bolid20

Koszty produkcji ziemniaka jadalnego

Polecane posty

bolid20    98

Jak w temacie ile w przełożeniu na hektar kosztują was poszczególne elementy.

Ja dziś liczyłem to u mnie wygląda tak:

 

Sadzeniaki: 1300zł/t > obsada 2.5t/ha =3200zł/ha

Nawozy ok: 800zł/ha

Ś.O.R + odżywki: 900zł/ha

Paliwo 60l/ha 300zł


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

troche ogólnie, nie wziąłeś pod uwage nawożenia obornikiem (chyba że nie nawozisz) a paliwo to musisz liczyć wszystkie zabegi i zbiór

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qamil    0

Na Sadzenie to raczej każdy bierze swoje sadzeniaki. Po co kupować to co sie ma?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakie nawozy stasujecie ????? ja sieje poplon potem daje 15 ton na hektar pomiotu kurzego jesienią orze i leży to do wiosny na wiosnę agregat 500kg polifoski i sadze później tylko opryskiwacz i środki ochrony roślin+ odżywki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

@Johnderre6330 - chodziło mi ogólnie te podstawowe koszty właśnie bo wiadomo że dużo jeszcze innych czynników wpływa na produkcje a myslisz że więcej jak 60 litró paliwa wyjdzie na całość łącznie ze zbiorem??

 

@qamil - co do własnych sadzeniaków to jest tak że dużo mniejszy plon będziesz miał wg mnie zresztą widze to po swoim polu gdzie na połowie mam Owacje klasy CB a na połowie własne to niebo a ziemia zresztą fotki wrzucę jak pojade do pola.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Johnderre6330 - chodziło mi ogólnie te podstawowe koszty właśnie bo wiadomo że dużo jeszcze innych czynników wpływa na produkcje a myslisz że więcej jak 60 litró paliwa wyjdzie na całość łącznie ze zbiorem??

 

@qamil - co do własnych sadzeniaków to jest tak że dużo mniejszy plon będziesz miał wg mnie zresztą widze to po swoim polu gdzie na połowie mam Owacje klasy CB a na połowie własne to niebo a ziemia zresztą fotki wrzucę jak pojade do pola.

zależy od metody uprawy czy chemiczna czy mechaniczna jak mechaniczna to napewno spali więcej, sadzeniaki też mają znaczeni wiem z doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

nigdy nie wyliczysz idealnie średniego kosztu produckji 1ha ziemniaka.

Wszystko zależy od roku jaki jest. Przykladowo w tym roku są drozsze ziemniaki niz w zeszlym o tej porze. To wrozy drozszym sadzeniakom na przyszly rok. W tamtym roku na jesieni placilem 70-80gr/kg za CA, ale juz na wiosne ten sam material byl od 1zł wzwyż. W tym roku beda srednio o 30-50% drozsze. Tak samo nawozy. Gdy był boom nawozowy w 2007/2008 roku, wszystko bylo duzo drozsze, teraz troche mniej jednak i tak kosztuje. ŚOR tez zalezy od pogody, byly lata ze wystarczyly 3 zabiegi fungicydem. Obecnie nie moge zejsc ponizej 6-7 zabiegów. Stonki w tym roku raczej nie bylo, a byly lata ze strasznie żerowała. U mnie nie ma z tym problemu bo zaprawiam.

Ja Ci moge orientacyjnie podac koszty w tym roku, ktore i tak nie beda miarodajne. To bedzie na vinete, bedzie latwiej bo idzie na przechowalnie zimą.

 

sadzeniak 2,5t x 800zł/t = 2000zł

obornik (nie mam pojecia ile obecnie kosztuje, mam własny) 25-30t/ha

nawóz 600-700kg Polifoska 6 + saletra/mocznik 300kg

opryski:

- Pyrinex bezposrednio na glebe przed sadzeniem (na robaka)

- zaprawa Prestige

- herbicyd Titus+Sencor/Mistral

- 3 x odżywka Kristalon -za***iste efekty!! polecam. lub Plonvit+siarczan+mocznik

- 4 x fungicyd (stan na dzisiaj) Armetil(ridomil), Infinito, Pyton Consento, Infinito

 

Pewnie jesszcze bedzie trzeba conajmniej 3 razy pryskac od grzyba.

Paliwa nie podaje, bo to subiektywne ilosci. Klasa ciagnika, ilosc ziemniaka, sprzet malo badz duzo wydajny, klasa ziemi, poziom kultury rolnej itd. Od tego zalezy ilosc spalonego paliwa na 1 ha

 

Koszty zbioru, naprawy kombajnu, robocizna, przechowania, to kolejne rzeczy ktorych nie sposob ujednolicić dla wszystkich. Kazdy ma rozne warunki.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

u mnie koszt to ponad 4 tyś/ha:sadzeniak 3200:2=1600(wymiana co dwa lata)

nawozy 900,paliwo 200+dopłata czyli 250,śor 1300,pomiot z rozrzuceniem 600:2=300(co dwa lata).do tego dochodzi co już nie liczę robocizna,amortyzacja sprzętu,przechowywanie,pakowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomalek0    6

licząc wszystko to wydatek gdzieś ok 4 tys na hektar. Co do sadzeniaka to najlepiej materiał kwalifikowany ale żeby obniżyć koszty na sadzeniaka najlepiej co roku kupić tonę sadzeniaka kwalifikowanego i zapryskać go REGLONE jak juz mniej więcej jest idealny sadzeniak pod krzakiem. ja tak robie od 5 lat i jest ok. W tym roku były większe koszty ponieważ trzeba było zwiększyć ilośc środków grzybobójczych by utrzymać plantacje w dobrym stanie do przechowywania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andzin    20

Pawelec gdzie kupujesz materiał kwalifikowany po 80gr czy po 1zł i to jeszcze w CA. Ja kupowałem w tym roku pod wiosnę po 1.65zł w CA i 1.6zł CB. Daj namiar to może i ja kupie po takiej cenie i w tej klasie. Tylko pewne żeby było.

 

Pawelec gdzie kupujesz materiał kwalifikowany po 80gr czy po 1zł i to jeszcze w CA. Ja kupowałem w tym roku pod wiosnę po 1.65zł w CA i 1.6zł CB. Daj namiar to może i ja kupie po takiej cenie i w tej klasie. Tylko pewne żeby było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

ma sie dojscia :D

odezwij sie na PW jak chcesz, ale takie ceny to troche są po 'znajomoscci' i bierzemy w kilka osob duze ilosci (tirowe) stad taka cena.

ale w tym roku, wyjsciowa cena to 130/tona w CA. cena na jesien.

 

w tamtym roku kupowalem vinete w CA, lorda i jelly w CB, po 0,7 i 0,8zł, gdzie jadalny był u nas po 0,6.

 

Teraz jest jadalny srednio po 1zł, wiec cena 1,20-1,30zł/t jest calkiem realna na teraz.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saper066    0

witam wszyskich. jestem tu nowy . mógly ktos napisac , o co tu chodzi z tymi . CA lub CB z tymi oznaczeniami ziemniaka . z gory dziekuje

Edytowano przez krzysiek16m
ort

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Sa to klasy sadzeniaków CA czyli oryginał czyli jakby najlepsza klasa a CB to klasa nizsza po CA czyli gorsza jakoscią :P To oznaczenia z centrali

Jak sie myle to poprawcie ;o ;D

Edytowano przez krzysiek16m
językowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Tak sobie dzisiaj pomyślałem zlewając wodę w piwnicy że niezła cena jest, a jaka wg. was jest granica opłacalności?

U mnie jest szansa na 100zł/100kg tylko przyjedzie do mnie po większą ilość (ok. pół tira)a wybranych worków nie mam gdzie składować (max 5t). Jak znajdę kogoś w okolicy to z pół tira będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Myśle że granica opłacalności to jakieś 30 groszy przy plonie 30t/ha . Znaczy chodzi mi o wrócenie wszystkich kosztów + paliwo +żeby zostało na jakieś waciki. Wyższy plon większy zarobek ale i koszty transportu sie zwiększają i worków. mowi sie że worek to bzdura ale i tak swoje kosztują. Myśle żeby coś zostało i opłacało sie to ciągnąc to koło 50 groszy cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

Też pomyślałem sobie o tegorocznej cenie sadzeniaka jak spuszczałem wodę z pola co ziemniaki zostały. O dziwo trzymają się i nie gniją. Pasowało by wykopać, chociaż sadzeniak by był bo w zeszłym roku CA sadzone i w dodatku w rozstawie na sadzeniaka. Inaczej trzeba będzie kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Zależy co masz na myśli?? - Aby uzyskać dobry plon dobrej jakości musisz zastosować kompletną ochronę tzn Herbicydową, funkicydową i insektycydową


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

no dokładnie :P zaoszczedzisz na opryskach to potem możesz kopać dziabką :D niby drogie te opryski ale coś za coś ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem w tym roku dobre środki, na zarazę ziemniaka spróbowałem w zeszłym roku Revus 250 SC, naprawdę długo zielone rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

Jeśli już w kosztach produkcji jesteśmy, to czy warto stosować intensywną ochronę w uprawie ziemniaka?

sam sobie odpowiedziałeś.

Jeśli chcesz mieć przyzwoity plon osiągnięty bez stresu, to intensywna ochrona jest niezbędna!

Ja słowo 'intensywność' w tym wątku, rozumiem poprzez ilość zabiegów fungicydowych (6-10 i więcej), nawadnianie, ilość nawozu, wymiany materiału.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj