Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Dominator88    2

Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną smile.gif może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat smile.gif

Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

U nas w gospodarstwie siejemy ok 4-5 ha łubiny i powiem że w ostatnich latach coraz trudniej o dobry plon,a wszystko przez choroby grzybowe jakie atakują te rośliny. Niewątpliwym plusem siania łubinu jest stanowisko a minusem mała wydajność i coraz gorszy zbyt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

Wymagania glebowe zależne są od odmiany,ale przeważnie ziemie słabsze co nie znaczy że na dobrej nie urośnie.Nawożenie tylko azot i to w niewielkiej ilości. Oprysk zaraz po siewie,na chwasty (Linurex) no i teraz trza będzie zastosować jakiś na choroby grzybowe i to by było wszystko,chyba że jeszcze można przed koszeniem go spalić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

witam

 

od siebie moge dodac tylko tyle ze siejemy dość spory kawałek łubinów - poza tym prowadzimy doswiadczalnictwo tej rosliny

 

a jakim konkretnie łubinem jesteś zainteresowany - bo są trzy gatunki (Biały,Żółty, Wąskolistny) i kazdy z nich ma swoje konkretne wymagania

 

pozdrawiam


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
witam

 

od siebie moge dodac tylko tyle ze siejemy dość spory kawałek łubinów - poza tym prowadzimy doswiadczalnictwo tej rosliny

 

a jakim konkretnie łubinem jesteś zainteresowany - bo są trzy gatunki (Biały,Żółty, Wąskolistny) i kazdy z nich ma swoje konkretne wymagania

 

pozdrawiam

ojciec 10 lat temu siał po 2 - 4 ha łubinu słodkiego, ale podobno jest jakaś zaraza i nic się nie rodi un s było od 1 do 1,5 t z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

ta zaraza to "antraknoza" choroba grzybowa którą mozna wyeliminować tylko w sposób zmianowania (4 lata przerwy w uprawie łubinu na danym polu) atakuje ona również groch i podobno soje

 

Jesli chodzi o kwestie plonów to rzeczywiscie bez rewelacji - 1,2 - 2,3 t/ha plony 2007 :/


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

@MECHANIZATOR- z tego co ja wiem to jest łubin WĄSKOLISTNY I SZEROKOLISTNY

ja znam wąskolistny, biały i żółty (nazwy biorą się od kolorów kwiatów) łubin waskolistny kwitnie najczęsciej na niebiesko ale są tez odmiany kwitnące na różowo, łóbin żółty jak sama nazwa wskazuje kwitnie na zółto zaś biały na biało - tak figurują u nas w uprawie - i tak samo są opisywane na etykietach nasiennych - prowadzimy produkcje materiału siewnego i jestesmy największym w kraju producentem łubinu wąskolistnego

 

 


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

zgadza sie,ale najpierw dzielimy łubiny według rodzaju (wąskolistny,szerokolistny) a potem dopiero według kwitnięcia.

 

Ps: a macie łubiny szerokolistne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

no jesli żółty+biały nazywasz szerokolistnym to mamy :)

 

mamy zarejestrowane nastepujace odmiany (rok rejestracji)

 

Łubin Wąskolistny

Graf (2004)

Cezar (2003)

Boruta (2002)

Elf (2001)

Mirela (1981)

Wersal (1995)

Baron (2002)

Zeus (2002)

Kalif (2006)

 

Łubin Biały

Butan (2000)

Boros (2003)

 

Łubin Żółty

Polo (1997)

Parys (1988)

Lord (2006)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

dałem ten link wyżej ale chyba nikt go nie zauważył - tu jest kilka słów na temat uprawy łubinu

 

no z tego co ja wiem to najkorzystniej wyglada łubin żółty ponieważ jego ziarno zawiera najmniej substancji antyżywieniowych i służy jako dodatek do paszy dla trzody chlewnej


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

a znacie taką ciekawostkę ?

 

Podobno ruskie w czasie wojny to jadły prażony łubin... a teraz to dziwne im polskie mięso :angry:


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

Kiedyś ludzie z biedy jedli nawet żołędzie wiec pewnie prazony łubin to był rarytas :)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

My siejemy co dwa lata około 5 ha łubinu wąskolistnego (ziemia 5 klasa) to najlepszy plon jaki dotąd mieliśmy to 2,5 t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klusek    9

mój sąsiad kiedys zasiał 3 hektary łubinu i wymłócili pasek bizonem bługości 7 metrów i sie kombajn zepsuł to facet sie zwinął i kombajn wyczyscił a potem łubin musieli ztalerzować bo nie miał kto wymłócic to był przykry widok :P


"... bo do ciągnika trzeba mieć zamiłowanie..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

mój sąsiad kiedys zasiał 3 hektary łubinu i wymłócili pasek bizonem bługości 7 metrów i sie kombajn zepsuł to facet sie zwinął i kombajn wyczyscił a potem łubin musieli ztalerzować bo nie miał kto wymłócic to był przykry widok ;)

[/quote

bo trzeba go opryskać i etedy zaraz po żniwach można go kosić


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klusek    9

do mnie nie mieć pretensji to do sąsiada.Aż zal było tak jak sie z ogródka spojrzało to taki ładny widok był ten łubin ale poszło w ziemie


"... bo do ciągnika trzeba mieć zamiłowanie..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniak89    31

My w tamtym roku posialiśmy kwalifikowany łubin wąskolistny GRAF, ale wszystko wpieprzyły jakieś robaczki i zostało zielsko więc skosiłem go talerzówką :rolleyes: , na innym polu mieliśmy mieszankę łubinu z grochem i został sam groch, peluszki też nie ruszają. Corocznie siejemy strączkowe, ale ten szkodnik pierwszy raz się pojawił i dlatego nasza puźna reakcja nic nie pomogła, a zwalcza się go zwykłym karate :rolleyes:


Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez ekobiznes
      Sprzedam ziemię w Czarnogórze, razem 208 hektarów, podzielonych na mniejsze działki od 5 do 60 hektarów. Jest to bardzo dobra inwestycja ze względów prawnych, ponieważ kraj nie podlega regulacjom UE. Czarnogóra rozwija się bardzo szybko! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów. Możemy zorganizować spotkanie online, aby omówić sprawę oraz odwiedzić ziemię w Czarnogórze. Skontaktuj się z nami: +48 784 889 226. 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj