Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

bialy2005    582

u nas tez widziłem zeusda któy na górce zgubił liscie i mało mu brakuje sam sie zdziwiłęm ale to ewidentnie zasluga suszy bo na nizinie zielony żywy.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombien    3

Mam pytanie, w tym roku posiałem po raz pierwszy łubin - żółty odmiana Taper na kilku kawałkach. Dzisiaj go oglądałem i tam gdzie jest bardziej sucho i czysto (bez chwastów) jest już żółty, jak na fotkach poniżej. Można powiedzieć, że taki mam na połowie pól, na drugiej jest zielony a ziarenka jeszcze rosną.

 

Desykacja Reglone będzie na pewno, tylko nie wiem kiedy? Czy już pryskać na ten żółtawy a reszta potem? Czy może poczekać na te zielone aż dojdą?

Boję się o to, że popękają strąki i wyleci połowa. Czytałem, że ta odmiana (Taper) poza tym, że jest samokończąca się to jeszcze ma strąki niepękające.

Czy ktoś z Was ma doświadczenie w tym temacie i może mi podpowiedzieć?

 

 

b4c2052d54cd4d3fba16673b0b10ee87.jpg

 

88f95df7b9feddbfb8b4c56592392b79.jpg

 

Edytowano przez tombien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Mój wąskolistny tez jest samokonczoacy i nie ma potrzeby desykacji. To co pokazales na zdjeciu to tego napewno bym nie pryskal, a tej czesci pola, ktora jeszcze rosnie daj czas. Co do wysypywania się ziaren tu nie pomogę, mój Zeus się nie sypie, nie wiem jak z Taperem, ale myślę że będzie podobnie


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombien    3

Dzięki za odp. Zeus ma całkowicie niepękające strąki, może stać i nic. ;)

Co do desykacji, fotka z najlepszej cześci, reszta cała w komosie białej, która pojawiła się w maju - nie mam wyjścia. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja mam w planach sklejaczem pojechac po łubinach. Boje się aby sie nie pootwierały jak dosusze glifosatem. W tamtym roku w żółtym po dwóch tygodniach od opryskania glifosem czyli przed zbiorem gdzie niegdzie zaczeły sie otwierac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Podziwiam Was, po co sklejacz w łubinie? Przecież to nie rzepak, biorac pod uwagę fakt że łubinu będzie 300 albo więcej % co sie odbije na cenie, to po co pakować się w zbędne koszta?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

wiesz, każdy robi jak uważa, przy moich odmianach które uprawiam sklejacz jest bezsensownym posunieciem. Tak z ciekawości, ile lat siejesz łubin?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tombien    3

Ja mam w planach sklejaczem pojechac po łubinach. Boje się aby sie nie pootwierały jak dosusze glifosatem. W tamtym roku w żółtym po dwóch tygodniach od opryskania glifosem czyli przed zbiorem gdzie niegdzie zaczeły sie otwierac.

Tu właśnie leży problem, za długo czekałeś po desykacji. Nie wiem jak po glifosacie, ale po dikwacie zbiór żółtego do 7 dni po oprysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Wiem że gryke to 2 tygodnie trzeba czekać, Łubin może z 1,5 tygodnia. jest dużo mniejszy niz gryka i szybciej go wezmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ja 4 rok sieje łubin odmiany mister i baryt zawsze desykowane glifosatem i nigdy nie było problemy z osypywaniem się nasion ze względu na pękające strąki... Nawet na uczelni mówili że główny problem w uprawie łubinu to pękające strąki ale w praktyce nie zauważyłem tego problemu...  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

Witam :) Chciałbym po jeczmieniu ozimym zasiac na poplon, zazielenienie łubin żółty aby poprawić strukturę gleby. Jednak nie mam żadnego doświadczenia z tego rodzaju rośliną . Moje pytanie polega na tym jak przygotować sciernisko pod tą roślinę. Wystarczy przeleciec talerzówka ( choć bedzie pewnie mizerny efekt) czy zrobić lekką podorywkę i zasiac siewnikiem ? siewnik to poznaniak starego typu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

jak wilgotno będzie, to po talerzówce można rozsiać rozsiewaczem do nawozu i zabronować, pod talerzówkę tez rozsiewali u mnie ale to tak średnio wschodzi po tym. najlepiej by wyszła podorywka no ale i kosztowniejsza.

 

suma summarum jak nie masz dobrej talerzówki ani agregatu podorywkowego, a chcesz mieć ten poplon aby coś dał, to zrób płytko podorywkę, siać nie musisz siewnikiem ;)  

Edytowano przez kryssr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Witam :) Chciałbym po jeczmieniu ozimym zasiac na poplon, zazielenienie łubin żółty aby poprawić strukturę gleby. Jednak nie mam żadnego doświadczenia z tego rodzaju rośliną . Moje pytanie polega na tym jak przygotować sciernisko pod tą roślinę. Wystarczy przeleciec talerzówka ( choć bedzie pewnie mizerny efekt) czy zrobić lekką podorywkę i zasiac siewnikiem ? siewnik to poznaniak starego typu

Ja rozsiewam lejkiem na ściernisko i później kultywator lub talerzówka+ brona(nie za głęboko) i jest w porządku. Na hektar wysiewam około 200-250 kg nasion mam zawsze swoje więc nie oszczędzam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

To już chyba wole zrobić podorywke i posiac 50 kg mniej ale mieć dobre wschody. Tez się zastanawiam nad metoda siewu łubinu na poplon ale chyba nie będę kombinować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napaleniec93    13

To jeszcze mam pytanie, czy jak w niedlugim czasie go zasieje to wyrośnie coś z tego aby w październiku przyorac i zasiac ozimine czy lepiej zasiac pozniej i niech rośnie dłużej i posiac coś jarego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

A co sądzicie o takim sposobie, aby zasiać żyto jesienią, wiosną zaorać i zasiać łubin? Znajomy tak zrobił (program rolnośrodowiskowy) i nic dobrego z tego nie wyszło, więcej chwastów i odrostów żyta niż łubinu, który zresztą i tak nie dał rady i już powymierał. Ale może zrobił to nieprawidłowo, bo stalerzował na początku maja a następnego dnia już siał, bez żadnych nawozów ani zabiegów ochronnych.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dymek512    1

Witam! Lepiej posiać jak najszybciej to bedzie miał wiecej czasu na rozwój korzeni i części naziemnej a co z tym wiąże sie wiecej masy do zaorania i później materi organicznej. co dosiewu takiego po życie to nie dziwie się że tak wyszło. po pierwsze wcześniejsza orka jesienią i zabronowana to wiecej chwastów na wiosne a po drugie talerzuwką czy orką to mocno wysusza się ziemia i przy mniejszy opadach są problemyze wschodami i rozwojem rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

A co sądzicie o takim sposobie, aby zasiać żyto jesienią, wiosną zaorać i zasiać łubin? Znajomy tak zrobił (program rolnośrodowiskowy) i nic dobrego z tego nie wyszło, więcej chwastów i odrostów żyta niż łubinu, który zresztą i tak nie dał rady i już powymierał. Ale może zrobił to nieprawidłowo, bo stalerzował na początku maja a następnego dnia już siał, bez żadnych nawozów ani zabiegów ochronnych.

Można powiedzieć że wszystko OK tylko należy opryskać od chwastów łubin gdyż w początkowej fazie rozwoju łubin nie zakryje ziemi masą zieloną i da się zarosnąć. Myślę ze żyto tylko prze talerzowane to za mało bo ma spore szanse na odrosty. No i oczywiście za późno czas siewu łubinu o jakiś tydz a nawet 2!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Moim zdaniem taka uprawa łubinu świadczy o braku wiedzy twojego znajomego o uprawie tej rośliny.

 1 Termin siewu zupełnie z kosmosu.

 2 Łubin potrzebuje dużo wody do kiełkowania a to żyto pozostawiło po sobie popiół.

 3 Żyto w maju to już jest spora ilość materii organicznej która po wymieszaniu z glebą skutecznie utrudni rozwój korzeni łubinu. 

No chyba że uprawia rolnictwo "dopłatowe"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

No dokładnie tak, ma tak rozpisane w jakimś programie, że musi być łubin no to zasiał. A co z tego wyjdzie to już nikogo raczej nie obchodzi :P 

 

U mnie teraz rośnie żyto ale na wiosnę przyszłego roku chciałbym zasiać łubin, żeby poprawić strukturę i zastanawiam się jak ułożyć agrotechnikę, aby ten łubin się udał? Gleba piaszczysta i kwaśna więc planowałem na pewno wapnowanie, ale co poza tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dymek512    1

Po zbiorze żyta siew wapna i po tym talerzówka albo podorywka i na zime orka. Wiosną dawka fosforu i potasu i siew najszybciej jak się da. Nasiona najlepiej zaprawić zaprawą vitawax2000 plus nitragina i oprysk przed wschodowo od zielska afalonem lub innym. W trakcie wegetacji obserwować czy antraktoza nieatakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Jak to najszybciej jak się da? Łubin jest przecież wrażliwy na przymrozki, więc chyba jednak wcześniej niż w kwietniu nie powinno się siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj