bolid20

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego

Polecane posty

saszeta    164

wiadomo że jeszcze dochodzą jakieś koszty. Ja kalkulację swoją zrobiłem dla lorda i denara bo tego kopię zawsze koło 30 ton/ha. A przy podobnych nakładach vineta daje mi 40z hakiem handlowego. Ja nie podlewałem jeszcze ziemniaka ale za wodę to płacił nie będę na pewno. Worki po 16 groszy kupuję.

A jeszcze nikt swojej roboty nie liczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6899

No właśnie. Ile koszty by jeszcze w górę poszły jeśli by się wynajęło kogoś do wybierania to jedna osoba by nie wystarczyła My dzisiaj wybieraliśmy we 4 osoby. Rodzice wybierali, ja nasypywałem w worki a brat ważył i sprawnie szło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

o wstatnim sezonie wydalem 4500 na pracownikow,ziemniakow bylo 13ha wiec wychodzi 346zl na ha plus 4 domownikow

 

No wiesz co do tej ceny 20gr/kg to powiem ci tak, ubiegły rok nauczył mnie tego że nawet kobiety nie są tak nieprzewidywalne jak rolnictwo, czasami kilka godzin a nawet minut potrafi odwrócić sytuację,dopóki nie mamy pieniędzy w kieszeni to nie ma co liczyć zysków albo strat. Przecież gdyby nie trudne warunki pogodowe które zniszczyły część upraw to ceny na pewno nie były by tak wysokie jak obecnie.

 

wiem, cena jest bardzo zmnienna i nieprzewidzwalna ale niemal zawsze od polowy lipca do poczatku wrzesnia cena jest najnizsza

 

danielhaker tez tak kiedys robilismy ale teraz zima wszysko przez sortownik bo zdrowia szkoda.np dzisiaj przez 3,5 godziny naszkowalismy 3 750kg duzych i sadzeniakow 2 tony w 5 osob z wazeniem


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a ja ani grosza nie wydałem na ludzi. Przy ziemniaku nie robili ( za to w ogórkach mnie skubali). Wszystko we trzech. Jeden trzyma worek drugi sypie trzeci waży. Sadzeniaki mi odpadły od razu na kombajnie. Sortownika nawet nie wyciągnąłem z pokrzyw w tym sezonie :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

dzisiaj około 4 tony wpakowałem do kiełkowania, (2 lorda i 2 jelly ). :D jelly puszczone przez sortownik bo troche gniją a z lorda przesypywałem z workow do klatek to moze ze 2 kg zgniło z 2 ton :P Ja jak szykuje pyrke to jeden sypie do sortownika 2 wybiera a 3 przełącza worki i waży :) nieraz 2 musi przerzucić zeby w inny worek sypało :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Marek zrobie sobie sreena tego co napisałeś i pokaze Ci go w zimę 2011/2012 :D zobaczymy czy wtedy również będzie warto :D :D myśle że 15gr bedzie optymalne :D może w jakimś kwietniu maju na 30 wskoczy :( u mnie pojeby już mowią że orają oziminy i tylko pyrka pyrka pyrka kapusta i tak na około. niedośc że 70 % to ziemia na warzywa to jak zaoraja jeszcze z 20% to 90% bedzie ziemniaka jak jakiś kataklizm nie przyjdzie to jesteśmy ugotowani :( ja tez troche kupiłem sadzeniakow ale po 1300/t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@limusine, powtarzam to jak zaklęcie może cenę zaczaruję :D . A na poważnie wesoło nie zapowiada się. A co do obsadzania pól tym, co jest w cenie na pewno odbije się w następnym roku. Większość rolników chce szybko zarobić, a potem rozczarowanie i przekleństwa, że debet jest

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6899

Już to na tym forum pisałem. Kiedyś mój sąsiad jak zimą kartofle były w cenie to on 4ha a wtedy cena była potem słaba, to on zszedł na 1ha a wtedy zimą cena znowu wyższa. On na to znowu nasadził a cena znowu słaba :lol: Tutaj to jest ruletka: albo się ledwo wyjdzie na "+" albo tak jak w 91r. za same ziemniaki kupiliśmy Zetora 5211 B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

jak już ręcznie wybieracie pyrki to kupcie sobie wiaderka czarne w castoramie. W dwa akurat wchodzi 15 kg i dobrze sypie się z nich do worków. Jedna osoba daje radę.

Nie ma co płakać, co będzie to będzie. W zeszłym roku nasadzeń też było 30% więcej a zebrane 20% mniej. Ja swoich wszystkich nie wykopałem ale są ciągle dobre więc pewnie będą wykopki jak zima puści :D .

A za tegoroczne ziemniaki kupiłem dwa mercedesy sprintery 2007 i 2008 rok :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1410    10

Saszeta jak zmyslisz kopac nakręc proszę film.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

jak już ręcznie wybieracie pyrki to kupcie sobie wiaderka czarne w castoramie. W dwa akurat wchodzi 15 kg i dobrze sypie się z nich do worków. Jedna osoba daje radę.

Nie ma co płakać, co będzie to będzie. W zeszłym roku nasadzeń też było 30% więcej a zebrane 20% mniej. Ja swoich wszystkich nie wykopałem ale są ciągle dobre więc pewnie będą wykopki jak zima puści :D .

A za tegoroczne ziemniaki kupiłem dwa mercedesy sprintery 2007 i 2008 rok :) .

 

A na co ci aż dwa? nie lepiej jeden a większy?? :)


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

bo busem weszędzie wjadę. Jeżdżę na kat B i zimą mam dodatkowe źródło dochodu.

filmik nagram. Ale nie wiem czy kombajn pójdzie skoro nie szło na jesień. Szybciej kopaczka. Jak na razie to dziki mają radość ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

nie sądzę aby ziemniaki w redlinach prze mrozie -15, -20 przetrwały.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

jak przetrwały to są przemarznięte i do niczego się nie nadają ;) może pojedyncze sztuki są dobre.

Co do ceny ziemniaka w nadchodzącym sezonie będzie niższą niż w tym, jednak nie spadnie do tych 20gr jak to niektórzy piszą.

Zauważcie, że ziemniak jest drogi co za tym idzie koszt sadzeniaka jest duży co odpędza znaczą część napaleńców, dodatkowo ludzie może i nasadzą ale czego? na sprzedaż idzie najgorszy towar bo nikt nie sprzeda dobrego jak sam sadzi :) wiele osób nawet jak posadzi to plon będzie miało na poziomie 18-20 ton z czego handlowy 10-12 ton. Dlaczego? Po pierwsze sprzęt najczęściej 67,5cm rozstaw, po drugie brak doświadczenia. U nas w okolicy jak zobaczyli agregat ścierniskowy przed sadzarką to się w głowę pukali po co tak głęboko uprawiać :P o nawadnianiu nie wspominając, choć w tym roku nie było potrzebne.

Dodatkowo ochrona większość opryska 2 razy od stonki 2 razy od grzyba i tyle. Nie mówiąc już o nawozach kto da tak na początek nawozy za 1200zł? niewielu, co niektórzy dadzą obornik ale ile? większość myśli że wali po 40t na ha bo było 10 rozrzutników 4t :lol: a w rzeczywistości bywa że dają 25-30t max 35. Choć pod pyry gnojowica jest lepsza. Kolejny powód jak i gdzie przechować? Ile osób z zapaleńców ma możliwość przechowania? niewielu.

Dlatego Ojciec zwiększa uprawę pyry o 5ha, w tym roku mamy nadzieję że nam wystarczy do czerwca, jak nie to na wiosnę trzeba będzie kupować i sprzedawać dalej <_<


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Z napaleńcami którzy zaczynają od podstaw może być tak jak mowisz ale np takich jak Ty też jest dużo ma 30 ha ziemi sadził 5 ha kartofli zarobił w tym roku 200 Tysięcy to za rok przy*ebie 10 ha, za te pieniądze spokojnie wszystko uprawi i może pomyśli o magazynie. Wiele osób zwiększa swoją uprawe ziemniaków bo od 2 lat sie nie wtopili na nich. U mnie jak pisałem w innym temacie to jest tak mało zbóż nasiane że masakra. obyś miał racje :) Głownie chodzi mi o tych większych bo jak każdy z nich zwiększy nawet o 20-30% uprawe to już w racje klęski urodzaju bedzię nadwyżka (tak mi sie wydaje) a co dopiero jak niekótrzy z 10 ha robią 15-18 :D (powodzenia). U nas też ruscy robią cena bo ładują bardzo duże ilośći kartofli i już od dawna na duży hurt placili po 1zl/kg. Rolnicy nie ruszają sie z domu, ruski przyjedzie wypłaci i żyć nie umierać jak za skład ziemniaka dostajesz 25 Tyś złotych :)

Edytowano przez limusine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ojciec zwiększa o 10% uprawę ziemniaka ;) zaplecze magazynowe też jest, Ojcu chodzi raczej o zapewnienie sobie rezerwy w razie wtopy jaka była w tym roku bo sporo nam wymogło i zgniło. <_< Co do zwiększania powierzchni o 100% to są wariaci :lol: bo inaczej ich nazwać nie można ;) jak pyra w sezonie będzie po 50gr to im się szybko odechce :) bo jak spadnie do 30 to nie będą chcieli się schylać na ziemię po ziemniaka no chyba że kombajn będą miali. Bo większość co zacznie to koparka elewatorowa.


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

mam takiego wujka co sadzi około 25 ha ziemniaka i 5 ha kapustu i troche ma tam łąk i zboż dla bydla to wręcz prosi o rok żeby kapusta i ziemniaki były po 10 gr bo mówi że chłopom przerwaca sie w d*pie kazdy nowy sprzet bierze Agros wrońscy Diler NH nie nadarza Ciągników sprowadzać do salonu. Już zapomnieli jak było pare lat temu :P Daj im bóg żeby to pospłacali :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

w sumie u nas to konkurencji dużej nie ma jest masa osób po do 2ha, kilka osób do 10ha, a tak powyżej to tylko jak Przemyśl przyjedzie to odrazy chcą 10 ton przez noc sprzedać i ceną w dół ile tylko można żeby poszło ;[ . Ojciec z ziemniakiem swoją przygodę zaczął gdzieś w połowie lat 90. Także 90% plonu to stali odbiorcy. Niech jeszcze ten rok cena się utrzyma bo brat chce się budować a Ja mam zamiar pod ołtarz iść także kasa potrzebna a i jest jedna spora inwestycja. W 2012 mogą być już tanie :D bo jak 4 rok cena będzie wysoka to nie ma bata pyrów będzie multum :PWtedy wyjdzie na jaw kto zainwestował zyski a kto je "przejadł"

U nas też jest kilku zapaleńców co mieli po 5ha kapusty to z tego co widać kasa poszła na samochody i wakacje. A zapewnienie że w tym roku sadzą dużo więcej już jest :)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

No dokładnie u nas w tym roku po wczesnych kartoflach to pod koniec sierpnia jezdzili sobie do egiptu, tunezji, turcji, Ci młodsi rolnicy. Zobaczymy jak im sie zagotuje w d*pie jak nie bedzie z czego życ a tunezja jesć nie da :D Wczoraj sortowałem jeszcze ziemniaki i wstawiałem do kiełkowania tylko nie wiem gdzie ja je pomieszcze :o Ty łukasz jadalne sadzisz? jesli tak to jakie odmiany pochwal sie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

Ja nie sadzę, nie mam gdzie ;), a u Ojca z sadzarką jeździ brat.

Ojciec sadzi u siebie. Odmiany w 100% jadalne, Lord, Denar, Vineta, Satina, Ania, Tajfun .

Jaki masz proces sadzenia ziemniaka jak uprawiasz?


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

nie sądzę aby ziemniaki w redlinach prze mrozie -15, -20 przetrwały.

-20 to było jak było kupę śniegu.

gospodarzę od 2003 roku i najgłębiej jak pamiętam ziemia zmarzła na 5 cm u mnie. Teraz jest na 2 cm.

W zeszłym tyg wykopałem motyką z 50 kg tak żeby sprawdzić. Dlatego wiem co mówię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Ojciec zwiększa o 10% uprawę ziemniaka ;) zaplecze magazynowe też jest, Ojcu chodzi raczej o zapewnienie sobie rezerwy w razie wtopy jaka była w tym roku bo sporo nam wymogło i zgniło. <_< Co do zwiększania powierzchni o 100% to są wariaci :lol: bo inaczej ich nazwać nie można ;) jak pyra w sezonie będzie po 50gr to im się szybko odechce :) bo jak spadnie do 30 to nie będą chcieli się schylać na ziemię po ziemniaka no chyba że kombajn będą miali. Bo większość co zacznie to koparka elewatorowa.

 

 

jesli wiedzialbym ze ziemniaki beda po 50gr i bede mial pracownikow to zamiast 15ha byloby 21.

Dla was bylbym wariatem ale uwazam ze w dzisiejszch czasach slaby ziemnniak odda lepiej niz dobre zboze


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj