Rafal8010

Byczki z Litwy Łotwy prawda i mity 58/62kg

Polecane posty

Rafal8010    0

Witam jestem nowym uzytkownikiem. Kupiłem ostatnio byczki 10szt koszt 8600zl z UE taki mix i powiem wam że nie żałuję wyboru choć nie do końca wszystko gra jak powinno         1. Byczki kupiłem od znajomego handlarza z biegunką jak przyjechalem do niego to jeden ledwie zipał z reszty lało się jak z kranu zaryzykowałem bo dość miałem już poszukiwań a jestem początkującym mało wiedzy praktycznej.

2.Po przyjezdzie do domu 200km byczka nic nie dalem tylko trochę wody po uplywie 2h  Rano dostały  mleko sanno mili i musli na 2 dzień byczki miały biegunkę nadal więc kupiłem  lek na biegunkę koszt 100zl i ich trochę zblokowało na  2 dni potem znów to samo i znów 100zl i tak że 3 x apetyt miały dawałem im 2 litry mleka na łeb i między czasie w czasie tej biegunki miałem wizytę z pow insp wet o pan pomierzył boksy i oczywiście dokumenty wyszło że mam wszystko ok poza kaszlem i zapaleniem Górnych dróg oddech znów wet i 460 zł skasował od zakupu do wyleczenia uplynelo 2 tyg. Byczki miały apetyt to się bardzo nie przejmowałem nic nie padło. Obecnie podzieliłem je na 2 grupy mniejsze 4szt i 7 większych. Wszystkie srednio mają ok 2.5 mies  dostają po 3 litry mleka z siemieniem milsan Sano. Musli mieszam z cielak piast w proporcjach 2 miarki cielak 1miarka musli i 1 miarka kukurydzy,Siano o nazwie potraw do woli woda ciepła 2x dziennie. Zważyłem i się zdziwiłem za 32 dni urosly 28kg średnio przyrosty 25-31kg Mleko myślę jeszcze dawać 1grupie ok tyg a tym mniejszym 4szt ok 2-tyg. Koszt całkowity odchowu wyszedł spory bo lek wet 700zl mleko ok 1000 zł musli i cielak piast ok 400zl daje to 2100zl plus 8600 za byczki. Kukurydza była Gratis od sąsiada zjadły ok 40kg

10.700 czyli byczek wyszedł 1070zl zdjęcie zrobione po tyg od przybycia. Czarno biały to ho z Pl dokupiony jako 11 tak dla kontrastu i porownania:) za 600zl.  Wczoraj zamówiłem 3 tony kuku po 720zl plus 2 tony owsa po 440zl i mam swojego pszen żyta z 5 ton. Słomy 3 tyś kostek siana z 1000 kostek i cos luzem za całość zapłaciłem ok 1500zl słoma roczna i tego roczna siano tegoroczne trochę dostałem gratiowego 😀😀😀. Ogólnie teraz jak bym miał brać cielaki to z jednego gosp bo szlak trafia człowieka jak dmucha chucha a to choruje. Realia są takie że trochę ci handlarze blefują ze wszystkim i zawsze jak się dzwoni i pyta to mają co chcesz ale jak powiedziałem że chce świadectwo pochodzenia to się odrazu rozłączają i blokują numer albo się śmieją ze człowiek wymyśla. Wręcz by sprzedali koze mówiąc że to krowa 

 

 

IMG_20201001_160414.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Chłopie, gdzie Ty mieszkasz? W mojej okolicy(granica podlaskie/mazowieckie) kupić obsranego karakana za 860zł to jakaś katastrofa. Po tyle to cieliczki chodzą, czasem jest nawet problem z kupieniem czegoś sensownego. Wujek kupuje byczki bezpośrednio od rolników i sam dyktuje cenę - zależnie od wielkości i rasy 400zł i mniej jak jest bardziej mleczny albo w słabej kondycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal8010    0
Dnia 29.10.2020 o 17:40, tumiwisizm napisał:

Chłopie, gdzie Ty mieszkasz? W mojej okolicy(granica podlaskie/mazowieckie) kupić obsranego karakana za 860zł to jakaś katastrofa. Po tyle to cieliczki chodzą, czasem jest nawet problem z kupieniem czegoś sensownego. Wujek kupuje byczki bezpośrednio od rolników i sam dyktuje cenę - zależnie od wielkości i rasy 400zł i mniej jak jest bardziej mleczny albo w słabej kondycji.

To ja chętnie kupię te byczki kolorowe po 400zl

Edytowano przez Rafal8010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kiedyś ja kupiłem 5 szt od handlarza 4 mieszańce i jeden hf. cena 1200zł/szt. na dzień dzisiejszy minęło koło 13-14 m-c waga hf-a to koło 400kg, najlepszy mieszaniec ma około 600kg reszta po 500+ . chorowały wszystkie prócz tego dużego. HF to cienki bolek, na weta też troszkę poszło $. 

Teraz dokupiłem 3szt HF po 700zł z fakturą VAT od rolnika, nie chorują po 1 m-c jedzą i trawią kiszonkę z kuku. Ładne i okrągłe bez chorób współ-istniejących. Piją wodę z poidła, tych od handlarza to nie mogłem nauczyć. Jedyny plus to ładny wygląd mieszańców i troszkę lepsze przyrosty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek80z    16

Zlicz wszystkie koszty przez cały okres opasu. Pochwalisz się zyskiem gdy odejmiesz koszty utrzymania od tego co otrzymałeś po sprzedaży. Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj