Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

massey15    0

Wielkie dzięki za tą obszerną odpowiedź Gwozd. Wiele się dowiedziałem. A jęczmienia tam nigdy nie siałem. I wątpię czy urośnie na słabej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W zasadzie to masz racje. Jęczmień raczej słabo wyjdzie na takiej ziemi ale mi chodziło o to że jęczmień wrażliwy jest na zakwaszenie i jeżeli jęczmień wychodzi to łubinowi zakwaszenie też nie będzie przeszkadzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

co lepiej robić z łubinem sianym na poplon-przyorać przed zima, czy na przed siewem zbóż jarych?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Zdecydowanie na jesień - przez zimę się przerobi, a z doświadczenia wiem jak trudno uporać się z chwastami na polu po wiosennej orce siewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

lepiej jest go zaorac jesienią , ponieważ wiosenna orka stracznie przesusza glebe i w podręcznikach piszą że wykonywanie orki wiosennej jest niedopuszczalne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Jak masz taką możliwośc zaorania go na zielono to jedź i orz, bo na wiosne to polowa wartości już, sloma tylko zostaje już i dlugo się rozklada wtedy.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

póki co nie mam problemu i czysto teoretyzuje. interesi mnie tylko czy łubin sprawdziłby sie jako poplon ścierniskowy w "programie rolnośrodowiskowym" , bo jeśli już sie zdecyduje na poplon, to bedzie to łubin, do gorczycy nie mam przekonania, a przy okazji może dałoby sie wyrwac dopłate. choc też mi sie to wydaje praktycznie nie do pogodzenia.

 

zapewne macie rację ze częsć składników z masy zielonej sie przez zimę utleni(zgnije), a o przesuszaniu wiem doskonale...


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Lubin na poplon ;) kasy masz to siejesz ja tam sieje gorczyce z facelią, a teraz będzie rzepik+żyto. Lubin za drogi. I da mniej masy.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

mówie o wąskolistnym. a ile kosztuję cie obsianie 1ha swoim poplonem? i ile dajesz pod niego azotu? jakie masz ziemie?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

no to liczymy ;D obiianie jednego hektara gorczycą kosztuje ok +/- 70 zł , a obsianie łubinem kosztuje +/- 200 zł( tyle ja zaplacilem ;/ ). I powiem szczerze że nie opłacało sie :/ łubin urósl na 10 cm :/ od tego roku zaczne siać gorczyce ;) zawsze jak urosnie nawet 50 cm to jest to dużo wiecej zielonej masy , a co za ty idzie zwieksza sie zawartośc próchnicy :P a po tym łubinie to nie za bardzo było co orać :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja robie takie mieszanki 12kg gorczycy i 2-3kg feceli; czyli gorczyca koszt to 1kg/2,5zl=30zl; fecelia=24zl; razem okolo 50-60zl. Natomiast żyto z rzepikiem to: 100kg żyta=30zl i 5kg rzepiku Brachima= 30zl, razem 60zl.

I tu jest chociaż masy w tych mieszankach, a nie to że posiejesz lubin a on nawet w korzenie nie pojdzie, bo już za zimno mu będzie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

może miałeś za niskie ph albo niesprzyjające warunki?

w odpowiednich warunkach masz ok 50-60 kg czystego składnika wniesoionego do gleby przez łubin, a pod gorzczycę trzeba podsypać co nieco saletry.../ (a 60 kg N razy 2.1 zł/kg to ~~ 130 zł wiec mamy różnicę kosztów zasiewu) łubin poprawia warunki fitosanitarne gleby. gorczyca podnosi plony zboza śrenio 1-2q a łubin 5-7q. pisałes o facelii? jakie masz doświadczenia i obserwacje z jaj siewu? jak wschody, wymagania?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

ale szczerze to wole dac te pare kilo saletry , i miec wiecej zielonej masy , niz azotu bez zielonej masy :/ a jeszcze chodzi tez o to aby oslonic jak najszybciej glebe , i nie doprowadzac do jej erozji , a przy lubinie to troche czasu zajmuje :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@kobra:

czym siałeś tą mieszankę? i w jakim terminie?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No dokladnie, saletry tez daje ale to jak widze ze zaczynaja wschodzi.

 

A sieje poplony lejkiem do nawozu ;) Może śmieszne ale prawdziwe i wysiewam idealnie wagowo. Termin to w tym roku bylo cos 10-15 sierpień. Ale radze jak najszybciej.

 

Masz tu link poczytaj sobie co i jak, a jak bedzie Ci malo to odezwij sie na gadu na maila wysle Ci fotki z artykulem z gazety.

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/miedzyplony,85681c4db7d7141a4301.html?sbno=2


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

wcześnie się uwinąłeś;) u nas jeszcze zboże stało ;p i nie dziela sie nasiona na frakcje od wstrząsów? w końcu różna średnica. gdzie kupywałeś rzepik? jak wysoko ci to wszystko wyrosło?

 

kurcze tak patrze że małe ot nam sie tu robi :P


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Gorczyca to z 60-100cm mialem, teraz już lezy wszytsko. A żyto z rzepikiem to male, ale za to na wiosne wystartuje jak tylko snieg zejdzie.

Rzepik kupilem w centrali nasiennej.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Raczej nie, zawiera za dużo szkodliwych dla zwierząt składników - jakich? tego to nie wiem - wiem, że niektórzy stosują go w paszach, ale w małych dawkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

współczesne odmiany są prawie bez alkaloidów, można podawać zwierzętom ,a na marginesie soja też zawiera substancje antyżywieniowe ale w procesie ekstruzji jest to likwidowanie. Lubin słodki możesz spokojnie podawać, ostatnio czytałem opracowanie z Odrzedchowej i panowie zastąpili 30% soji łubinem i nie wywołało to żadnej różnicy w mleku. ostatecznie i tak musisz sprawdzić co ten łubin jest wart. Mam też pytanie czy ktoś sprawdzał jaki jest spadek zawartości białka w plonie pokolenia wysianego z potomstwa potomstwa kwalifikatu? ile białka zachowa łubin słodki w porównaniu do oryginału?


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

Raczej nie, zawiera za dużo szkodliwych dla zwierząt składników - jakich? tego to nie wiem - wiem, że niektórzy stosują go w paszach, ale w małych dawkach.

 

niestety kolega myli się albo ma poprostu informacje sprzed około 20 lat - kiedys rzeczywiście stosowanie łubinów w żywieniu było ryzykowne z uwagi na duża zawartość alkaloidów różnego rodzaju - obecnie wiekszość odmian są odmiany tzw "wysłodzone" czyli poprzez róznego rodzaju zabiegi hodowlane otrzymano odmiany które mają znacznie obniżoną zawartość tych szkodliwych związków

 

my stosujemy w paszach dla trzody łubiny (głownie wąskolistny) gdzie udział w mieszankach paszowych wynosi dla loch 2 % (20kg/tone paszy) dla warchlaków 3 % (30 kg/tone paszy) i dla tuczników 6% (60 kg/tone paszy) - dodatkowo wiem że jest to gdzieś 1/3 tego co można dac maksymalnie (w naszym przypadku pasza uzupełniana jest również ziarnem grochu i śrutą sojową)

 

co do pytania @Fenol - z zawartoscią białka w plonie z nasion własnej produkcji raczej nie powinno być problemu gdyż jest to parametr bardziej zależny od stanowiska i przebiegu pogody niż od samych cech genetycznych ale głowy nie dam uciąć - mogę zapytać konkretnie kogo trzeba jak to jest ale raczej bedzie tak jak piszę


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

@MECHANIZATOR

jaka odmiane lubinu waskolistnego polecasz na slaba ziemie polozona na wschodzie kraju? macie cos ciekawego w ofercie? jak tak to w jakiej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

nie wiem czy moge podać link - ale chyba nikt nie bedzie miał nic przeciwko http://www.hrsmolice.pl/index.php?p=lubin_00 tutaj masz wykaz obecnie oferowanych odmian


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj