Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Boniek    1

Ja bym polecił Kalifa, bo dobrze plonuje i szybko dojrzewa. Ale na najsłabsze ziemie może by był lepszy łubin żółty. A z tych co podałeś to chyba najlepszy Sonet, bo to odmiana samokończąca i około 27 dt/ha można ukosić. Mister na słabsze ziemie być może lepszy, ale plon poniżej 20 dt/ha.

Edytowano przez Boniek

Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel7820    0

Myślałem o Sonecie ale podobno na kiepskiej ziemi to on nie urośnie.Który z nich jest najlepszy na poplon? Chciałem go zebrać i w następnym roku mieć swoje nasienie.

 

PS. Z tą wydajnością to coś pokręciłeś.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

No pokręciłem "d" zjadłem :lol: Moim zdaniem to wąskolistny też urośnie na słabej ziemi i z doświadczenia wiem, że da wyższy plon od żółtego. Ale jak na poplon to Mister będzie lepszy, a jeszcze Parys daje chyba największy plon zielonej masy.

Edytowano przez Boniek

Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek1234    0

kalif jest super odmianą, ładnie sie rozgalęził u mnie, strąków to naliczylem nawet po 20 kilka, oczywiście nie na każdej roślinie, sialem kwalifikatorem, nie pryskalem od antraknozy ale nie zauważyłem infekcji, może przez to że z pszenżytem jarym było w mieszance.

w tym roku chce w czystym siewie lubin posiać, bo mi burza połorzyla mieszankę i troche zostalo na polu, a antywylegacza balem się uzywać do pszenżyta, bo nie wiem jak by mi łubin zareagował

 

doradzcie jaki jest skuteczny srodek od antraknozy, ile razy się pryska oraz od jakiej fazy rozwojowej roślin,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniek    1

ja mam 4t Kalifa jakby kto potrzebował na siew w podlaskim.

A ile bierzesz za tonę? Bo też mam Kalifa :)


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel7820    0

Gdzie dostać nitraginę? Dzisiaj byłem w cętrali i człowiek powiedział,że nie ma i nie będzie.

Jak wpływ ma nitragina na łubin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

A ile bierzesz za tonę? Bo też mam Kalifa :)

Dałem ogłoszenie po 1.6zł/kg.Czekam na oferty. :D

 

pawel7820

 

Napisano dziś, 11:05

Gdzie dostać nitraginę? Dzisiaj byłem w cętrali i człowiek powiedział,że nie ma i nie będzie.

Jak wpływ ma nitragina na łubin?

 

Dzwoń do producenta i ci przyślą.34 zł na 1ha.

Edytowano przez farmermf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek1234    0

Gdzie dostać nitraginę? Dzisiaj byłem w cętrali i człowiek powiedział,że nie ma i nie będzie.

Jak wpływ ma nitragina na łubin?

dzis zamawialem nitragine u producenta Biofood Wałcz tel. 67/2582465 są to szczepy bakterii brodawkowych które zwiększają pobranie azotu z atmosfery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Panowie a jaki patent macie na zaprawianie tą nitraginą? Muszę zmieszać z zaprawą ale wtedy trzeba jak najszybciej wysiać.W jakiej ilości wody rozrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel7820    0

dzis zamawialem nitragine u producenta Biofood Wałcz tel. 67/2582465 są to szczepy bakterii brodawkowych które zwiększają pobranie azotu z atmosfery

 

 

 

Dzięki.Właśnie zamówiłem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hose1818    13

Witam. chce posiać taki mix łubin z owsem i zastanawiam sie czym to pryskać? prosze o rade :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

chyba tylko czyms przedwschodowym


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

commandem można pryskać łubin niebieski ale trzeba bardzo uważać na dawki. Poszukaj wcześniej w tym wątku to znajdziejsz opis mojej przygody z commandem i łubinem niebieskim. W tym roku też będę pryskał commandem bo efekt był wspaniały ale będę bardzo uważał na dawki herbicydu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

To czym najlepiej zwalczyć chwasty w łubinie gorzkim. Miałem pryskać afalonem ale widzę że dużo osób piszę że nie bardzo działa na chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie jest ważne czy to łubin gorzki czy słodki, ważne czy to wąskolistny(niebieski), żółty czy biały. Wśród tych trzech gatunków występują formy alkaloidowe(gorzkie) i niskoalkaloidowe(słodkie). Jeżeli siejesz łubin żółty lub biały to spokojnie możesz stosować command. Herbicyd zależy równięż od zachwaszczenia. Jeżeli chcesz walczyć z przytulią to moim zdaniem command jest jedynym sensownym rozwiązaniem ale dość niebezpiecznym w łubinie wąskolistnym. Zastosowałem mieszankę afalonu z commandem. Na uwrociach była pustynia do żniw a jedyny chwast który się pojawiał na polu to owies głuchy. Łubin był czyściutki, dojrzewał równomiernie. Przez zawyżoną dawkę commandu był trochę rzadki i przez pierwszy miesiąc naprawdę myślałem że nic z niego nie będzie. To że na początku wegetacji tak chorował pewnie odbiło się na plonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Mam wąskolistny niebieski. To w jakich dawkach na niego najlepiej stosować tą mieszankę afaolnu z commandem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A jakie masz zachwaszczenie i jaka klase ziemi? Jaki chwast chcesz zwalczac commandem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Na razie żadnego nie mam bo nie rośnie łubin. Klasa to 3b i 4a. Miałem w tamtym roku to sam owies głuchy i inne jakieś chwasty ale nie znam się bardzo na nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No właśnie chodzi o to jakie chwasty przeważają na polu. Jeżeli siałeś tam kiedyś łubin to jakie chwasty tam były. Najlepiej dobrać herbicyd do zachwaszczenia. Jak nie znasz się na chwastach to poszukaj zdjęć w internecie lub jakiś książkach i spróbuj dojść jakie to chwasty.

Na owies głuchy nie zadziała afalon ani command ani żaden inny herbicyd doglebowy. Musisz opryskać czymś od jednoliściennych. Może pantera albo fusilade forte ale nie pamiętam dawek i w jakiej fazie rozwojowej łubinu. Nie zauważyłem żeby niewielkie zachwaszczenie owsikiem ujemnie wpływało na plonowanie łubinu, oczywiście jeżeli nie ma go zbyt dużo. Co nie zmienia faktu że nasiona które się osypią wzbogacą bank nasion chwastów w glebie, szczególnie tak jak w moim przypadku gdzie w drugim roku po łubinie sieje jęczmień jary i wtedy owsik daje znać o sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
golab    1

Kiedy kosicie łubin wąskolistny, chodzi mi tu o pore dnia czy z samego rana, czy wieczorem a moze w samo południe. Przy jakiej wilgotności najlepiej zbierać, czy stosujecie stół i kose boczną. Myśleliście może o zastosowaniu sklejacza przeciwko osypywaniu sie nasion , takiego jak stosuje sie w rzpaku, a może ktoś z was stosował??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek1234    0

ja kosiłem po południu, wydaje mi się ze to obojętne o jakiej porze, moze z wyjakiem rana bo rosa, wąskolistny nie strzela jak inne łubiny. Czekaj aby strąki zbrązowialy,ziarko twarde, wtedy koś, jak masz wilgotnościomierz to jeszcze lepiej, zadnych dodatkowych przystawek nie trzeba jak do rzepaku, ani sklejaczy. ja kosiłem wąskolistny jako ostatnie zboże, dojrzał równo bez dosuszania chemicznego, ale dużo zależy też od przebiegu pogody, reguły na to nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zależnie od przebiegu pogody czy zachwaszczenia zdażało mi się stosować Baste do desykacji ł. wąskolistnego, jak jest bardzo suchy też potrafi nieźle strzelac, trzeba wtedy uważać i dobrze ustawić kombajn żeby połuwek za dużo nie było. U mnie również jest koszony z ostatnimi zbożami ale trzeba kontrolować czy nie zaczyna strzelać, najlepiej w południe wyjść na pole i posłuchać.

 

O jakich sklejaczach pisałeś? Napisz o nich coś więcej jak sie je stosuje jakie przynoszą efekty i koszty, możliwe że zależnie od warunków dobrze byłoby zastosować coś takiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj