Zaloguj się, aby obserwować  
akaku

Wybieg dla krów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
akaku    79

Witam.Postanowiliśmy wybudować okólnik dla krów o wymiarach 16x6m. Do budowy był by tylko 2 sciany ta na 16 i ta poprzeczna na 6 m ponieważ z jednej strony mamy mur od budynku z drugiej płyta obornikowa. Chcemy dać co 2m słupki a poprzeczki mogły być by z drutu zbroniowego 10??? Krowy nie powyginają go? Jeden drut byłby od dołu drugi u góry, albo kupić rury i przyspawać 2 rurki i wtedy zrobić słupki co 3m? Co było by lepsze??? A i jeszcze 2 bramy by trzeba zrobić bo jak by wjechać i obornik wypychać. A i poidło jakie zamontować myślimy nad jednym dużym ale jakim? A za rok byśmy zrobili zadaszenie tak od muru na 4m i zrobili duże koryta i wtedy turem ładowali tam pasze i tam by jadły na dwożu a do obory tylko na udój. A słupki zabetonować czy wkopać?? Słupki juz mamy z starych grzejników tylko trzeba je porościnać. Wogólę jakie wysokie by to musiało być? Bo chcemy dobrze pomyslecć żeby to było raz a dobrze, żeby krowy miały dobrze ale i my bo jak by wjechać lub przejechać przez niego ciągnikiem to żeby nie przestawiać ani nic otwierać bramy i wjeżdżać. Proszę pomóżcie


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, sam przybieram sie do takiego ogrodzenia tylko moje ma byc większe, długość 40m, szerokośc 12-15m. Ja proponuje słupki zamurować co 3m i dać rury 1,5", wtedy bedziesz mial pewnośc ze ogrodzenie bedzie solidne i długo postoi. Bramy oczywiście muszą być takjak piszesz zeby mozna bylo obornik wywozić, co do zadaszenia to kombinuj tak, zeby mozna pod tym zadaszeniem dac pasze i zeby krowy mogły sie schronić przed deszczem. ja u siebie obliczałem potrzebny materiał i dla 70m ogrodzenia (jedna ścianę mam juz odgrodzoną garazem i oborą) wyszło mi ok. 25 słupków z rury 100mm, każdy słupek dł.2,5m , do słupków przyspawane rury kazda po 6m srednica 1,5", jedna ma iśc dołem druga górą, bramy mam gotowe bo z dawnego ogrodzenia solidne metalowe, te rury setki też mam z dawna wiec jedynie musze dokupić ok.140m rur 1,5" (ok. 24szt.)co daje ok. 2 tys złotych + słupy podporowe pod dach srednica 150mm, 8szt po 4m, mam zamiear je kupić na złomie (bo czasem ludzie wyrzucaja tam rzeczy które moga byc użyteczne), do tego ktara zbrojeniowa 1x1 pod kazdy słup z drutu zebrowanego 10mm. tak licząc ogólnie myślę ze zamknę sie w 4tys. zł nie licząc dachu, któr6y bedzie zrobiony pozniej, i nie licząc wylewki betonu pod dachem i korytarzu paszowym. wszystko razem mysle ze 10-12 tys mnie wyniesie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Dziś jedziemy do sklepu i bede wiedział dokładnie ile chcą za rury, czasami sprzedają jakieś uszkodzone za 1/2 ceny, więc jak by były takie to kupujemy bez zastanowienia. Co z tym zadaszeniem to bedzie ale w późniejszym czasie. Szukałem poidła sa za 500zł ale plastikowe więc one na pewno odpadają. Mamy starą duża wanę wiec narazie wstawimy tą wanę i bedzsiemy dopuszczać wodę wężem, dokąd nieznajdziemy odpowiedniego poidła. Bo w poidle ciągle bedzie świerza woda. Dziś zaczynamy z budową bedziemy szykować słupki z starych grzejników bedą. Słupki napewno bedziemy betonować. Jeszcze dziadek coś mówił żeby kupic 2 betoniarki betonu i wszystko wylać betonem i zrobić spad do zbiornika gnojówki, wtedy by wszystko ściekało tam i było by sucho. Ale czy bedziemy zalewać to nie wiem. A en wybieg bedzie gdzieś na max 15 krów więc powienien wystarczyć. Oczywiście bede dodawał fotki z postepowania budowy.


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

Ja już od wiosny przymierzam się od takiego wybiegu

U mnie to ma wyglądać tak ze 200 m2 wylewki (na 20 sztuk narazie mam 12) zadaszony tylko korytarz paszowy, maja mieć swobodne wejście do obory wiec przed deszczem będą się miały gdzie schować, jedna ściana będzie od stajni, jedna stół paszowy i brama, na stole murek 50 cm i jedna rura na wys 120 cm a pozostałe dwie ściany to murek 20 cm i dwie rury w ogrodzeniu

Tylko cały czas myślę jaki duży zbiornik zrobić i jakie spadki żeby wybieg był suchy(ma być ścielony słomą)

przy korytarzu paszowym mam zamiar zrobić tak jak w oborach wolnostanowiskowych korytarz gnojowy ale cholera wie czy nie bada sr** po całości

A spadki ma zamiar zrobić duże z 6%

 

Widzieliście może koledzy już gdzieś takie pobudowane wybiegi bo ja nie i nie za bardzo wiem jak to zrobić żeby było dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Nigdy takiego wybiegu nie widziałem. Dzisiaj będziemy betonować słupki. Tylko zastanawiamy się czy całość nie wylać betonem i by chodziły po betonie a nie w błocie. Tylko nie wiemy czy to będzie dobre. Spływ gnojówki zrobili byśmy do płyty gnojowej. Podpowiedzcie czy to dobry pomysł żeby zrobić całość z betonu??


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Wygoglaj sobie hasło wybieg dla krów i przejrzyj oferty firm. Na niektórych stronach są zdjęcia takich wybiegów, nie trzeba kupować aby skorzystać ;) .


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Teraz to już wiemy jak to zrobimy. Tylko czy betonować spód?? Bo jak nie wybetonuje to krowy zrobią błoto i jak będziemy wypychać obornik to się wypchnie dół.


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Sam sobie odpowiedziałeś, dodam tylko że gruntu może ubyć nawet 0.5 m w ciągu roku.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

No z tym betonowaniem to zobaczymy. Dziś przywiozą rury na poprzeczki 3zł/m. Więc myślę że tanio? A 2 rury poprzeczne starczą? Dziś kończymy betonować słupki a jutro spawamy poprzeczne rury. Bramy zrobimy tak że będą wysuwane rury. Na ścianie zrobimy duży paśnik dla zadawania słomy lub siana. Potem całość pomalujemy i gotowe będzie. Fotki z rozpoczęcia budowy ukażą się dziś albo jutro :)


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Na początku między poprzeczkami daj drut pastucha, wybije im to z łba ewentualne zapędy niszczycielskie i chęć przeciskania się pomiędzy rurami.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

HeHe mamy takie same myślę. Zaraz przywiozą nam rury 650zł zapłaciliśmy. Dziś kończymy słupki betonować, a w piątek spawamy poprzeczki. Myślę że 2 starczą.


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam gościa ( wywoziliśmy u niego obornik miesiąc temu) który ma 10x3m są 2 ściany z pustaków bo to była stara obora ale dach się zawalił a 1 strony jest inny chlew z desek a ze strony podwórka UWAGA UWAGA jest JEDNA!!! rura i w tym stoją byki takie po 800 kilo ja to się bałem tam chodzić.


Ursus c-360 niby cieki ale daje rade chłopak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Nasz okólnik jest w trakcie malowania. Za tydzień będę wypychał obornik bo trochę już się tego narobiło


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wisniak222    1

Wstawiałeś fotki tego wybiegu ???????? Ile cie wyniósł koszt tej budowy???? Ja zamierzam zrobić coś takiego pod jałówki dach jednospadowy i dobudować to z boku do obory 16x10 korytarz gnojowy i paszowy pod dachem blacha trapezówka co o tym myślicie?????? W oborze mam 7m szeroko i 3m wysoko tak więc rusek wejdzie i zrobiłbym mu z tyłu widły do obornika żeby wywozić go na płyte i luzik tanim sposobem dobrze zrobione i wygodnie ;) myślę że tak by to wyglądało spełniało by to jakieś normy ??? Wszystkie opinie mile widziane :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Ja zapłaciłem tylko za rury to 600zł a resztę mieliśmy swoje czyli słupki już były. Fotki są u mnie w galerii. Teraz jesteśmy na punkcie rozbudowy obory, czyli wszystko musimy rozwalić w klepisku zalać strop i od nowa robić stanowiska, korytarz paszowy, wyciąg. Żeby było chociaż 20ha ziemi to by się zrobiło na opasy w innym budynku. Mamy budynek długi ok 50m i tylko by się w nim porobiło w połowie przegrody i by była obora wolno stanowiskowa dla byków, ale to jak mówię za mało ziemi mamy :(


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj