Kefir5169

Młody rolnik

Polecane posty

Kefir5169    1

Witam. Na poczatku chce podkreslic, ze nie wiem czy to dobry dzial, dlatego wrazie czego prosze o przeniesienie.

Prosil bym wac o pomoc bo jestem troche ciemny w tych sprawach, zaczne wszystko od poczatku. Ile mlody rolnik dostaje pieniedzy na rozwoj gospodarstwa i co mu sie nalezy, czy to zalezy od wielkosci gospodarstwa , czy MUSI inwestowac w nowe maszyny itp. z tych pieniedzy? Narazie chodze do LO (niestety w mojej okolicy niebylo jakiejs szkoly zwiazanej z gospodarka)i czy zeby przejac gospodarstwo po tacie musze isc na jakies studia z tym zwiazane czy moze przejsc przez jakis kurs?

Mam nadzieje ze mi odpowiecie na te pytanie. Trochę wstyd ze takich żeczy sie nie wie ale kto pyta ten nie błodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr6530    1

Na początek dostaniesz 70tyś ale wszystko zależy ile masz ha.Nie możesz mieć mniej ha niż średnia województwa. :)


widły 50zł, śipa 40zł ,wyrzucanie obornika bezcenne!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

dokładnie to 75tys złotych. 75% tej kwoty musisz wydac i na rozwoj gospodarstwa i mieć na to faktury. mozesz kase wydac na maszyny nie starsze niz 5 lat oraz na zakup ziemi jak zakładanie roznych upraw oraz budowe obiektow inwentarskich ale sa scisle okreslone jakie.musiz miec wyksztalcenie riolnicze...jesli nie masz mozesz w ciagu 3 lat je uzupelnic


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gladius    3

I te maszyny to chyba niezakupione ze środków unijnych.

A co do wykształcenia to technikum rolnicze, bądź jakieś związane z rolnictwem studia.

Co do wielkości gospodarstwa, to podobno ma wejść w życie przepis, zgodnie z którym masz je powiększyć do wymaganej wielkości w ciągu 3 lat (średnia krajowa bądź wojewódzka). Ostatnio w agrobiznesie o tym mówili.

A pieniądze to prawie na co chcesz, oczywiście musi to byc związane z gospodarstwem: sprzęt, wyposażenie, zwierzęta, poleitp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hopper5    85

Witam.pozwole sobie dołączyć pewne pytanie do tego tematu.czy żeby skorzystać z tej dotacji to musze być ubezpieczony w krusie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gladius    3

Z tego co wiem, to kilka (3) lat po otrzymaniu dotacji musisz być ubezpieczony w Krusie.

Jeśli chcecie się jeszcze czegoś dowiedzieć, to jest tu link do ustawy- co prawda z roku 2009, ale z tego co wiem, wielkich zmian nie było:

http://lex.pl/serwis/du/2009/0391.htm Jednak to tylko cześć, i bardzo zagmatwana... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki550e    1

Witam.pozwole sobie dołączyć pewne pytanie do tego tematu.czy żeby skorzystać z tej dotacji to musze być ubezpieczony w krusie?

[/quodopiero jak otrzymasz pozytywną decyzje o przyznaniu pieniążków, dopiero wtedy załatwiasz formalności, krus, przepis ziemi, itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol323    104

no dobra a jak ma się ok 50ha to ile by się dostało kasy na młodego rolnika?

I czy można za tą kasę np : dobudować oborę i dokupić krów? Można takie coś zrobić ? :)

No maszyny i ziemie to wiadomo że można kupić :)


Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo    0

wysokość premii nie zależy od pow gospodarstwa wszyscy dostają 75 tys i możesz za te pieniądze dokupić krowy jak i dobudować oborę tylko na wszystko musisz mieć faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hopper5    85

Jak przejmiesz gospodarstwo to i przechodzisz na KRUS i po problemie...

 

 

tylko ja nie moge zrezygnować z ZUSu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bizonlove    1

A przy okazji się spytam czy technikum rolnicze wystarczy żęby dostać tą premię ?No i ta średnia województwa to musi być moje własne pole czy może być dzierżawione?Bo PROW dostaje się 50tysięcy tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BocianeX    0

Ile (minimalnie) musi mieć lat "młody rolnik" by móc wybrać jakąś specjalizację w kierunku rolnym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adriano89    0

Jeśli dostane młodego rolnika to mogę prowadzić dodatkową działalność pozarolniczą(chodzi mi o usługi rolnicze)75% wydał bym z godnie z przeznaczeniem na gosp. tylko czy mogę jednocześnie prowadzić tą działalność będąc jeszcze w okresie 3 lat po przyznaniu premii.Czy ktoś zna odpowiedz na to pytanie??Czy ktoś też się interesuje tym problemem??Proszę o odpowiedź!

 

@Bizonlove-musisz mieć ukończone np. technikum rolnicze ale ze zdanym egzaminem zawodowym(chodzi o dyplom!)Chyba że to uzupełnisz w ciągu trzech lat od-przyznania premii!Jeśli chodzi o to czy dzierżawy od prywatnych rolników też będą w chodzić w grę to jeszcze nic nie wiadomo(chodź słyszałem takie spekulacje że i to zaakceptują)Nie wiem o co ci chodzi z tymi 50tyś ale tyle można było dostać premii do roku 2009!

 

@BocianeX napewno musisz być pełnoletnim! :)

 

@rafal09086 a jeśli chodzi o wrzesień to pewnie Oni sami tego nie wiedzą!! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

tylko ja nie moge zrezygnować z ZUSu

 

To jest wlasnie wymog ktory chyba najbardziej ogranicza jesli chce sie skorzystac z MR. Szkoda ze osoba przejmujaca gospodarstwo juz na wstepie musi sie utrzymywac z samego gospodarstwa i nie moze nigdzie sobie dorobic, bo trzeba byc na KRUSie przez 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

A ile wynosi ta średnia wojewódzka

 

Zalezy z którego województwa jestes jesli sr. wojewódzka jest mniejsza od krajowej wtedy liczy sie śr. krajowa ktora wynosi 10.15 ha :D


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopacy mam pytanie.Jeżeli ktoś nie będzie miał egzaminu technik rolnik tylko świadectwo ukończenia szkoły to może być przepisana na niego gospodarka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dorothi    1

tak, może być. Ja właśnie też staram się o MR i wymagano świadectwo ukończenia szkoły, bo jak powiedziała kobieta w Agencji - liczy się to, że przez te 4 lata trwania technikum miałeś kształcenie w kierunku rolniczym. A czy zdasz, czy nie egz. na Technika, to nie ma znaczenia dla nich akurat. Swoją drogą - nie jest aż taki trudny ten egz;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A wyjezdzając do pracy za granice zagraniczny pracodawca informuje polską placówke zus ze zostałem zatrudniony u niego?No bo jesli nie to chyba nie ma problemu z podjęciem pracy za granica,orientuje sie ktos w tych sprawach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojoch7340    6

w kwietniu skończę 18lat jestem w 2 klasie ZSZ-m rolniczej jak myślicie kiedy mógłbym załatwiać MR chciałbym jeszcze skorzystać z dofinasowania do ciągnika ile teraz % wracają czy te pieniądze z MR mogę przeznaczyć na zakup z PROW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj