grochu ?

 

Bo rośliny strączkowe słyszałem dużo dają 

A może jeszcze sprubować z jeczmieniem ozimym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

groch lubi dobrą ziemię, jeżeli na III klasie sypie 3t to na IV-V będzie połowa tego, najważniejsza jest dla niego woda a i ze strąkowcem trzeba się namęczyć. na takiej ziemi to tylko łubin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forumowicz    2

No wiem właśnie że potrzebuje dużo wody ale ozimy by troche nagromadził tej wody przez zime i by może coś było. No chyba że na 4 klasie siac groch a na 5 lubin. Ale łubin to troche słabo sie opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

coś mi się wydaje, że opłacalność porównywalna, szału na grochu nie ma, ale z drugiej strony koszty małe. sieje go tylko dla urozmaicenia płodozmianu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

teoretycznie da i to sporo. jednak poplon potrzebuje czasu i wilgoci żeby wyrosnąć, w twoim płodozmianie pasuje praktycznie tylko pod te ziemniaki/kukurydzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8a    30
57 minut temu, Forumowicz napisał:

Witam nie wiedziałem pod jaki temat to podpiąć więc przepraszam. Mam pytanie przejołem po ojcu gospodarke mielismy 30 ha teraz mi doszło i mam 50 ha i mieliśmy słaby płodozmian bo był rzepak i pszenżyto i rzepak ostatnio słabo dawał i chce coś zmienić i zrobiłem sam płodozmian i mógłby ktoś powiedzieć czy on jest dobry na nasze ziemie czyli 4 i 5 klase. Ziemniaki - pszenżyto lub pszenica - rzepak - groch ozimy . Myślałem nad tym czy zamiast ziemniaków dać kukurydze ale chyba bardziej opłacalne są ziemniaki.

Liczyłeś opłacalność ziemniaka w porównaniu do qq w przeliczeniu na roboczogodzinę? Chyba nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

u mnie jak są przeciągnięte żniwa tak jak w tym roku to między zbiorem pszenicy a siewem rzepaku jest jakieś 2-3 tygodnie. najszybszy poplon potrzebuje 2 miesiące

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

a co ma opłacalność na roboczogodzinę do rzeczy? ważne ile zostanie chłopakowi w portfelu a jeżeli chce się napracować to już jego sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8a    30

Bez najprosztszych maszyn kombajnu, sortownika, budynku, przechowalni, LUDZI, to nie ma sensu... ten rok jest przykładem, że nie zawsze to wypali... bo sprzedawać jak "sieradzaki" po 2 zł bo trzeba kapuchę posadzić... sam sobie odpowiedz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forumowicz    2

Ale odemnie 6 km jest oddalony skup ziemniakow na skrobie i je sie kopie we wrzesniu i sprzedaje odrazu. I cena jest dobra bo okolo 350zł/t. Więc mysle ze sir opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

ale to są rzeczy które nie dotyczą wątku. nie wiemy czy ma maszyny (ja zakładam że tak skoro myśli o ziemniakach), może ma za dużo kasy do wydania, może jakąś premię do realizacji.... pyta tylko i wyłącznie o płodozmian a ziemniaki w płodozmianie wygrywają z kukurydzą. ja sieję groch chociaż to też większego sensu nie ma, poza pozostawieniem stanowiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8a    30
3 minuty temu, Forumowicz napisał:

Ale odemnie 6 km jest oddalony skup ziemniakow na skrobie i je sie kopie we wrzesniu i sprzedaje odrazu. I cena jest dobra bo okolo 350zł/t. Więc mysle ze sir opłaca

A więc tak... nie licz ceny za t ziemniaka tylko za kg skrobi, może być i 14% i +20%  czy kopiąc we wrześniu osiągniesz wysoką skrobię?? To też temat rzeka... Ale zdecydowanym plusem jest u Ciebie "skup" (krochmalnia?) Zostaje problem LUDZI do kopania... odsyłam do tematu Ziemniak przemysłowy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Siej kukurydze, a po kukurydzy ziemniak, po ziemniaku pszenice, po pszenicy rzepak, po rzepaku pszenice, po pszenicy poplon na kuku i od nowa. To nie jest plan budowy wilczego szańca. Zawsze są plusy i minusy ale na 50ha sie wyrobisz z obsada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj