zorak

Ochrona gleb i wód - międzyplon ozimy - k01b

Polecane posty

zorak    2
Dostał ktoś decyzję o przyznaniu dopłaty za 2007 ?

 

Ja juz dostałem kase. Teraz czekam aż przestanie wiać i musze wszystko spryskać, odczekać kilka dni, szybka orka i posiać jęczmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jka to jest z tym międzyplonem ozimym, czy jest możliwość z takim pakietem posiać jakieś zboża ozime? czy wtedy juz nie będzie naliczana kasa za poplony, czy w takim przypadku trzeba brać poplon ścierniskowy, czy ścierniskowy z ozimym można mieszać?

Musiałbym na 5 lat z góry zaplanować co gdzie będe siał i na jakiej działce tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Trzeba zaplanować na 5 lat. Ale co roku można zrobić korektę B) .

Można zamiast gorczycy wysiać żyto. Tylko że tego żyta nie będziesz mógł zostawić aż do zbiorów. Będziesz je musiał zaorać na wiosnę lub skosić na kiszonkę. Nie może ono być jako plon główny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

No ale nie mogę raz poplon zimowy raz ścierniskowy na danej działce? u mnie tylko owies żyto i pszenzyto rośnie nic poza tym więc te 30% zawsze ozimych sieje, no i teraz ten wymóg zmianowania tzn nie dłużej jak 3 lata jeden gatunek, wszystkie pola nawożę obornikiem i szkoda żeby to parowało, chyba jak bym siał poplon to ten obornik byłby lepiej przetwarzany, a iel jest płatności do poplonu ścierniskowego i jakie są terminy i co na ten poplon można siać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

My siejemy cały czas gorczycę. Ale znajomy sieje raz żyto raz gorczycę. Więc chyba tak można. Obornik można wywieść wiosną na poplon i zaorać go. Na ścierniskowy można siać gorczycę, łubin, groch, saradelę, peluszkę.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4
U mnie śniegu było ale generalnie wielkopolska stepowieje. Najgorsze jest to że wiosenna orka zwiększa zachwaszczenie.

 

kolego wielkopolska nie stepowieje tylko pustynije a to kolosalna rożnica. Proces stepowienia to pozytywna sprawa stepy są na Ukrainie

pozdrowka


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuczek015    3

poplony sieje się do 30 września i uprawa wchodzi dopiero 1 marca następnego roku . w k01c można stosować wszystkie środki i nawozy tylko z nawozami można wjechać dopiero po 1 marca , poplony można siać na tych samych działkach cały czas trwania pakietu i tak co roku składa

się nowe wnioski z numerami działek i powierzchni poplonów . Ja sieję gorczycę to dostaję 508, zł. za hektar poplonu , za żyto płacą trochę więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Teraz za poplony płacą 400zł/ha.

A jeśli chodzi o nawozy to nikt nie może ich wysiewać od 1 grudnia do ostatniego dnia lutego włącznie B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

czym się różni:

-wsiewki poplonowe 320zł

-miedzyplon ozimy - 420zł

-miedzyplon ścierniskowy 400zł

czy wszystkie te poplony trzeba zostawiać na zimę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Między plon ozimy(zboże ozime) i ścierniskowy(roślina strączkowa, motylkowa, krzyżowa) na 100% trzeba zostawić na zimę. A wsiewki to nie mam pojęcia B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

w takim razie jeśli ktoś ma ten pakiet poplony to nie sieje wogóle ozimych zbóż na zbiór, więc musiał bym zrezygnować z ozimin, a co wtedy ze zmianowaniem! jeśli u mnie tylko mieszanki owsa z jęczmieniem i żytko i pszenżytko rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Ale dlaczego zrezygnować z ozimin? Np. masz 30ha. 20ha obsiewasz gorczycą i dostajesz na nie płatności. A 10ha obsiewasz żytem i młócisz je normalnie ponieważ nie występujesz na nie o płatność B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

acha to w końcu jak to jest podaje całe gospdoarstwo do pakietu poplony, potem co roku obsiewam według planu i w jedym roku więcej ozimin w innym mniej tak aby płodozmian się zgadzał? tzn że w jednym roku może być więcej zasianych poplonów w innym mniej? czy na poplon można siać żyto obecnie? jak gęsto siać te żyto czy wystarczy byle z 80kg na hektar czy ktoś to sprawdza jak gęsto jest obsiane? Czy co roku można robić korekty co gdzie zasieje i czy przed siewem poplonów można wozić obornik i wapnować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Podajesz wszystkie grunty orne. Najważniejszą rzeczą jest żeby co najmniej 66% pola było na zimę pod okrywą(zborze ozime lub poplon. Te pozostałe 33% możesz mieć zaorane. Ilość ha pod poplon nie musi być cały czas taka sama.

Plan robisz na początku gdy przystępujesz do programu. Przed złożeniem wniosku w następnym roku możesz zrobić korektę. Co do płodozmianu to dopuszczają żeby np. żyto było dwa lata po sobie(bynajmniej u nas nie robili żadnych problemów)

Co do gęstości siewu żyta to nie mam pojęcia.

Można wozić obornik i wapnować.

 

U nas kilka osób weszło w poplony. Jako poplon zasiali żyto. Teraz tego nie zaorali i zostawiają aż di żniw. Bo twierdzą że tak można. I że jak zostawią to wypłacą im 5% mniej. Ale jak my się o to pytaliśmy to powiedzieli nam że kara za takie coś to obcięcie płatności o 100%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ciekaw jestem jeszcze technik uprawy przy poplonach, czy siejecie poplony po talerzówce lub gruberze a na wiosnę głęboka orka i agregat, czy odwrotnie przed siewem poplonów głęboka orka a na wiosnę talerzowanie poplonów agregat i siew (gleby lekkie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

Po żniwach głęboka orka i siew poplonu, a na wiosnę płytka orka i siew jarych agregat upr-siewny.

 

Kara 100%, zresztą nowelizacja rozporządzenia zabrania siania w plonie głównym odmian jarych tej samej rośliny co w poplonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Zaraz po żniwach talerzówka z siewnikiem. Na wiosnę talerzówka i orka B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

zaraz po żniwach>? a to mogę np. na początku sierpnia siać już poplony czy tylko we wrześniu mozna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Poplon możesz zasiać zaraz po zbiorze rośliny głównej. Tylko że najpóźniejszym terminem siewu jest ostatni dzień września.

My w zeszłym roku zasialiśmy około 5 sierpnia. Ale to było za wcześnie bo gorczyca przekwitła przed zimą. W tym roku będziemy siać w okolicach 15 sierpnia B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jakie są ceny gorczycy, facelii lub innych poplonów i ile stosuje się takich na hektar? czy przy stosowaniu polonów jest mniejsze zachwaszczenie potem lub mniej perzu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Podobno po wiosennej orce jest więcej zielska. Ale przecież i tak każdy pryska na dwu liścienne B) . Jeśli chodzi o perz to powinno go być mniej (wolniej zachwaszczać pole) bo poplon będzie go zagłuszał. Ale głowy nie dam sobie za to uciąć :) .

 

Jeśli chodzi o ceny nasion to gorczyca kosztuje u nas od 1 do 3zł/kg. W zależności od roku. My wysiewamy około 20kh/ha. Ale jak jest droga to zawsze można ją trochę wymieszać z jakimś zbożem i wysiać 15kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

jak częste są kontrole z agencji czy sprawdzają również czystość podwórka itd tak jak przy pakietach ekologicznych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuczek015    3

kontrole miałem w tym roku nie zapowiedzianą nic nie mierzyli tylko fotki zrobili dobrze że byłem akurat na polu stąd wiem że byli B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj