Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

KlimekPL    784

Przykro to mówić ale w tym sezonie na łubinie zebranym talerzówką był największy zarobek na czysto... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1095
4 godziny temu, warchest napisał:

ale łubin jest wogóle nie opłacalny , nawet trzeba dołożyc do interesu , wiec jak gleba taka w miare czyli 4 5 klasa to lepiej rzepak zasiac i płodozmian jest i zysk jest 

Już widzę u siebie plon rzepaku na 5 klasie, tydzień leje a tam można swobodnie wjechać. Na wiosnę przychodzą upały i wszystko wypala. W tym roku łubin drogi, 1,5x1500 to dla mnie i tak rewelacja, bez żadnych oprysków, dopłaty za robotę a plon na czysto. Z łubinem niestety jest taki problem, że trzeba trafić na odpowiednią pogodę, a z tym nie jest tak łatwo. W każdym razie u mnie nie opłaca się siać zbyt wcześnie, zimno łubin nie wschodzi a chwasty rosną w najlepsze. W 2019 łubin siany w kwietniu w ciągu tygodnia był na wierzchu i nie pozwolił chwastom się rozbujać, w tym roku siany 31.03 dosłownie w popiół, wychodził przez miesiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1271

wg mnie żaden kultywator nie zastąpi orki w walce z chwastami.Albo orka, albo duże nakłady na śor ,które podobno nie zawsze działają ,a poza tym często ograniczają wzrost łubinu.Ja sieję łubin w ekologii to i tak zakaz stosowania chemii,ale znajomy sieje w konwencji i stwierdził,że pomimo braku oprysków lepiej mu plonował ten nie odchwaszczany. U mnie najczęściej po żniwach idzie talerzówka, potem w listopadzie orka i początkiem kwietnia siew łubinu.Odchwaszczanie tylko mechaniczne ,chwastownikiem.Odmiana wysoka Tango. Ok 240 kg/ha.Plon ok 2t.

 

14 godzin temu, drobny napisał:

Podłącze się do pytania. Mam podobnie tylko zamiast glifosatu 2x agregat i teraz dopiero wyskakują chwasty głównie miotła,przytulia chaber.Orać czy dać głeębiej kultywatorem zeby ograniczyć zachwaszczenie??

 

14 godzin temu, krilan06 napisał:

Takie pytanie - pole pod łubin - przedplon jęczmień ozimy, po żniwach podorywka i pobronowane, na początku października poszedł oprysk glifosatem. Teraz przejechane agregatem. Orać to jeszcze? Jest rowno jak na stole i praktycznie żadnych resztek pożniwnych, a gleba dosyć lekka

 

Edytowano przez rocknrollnik1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2400

Kolega gdzieś czytał artykuł o tym, że łubin "nie lubi pługa", ale nie mogę tego znaleźć w necie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1271

pierwszy raz jak łubin ma z 8-10 cm i ma już dość mocny korzeń ( nie wyrywa go) a potem jeszcze raz lub  dwa.Najtrudniej jest utrafić z pogodą zarówno  z terminem siewu jak i z odchwaszczaniem.Po siewie może jeszcze załatwić go przymrozek,a z chwastami trzeba walczyć w fazie gdy chwasty ledwo się pojawiają.Tylko jak jest sucho to chwasty nie rosną ,a jak pada 2 tygodnie to można nie zdążyć bo szybko rosną  a w błoto lepiej nie wjeżdżać chwastownikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1271

To chyba udało Ci się dobrać odpowiednie środki i terminy. Ja chemii nie stosowałem to muszę wierzyć znajomym na słowo. Siałem go już kilka razy,z roku na rok coraz lepszy plon.W tym roku planuję zasiać prawie 20 ha.Doszło mi 6 ha dzierżawy,ale mocno zaniedbanej.We wrześniu poszedł glifosat a na dniach będzie orka.U dwóch znajomych po łubinie gleba zaczęła oddawać dobry plon,bo po latach siania samych zbóż już znic tam nie chciało rosnąć.

Co stosowałeś na chwasty ?

9 godzin temu, jacor73 napisał:

Już widzę u siebie plon rzepaku na 5 klasie, tydzień leje a tam można swobodnie wjechać. Na wiosnę przychodzą upały i wszystko wypala. W tym roku łubin drogi, 1,5x1500 to dla mnie i tak rewelacja, bez żadnych oprysków, dopłaty za robotę a plon na czysto. Z łubinem niestety jest taki problem, że trzeba trafić na odpowiednią pogodę, a z tym nie jest tak łatwo. W każdym razie u mnie nie opłaca się siać zbyt wcześnie, zimno łubin nie wschodzi a chwasty rosną w najlepsze. W 2019 łubin siany w kwietniu w ciągu tygodnia był na wierzchu i nie pozwolił chwastom się rozbujać, w tym roku siany 31.03 dosłownie w popiół, wychodził przez miesiąc.

poważnie jest po 1500 zł/tona ? We wrześniu był po ok 900zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25258

A po przejeździe chwastownikiem łubin za kołami wstaje czy wyłamany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@rocknrollnik1w tym sezonie przed wschodami linuron i boxer, i dodatkowo po wschodach akord, środek stosowany w uprawie buraków 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1271
11 minut temu, Agrest napisał:

A po przejeździe chwastownikiem łubin za kołami wstaje czy wyłamany?

trochę się przechyla ,ale po paru dniach prawie nie ma śladu.Mlody ma jeszcze niełamliwą łodygę. Mam jakieś fotki w galerii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    212

Ktoś rok temu pisał że Trinity przed wschodowo dobrze sie sprawdza ale w jakiej dawce to nie wiem.A weź teraz kup nasiona do siewu jak u mnie w okolicy po 2000zł krzyczą 

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25258

Mechaniczne odchwaszczanie to raczej po południu jak turgor rośliny uprawnej maleje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1271
Przed chwilą, Agrest napisał:

Mechaniczne odchwaszczanie to raczej po południu jak turgor rośliny uprawnej maleje? 

jakoś nigdy na to nie zwracałem uwagi. Czasem jechałem z rana,jak rosa zeszła.

1 minutę temu, Ursus932 napisał:

@rocknrollnik1znalazłem zdjęcie w tel ale jak był mniejszy 😉

20200603_100931.jpg

nooo piękny. ile kg/ha siejesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25258

Nie tyle piękny co przepiękny😀👍

I w taki jeszcze idzie chwastownik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, rocknrollnik1 napisał:

jakoś nigdy na to nie zwracałem uwagi. Czasem jechałem z rana,jak rosa zeszła.

nooo piękny. ile kg/ha siejesz?

Koło 230-250 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1271
3 godziny temu, Agrest napisał:

Nie tyle piękny co przepiękny😀👍

I w taki jeszcze idzie chwastownik?

nie ,w taki już szkoda wjeżdżać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
16 godzin temu, jacor73 napisał:

Już widzę u siebie plon rzepaku na 5 klasie, tydzień leje a tam można swobodnie wjechać. Na wiosnę przychodzą upały i wszystko wypala. W tym roku łubin drogi, 1,5x1500 to dla mnie i tak rewelacja, bez żadnych oprysków, dopłaty za robotę a plon na czysto. Z łubinem niestety jest taki problem, że trzeba trafić na odpowiednią pogodę, a z tym nie jest tak łatwo. W każdym razie u mnie nie opłaca się siać zbyt wcześnie, zimno łubin nie wschodzi a chwasty rosną w najlepsze. W 2019 łubin siany w kwietniu w ciągu tygodnia był na wierzchu i nie pozwolił chwastom się rozbujać, w tym roku siany 31.03 dosłownie w popiół, wychodził przez miesiąc.

gdzie masz niby łubin po 1,5 skupy płacą teraz 1000 zł w zniwa z vatem sprzedalem po 900 i 1 tona z ha była , łubin biały , pod korzen dostał po 200 kg soli potasowej bo niska zawartosc potasu byla , i 200 kg saletrzaka , 2 razy od chwastów pryskany , i pozniej 3 raz desekacja , wiec koszty sie nawet nie zwrocily , a doplaty masz 700 zł do ha tylko ,

jedyne na co moge liczyc to to ze moze dobre stanowisko bedzie po tym pod kukurydze ,ale pelne chwastów 

mi na 4 5 klasie rzepak rosnie gleba w dobrej kulturze , jednego roku rzepak oddał 4,2 mieszaniec , a ogolnie koło 3 ton tam sie osiąga wiec żaden łubin zysku takiego nie da , a po rzepaku stanowisko pod pszenzyto dobre 

i dziwi mnie to że rzepak rosnie na 4 5 klasie co niby wymagania ma lepsze ,a pszenice kiedys tam zasiałem i nie było co teoretycznie pszenica ma mniejsze wymagania niz rzepak 

Edytowano przez warchest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    212

Ja to zamierzam posiac tylko 1,5 ha z przeznaczeniem na poplony a i muszę szukac odmiany gorzkiej bo pole przy lesie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uszek1988    97
drobny napisał:

Ja to zamierzam posiac tylko 1,5 ha z przeznaczeniem na poplony a i muszę szukac odmiany gorzkiej bo pole przy lesie

mam 30 ton gorzkiej wpadaj:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korals    3

Witam 

Planuję na wiosnę pierwszy raz posiać łubin wąskolistny gorzki (Karo) z uwagi na bliskość lasu przy polu. Chciałbym zapytać się o całą agrotechnikę łubinu od uprawy gleby, nawożenie, siew, odchwaszczanie aż do zbioru. Pole mam już zaorane na zimę, co robić na wiosnę kiedy siać łubin, jakie nawożenie zastosować i w jakim terminie, czy trzeba zaprawiać nasiona do siewu, czym go odchwaścić, czy są jakieś jeszcze zabiegi w międzyczasie aż do zbioru. Z wykonanych prób glebowych wynika, że ph 5,9 fosfor wysoki, potas średni, magnez średni. Przedplon: pszenżyto ozime, mieszkam na południu województwa lubelskiego

Pole, które zostawiłem pod łubin jest raczej słabe gdyż jest to mozaika od klasy 4a do 6 z przewagą klasy 4b, 5 . Jaki plon można uzyskać na takim polu przy sprzyjających warunkach? 

W załączniku wysyłam zdjęcia ziemi na jakiej chcę spróbować uprawiać łubin 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi 😃

IMG_20201113_150545_copy_1224x2560.jpg

IMG_20201113_150551_copy_1224x2560.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj