Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

golab    1

Chodzilo mi o sklejacze które stosuje sie w rzepaku i bodajze grochu, za wiele nie mogę powiedzieć bo nigdy nie stosowalem ale jest to jakiś naturalny olej który pokrywa łuszczyny i zapobiega pękaniu. Myślę że moznaby spróbować zastosować to a łubinie, będe siał w tym roku wiec może się skuszę. A teraz powiedzcie mi gdzie mogę kupić odmianę łubinu wąskolistnego regent lub neptun??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

znalazłem NU FILM 96 EC. Może ktoć coś wie o tym preparacie?

http://www.ceneo.pl/;004+sArysta~~MNuFilm~~M96~~MEC~~M1l?q=Arysta%20NuFilm%2096%20EC%201l

i jeszcze SPODNAM 555 EC.

http://fungichem.pl/product_info.php/products_id/329

 

Z tego co wyczytałem na preparacie basta to oprócz szybkiej desykacji w pewnym stopniu zapobiega pękaniu łuszczyn rzepaku. Tylko ta cena odstrasza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

przybliżcie mi proszę jaki jest koszt zaprawienia nasion Nitraginą, na ha wysiewam ok. 150kg nasion

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

około 32 zł a jaki łubin siejesz to z ciekawości bo też sieje w tym roku 6ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniak89    31

Ja też planuje posiać 5 ha łubinu, z czego 2 wąskolistnego słodkiego no i chciałbym załatwić sobie jeszcze żółty aby rozmnożyć go na poplony. W tamtym roku stosowałem afalon i ogólnie łubin był czysty, z kolei inny "hodowca" łubinu mówił że afalon się nie sprawdzał u niego i zastosował comand, pole miał czyste, nawet część łubinu wypadła ;)

Edytowano przez kamieniak89

Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki za odpowiedź, ja wysiewam odmianę sonet

 

@kamieniak89 dlaczego preferujesz łubin żółty na poplony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
golab    1

Powiedz kissmy jak sie sprawuje odmiana sonet, jaki plon na jakiej glebie siejesz i jakie nawozenie?? Będe musiał kupić chyba sonet bo nigdzie nie moge znaleźć odmiany regent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

no kismy ja też sonet to znaczy że siejesz wąskolistny bardzo dobry łubin daje go bydlakom dobry efekt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Pantera, nie ma co się cieszyć, bo ten sonet jest niski, mało masy i w zniwa potrafi zdenerwować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbigniewPGR    109

Może opowie o zasiewach łubinu ktoś, kto ma konny siewnik? Udało mi się ustalić, że łubin sieje się tak jak kukurydzę, czyli na górnym wysiewie. W jakim rozstawieniu siać (czy np co drugi lejek)? Ustaliłem również, że na ziarno mniej więcej 150 kg. Jaki jest optymalny termin wysiewu? I czy pryskać i jakim środkiem zaraz na chwasty po wysiewie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

formermf nie ciesze sie sieje go 3 rok niski to jest zgoda ale też swoje da . a ty siałeś ten łubin /.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniak89    31

@kissmy... łubin żółty ma większą masę zieloną, dlatego lepiej nadaje się na poplony bo wprowadza więcej zielonej masy. A na paszę siejemy soneta i dodaje się go przy sporządzaniu paszy dla bydła i świń.


Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

zbigniewPGR poczytaj ten wątek.

Dlaczego chcesz siać konnym siewnikiem?? Sieje zwykłym poznaniakiem,nie zamykam leji i jest ok. Norma wysiewu zależy od odmiany i MTZ, w przypadku wąskolistnego Barona wychodzi około 160kg na nasiona i 180 nawet do 200kg na poplon do przyorania. Siać trzeba w tym czasie co owies czyli jak tylko da się wjechać (i wyjechać co najważniejsze) w pole.Zależy jakie masz chwasty. Afalon nie ruszy przytulii ale słyszałem gdzieś że jak rośnie przytulia to nie jest pole na łubin.

 

Łubin żółty ma dłyższy okres wegetacji i jest bardziej podatny na antraknoze. Wysiany po żniwach wytworzy znacznie mniej zielonej masy od łubinu wąskolistnego. Sonet jako odmiana typowo nasienna nie rozgałęziająca się nie bardzo nadaje się na poplon bo wytwarza mało zielonki.

kamieniak89 jakie plony soneta osiągasz i na jakiej glebie, nawożeniu? Zdarzyło się kiedyś że musiałeś desykować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w zeszłym sezonie po raz pierwszy zasiałem łubin, odmiana sonet klasa IVa i b, zero nawożenia, jeden zabieg afalonenem, rośliny istotnie są niskie oraz pozbawione rozgałęzień - nie ma problemów z wyleganiem oraz dojrzewaniem, plon wyniósł ok 2t/ha, ciężko mi go dokładnie określić, gdyż nie ważyłem nasion

 

nasiona wykorzystuje do wysiewu na poplony, stąd w tym roku postaram się o odmianę Zeus, która daje więcej zielonej masy i również jest mało wrażliwa na opóźniony siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniak89    31

@gwozd w sumie obserwowałem łubin żółty wysiany wcześnie po skoszeniu zboża i moim zdaniem posiadał on większą zieloną masę, dodatkowo jeżeli nabywam zaniedbane pole to wtedy można wysiać taki łubin na przeoranie, bądź na wylewiskach gdy woda zejdzie też można takowy wysiać na przeoranie.

Co do sonetu to plony tak ok 3t, ale siany późno z powodu podmokłej działki, nawożenie to 300kg polifoski 6 pod korzeń, oprysk afalonem i tyle. Koszony jako jeden z pierwszych, beż żadnych problemów ze zbiorem, wyleganiem czy osypywaniem się. Co do gleby to 4 i 5.


Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

aaaa... przepraszam moja pomyłka. Zrozumiałem że poszukujesz konnego siewnika tylko po to by wysiać łubin. Sieje w normalną rozstawe leji siewnika zbożowego, nie wiem co ile cm jest rządek bo to chyba nieważne liczy sie ilość roślin na m2

 

Teraz sieje łubin wąskolistny, pszenice ozimą, poplon ścierniskowy z gorczycy, jęczmień jary. Nie sieje łubinu na poplony ale kiedyś jak siałem zaraz po skoszeniu pszenicy to do zimowej orki zaczął wiązać strąki i miał wysokość 40-50cm. Sąsiad kiedyś stwierdził że kupił na poplon lepszy łubin. Jak go zasiał to do orki wykształcił tylko tak jakby rozety liści, było mało zielonki, to chyba był łubin żółty, może biały nie wiedziałem nasion ale napewno mój wąskolistny wytworzył więcej masy zielonej i później był ładny jęczmień przy bardzo ograniczonym nawożeniu azotowym.

Baron przez uszkodzenia herbicydowe dał tylko 2t/ha, czasem trzeba desykować. Chyba przeżucę sie na samokończący bez rozgałęzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz612    0

Planuje w tygodniu zasiać łubin wąskolistny odmiana sonet czy to jest odpowiednia pora nie za wcześnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Czy ktoś stosował taką mieszankę od grzyba w łubinie sarfun 500 sc 0,4 l/h+ bravo 500 sc 0,6 l/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj