News
Jakub40i4

Kupno ziemi, KOWR, Erolnikgov.pl...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Jakub40i4    0

Witam wszystkich  i z góry dziękuję za pomoc :)

A więc ...

Chcę kupić kawałek ziemi rolnej (1,16 ha) żeby postawić moje ule, siać facelie, grykę i inne miododajne . Na razie jest to 5 pni ale jak się uda kupić ziemię to będzie więcej. Co rok chce dokładać kolejnych 10.

No i tu jest problem :) Ja chce kupić, rolnik chce sprzedać, ale ja nie jestem rolnikiem indywidualnym, nie mam kwalifikacji, ani nawet nie mieszkam w tej gminie.

Jak kupić ten kawałek ziemi??

Teoretycznie to sprzedający wystawia ogłoszenie na erolnik.gov.pl na 30 dni. Jak nie ma chętnych rolników, składamy razem do KOWR'u wniosek o zgodę, po dostaniu takowej idziemy  do notariusza i 5 lat kontroli czy uprawiam ziemię zgodnie ze sztuką rolniczą samodzielnie, bez dzierżaw nawet tych cichych na gębę. Mogę najmować do orania, siania itp. ale bez dzierżawy.

Praktycznie  to już 4 raz wystawiamy z właścicielem to ogłoszenie na erolnik... co chwila jest coś błędnie a wystarczy jeden błąd i ogłoszenie jest nieważne. A gdzie tu składanie dokumentów w urzędzie masakra...

Czy jest może jakaś firma lub osoba prywatna, najlepiej pracownik KOWR'u, która odpłatnie wszystko wypełni?  Kto w tym siedzi, to dla niego pestka. Właściciel ziemi otwiera biznes i nie ma czasu a ja nie mam już siły. Zależy mi na czasie aby już móc uprawiać te hektary  a przez same błędy w ogłoszeniu straciłem już 2 tygodnie :/

Pozdrawiam Jakub

90210grzesiu    125
Napisano (edytowany)

Bez żadnych platform idziesz do kowru wypełniasz podanie w którym wpisujesz uzasadnienie i jeżeli jest sensowne, a twoje na takie wygląda po dwóch tygodniach masz decyzję od dyrektora oddziału i jedziesz do notariusza. Najlepiej wejdź do oddziału kowr i porozmawiaj osobiście. Ja tak kupowałem i po tygodniu miałem decyzję, a działka dwie gminy od mojej dzierżawy bo nie miałem nic na siebie. Gościu który mi sprzedał nie dawał ogłoszeń tylko miał mój nr z ogłoszenia, że chcę kupić.

Edytowano przez 90210grzesiu

Jakub40i4    0
no właśnie w kowrze powiedzieli że ogłoszenie musi być i to 30 dni
Ale we wtorek biorę urlop i jadę do mojego kowru bo lepiej twarzą w twarz a nie przez telefon...

Wiadomość z agroFakt.pl

Jaro102    4

Możesz iść do notariusza się dopytać jak to wygląda. My 1.4ha że by kupić to właściciel dzilil to na 2 mniejsze kawałki i bez problemu to przeszło. Problem tylko wystąpił jak się okazało że właściciel nie posiadał pola więcej niż 5 lat i było trzeba pisać do Warszawy czy wyraża zgodę.

Jakub40i4    0

Opcja z dzieleniem to jakieś 3000 dzielenie około 2 miesięcy plus 800 zł za umowę warunkową od działki i czekać trzeba 30 dni na pierwokup kowru... 

We wtorek jadę do kowr'u sprawdzić wszystkie dokumenty i 18 wrześnie składam do 30 dni odpowiedz. Jak będzie negatywną to kupuje na kuzyna po czym dzielimy na pól i przepiszemy na mnie i żonę.

Jaro102    4

Co do kosztów to nie wiem bo właściciel był zobowiązany do wyprowadzenia papierów ze by to sprzedać. Ale w naszym przypadku sprawa się ciągła 6 miesięcy bo prawnik nie ogarniał za bardzo przepisów. Dopiero po wizycie u natariusza sprawa przyspieszyła.

Jakub40i4    0

Szczerze ;) badając sprawę w necie wiem więcej niż pracownicy O.D.R. w Golubiu-dobrzyniu a notarjusz w Toruniu nie ogarnia spraw związanych z rolnictwem...

Jakub40i4    0
No i udało się ;) 18 sierpnia publikacja ogłoszenia 18 września i wizyta w KOWR'ze i składanie wniosku 24 urzędnik analizuje sprawę i wydaję decyzję pozytywną (ale to nie koniec ;) 28 wrzesień dostaję pismo o zakończeniu dochodzenia i mamy 7 dni na składanie sprostowań i innych dowodów w sprawie ( z mojej winy czekałem 7 dni a mogłem pojechać do urzędu i się zrzec tych 7 dni bo w wniosku wszystko było ok) 6 października pismo idzie dalej do podpisu przez radcę prawnego i kierownika KOWR'u 7,8 wrzesień ciągłe telefony i proszenie o przyspieszenie sprawy 9 października odbiór zgody po 2 godzinnym czekaniu na podpis prezesa KOWR'u 14 października NOTARIUSZ !!! Jak już jestem po to uważam że to proste ;) W razie pytań służę pomocą ;)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez ever
      Witam. Dostałem w spadku kilka lat temu gospodarstwo rolne 8ha. Brak sprzętu rolniczego, zabudowań, zmusił mnie do oddania tej ziemi pobliskiemu rolnikowi w uprawę. Nie podpisywałem z nim żadnej umowy, nie wydzierżawiłem jej równiez pisemnie, tak na słowo uzgodniliśmy-niech uprawia. Dopłaty do upraw sam zgłasza i je otrzymuje, po czym mi zwraca. Mam wrażenie że nie wszystkie. Ale niejsza o tym. Chciałem się dowiedzieć bez umowy dzierżawy może on brać dopłaty? Dowiedziałem się również od innego rolnika że korzystniejszą dla mnie opcją byłoby prowadzenie gospodarstwa ekologicznego. Większe dopłaty o połowę, a może nawet więcej. W racji tego że nie posiadam budynków gospodarskich, maszyn rolniczych i tp., własne jego prowadzenie odpada. I tu mam pytanie , czy jest możliwość oddania tego gospodarstwa rolnikowi, który już prowadzi gospodarstwo ekologiczne? Czy taki rolnik mógłby je wydzierżawić pisemnie, lub ustnie uzgognić ze mną? Oczywiście brałby dopłaty po czym mi zwracał. Czy może on tak w trakcie powiększyć w ten sposób swoje gospodarstwo? Z góry dziękuję.
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:

• Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Adrian3210
      Panowie mam pytanie ile można dostać odszkodowania z wykop pod kabel od słupa który stoi na mojej łące do nowego sasiada? Około 300-400mb. Czy jestem w stanie coś wyrwać po podpisaniu umowy i zgodzeniu się, zamiast negocjacji przed podpisaniem umowy? Działka na której było kopane jest działka budowlana, ale obecnie jest to łąka.
    • Przez tomek1974
      Witam macie pojęcie jak się zalogować do aplikacji  bo szukam tego na stronie spisrolny.gov.pl i nie mogę znaleźć. 
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj
Na żywo
26 listopada 2020 - Owoce, hit eksportowy? • 2 grudnia 2020 - Wyzwania branży mięsnej • 9 grudnia 2020 - Woda i gleba w kontekście zmian klimatycznych • 16 grudnia 2020 - Przyszłość WPR - innowacje i wyzwania
Owoce, hit eksportowy?
Dołącz
Ilość oglądających online: