Tomaszbyk

Jak utrzymać dodatnią temperaturę zimą w przechowalni ziemniaków?

Polecane posty

Tomaszbyk    59

Witam w tym roku zaadaptowałem część stodoły na przechowalnie. Ściany 25 cm grube murowane i od środka 10cm grafitowego strop drewniany ocieplony wełna. Kubatura przechowalni to 110m3. Przechowywane są w niej głownie ziemniaki w skrzyniopaletach. Aktualnie jest na zewnątrz temp. min -4 stopnie a w środku +5 stopni. Zastanawiam się jak temperatura zimą spadnie grubo poniżej zera czym dogrzewać w przechowalni żeby utrzymać temp. na plusie? Pytanie do użytkowników  przechowalni jak radzicie sobie z tym problemem? Jakie stosujecie nagrzewnice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemekuliski    126

najlepiej 2-3 stopnie, w zimę jeśli trzeba odgrzewaj piecykien gazowym a jeśli za duża temperatura bo a dworze będzie 0 to trzeba przewietrzyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszbyk    59

Mam zrobione klapy wlotowe i wylotowe powietrza na przeciwległych scianach przechowalni. Przewietrzyc mozna bez problemu. Tego piecyka gazowego troszke sie obawiam zeby zostawiac. Myślalem bardziej o jakies nagrzewnicy z diesla z termostatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja miałem piecyk gazowy ale w nocy wyłaczalem i nad ranem właczałem. Jeszcze wentylator, zeby powietrze ciepłe rozprowadzał.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszbyk    59

Tylko jak ustawiacie te nagrzewnice żeby grzały na ścianę bramę i wentylator tak samo. Bo chyba nie bardzo żeby ciepły strumień ciepła szedł na ziemniaki. A jak jest z tymi nagrzewnicami olejowymi trzeba z nich spaliny odprowadzic na zewnatrz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Styropian powinien iść na zewnątrz, ściana musi być ciepła.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

Nie będziesz zaglądal to temperatura przy obecnych zimach sama może się utrzymać. Ja mam piwnice betonowa do połowy w ziemii reszta ponad przykryta cienko ziemia. Nigdy nie zmarzły a na suficie szron był. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, Tomaszbyk napisał:

A jak jest z tymi nagrzewnicami olejowymi trzeba z nich spaliny odprowadzic na zewnatrz?

jak ma wymiennik ciepła i odprowadzenie spalin to można choć niekoniecznie bo w miejsce odprowadzonych spalin trzeba pobrać świeże powietrze z zewnątrz a jak nie ma to spaliny zostają w pomieszczeniu i w końcu zabraknie tlenu do spalania, nowocześniejsze mają termostat i sama upilnuje temperaturę  

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Na paliwo zbankrutuje. Ja mialem pomieszczenie 6m x 7m wysokie na 3m to butla na tydzien starczala. A wentylator to tylko zeby mieszal powietrze bo tak to w rogach przymarzną. U mnie sciana byla 40cm bez ocieplenia a na stropie 40cm pszenicy lub innego zboza. Przy minus 20 czasami sufit sie szronił


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187
15 godzin temu, mikad napisał:

Styropian powinien iść na zewnątrz, ściana musi być ciepła.

A dlaczego na zewnątrz,  jak bedzie w srodku to tak jakby termos zrobil cieplo wolniej uchodzi. Jedyny minus to uszkodzenia mechaniczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszbyk    59

To jest racja ze względu na przenikalność cieplną przez przegrody to styropian powinien być na zewnątrz, ale po pierwsze w moim przypadku mury sa stare bez izolacji jakiejkolwiek i wiadomo zawilgocone. Po drugie z dwóch stron nie ma dojścia ponieważ są doklejone inne budynki. Czyli np. za zewnątrz budynku umieścić nagrzewnice olejową z odprowadzeniem spalin i dmuchać ciepłe powietrze do środka przez klapę wlotową lub nagrzewnica w środku a odprowadzić spaliny rurą na zewnątrz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ma3ciej    3

Najprostsze rozwiązanie to kupić farelkę z termostatem 3kw lub 5kw wystarczy w zupełności i mały wentylatorem dodatkowo do mieszania powietrza .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam piec nadmuchowy na zewnątrz budynku. rura z ciepłym powietrzem wchodzi przez ścianę.  Jak było  -20 to raz odpaliłem i temp wzrosła z 0 do 9 i utrzymamla się około 2 dni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszbyk    59

Kupiłem piecyk na nafte elektroniczny. Super sprawa, spalin nie wydaje może stać w samej przechowalni. W mrozy -20 temp. w srodku była do 6 stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez pasio
      Witam!!
       
      Jeśli to nie tajemnica, to chciałby się dowiedzieć jakie stosujecie nawozy przed sadzeniem ziemniaków? jakie dawki? Ja stosuję Fosforan oraz sól potasową.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj