Juzek

Nawożenie dolistne kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mf25    13

Niby cynk mowia zeby zapodac do 4 liscia , ale co ona pobierze tego cynku przeciez jak qq ma 4 liscie to 3/4 leci na ziemie hmm , kiedy proponujecie najlepiej podawac cynk i mikro ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Kukurydza ma 4 liście. Dzisiaj poszło : 6% roztwór mocznika, 5% roztwór siedmiowodnego siarczanu magnezu, 4 kg folicare fosforowe, 2.5 litra cynku, 1 litr boru. Dawka na ha przy 200 litrach wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

duze straty przy nawozeniu dolistnym gdy tak naprawde jest gola ziemia, 4 lisc to nie wiem czy z 10 % oprysku trafi na liscie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    227

Donweter - siarczan magnezu obniza ph wody przez co duza czesc P jest uwsteczniana i nie pobierana przez rosliny takze... sam wyciagnij wnioski :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

To, że siarczan magnezu obniża ph wody to wiem, jest to proces jak najbardziej wskazany. O uwstecznianiu fosforu w ten sposób nie słyszałem. Podrzuć jakiś link na ten temat. Z chęcią się doedukuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Jeśli będziemy czekać z odzywkami to qq zapewne uschnie albo urośnie tak ze nie będzie dało się wjechać.Zawsze ta kukurydza choć mała to pobierze cokolwiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

duze straty przy nawozeniu dolistnym gdy tak naprawde jest gola ziemia, 4 lisc to nie wiem czy z 10 % oprysku trafi na liscie.

 

Tylko że wprowadzenie cynku w fazie późniejszej niż 4 liść to bezsens. Albo dajemy mikrogrnulat podczas siewu albo robimy I zabieg dolistny na 4 liść.

Co do fosforu to niektóre odżywki są produkowane na bazie kwasu fosforowego, pH takiej odżywki to zazwyczaj 3,5-4,5, fosfor z takich odżywek jest najłatwiej przyswajalny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Nie robi wam się kisiel w opryskiwaczu gdy mieszacie odżywki fosforowe z cynkiem?

Sam dawałem 900 g cynku w postaci tlenku (Zinc 750) 100 g w postaci siarczanu i symbolicznie po 2 kg siarczanu Mg i mocznika per ha.

Tym że leci na ziemię nie ma co się za bardzo przejmować, aplikacja  Zn w terminie przedwschodowym też jest praktykowana i daje praktycznie porównywalne wyniki.

 

W planach jest jeszcze 15 kg mocznika 15 kg siarczanu Zn w postaci chelatu tam myślę na 7 liść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Ja dałem na ha 2,5 litra OSD cynk, natomiast źródłem fosforu była folicare 12-46-8 z yary i wszystko było ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hub555    4
Napisano (edytowany)

matava Zincu 750 nie należy używać w mieszaninie, na starych-zielonych bańkach z tego co pamiętam widniała taka informacja, teraz na bańkach jej chyba nie ma...

Edytowano przez hub555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

A co sadzicie o skutecznosci zinc 750 bo jest on w formie tlenku cynku tak? A dzis czytałem artykuł w tygodniku rolniczym,ze z tlenku cynku wykorzystywane jest zaledwie 0,3% a najlepiej wykorzystywany jest cynk schelatowany co o tym sadzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

Przy stosowaniu cynku efektów żadnych nie zauważysz czy działa czy nie. Ja w tamtym roku dawałem chelat cynku i tu pozostaje zaufać naukowcom tylko:) w tym roku nie dawałem bo na oborniku i osadzie wiec nadmiar zapewne. Jutro pojadę z mocznikiem i siarka dolistnie bo dzisiaj mocno wieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

kukurydza cala zfioletowiala mi na swierzej dzierzawie na polu w dobrej kulturze ale chyba obstawiam slabe PH i dlatego slabo fosfor ciagnie , ma 4 liscie , mysle przywalic ja odrzywka cynkiem itp. i dodac jakiegos tytanita lub asahi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Witam,

W minioną sobotę kukurydza pryskana na chwasty (PanTan 040 OD 1,2 l/ha + Zeagran 340 SE 1l/ha + adiuwant). Kukurydza obecnie w fazie 6-7 liści.

Przed siewem nawożona: sól potasowa 200kg/ha, mocznik 200kg/ha, polidap w podsiewacz 110kg. Poza obornik rozrzucony: na część działek jesienią, część wiosną, a reszta działek przed poprzednią uprawą.

pH od 5,4 do 5,8

gleby od IVa do V

 

Jakie obecnie zastosować nawożenie? Czy rozsypać mocznik (ile)? co gać dolistnie oraz jaką odżywkę polecacie?

Obecnie na roślinach nie widzę żadnych przebarwień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

Przy stosowaniu cynku efektów żadnych nie zauważysz czy działa czy nie. Ja w tamtym roku dawałem chelat cynku i tu pozostaje zaufać naukowcom tylko:) w tym roku nie dawałem bo na oborniku i osadzie wiec nadmiar zapewne. Jutro pojadę z mocznikiem i siarka dolistnie bo dzisiaj mocno wieje

A w jakich dawkach dajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

@xeon
Daj odżywkę fosforową foliqa albo adoba bo są dobre i syp mocznik ale jeśli jest sucho to nic on nie da lepiej zainwestować w zabiegi dolistne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

13336444_931376803652209_747371977_n.jpg


cynk dostala kilka dni temu w poloczeniu z odzywka fosforowa, kilka rzadkow zostalo bez pryskania cynkiem, puki co zadnej roznicy nie widac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Oczywiście jeżeli chodzi o stężenie mocznika 5%, to mowa o 1 ha? Czyli jeżeli daję na 1ha 300l wody, to dodaję do tego 5kg mocznika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Jak Ty to liczysz dziwnie. 5% równa się 5kg na 100 litrów wody. 300 litrów wody przy zabiegu dolistnym? Doglebowym owszem, ale przy dolistnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Chodzi o to, że opryskiwacz ma ustawiony tak, że przy jednym ha wychodzi mi 300 l cieczy użytkowej i nie chciałbym tego przestawiać. Dlatego pytam jakie musi być stężenie mocznika (%) na 300l wody.

Edytowano przez Xeon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Nadal czegoś nie rozumiem... Ktoś ma ustawiony wydatek cieczy użytkowej w opryskiwaczu równy 200l/ha, kto inny 300l/ha

Teraz robiąc mieszaninę z mocznika wychodzi, tak:

- ten kto stosuje 200 l wody (wsypał 5% mocznika na każde 100l wody) na 1 ha wyjdzie mu 10kg mocznika)

- ten kto stosuje 300 l wody (wsypał 5% mocznika na każde 100l wody) na 1 ha wyjdzie mu 15kg mocznika)

Dla mnie to nie jest to samo, więc jak to faktycznie jest?

 

Oczywiście w obu przypadkach stężenie mocznika jest takie samo. Jednak chodzi o to, jaki powinien być wydatek tej cieczy na 1 ha?

 

Edytowano przez Xeon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez Bartek13
      Witam. Pragnął bym zaczerpnąć opinii rolników którzy uprawiali kukurydzę na ziarno z hodowli Smolice na jaką odmianę postawiliscie oraz czy jesteście z niej zadowoleni czy byście ją posiali drugi raz.
      Szczególnie interesuje mnie ziarno typu flint ze względu na możliwość wcześniejszego siewu.
    • Przez sztafek#8482;
      jak w temacie. chciałbym wiedzieć jaki gatunek kukurydzy najlepiej nadaje sie pod sieczkarnie? jakią wy siejecie i jaka jest jej cena. pytam bo w przyszłym roku będe siał pierwszy raz i nie mam jeszcze zbytniego doświadczenia.chciałbym też abyście doradzili jak najlepiej przygotować ziemie pod taki siew. czekam na wasze rady i zalecenia
      pozdrawiam
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj