matus123

zaprawianie ziemniaków

Polecane posty

matus123    0

koledzy słyszałem o zaprawianiu ziemniaków przeciw stonce i chorobom grzybobójczym i zarazie podobnież jest to skuteczne proszę kogoś co zaprawia ziemniaki żeby mi opisał jak to robi i ile wynosi zaprawa na ha bo słyszałem ze ludzie zaprawiają ziemniaki w workach w wanie lub luzem :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

zaprawa chroni przed rizoktoniozą, stonką, mszycami, parchem zwykłym, oczywiscie nie na caly okres wegetacji, i w zaleznosci jaka dawke zastosujesz, to bedzie krocej lub dluzej. Z reguly max jest do okolo 100 dni od posadzenia. Zaprawa nie chroni przed zarazą! Ja przynajmniej o takiej nie slyszalem. Zaprawiam Prestige'em 290FS. Na mokro przed sadzeniem w sadzarce rozpylam opryskiwaczem recznym roztwór na bulwy. Nie pamietam ceny, ale chyba cos okolo 100zł na 1 tone sadznieka.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A ty chcesz je zaprawiać żeby dać krowom do jedzenia?? Hyba nie. Przenoszę.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

a co to za roznica czy zje to człek czy mućka?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

mala poprawka. Okazuje sie ze na zachodzie są pewne odmiany zapraw na bazie 'miedzianów', które chronią w pewnym stopniu przed porażeniem bulw sadzeniaka zarazą w we wczesnym stadium rozwoju rośliny. Niestety w Polsce nie ma zarejestrowanego żadnego środka.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

Hej mam takie pytanie bo nigdy jeszcze nie zaprawiałem kartofli. Nie mam specjalnej sadzarki(normalna czeska) więc jak mam zaprawić kartofle. Myślałem o tym aby zamontować np. spryskiwacz od samochodu i rurkę popuścić w tą redlicę gdzie kartofle spadają żeby pryskał kartofle i ziemie obok, mam też na myśli sposób aby zanurzać całe worki w baniaku, mam taką 1000 l ucięło by się wierzch i mógłbym widlakiem 4 worki na raz zanurzyć a potem niech by obciekło i na przyczepę. Czytałem o tym aby opryskiwaczem pryskać ale to chyba gorszy sposób. Jak myślicie co będzie najlepsze. Są w ogóle takie środki aby rozpuścić je w 600 i starczyło np. na 4 tony??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Twoj sposob z wanna i 4 workami bedzie najlepszy.

Ja spryskuje opryskiwaczem reczynm podczas sadzenia i tez jest dobrze :mellow:


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

prestige 290 FS.

rozciencza sie w go z wodą, nie pamietam w jakiej proporcji.

kup srodek, przeczytaj i policz ile potrzeba na 600l wody :mellow:


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Wydaje mnie się że na 600l to potrzeba 18l tej zaprawy jak się nie mylę. 60ml na 2l wody. Czyli te 18l to na 15hektarów ziemniaka. Myślę że lepiej kupić zaprawiarkę jak na tyle hektarów.

 

Ja zaprawiam w sadzarce to na hektar 2tony i 40litrów rozrobionego środka to są takie mokre że aż ciekną. A 600l to nie wiem jak ty chcesz to zaprawić 4tony. Wydaje mi się że nie ma takiego środka żeby tak rozcieńczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

Właśnie to mnie martwi. Że nie będzie można go aż tak rozcieńczyć. A co się stanie jeśli dać słabszą dawkę?? A może jednak spróbować z tym spryskiwaczem patrzyłem na allegro za 30zł można kupić nowy do tego malutkie rurki i puścić w tą redlicę. Martwi mnie tylko to że wtedy kartofel będzie opryskany tylko z jednej strony to niczemu nie zaszkodzi jak myślicie, oczywiście będzie też opryskana ziemia obok, kartofel wchłonie tą truciznę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

ja w zeszłym sezonie moczyłem w wannie to wychodziło tak jak zalecają 20 litrów wody na tonę.w tym sezonie zrobiłem zaprawiarkę.pompa na wom założona na sztywno na zaczepie traktora od starej ślęzy wydatek 30 litrów,4 dysze sadownicze o pustym stożku albuza po 14 zł za sztukę i rozdzielacz od starej ślęzy zamontowany w ciągniku.zbiornik to stara bańka 60 litrowa.dysze zamontowane na sadzarce czeskiej na górze koła co sadzeniaki idą po dwa na stronę.na dole nie chciałem żeby ziemią się nie oblepiały.pryskam w czasie sadzenia.sadzeniak cały zaprawiony nadmiar i tak spada na dół pod redlicę.ciśnienie na dyszy 0 atmosfer.nadmiar wraca do zbiornika a przy takim ciśnieniu wcale się nie pieni.wydatek 20 litrów na tonę sadzeniaka czyli tak jak zalecają.te dysze specjalne do zaprawiania ziemniaków o pełnym stożku teejet są duuużo droższe a efekt pewnie podobny.jestem bardzo zadowolony ze swojego wynalazku.nie muszę przerzucać dwa razy ziemniaka zwłaszcza jak raszla jest 50 kilogramowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

dobrze wykombinowałeś :)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

ja w zeszłym sezonie moczyłem w wannie to wychodziło tak jak zalecają 20 litrów wody na tonę.w tym sezonie zrobiłem zaprawiarkę.pompa na wom założona na sztywno na zaczepie traktora od starej ślęzy wydatek 30 litrów,4 dysze sadownicze o pustym stożku albuza po 14 zł za sztukę i rozdzielacz od starej ślęzy zamontowany w ciągniku.zbiornik to stara bańka 60 litrowa.dysze zamontowane na sadzarce czeskiej na górze koła co sadzeniaki idą po dwa na stronę.na dole nie chciałem żeby ziemią się nie oblepiały.pryskam w czasie sadzenia.sadzeniak cały zaprawiony nadmiar i tak spada na dół pod redlicę.ciśnienie na dyszy 0 atmosfer.nadmiar wraca do zbiornika a przy takim ciśnieniu wcale się nie pieni.wydatek 20 litrów na tonę sadzeniaka czyli tak jak zalecają.te dysze specjalne do zaprawiania ziemniaków o pełnym stożku teejet są duuużo droższe a efekt pewnie podobny.jestem bardzo zadowolony ze swojego wynalazku.nie muszę przerzucać dwa razy ziemniaka zwłaszcza jak raszla jest 50 kilogramowa.

 

NO dobra a jak ciągnik ma 2000 obr. to wtedy ciśnienie jest bardzo duże i przelewa się do zbiornika. A jak by zastosować taką pompkę elektryczną to też by zdało egzamin czy nie ?? Np. http://allegro.pl/pompka-spryskiwacza-mercedes-spryskiwacz-i1257499784.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

i tak się przelewa bo pompa ma wydatek 30 litrów.na takich obrotach nie sadzę bo po co.wolę wyższy bieg.po za tym masz regulację na rozdzielaczu jak w każdym opryskiwaczu.wcześniej myślałem nad taką elektryczną ale wydatek ma bardzo duży i nie sądzę że pochodzi dłużej jak 10 minut non stop.tym bardziej jak przydławisz wyjście.jest elektryczna przy opryskiwaczu plecakowym kwazar i ta by była na pewno lepsza(http://www.sklep.kwazar.com.pl/?prod=29&cat=20)sam silniczek można też pewnie kupić.a jak chcesz moczyć to 20 litrów akurat starcza na tonę.więc ostatnie musisz polewać czymś bo będzie za mało żeby je w workach zamoczyć.chyba że więcej wody ale skoro piszą że 20 to chyba wiedzą lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

i tak się przelewa bo pompa ma wydatek 30 litrów.na takich obrotach nie sadzę bo po co.wolę wyższy bieg.po za tym masz regulację na rozdzielaczu jak w każdym opryskiwaczu.wcześniej myślałem nad taką elektryczną ale wydatek ma bardzo duży i nie sądzę że pochodzi dłużej jak 10 minut non stop.tym bardziej jak przydławisz wyjście.jest elektryczna przy opryskiwaczu plecakowym kwazar i ta by była na pewno lepsza(http://www.sklep.kwazar.com.pl/?prod=29&cat=20)sam silniczek można też pewnie kupić.a jak chcesz moczyć to 20 litrów akurat starcza na tonę.więc ostatnie musisz polewać czymś bo będzie za mało żeby je w workach zamoczyć.chyba że więcej wody ale skoro piszą że 20 to chyba wiedzą lepiej

 

A jeśli ja mam pompę od starego opryskiwacza jakiś pilmet 400l to może być czy będzie miała za dużą wydajność jak to jest??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

według mnie to byle jaka pompa będzie dobra.niby prestige się pieni ale ja tego nie zauważyłem.po za tym swój wydatek pompa ma na jakichś obrotach wałka,wystarczy nie gazować podczas sadzenia.

a prestige 290 fs jest wycofany.pewnie dlatego że był za bardzo skuteczny i mniej sprzedawali oprysków przeciw stonce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

nie wiem.ja o takiej też myślałem wcześniej.35 zł to nie dużo.możesz kupić i spróbować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Zwykły Prestige wycofali.

Prestige Forte jest lepszy, stosuje się go mniej,a ma ponadto większy zakres działalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj