ursus993

Jaką marke maszyn zielonkowych wybrać

Polecane posty

ursus993    0

Witam na forum znalazlem nawet podobny temat ale moim zdaniem jest dosyć przestarzały bo pierwsze wpisy sa sprzed 12 lat. Administracja może usunąć jak bedzie problem

A wiec pytanie tak jak w tytule jaka marka portfel mówi bierz samasza albo pronara oszczędzisz. Z tych dwóch to bardziej przemawia samasz ale boję się że po sezonie wszystko sie połamie bo z moją obecną kosiarką to męka nie praca. Znajomi mają maszyny samasza to zdania są podzielone. Podobno te nowe to nawet solidne. Ale rozum mówi bierz zachodnie takie jak pottinger claas krone nawet kverneland itp. To Ci bedzie działać do śmierci ale cena jest duża za maszyny pottingera kupił bym dwie polskie. Można powiedzieć jedna by robiła a druga była by dawcą części.Chcę zmodernizować park maszynowy na nowy sezon maszyny które bym potrzebował to kosiarka 3m zgrabiarka dwukaruzelowa około 8 m przetrząsacz cos około 6,5 m owijarka samozaładowcza ale tu chyba bedzie euromilk. Posiadam 45 ha traw czyli rocznie maszyny będą pracowały na areale o powierzchni ok 135 ha. Budżet z jednej strony jak najmniejszy a z drugiej nie bardzo. Czekam na wyczerpujące opinie o różnych markach wady i zalety itp. 

igor10246    231

samasz jest coraz lepszy jakościowo, jak bym miał brać nowe to samasz/pronar, co do powierzchni to już bym ci proponował razem z czołową ( niesamowita oszczędność czasu do polskich nie ma raczej się co czepiać, chociaż słyszałem że są 2 sorty, na polskę i na zachód ( na zachodzie polskie maszyny są hitami sprzedażowymi) 

Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

rocknrollnik1    675

ja wziąłem dwa lata temu cały zestaw z krone  i myślę,że jest ok .W tym dokupiłem tylko przetrząsacz.Ale Samasz też jest b dobry wg mnie. Kolega kupił parę maszyn z Samaszu i jest zadowolony.Gdybym nie brał na prow to tylko samasz by wchodził w rachubę.Chociaż bałem się o te ośki w zgrabiarkach dwukaruzelowych. Potem je wzmocnili jakimś kątownikiem,ale jednak w Krone to dużo bardziej solidna konstrukcja podwozia.

Wiadomość z agroFakt.pl

Mateusz3231    1

a jakieś opinie o SIpmie?? mam od nich rozrzutnik, owijarkę maje, prasę 😜 ogólnie zadowolony chociaż prasa zaczyna robić się zbyt mało wydajna :( a jak oni stoją w kosiarkach i zgrabiarkach?

agrofix224    11

Z maszyn zielonkowych jeśli bym miał wybierać między samaszem, a pronarem to wybrał bym samasza, specjalizują się w sprzęcie zielonkowym i jak na rodzimą firmę robią to bardzo dobrze, co do pronaru to mają dużą ofertę maszyn, jak dla mnie to raczej średnio wykonanych. Większość dyskówek ma ten problem, że wszystkie dyski mają napęd z jednej przekładni z kilkoma kołami zębatymi i jak się ząb w którymś ukruszy to zazwyczaj jest kilka sztuk kół do wymiany i niemałe koszty.

edi89    26

No przy takim areale to bym jednak już myślał o Pottingerze. Jeśli teren nie jest wymagający to wybrał bym kosiarkę Novadisc 302. Naprawdę zawieszenie boczne na równe tereny w zupełności wystarcza. Jeśli masz większe wymagania to Novacat 302. Skoro zbierasz prasą to zgrabiarkę centralną polecam. W tym przypadku Top 762C - niezbyt skomplikowana maszyna ale za to bardzo solidna. Warto wyposażyć ją w koła multitast przed karuzelą. Jeśli chodzi o przetrząsach to Hit 6.69 też warto doposażyc w Koło Multitast.

Maszyny mają bardzo dobrą opinie i coś na co czasami się nie zwraca uwagi ale w razie czego mają bardzo wysoką cenę odsprzedaży w maszynach używanych.

Fakt są to maszyny droższe ale lepiej kupić coś raz ale konkretnego i mieć spokój na kilka lat. Z czasem przy takim areale można pomyśleć o kosiarce czołowej :P

• Like 1

edi89    26

No jak dla mnie zgrabiarka z bocznym odkładaniem pokosu jest fajną maszyną ale w przypadku zbierania sieczkarnią lub dużą przyczepą. W przypadku prasy najlepsza jest z centralnym pokosem. Wtedy zawsze mamy pokos o tej samej szerokości więc łatwiej zrobić równą kulkę :P

slawek74    4810

nie pokazuj języka bo ci krowa nasika teraz zbiera się młodsze trawy i jednokaruzelową jeździ się dwa razy dookoła i nawet jak będzie grubiej w pierszym pokosie to zbiera się wolniej lata praktyki a zbieram i prasą i przyczepą i sieczkarnią jak dobra prasa i jej operator to i jak gorzej ułożony pokos to się dobre i ksztaltne bele robi

ursus993    0

O kosiarce czołowej to może kiedyś pomyśle gdy będę kupował jakis ciągnik większy ale na razie będę kosił tylko jedną. Łąki bardziej w stronę krzywych niż prostych. Niby to się równa ale jak się raz przejedzie to znowu robią krzywe. Koło multitast to podstawa gdybym brał pottingera a nawet w maszynach felli i fergusona takie koła występują. Trochę wiecej sie zapłaci ale czystość pracy większą. I tez się zastanawiam jakie odkładanie pokosu wybrać w zgrabiarce boczne czy środek niby na środku to równy zwalek ale gdy masy bedzie mało to dużo jeżdżenia prasą będzie. W bocznym to już jest taki plus ze 2,3 pokos to można kilka razy dograbiac ale pierwszy pokos gdy jest duży to trochę robi się problem. No ale gdybym zmienił technologię zbioru z bel na przyczepę to z bocznym będzie lepsza. I jeszcze gdzieś na Internecie widziałem że teraz są promocje na maszyny zielonkowe marki pottinger wiec kolejny plus do wybrania tej marki. Może taniej by się coś wyrwało

edi89    26

Wiem że się zbiera trawę wcześniej. Jest jeszcze jedna przewaga zgrabiarki centralnej. A właściwie dwie. Jest tańsza i różnica między 762C a 722 jest dosyć spora. Oczywiście w słabym pokosie można zrobić większy pokos grabiąc np z 14 lub 21 metrów. Ale niestety wtedy trawa już się nieco plącze i ciężej jest taki pokos zebrać. Zgrabiarka centralna ładnie układa trawę w pokosie i przez to łatwiej maszyna typu prasa i przyczepa ma ten materiał pociąć - mniejsze obciążenie, mniej paliwa. Sama jakość cięcia też jest lepsza po zgrabiarce centralnej.  Możecie zapytać kogoś kto robi usługi o potwierdzenie. Ja osobiście wybrałbym centralną i najwyżej w następnych pokosach szybciej jeździł prasą czy przyczepą. Niż pokos zgrabiony z 21 metrów a później przyczepą 3 km/h

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Mati100
      witam gdzie kupię nowy ekran boczny do zgrabiarki ? najlepiej z napisem fella. nigdzie w necie nie mogę znaleźć
    • Przez panmino
      Czołem,
      planuję kupić kosiarkę i trafia się Pronar PDT 260 z 2014 roku z przebiegiem około 500 ha. Jakie są słabe punkty tych kosiarek, na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak Wam się te kosiarki sprawują? Mam już jedną  kosiarkę dyskową na centralnym zawiasie, więc znam zalety tego rozwiązania, chodzi konkretnie o ten model. Pozdrawiam. 
    • Przez panmino
      Czołem, przymierzam się do kupna używanego przetrząsacza bo mój 6,5 m jest jakiś metr za wąski do mojego zestawu kosiarek. Jakie znacie przetrząsacze około 7,5 metrowe ale żeby miały już 8 karuzel a nie 6?
    • Przez panmino
      Mam kosiarkę czołową dyskową Kuhn gmd702f, gdzie napęd wewnętrzny jest realizowany za pomocą wałka i sprzęgła ze śrubą ścinaną. Na nierównych łąkach śruba jest ścinana często i jest to irytujące. 
      Chciałbym podmienić obecne sprzęgło na cierne lub zapadkowe. Opcjonalnie było montowane sprzęgło cierne Walterscheid o sile działania 900 Nn. Niestety kosztuje ono 1/3 wartości kosiarki, więc go nie kupię.
      Czy mogę założyć zapadkowe? To oryginalne to K92 lub FK96L. 

• Przez panmino
      Czołem,
      kupilem kosiarkę czołową Kuhn GMD 702 f. W instrukcji anglojęzycznej mam wspomniane o łańcuchach, na których wisi kosiarka. Nie mam tych łańcuchów.  Czy te łańcuchy są niezbędne? jaką maja funkcję, ustalenia wysokości pracy kosiarki? 

• Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj