Zaloguj się, aby obserwować  
quercus

MR i inne dopłaty

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
quercus    7

chcialbym sie zapytać czy jesli skoncze szkołe rolnicza dokladnie technik mechanizacji rolnictwa to czy:

 

do roku 2011 bedzie placony MR

jaki musialbym miec areal (woj kujawsko pomorskie)

i jakie inne warunki konieczne spelniac


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szyszka    6
chcialbym sie zapytać czy jesli skoncze szkołe rolnicza dokladnie technik mechanizacji rolnictwa to czy:

 

do roku 2011 bedzie placony MR

jaki musialbym miec areal (woj kujawsko pomorskie)

i jakie inne warunki konieczne spelniac

ja teraz probowalem i lipa .. na tamten rok wystarczyl zekomo 1.3 ha .. a naten minimum 9.5ha ... niemoze to byc dzierzawione od osob prywatnych tylko gminy lub agencji .. umowa na 5lat

i jest tak ze skaladsz wniosek masz dostajesz 50.tys zlotych. i masz 180 dni na zakup min 9.5 ha .. jesli ci sie nieuda zwracasz kase ... warunkiem przystapienia do MR jest to zeniemozesz mmiec ani skrawka ziemi przed przystapieniem do MR... o dupe za przeproszeniem to wszystko potłuc .. w tamtymroku bylo inaczej i przystepniej ... ja kupilem 4.5 ha 3klasy A ziemi i z wnioskami i biznes planem 5letnim i L I P A a niema juz zabardzo gdzie w moich stronach kupic ziemi .. chyba ze bym musial ldojezdzac z 15km.

ciekaAWE SA TERAZ PROGRAMY SRODOWISKOWE DO ŁAK ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

No to kicha bo bym dostał od dziadka te 9,5 ha albo można by zrobić że ja je niby od niego kupie ??


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

jeżeli na dzień składania wniosku będziesz posiadaczem ziemi to wchodzi w to jedynie darowizna lub spadek. jeżeli chodzi o wielkość gospodarstwa to obowiązuje średnia krajowa, jeżeli jednak w danym województwie śradnia wojewódzka jest wyższa od śradniej krajowej to obowiązuje średnia wojewódzka.

 

http://www.minrol.gov.pl/DesktopModules/An...PositionId=2121

 

tu masz link z najnowszym rozporządeniem, ściągnij, poczytaj to wszystkiego sie dowiesz.

 

ps. jeżeli chodzi o powierzchnię gospodarstwa to liczą się tylko urzytki rolne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mogę się założyc, że rozporządzenie zostanie zmienione jeśli program nie ruszy w 2007 roku; ale zastanawiam się ostatnimi czasy dlaczego średnia wielkośc gospodarstwa w Polsce wg GUS i ARiMR różni się o blisko 2ha czyli o 20%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

A więc nici z MR dla mnie ? Użytków rolnych mam około 9 ha . Jest jeszcze opcja że mogło by to być na mamę zapisane . Czy wtedy zmienia to postać rzeczy ?


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
A więc nici z MR dla mnie ? Użytków rolnych mam około 9 ha . Jest jeszcze opcja że mogło by to być na mamę zapisane . Czy wtedy zmienia to postać rzeczy ?

 

nie rozumiem w jakim sensie ma to zmieniac postac rzeczy, gdyż zmieni się tylko właściciel i nie ma to żadnego znaczenia dla ARiMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr6340    0

a jaką szkołę trzeba mieć żeby dostać fundusze MR


Ursus C330 <> MF 255 <> ZETOR 6340 >>W nich siała
ZETOR - Polubisz prace w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Co do szkoły trzeba mieć wykształcenie rolnicze np. Technik Rolnik bądź Technik Mechanizacji Rolnictwa lub szkołę zawodową np mechanik i operator maszyn i pojazdów rolniczych.

 

 

No tak ale chodzi że jeśli było by to przepisane na moja matkę (jest córką właściciela) to czy wtedy zmienia to postać rzeczy ?? Czy też może być na mnie przepisane (wnuk właściciela) ??


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
No tak ale chodzi że jeśli było by to przepisane na moja matkę (jest córką właściciela) to czy wtedy zmienia to postać rzeczy ?? Czy też może być na mnie przepisane (wnuk właściciela) ??

 

postac rzeczy zmienia się tylko w tym sensie, że kto inny będzie właścicielem i beneficjentem, zasady przyznawania pomocy nie ulegną zmnianie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

No to nawet jak by było na mnie zapisane to załapał bym się na MR ?


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
No to nawet jak by było na mnie zapisane to załapał bym się na MR ?

 

nikt by się nie załapał jeśli powierzchnia utworzonego gospodarstwa nie przekroczy średniej wojewódzkiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

No to kicha ja się nie załapie bo za mały areał -.- . I pomyśleć że dziadek miał kiedys 21 ha O.o a zostało 9,5 ;/. Za komuny mógł kupić całe 9 ha , to teraz bym mógł się starać a tak ....


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
Do którego roku będzie płacony Młody Rolnik...?? :(

 

to jest jednorazowa premia; a program będzie trwał do 2013 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68
to jest jednorazowa premia; a program będzie trwał do 2013 roku

 

I się na to chyba nie załapię... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

o właśnie się dowiedziałem o rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie MR i został uchylony § 24. mówiący o tym, iż średnią powierzchnię gruntów podaje ARiMR itd. także jest nadzieja, ponadto okres od rozpoczęcia działalności do złożenia wniosku został wydłużony do 14 miesięcy

 

http://www.minrol.gov.pl/DesktopModules/An...PositionId=2101

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

z tego co zrozumiałem to nic się nie zmieni za wyjątkiem tych 14 miesięcy, ponieważ paragraf 24 mówił o ustalaniu wielkości gospodarstwa w 2007r. W 2008r. wyjdzie rozporządzenie które prawie napewno będzie zawierać identyczny zapis tylko zmieni sie cyfra (z 2007 na 2008). no i najprawdopodobniej średnia krajowa pujdzie w góre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
z tego co zrozumiałem to nic się nie zmieni za wyjątkiem tych 14 miesięcy, ponieważ paragraf 24 mówił o ustalaniu wielkości gospodarstwa w 2007r. W 2008r. wyjdzie rozporządzenie które prawie napewno będzie zawierać identyczny zapis tylko zmieni sie cyfra (z 2007 na 2008). no i najprawdopodobniej średnia krajowa pujdzie w góre.

 

średnia powierzchnia zasadniczo jest już znana i np w województwie wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim będzie niższa, jednak w większości województw będzie wyższa jak i średnia krajowa, największą wątpliwośĆ budzi u mnie źródło średnich powierzchni, gdyż wg ARiMR średnia powierzchnia powierzchnia gospodarstwa różni się o ok. 20% od średniej wg GUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79
średnia powierzchnia zasadniczo jest już znana i np w województwie wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim będzie niższa, jednak w większości województw będzie wyższa jak i średnia krajowa, największą wątpliwośĆ budzi u mnie źródło średnich powierzchni, gdyż wg ARiMR średnia powierzchnia powierzchnia gospodarstwa różni się o ok. 20% od średniej wg GUS

GUS wylicza średnią na podstawie ankiet wypełnianych przez losowo wybranych rolników i nikt przy wypełnianiu tej ankiety za bardzo się nie trudzi żeby podać dokładne dane, natomiast ARiMR wylicza średnią na podstawie wniosków obszarowych i wydaje mi się że ta średnia jest prawdziwsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
GUS wylicza średnią na podstawie ankiet wypełnianych przez losowo wybranych rolników i nikt przy wypełnianiu tej ankiety za bardzo się nie trudzi żeby podać dokładne dane, natomiast ARiMR wylicza średnią na podstawie wniosków obszarowych i wydaje mi się że ta średnia jest prawdziwsza.

 

jak może byĆ "prawdziwsza" jeśli nie bierze pod uwagę małych gospodarstw, które nie ubiegają się o płatności bezpośrednie ze względu na rozdrobnienie produkcji lub wysoki koszt uzyskania płatności; wliczenie ich do średniej to jest jeszcze najmniejszy problem największą wadą polskiego rolnictwa olbrzymia liczba gospodarstw (bliska tej w USA) i do tego ok. połowa z nich nie produkuje na rynek (dane z 2002 roku) ale mniejsza z tym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

cóż powiedzieć taki mamy po....ny system. ministerstwo zawsze coś wymyśli żeby się każdy głowił o co im chodzi. Na przykład osoby które przekazały gospodarstwa zstępnym i ubiegaą się o rentę strukturalną muszą wypełnić plan rozwoju gospodarstwa który jest skróconą kopią planu niskotowarowego i co śmieszniejsze w planie tym można nie zakładać żadnych inwestycji a i tak w agencji go zatwierdzą. to ja się pytam po co to wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
cóż powiedzieć taki mamy po....ny system. ministerstwo zawsze coś wymyśli żeby się każdy głowił o co im chodzi. Na przykład osoby które przekazały gospodarstwa zstępnym i ubiegaą się o rentę strukturalną muszą wypełnić plan rozwoju gospodarstwa który jest skróconą kopią planu niskotowarowego i co śmieszniejsze w planie tym można nie zakładać żadnych inwestycji a i tak w agencji go zatwierdzą. to ja się pytam po co to wszystko

 

Polska to jeszcze pryszcz trochę za dużo biurokracji ale można to w prosty sposób uregulowaĆ i mam nadzieje, iż tej ekipie się uda, podstawa to odpolitycznienie (chociaż w jakimś stopniu) agencji, gdyż najlepsi zawodnicy są blokowani przez cieniutkich partyjniaków a najbardziej śmieszą mnie wszelkie regulacje prawne i zastanawiam się dlaczego o interpretację rozporządzeń (nie będącą w zasadzie prawomocną) muszę prosiĆ ministerstwo ; problemy zaczną się razem z nasileniem dyskusji o WPR po 2013 roku już mówi się o renacjonalizacji jednak to raczej nie przejdzie, najciekawsze będzie stanowisko wobec modulacji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Z tymi rentami to też jeden wielki SHIT . Znam kilka osób które przeszły na strukturalna a miały po 10-15 ha i dostają dużo wyższe renty niż Ci co mieli po 20 ha i więcej ....

 

 

Co do tego zmian w ustawie 24 jeżeli było bo ty zmienione albo całkiem zniesione to może bym się załapał na MR ;] Bardzo by mi to pomogło.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj