maciek0400

Autonomiczny robot dla rolnictwa

Polecane posty

maciek0400    0

Witam,

Reprezentuję zespół zajmujący się autonomicznymi robotami mobilnymi. Od jakiegoś czasu zastanawiamy się, nad wejściem w branżę rolniczą z własnym produktem i analizujemy pod tym kątem rynek. Chcielibyśmy skonfrontować nasze pomysły z potencjalnymi przyszłymi odbiorcami naszych produktów stąd ten post.

Naszym celem jest zbudowanie robota rolniczego. Koncepcyjnie, robot miałby być zainstalowany na stałe na polu wraz ze swoją stacją w której byłby dokowany. Oprócz autonomicznego poruszania się po polu, miałby dokonywać detekcji chorób, szkodników oraz monitorować aktualny stan upraw a z zebranych danych generować mapy rolnicze i przesyłać je do chmury. Ponadto rozważamy możliwość wyposażenia robota w opryskiwanie selektywne i/lub mechaniczne usuwanie chwastów tak, by każdą z tych operacji można było "zlecić" zdalnie.

Czy mógłbym prosić o opinie, które z tych funkcjonalności były by najbardziej pożądane? A może jest jeszcze coś, co warto było by rozważyć ponieważ brak odpowiedniego rozwiązania na rynku? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i podpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

Do detekcji chorób i szkodników  to są drony albo zdjęcia satelitarne. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek0400    0

Tak, słyszeliśmy o tym. Pytanie, czy drony oraz zdjęcia to jest doskonałe rozwiązanie czy może mają jakieś wady które robot mógłby wyeliminować (np. dron nie zrobi już detekcji od spodu rośliny/przy gruncie).

Jeśli ktoś ma gospodarstwo oraz jakiś konkretny problem na który brak obecnie rozwiązania na rynku bardzo prosiłbym o kontakt/informację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colos    1

Myślałem że z definicji robot jest autonomiczny, no chyba że robot kuchenny marki zelmer

😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18

Jeżeli chodzi o choroby, to lepiej jest zapobiegać , a nie leczyć. 
Tu jedynie stacja pogody z odpowiednim oprogramowaniem (analizując wilgotność, zwilzenie liścia, temperaturę i inne czynniki) jest w stanie przewidzieć czy nastąpiły warunki do rozwoju danej choroby. 
Jeżeli zostanie wygenerowany alarm należy w ciągu trzech -4 dni wjechać z opryskiem zwalczającym choroby. Później zostaje zwalczanie interwencyjne i wyniszczające dla chorób, które jest znacząco droższe. 
W uprawach warzywniczych, burakach cukrowych być może miałoby to sens, ale w zbożowych według mnie nie miałoby to sensu. Nie da się wszystkiego zrobotyzować. 
Zdaje się, ze jest sporo projektów autonomicznych pielników. Miedzy innymi projekt usuwania chwastów laserem.  Głównym problemem jest przede wszystkim (w warunkach Polski)  koszt takiego robota . Jednak coraz mniejsza ilość dozwolonych substancji aktywnych powoduje, ze trzeba szukać alternatywnych możliwości zwalczania patogenów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lisek
      Cześć
      Używacie tego programu. Mam kilka problemów przy obsłudze. Np. nie chce drukować, nie pobiera powierzchni pola przy ewidencji nawożenia azotem itp.
    • Przez polarolniczka
      Witam! Używacie jakiegoś programu do zarządzania gospodarstwem? Poradźcie proszę na jakie funkcje powinnam zwrócić uwagę. Jest może taki, który dodatkowo pomagałby uruchomić sprzedaż produktów albo można przez niego kupować np. nawozy?
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, są tu osoby posługujące się nawigatorem polowym? Oczywiście mowa tu o pomocniczym, wiadomo że program nie jest dokładny. Da się jednak anteną zwiększyć jego dokładność, są jakieś anteny w ludzkich pieniądzach? wydawanie 900 zł za antenę tylko po to żeby mi pokazało na mapie gdzie są ścieżki to kiepski pomysł, nie ma jakiś tanich alternatyw? pozdrawiam :]
    • Przez kwiapa
      Witam,
      zastanawiam się nad subskrypcją tego systemu. Aktualna cena to ok 1100 zł netto za rok. Tylko jeżeli się już wejdzie w to to trzeba kontynuować bo szkoda tracić mnóstwa wprowadzonych danych. Proszę napisać o ewentualnych "minusach" tego systemu lub alternatywnych programach.
    • Przez yacenty
      Witajcie,
      chciałbym was zaprosić do nowej strony - www.agrodzienniczek.pl
      Jest to nowy projekt - w całości zaprojektowany przeze mnie i wdrażany przez naszych programistów.
      Chodzi mi o to, aby stworzyć najprostszą możliwą kartę pola. Z informacjami o kosztach, z fajnymi modułami do wykresów i aspektu finansowego gospodarstwa.
      System dziś jest w wersji beta - w kolejnych dniach wprowadzamy nowe proste funkcje które ułatwiają nam prace.
      Dla przykładu dodanie wszystkich prac dla mojego 30 ha gospodarstwa zajęło mniej niż godzinę czasu.
      Oczywiście jesteśmy w wersji beta więc jest jeszcze sporo niedoróbek ale cały czas nad nimi pracujemy.
      Jeśli chcecie potestować to gorąco zapraszam.
      Można się logować swoim kontem z AgroFoto.pl
       
      Na dziś rozwiązanie jest w 100% darmowe. Docelowo jednak będą moduły płatne, ale cena będzie na poziomie kilku złotych miesięcznie tak aby tylko pokryć koszty pracy naszych programistów.
      Jeśli zauważycie jakieś błędy - śmiało tu piszcie, lub do mnie na maila. To samo tyczy się pomysłów na rozwój programu - jestem do Waszej dyspozycji.
      Pozdrawiam
      yacenty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj