BartekMachnio

Zepsute bele siana i sianokiszonki

Polecane posty

Panowie posiadam  dużą ilość  belotów siana i sianokiszonki  które  leżą  już  długo  i są częściowo zgnite z zewnątrz podpowiedzcie jak je przerobić na nawóz  aby rozwieść go w pole na wiosne bądź  za rok na jesieni.  Myślałem  o rozwinięciu posypaniu azotem i ubiciu w pryzmie myślicie ze to dobry  pomysł  ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec1997    30

To ile tego masz? Bo ja jak miałem zgnite to wywalałem na obornik i zasypywwalem obornikiem, ale nie miałem tego aż tak. Dużo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozwijam je a nie wiem łącznie ze 100 sztuk . Niestety nie trzymam zwierząt  wiec obornika nie mam . Myślicie ze rozwiniecie i mocznik i ubić starczy czy cos specjalnego ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    983

Trzeba by rozcinać siatkę/sznurki i przecinać bele na pół, potem mieszać to z obornikiem, całe bele mogą uszkodzić rozrzutnik albo Wom w ciagniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, jaco512 napisał:

Trzeba by rozcinać siatkę/sznurki i przecinać bele na pół, potem mieszać to z obornikiem, całe bele mogą uszkodzić rozrzutnik albo Wom w ciagniku

Panowie tłumacze ze je rozwijam całkowicie ze wszystko jest luźne  :) tylko jak to skompsotowac  zeby nie narobić sobie bałaganu w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    983

Nikt w okolicy nie ma gnojowicy, żeby polać beczką ten materiał? Mocznik nic nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jaco512 napisał:

Nikt w okolicy nie ma gnojowicy, żeby polać beczką ten materiał? Mocznik nic nie da

Gnojowica jest to narazie  niech lezy później rozwieść  i gnojowice na to i przyorac ? Czy tak jak na kupie lezy to polac ? 

Edytowano przez BartekMachnio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046
55 minut temu, BartekMachnio napisał:

Panowie posiadam  dużą ilość  belotów siana i sianokiszonki  które  leżą  już  długo  i są częściowo zgnite z zewnątrz podpowiedzcie jak je przerobić na nawóz  aby rozwieść go w pole na wiosne bądź  za rok na jesieni.  Myślałem  o rozwinięciu posypaniu azotem i ubiciu w pryzmie myślicie ze to dobry  pomysł  ? 

Na rozrzutnik i najwolniejszy posów tylko musisz pojedyńczo kłaść na boku i na kupkę. 

 

Edytowano przez PRIMO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, PRIMO napisał:

Na rozrzutnik i najwolniejszy posów tylko musisz pojedyńczo kłaść na boku i na kupkę. 

Kolego rozwinąłem je ręcznie  ;) chodzi mi jak je  przekompostowac żeby był z tego pożytek  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4883

Rozwinąć, podgarnąć na kupę i nic nie ubijać. Poleżą z rok i wtedy możesz to rozwieść. Jest masa specyfików i sposobów na przyśpieszanie kompostowania ale to skórka na wyprawkę. Bakterie sobie z tym poradzą. Tylko moim zdaniem takich bel lepiej nie ubijać bo wtedy zachodzą procesy gnilne, a z dostępem do tlenu proces murszenia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil84    3

Wywala na gromadę ale nie ujeżdżaj bo do przekompostowania musi być tlen jak masz tura to przeżuć to za parę miesięcy gnojowicą też można polać tylko zrób pryzmę na polu bo szczury i myszy będziesz ganiał.

Edytowano przez kamil84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1974    538

ja bym je rozwiną i turem zrobił pryzmę i co jakiś czas polać wodą niech gnije 

Edytowano przez tomek1974

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    397

Czytałem kiedyś, że kompostownik można posypać ziemią, ułożyć ją w taki sposób, by brzegi pryzmy wyły wyżej niż środek. Myślę, że ziemia ma być naturalnym donorem mikroorganizmów uwalnianych podczas każdego opadu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

To jest sytuacja nie typowa więc nie ma gotowych rozwiązań które już ktoś przetestował , po pierwsze myślę że mizerny będzie to nawóz ale zawsze to coś oby tylko nie zakwasił gleby , a jeśli chodzi o kompostowanie to myślę że rozwijać warstwami czyli, kilka bel rozwinąć i poczekać aż dostaną wilgoci i powietrza bo to jest potrzebne aby dobrze się kompostowalo i tak kolejne warstwy , może czasochłonne ale bez dodatkowych kosztów i myślę że skuteczne 

Edytowano przez Marecki2922

Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2079

Jak juz rozwinąłeś to ja bym to wywiózł na pole dobrym rozrzutnikiem żebym ładnie rozrzucił, dał mocznika i zaorał. Rozłoży sie jak obornik w ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak zrobię :) dzięki wszystkim za pomoc 

Wywiozę  na pole na którym  będą miały  być rozwalone rozwinę  wiadomo ze nie wszystkie od razu poleje gnojowica i niech się dzieje . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj