Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

kula88    2

rozumiem,a czy w takim wypadku afalonem po siewie też prysnąć? czy wystarczy tylko fusilade po wschodach?

 

A uważacie ,ze będzie szansa zebrać w ogole ten łubin,skoro ziemia tyle lat nie uprawiana? gdyby wypaliło to zasiałbym u babci w nastepnym roku jeszce pół hektara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Moim zdaniem warto opryskać afalonem w pełnej dawce bo pewnie będą wychodzić z nasion jakieś chwasty dwuliścienne. Jeszcze ważne jaki łubin chcesz zasiać, żółty czy wąskolistny tzw niebieski. Jeżeli żółty to lepiej zamiat afalonu daj stomp albo mieszankę afalonu z commandem. Zawsze "weźmie" więcej chwastów.

 

Tak porównując fusilade http://www.sklep.rud...C-1L/816��koszt na samosiewy to około 60zł a na perz 240zł

a supero niestety tylko w większych opakowaniach http://www.sklep.rud...05-EC-5L/1176�� na samosiewy jakieś 36zł a na perz 108zł, w tym roku pryskałem na samosiewy i owsik jak łubin zaczynał kwitnąć w dawce 1,1l bo chwasty duże

Targa zdecydowanie najdroższa http://www.sklep.rud...er-05-EC-1L/656

 

Jak pole bardzo mocno zaperzone to powyższe herbicydy mogą nie zniszczyć go w całości ale później można przeprowadzić desykację 4l glifosatu lub na ściernisko jak odrośnie taka sama dawka. Może coś zbierzesz, może niewiele łubin to roślina niestabilna w plonowaniu ale nie podoba mi się ta orka na wiosnę...

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

rozumiem,a czy w takim wypadku afalonem po siewie też prysnąć? czy wystarczy tylko fusilade po wschodach?

 

A uważacie ,ze będzie szansa zebrać w ogole ten łubin,skoro ziemia tyle lat nie uprawiana? gdyby wypaliło to zasiałbym u babci w nastepnym roku jeszce pół hektara.

Oj nie, fusilade zwalcza wyłącznie chwasty jednoliscienne, takiej komosy nawet nie ruszy. Dlatego posiewnie afalon. Reszta podobnie jak mówi @gwozd. Ta orka wiosenna pod łubin to najgorsze co może być.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

E to powinno być dobrze. Poparz jakie są chwasty na sąsiednich polach i dobierz odpowiednio stomp lub afalon + command i chyba można afalon + stomp ale nie jestem pewny. Sam afalon jest dość słaby i szybko przestaje działać. Pilnuj żeby antraknoza go nie zżarła czyli przynajmniej jeden oprysk gwarantem lub sarfunem.

Łubin powinno się siać jak najwcześniej, również dlatego że potrzebuje dużo wody do kiełkowania. Wiosenna orka strasznie przesuszy glebę i mogą być problemy z siewem w taką odwróconą darń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Może ktoś rozpisać własną agrotechnikę pod łubin na gleby III-VI, jestem ciekaw jak to wychodzi? I jak z plonem.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

Ja ostatnio sieje groch ale kiedyś siałem łubin to wygladało to tak: wczesny siew jak sie dało koniec marca poczatek kwietnia, po siewie zależy na jakich glebach ale przydało by sie wałowanie wałem posiewnym, do 3 dni po siewie przed wschodami oprysk na chwasty 2 liścienne (tak jak pisali koledzy wyzej afalon) jeżeli pojawiaja sie chwasty jednoliscienne to najtaniej zwalczyć je w łubinie czy w grochu (fusilade ok 80-120zł na ha) w fazie kwitnienia i zawiazywania sie nasion 1 lub 2 zabiegi na robaka (karate) poźniej przed zbiorem jak jest potrzeba to coś na dosuszanie chyba że jet dobra pora to sam doschnie na pniu zbiór kombajnem zbozowym na wolnych obrotach młocarni


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Łubin daje ok. 2,5-3t/ha. Sprzedać najlepiej rolnikowi, który hoduje świnie i potrzebuje rośliny wysokobiałkowej do skarmiania lub znaleźć jakąś mieszalnię paszową, ale te wolą kupować poekstrakcyjną śrutę sojową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

Słuchajcie jako, że żyjemy w dziwnym i dzikim kraju od pojutrze wchodzi kolejny babol naszego rolnictwo jak integrowana ochrona roślin i cały szajs przepisów jakie z tym idą, w związku z tym w uprawie łubinu nie będzie w tej chwili ani jednego środka do zwalczania chwastów i tylko jeden środek na antraknoze, którego nie będzie można użyć profilaktycznie.

Tym bardziej że kilkanaście substancji aktywnych jest z powodzeniem stosowana na świecie ale u nas oczywiście nie.

 

W związku z powyższym będzie w Polsce tak samo jak podczas prohibicji w USA czyli schodzimy do podziemia.

 

Tak czy tak nie mamy żadnego środka do chwastów z rejestracją ale mamy masę środków które można kupić na lewo i oczywiście opryskać, po przejrzeniu setek stron w internecie znalazłem następujące warte uwagi :

 

doglebowe stosowane dotychczas :

 

- linuron, chlomazon, pendimetalina

 

nalistne które znalazłem na zagranicznych stronach :

 

- diflufenikan, trifluralina, MCPB. metrybuzyna, chlopyralid

 

Piszcie czy pryskaliście czymś nalistnie co podziałało i na co, bo zostało trzy miesiące do siewu a na tę chwilę to ciężko widać uprawę łubinu w tym roku.

 

 

Przy okazji jakie są kary za niestosowanie środków zgodnie z etykietą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

w lubinie zawsze byl problem ze srodkami ochrony.Wlasciwie to sie przyzwyczailem :ph34r: to jeden z czynnikow odstraszajacych od uprawy

sa jakies inne substancje aktywne przeciw antraknozie niz te z amistaru gwaranta i sarfunu?

a wyzej wymienione herbicydy to w jakich dawkach i fazie no i na ktory lubin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

tebukonazol w zeszłym roku stosowałem i całkiem całkiem ale chyba najtaniej ,tak jak dyczko robił, po litrze gwarantu... to np stomp nie ma rejestracji u nas w łubinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

czy orientuje sie ktoś jakie nasiona rośliny strączkowej lub motylkowej są najtańsze i w miare proste w uprawie?

wg mnie to chyba łubin ale jaki?czy może coś innego?

Edytowano przez grala13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

To zależy jakie masz gleby. Na przykład na glebach piaszczystych lepiej sobie poradzi łubin, gleby średnie zaleca się obsiać wyką, peluszką, natomiast na gleby klasy 3, ciężkie, gliniaste, o wysokiej zawartości wody najlepszy będzie bobik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

Tematy połączone

 

Witam. Chciałbym się poradzić kogoś kto uprawia łubin. Mianowicie wziąłem nowe pole jest to ugór od jakiś 5 lat. Ziemia nie jest tam najlepsza i chcę posiać tam łubin aby wzbogacić ziemię.

Jakich uzywacie oprysków na wąskolistne bo straszenie dużo perzu jest. Chciałem na wiosnę opryskać to randapem ale stwierdziłem ze zima może mi w tym przeszkodzić i chce teraz to porac plugiem łakowym i perz zwalczyć po siewie.

Czy wgl są jakies opryski na waskolistne w łubinie!!!! ? :)

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

wszystko co zwalcza jednoliścienne, Agil, Targa, Pantera, Fusilade, Perenal,

przy okazji już jest temat o uprawie łubinu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

A czyte srodki nie zniszczą mi łubinu? Jasli jest temat to niech ktoś da llink bo jak szukałem to nie mogłem znalesć :)

Jaki stosować nawożenie PiK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

One zwalczają chwasty jednoliścienne także bez obawy że załatwisz też Łubin ;) Masz 74 strony o uprawie łubinu a Ty nie mogłeś znaleźć :/ ok 200-300 kg polif 6 ale to zależy od zasobności gleby . Jaką masz tam w ogóle klasę ziemi bo tym musisz się sugerować wybierając łubin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A czyte srodki nie zniszczą mi łubinu? Jasli jest temat to niech ktoś da llink bo jak szukałem to nie mogłem znalesć :)

Jaki stosować nawożenie PiK?

Nie zniszczą, te środki zwalczają rośliny jednoliścienne, łubin jest dwuliścienny. Tylko Ci powiem że fusilade czy targa a nawet ich zamienniki w zwalczaniu perzu wychodzą bardzo drogo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Słuchajcie jako, że żyjemy w dziwnym i dzikim kraju od pojutrze wchodzi kolejny babol naszego rolnictwo jak integrowana ochrona roślin i cały szajs przepisów jakie z tym idą, w związku z tym w uprawie łubinu nie będzie w tej chwili ani jednego środka do zwalczania chwastów i tylko jeden środek na antraknoze, którego nie będzie można użyć profilaktycznie.

Tym bardziej że kilkanaście substancji aktywnych jest z powodzeniem stosowana na świecie ale u nas oczywiście nie.

 

W związku z powyższym będzie w Polsce tak samo jak podczas prohibicji w USA czyli schodzimy do podziemia.

 

 

Rozumiem że Afalonem już nie opryskamy, a Linurex?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Koledzy prosiłbym o rade, mianowicie mam 1,5 ha ziemi 5 klasy miejscami 4b, nowość w gospodarstwie, po zbiorze pszenżyta opryskałem randapem, zaperzone było na maxa. Uschło ładnie, dałem 3 tony wapna węglanowo - magnezowego, 50 %Ca. Przeleciałem talerzówką, wyglądało jak po łące :D po miesiącu końcem września rozsiałem mocznik 50 kg/ha i zabronowałem. Końcem listopada zorane na 20-22cm. Chce zasiać łubin żółty odmiana Mister. Z nawożenia, to myślałem 250 kg/ha Vikinga. Zależy mi na takiej odmianie, bo miałbym sporo klientów detalicznych na poplon, a Oni chcą "ładnego, kwitnącego na żółto". Reszta była by na poplon w moim gospodarstwie w mieszance z peluszką 50/50. Wapno nie zaszkodzi łubinowi, czy odmiana którą podaje nadaje się na to stanowisko ?? Będę wdzięczny za wskazówki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj