matus123

zaprawianie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bolid20    98

@Saszeta - Właśnie na podstawie twoich zdjęć robię zaprawiarke tylko tam na twojej fotce tak dziwnie masz skierowane te rozpylacze (tak jakby w obudowe a nie na ziemniaka) ale to może tak wygląda na zdjęciu. Mam kocepcje żeby dać rozpylacze tam w redlicy, gdzie puszcza łapka ziemniaka i w locie go będzie pryskać ale niewiem czy zmieszcze tam wszystko. A zbiornik będę miał z przodu ciągnika bo z tyłu mi się już nie zmieści.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Zmyliły cię te czerwone kołpaczki. To są odpowietrzniki(akurat gość nie miał takich co są w zwykłych opryskiwaczach). Końcówek na zdjęciu nie ma założonych. A ustawione są na tarczę.

też myślałem zrobić na dole ale tam jest mało miejsca chociaż pewnie lepiej by było. A zbiornik mam przy błotniku http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=213042

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ile litrów Prestige wam wychodzi na 1ha?? Bo w ulotce pisze, że 75ml na 100kg ziemniaków więc wychodzi wg mnie ok 2l /ha dobrze mówię??


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

@Saszeta ile dajesz dursbana?? 2,5litra ?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Prestige forte daje 60 ml/ 100kg ziemniaka i w zależności ile sadze wychodzi od 1,5 do 2,3 l/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

@Saszeta ile dajesz dursbana?? 2,5litra ?

5 litrów. Przy 4 stare osobniki przeżywają.

@bolid w ulotce jest prestige forte 60/ml na 100 kg. Poprzedni prestige było chyba 75ml przy jadalnym i 100ml przy sadzeniaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

a stosowałes OWADOFOS EXTRA 480 EC?bo ja sie nad tym zastanawiam...substancja czynna i dentyczna jak w dursbanie lecz tanszy


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W wielu środkach tak jest, ta sama substancja, a cena dużo mniejsza. Skoro to jest odpowiednik Dursbana to efekt powinien być taki sam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

nawet nie wiedziałem o tym. Pyrinex miał dokładnie taki sam skład i był zarejstrowany do ziemniaka a te nie są ;[ . Ile kosztuje ten owadofos?

cytat z informatora sadowniczego: W 2011 roku na rynku mogą być dostępne odpowiedniki Dursbanu 480 EC, a mianowicie Golden Pyrifos 480 EC, Pyrinex Extra 480 EC i Owadofos Extra 480 EC (uwaga, nie mylić z wcześniej znanym Owadofosem 540 EC

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henryk66    0

Witam

Ja stosowałem już 2 lata DURSBAN i chciałem w tym roku coś innego bo on zabija wszystko co żyje w glebie.

Ziemniaki chciałem zaprawiać opryskiwaczem ręcznym lecz mnie zdołowaliście!!!

1. sadzę podkiełkowane

2. sadzarką taśmową ze skrzynek.

3. duża część sadzeniaków krojona 1-2 tygodnie przed sadzeniem.

Co radzicie ???? :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

wszystko co doglebowe na robaki tak działa. A podkiełkowane można prestige zaprawiać przez zamaczanie ale piszą że nie powinny być krojone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

chciałem sie dowiedziec czy prestige na 100% mozna zaprawiac podkiełkowane ziemniaki??? bo kiedys słyszalem opinie ze po obsadzeniu mialy bardzo ciezkie wschody. prosze o opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Prestige osłabia nawet wschody ziemniaków które sie sadzi nie podkiełkowane, podkiełkowane też troche słabiej wchodzą, najlepiej jak sie daje o połowe mniej wody do zaprawy, wtedy osłabienie wchodzów nie jest praktycznie zauważalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja sadzę zawsze pobudzone i nie zauważyłem żeby coś było nie tak. Na pewno parę dni dłużej wychodzą.

@possa21 ja to bym raczej mniej zaprawy dał a nie wody. Bo jak wody to podnosisz stężenie a ważne żeby sadzeniak był cały pokryty zaprawą

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Takei stezenie to ziemniaki napewno wytrzymaja, poprosu wiele osób i ja zauważyło że duza ilosc wody powoduje gnicie ziemniaków i brak wchodów, oczywiscie jak jest sucho to nie szkodzi ale przy mokrej wiosnie i podmokłej ziemi to jest to bardzo zauważalne. Wiec to jest wiekszym problemem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlkpmder    6

Zaprawiam od 6 lat prestigem i zauwazyłem ze moje ziemniaki szybciej wschodza niż sasiada nie zaprawione a po za tym podkiełkowanych nie zaprawia sie tym srodkiem poczytaj etykiete i policz sobie dni karencji jakie obowiązują (no chyba że nie obchodzi Cie kto je bedzie potem jadł)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

w jakiej etykiecie to wyczytałeś? Jak możesz zjeść zaprawioną bulwę skoro po wydaniu plonu już jej nie ma. W etykiecie jest napisane że nie zaprawia się krojonych i uszkodzonych. Nic o kiełkowanych nie znalazłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1410    10

Chcialem to samo napisac ale Saszeta wyprzedzil,o kielkach tez nic nie znalazlem.I jaki wplyw na gnicie powoduje dodatkowe 20ltr./t,ziemniaka, wody?

Edytowano przez 1410

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlkpmder    6

Zwracam honor przedmówcą NA to wygląda że to Ja w zeszłym roku słabo doczytałem etykiete- przyznaje sie w zeszłorocznym opakowaniu juz karencji nie ma widocznie przepisy moze sie zmieniły ale od kiedy pamiętam jak tylko stosowałem sprzedawcy przestrzegali ze jest 100dni karencji zreszta nawet była podana karencja i zakaz stosowania w ziemniakach wczesnyh no ale jeśli nie ma karencji to sprawa jasna. Ale na marginesie popatrzcie po tej zaprawie spokój z "robalami" i stonką do końca. A przy okazji mam pytanie po ile u was sprzedają 5-litrówki? a i jeszcze jedno wszystko zależy chyba od ziemi na jakiej sadzisz u mnie zaawyczaj stare zaprawione sadzeniaki na kombajnie sie jeszcze wybiera.

Edytowano przez wlkpmder

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

panowie dzieki za podpowiedz bo juz mam rozstawione w skrzynkach i zcazynaja kielkowac i nie wiedzialem jak to jest z ta zaprawa poniewaz bede zaprawiał pierwszy raz. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

I jaki wplyw na gnicie powoduje dodatkowe 20ltr./t,ziemniaka, wody?

 

no właśnie @possa21. A ważne żeby cały sadzeniak był pokryty. Bo może gorsze wschody to też wina za słabego pokrycia sadzeniaka zaprawą. Zresztą w etykiecie jest 1,5-2 litry na 100kg to tak powinno się stosować. Zanim zaprawa weszła na rynek to na pewno stwierdzili że najlepsze pokrycie sadzeniaka jest tą ilością cieczy. A sadzenie w mokre to ryzyko. Ja w ub. roku też trochę sadziłem na mokrym kawałku, też były gorsze wschody i w finale tego nie wykopałem bo na jesieni też było mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

spawdzcie sami posadzcie jedna sadzarkę, w której ziemniaki bede zaprawione mniejszą iloscia wody i napiszcie w maju jub czerwcu co zaobserwowaliscie, na dobrych kawałkach stosuje 50 ml prestige i 1 l wody, jeszcze niegdy nie miałem problemu ze stonka czy drutowcami, na gorszych kawałkach stosuje pełna dawke i też 1 l wody. Narazie opiercie sie na teorii ja mam juz praktyke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

mam jeszcze jedno pytanie czy te sadzeniaki maja byc sadzone mokre czy mozna zaprawic kilka dni przed sadzeniem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj