bolid20

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

U mnie nie ma takich sprawdzonych miejsc, a byle czego nie chcę. W centrali sprawdzałem to Vineta i Lord 1800zł\t, z drugiej strony nie warto oszczędzać na sadzeniaku, wiem z doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

ja w takiej cenie nie inwestuje w sadzeniaka wezme tylko z centrali po 500kg i posadze sobie na rozmnozenie i bede mial na 2012 rok pewne. W tym roku chyba wezme pare ton tych po 1100 zl dam im po 1000 i niech sie cieszą jak mi nic nie urośnie to zastrzele ich :D bo jak kupie po 1800 i bedą po 0.2 gr to mnie krew zaleje na miejscu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tego się boję. Tylko, że Vinety nie mam swojej, a w okolicy ma wiele osób, ale tego nie można nazwać sadzeniakiem, gnije, drobne, itp.

Tez chcę zostawić sobie swojego sadzeniaka na 2012 rok

Edytowano przez marekpieg1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Nie no tam normalne takie jak do centrali idą 3.5cm-5.5cm :D Zobacze jakie gospodarstwo itd na koniec jak już zaplace to im powiem zeby ubezpieczyli magazyny i dom bo jak nic nie urośnie to im to spale :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

A ja z 15 ton lorda i denara będę kupował ale to koło marca. Vinete brałem w zeszłym roku to jeszcze będzie na ten rok.

Wczoraj czytałem artykuł w warzywach (prenumeruję) i w holandii co roku zmieniają sadzeniaka a niemcy też rzadko zostawiają na drugi. Ze względu na wirusy bo powodują spadek plonu i oni wolą wymieniać.

A nawet jak będą na jesień po 20 groszy to przy dobrym plonie najwyżej wyjdzie na zero. A czym później tym droższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

No to fajna robota "na zero" :D zapieprzasz zapieprzasz i jestes na zero :) Jak bedą nawet wczesne takie tanie to ja ładuje lorda i denara na przechowalnie :D nie bedę robił za darmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

kurde w tamtym roku była cena po 3-4 zł za 15kg we wrześniu- październiku a na wiosne po 15 zl :D jakby to przewidziec to sie pływa w kasie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil900830    5

saszeta

Jak byłem na praktytach w Anglii ze szkoły to Farmer co roku zmieniał sadzeniaki sadził 20 ha ziemiaków .Ja byłem w szoku :blink: tylko że on sprzedawał ziemiaki na lokalnym rynku po 0,4 pi(funta)dodam że byłem w 2008r i fun.kosztował ponad 5zł :D ,a ciekawostką jest że banany w Tesco kosztowały 0,25pi czyli były tańsze od ziemiaków .Litr ON kosztował nie cały 1 funt a opał 0,5.Zeby u nas były takie ceny <_<

My co roku kupujemy około 3 ton sadzeniaków i mamy świeżą odmiane .Nie wyobrażam sobie żeby co roku na cały areał kupić świeżego sadzeniaka .Zostalibyśmy bankrutami :( .Jakie odmiany polecacie mieliśmy w tym roku Bellarose ,Vinete ,Lorda i Denara .Myślę że w ty roku kupimy 2 tony Vinety i 1tone ... jeszcze dokładnie nie wiem .Co polecacie ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Nie wiem owacja, tajfun, :P?

Daniel w tym roku to około 2000 +-

Edytowano przez limusine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

@ dmowski1939

Teraz sie ziemniaki zaprawia to jest podstawa, naprawde warto.

Niby nie zalecaja dawac soli potasowej bo zimniaki chłona z niej chlor, ale ojciec dawał ja daje inni daja i wszystko jest dobrze. Najlepiej to daj polifoske i sól, nigdy nie stosowałem siarczanu na ziemniki zawsze dawałem saletrzak i tylko przed sadzeniam, dawałem do 130N, 120P, 200K.

Na chwasty daje titus, troche przepuszcza lebiode, w niktórych odmianach stosuje titus + senkor.

Na choroby 4-6 oprysków zależnie od przebiegu pogody, pierwszy oprysk 50-60 dni od posadzeanie ziemniaków.

Ze stonka nie mam problemów bo zaprawiam.

Z odżywek to daje Insol, ziemniaki dobrze reaguja na siarczan magnezu, miedź i cynk.

Nie warto zmniejszac dawki srodków dodajac insol bo lepiej dac minimalna dawke i wtedy kolejny zabieg dac później. Pozatym w rejestrze wykonywanych zabiegów nie napiszesz że dałeś pół zalecanej dawki do w razie kontroli bedzie zle.

Czyli ten insol mniej więcej litrowe opakowanie dajemy na opryskiwacz 300 litrowy? A miedź i cynk czym uzupełniasz? I jeszcze nazwa oraz cena takiej zaprawy do ziemniaczków, jak można? Ona działa tylko na stonkę czy też na choroby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

zaprawa prestige kosztuje ok.200 zł litr. Potrzeba 60 ml na tonę sadzeniaka.

ja dawałem raz insol i nie jestem zadowolony. Wolę sam mocznik

kamil900830 a po ile ten anglik kupował sadzeniaka? Bo w polsce są najtańsze względem jadalnego. Tylko problem jest taki że raz jest ziemniak po 1zł a zaraz po 20 groszy. Gdyby cena była zawsze na podobnym poziomie to też by opłacało się brać tylko kwalifikat bo by nie było takiego ryzyka. Ja wymieniam co dwa lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

ja mam troche swojej Bellarosy (w 2010 przyjechała do mnie prosto z Europlantu w B/A), mam Owacje i Vinete po C/A, mam zamiar kupic z tone kwlifikanta co do odmian to Lord, Tajfun i... jeszcze sam nie wiem, może coś wpadnie w ręce nowego. Do nasadzeń będe też przeznaczał swojego sadzeniaka odmian Tajfun i Lord 2 rok po C/A (miałem nie sadzić dwu letnich po kwalifikancie, ale szkoda mi troche sie wykosztowywać na nowego). Powierzchnia późny 2 ha, wczesny niecałe 0,4 ha (pod włókniną) i tu może uda mi się gdzieś zdobyć Miłka to poszedłby z Lordem i Bellarosą na "kieła". Troche pogmatwałem, ale chyba zrozumiesz moje intencje. A i jeszcze jedno kiedy startujecie z kiełowaniem?? Pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

powiat łukowski, vineta, lord, bellarosa w CA 1300zł/t. źródło sprawdzone, jak rośnie od niego - widać w galerii.

 

My mamy taki system wymieniania sadzeniaków. Zawsze co roku zmieniamy na połowę areału, dzięki czemu mamy dobrą rotację i niski współczynnik ryzyka że coś nie wyjdzie bo jest 'świeży' sadzeniak. Czyli ziemniaki z CA sadzimy 2 razy, później zmiana.

Na przyszły rok 5-6ha vineta, 2ha owacja, 3ha lord, 1ha bellarosa. Z tego 3ha podkiełkowane. (Orientacyjnie).

 

Mieliśmy już trochę odmian, a teraz rzadko eksperymentujemy, nie ma na to zbytnio czasu i miejsca.

Takie były w przeciągu 7-8 ostatnich lat:

Aksamitka, Asterix, Augusta, Bard, Bartek, Bellarosa, Berber, Bila, Bryza, Dali, Delikat, Denar, Drop, Gloria, Ibis, Impala, Irga, Irys Jelly, Lord, Moli, Orlik, Owacja, Rosalind, Rosara, Ruta, Sante, Satina, Tajfun, Triada, Velox, Vineta.

Edytowano przez pawelec

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolT25    41

Ja powiem szczerze sadzę 5 ha ziemniaka ale nie liczyłem kosztów wszystko leci tak szybko tylko że my nie siejemy nawozow tylko co roku ziemniaki są na gnoju sortujemy je na sprzedaż i do sadzenia ale mysle ze drogo to za bardzo nie wychodzi i mam zamiar zwiekszac powierzchnie i zaczac sadzic ziemniaki przemsylowe :D a odmianę mam ANY jako jedyny sadzę we wsi ziemniaki i co roku mam kupców B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj