Jakub40i4

Kupno ziemi, KOWR, Erolnikgov.pl...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Jakub40i4    0

Witam wszystkich  i z góry dziękuję za pomoc :)

A więc ...

Chcę kupić kawałek ziemi rolnej (1,16 ha) żeby postawić moje ule, siać facelie, grykę i inne miododajne . Na razie jest to 5 pni ale jak się uda kupić ziemię to będzie więcej. Co rok chce dokładać kolejnych 10.

No i tu jest problem :) Ja chce kupić, rolnik chce sprzedać, ale ja nie jestem rolnikiem indywidualnym, nie mam kwalifikacji, ani nawet nie mieszkam w tej gminie.

Jak kupić ten kawałek ziemi??

Teoretycznie to sprzedający wystawia ogłoszenie na erolnik.gov.pl na 30 dni. Jak nie ma chętnych rolników, składamy razem do KOWR'u wniosek o zgodę, po dostaniu takowej idziemy  do notariusza i 5 lat kontroli czy uprawiam ziemię zgodnie ze sztuką rolniczą samodzielnie, bez dzierżaw nawet tych cichych na gębę. Mogę najmować do orania, siania itp. ale bez dzierżawy.

Praktycznie  to już 4 raz wystawiamy z właścicielem to ogłoszenie na erolnik... co chwila jest coś błędnie a wystarczy jeden błąd i ogłoszenie jest nieważne. A gdzie tu składanie dokumentów w urzędzie masakra...

Czy jest może jakaś firma lub osoba prywatna, najlepiej pracownik KOWR'u, która odpłatnie wszystko wypełni?  Kto w tym siedzi, to dla niego pestka. Właściciel ziemi otwiera biznes i nie ma czasu a ja nie mam już siły. Zależy mi na czasie aby już móc uprawiać te hektary  a przez same błędy w ogłoszeniu straciłem już 2 tygodnie :/

Pozdrawiam Jakub

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167

Bez żadnych platform idziesz do kowru wypełniasz podanie w którym wpisujesz uzasadnienie i jeżeli jest sensowne, a twoje na takie wygląda po dwóch tygodniach masz decyzję od dyrektora oddziału i jedziesz do notariusza. Najlepiej wejdź do oddziału kowr i porozmawiaj osobiście. Ja tak kupowałem i po tygodniu miałem decyzję, a działka dwie gminy od mojej dzierżawy bo nie miałem nic na siebie. Gościu który mi sprzedał nie dawał ogłoszeń tylko miał mój nr z ogłoszenia, że chcę kupić.

Edytowano przez 90210grzesiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub40i4    0
no właśnie w kowrze powiedzieli że ogłoszenie musi być i to 30 dni
Ale we wtorek biorę urlop i jadę do mojego kowru bo lepiej twarzą w twarz a nie przez telefon...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro102    21

Możesz iść do notariusza się dopytać jak to wygląda. My 1.4ha że by kupić to właściciel dzilil to na 2 mniejsze kawałki i bez problemu to przeszło. Problem tylko wystąpił jak się okazało że właściciel nie posiadał pola więcej niż 5 lat i było trzeba pisać do Warszawy czy wyraża zgodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub40i4    0

Opcja z dzieleniem to jakieś 3000 dzielenie około 2 miesięcy plus 800 zł za umowę warunkową od działki i czekać trzeba 30 dni na pierwokup kowru... 

We wtorek jadę do kowr'u sprawdzić wszystkie dokumenty i 18 wrześnie składam do 30 dni odpowiedz. Jak będzie negatywną to kupuje na kuzyna po czym dzielimy na pól i przepiszemy na mnie i żonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro102    21

Co do kosztów to nie wiem bo właściciel był zobowiązany do wyprowadzenia papierów ze by to sprzedać. Ale w naszym przypadku sprawa się ciągła 6 miesięcy bo prawnik nie ogarniał za bardzo przepisów. Dopiero po wizycie u natariusza sprawa przyspieszyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub40i4    0

Szczerze ;) badając sprawę w necie wiem więcej niż pracownicy O.D.R. w Golubiu-dobrzyniu a notarjusz w Toruniu nie ogarnia spraw związanych z rolnictwem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub40i4    0
No i udało się ;) 18 sierpnia publikacja ogłoszenia 18 września i wizyta w KOWR'ze i składanie wniosku 24 urzędnik analizuje sprawę i wydaję decyzję pozytywną (ale to nie koniec ;) 28 wrzesień dostaję pismo o zakończeniu dochodzenia i mamy 7 dni na składanie sprostowań i innych dowodów w sprawie ( z mojej winy czekałem 7 dni a mogłem pojechać do urzędu i się zrzec tych 7 dni bo w wniosku wszystko było ok) 6 października pismo idzie dalej do podpisu przez radcę prawnego i kierownika KOWR'u 7,8 wrzesień ciągłe telefony i proszenie o przyspieszenie sprawy 9 października odbiór zgody po 2 godzinnym czekaniu na podpis prezesa KOWR'u 14 października NOTARIUSZ !!! Jak już jestem po to uważam że to proste ;) W razie pytań służę pomocą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj