AlbertHD42

Jaki Poplon pod pszenice ?

Polecane posty

AlbertHD42    1

Witam, chciałbym się dowiedzieć co będzie najlepszym poplonem pod pszenice ozima. Z góry dziękuje za informacje  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Ja sieję bobik, w dawce przynajmniej 100-150 kg, a nawet można dać 200 kg. A groch to tylko widzę u sąsiadów, więc nie podpowiem. Bobik najlepiej wysiać tuż przed deszczem, lub namoczyć prze pół godziny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja rzepak dziś posiałem, łatwo będzie przyorać a że rzepaku w plonie głównym nie uprawiam i uprawiał nie będę to chyba się sprawdzi jako poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlbertHD42    1
14 minut temu, Rolnik200598 napisał:

Ja rzepak dziś posiałem, łatwo będzie przyorać a że rzepaku w plonie głównym nie uprawiam i uprawiał nie będę to chyba się sprawdzi jako poplon.

Właśnie słyszałem że rzepak jest ciężko zaorać. Więc myślałem nad innymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moim zdaniem wręcz przeciwnie. Widziałem jak znajomy buszował w rzepaku Zetorem 25 i UG 2. Zaorane całkiem nieźle. Ale posiane początkiem sierpnia i orane coś koło 20 września. Miało to wysokość gdzieś nieco ponad kostkę, na oko koło 20cm. Siał to coś koło 15kg/ha, ja posiałem około 12kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlbertHD42    1
2 minuty temu, Rolnik200598 napisał:

Moim zdaniem wręcz przeciwnie. Widziałem jak znajomy buszował w rzepaku Zetorem 25 i UG 2. Zaorane całkiem nieźle. Ale posiane początkiem sierpnia i orane coś koło 20 września. Miało to wysokość gdzieś nieco ponad kostkę, na oko koło 20cm. Siał to coś koło 15kg/ha, ja posiałem około 12kg/ha.

Skoro tak mówisz, rozważę tą propozycje, a co sądzicie o facelii, jeden z rolników mi ją polecał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Też dobra. Licz się ewentualnie z samosiewami ale spali je najzwyklejszy Chwastox/Chisel. Pod pszenicę to się zbytnio nie rozrośnie bo czasu mało. Ja wiosną facelię dla pszczół sieję około 10kg/ha. Ziemia gliniasta, klasa IIIa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlbertHD42    1

Ok, dziękuje za informację, chyba postawie na ten rzepak i pomieszam go z czymś jeszcze, bo tak myślę że mieszanka będzie lepsza niż sam rzepak? Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja sam nie wiem czy mieszać w tym przypadku. Mam posianą mieszankę facelii, gryki i gorczycy ale to do orki na zimę pójdzie. Ewentualnie może próbować mieszankę rzepaku z facelią, ale znów rzepak pewnie facelię zagłuszy🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Nadaje się ale poplon pod pszenice ozimą po zbożach to słaby pomysł, jak trafisz na suchą jesień to więcej strat jak korzyści. 

W tym roku póki co jest dużo wilgoci ale co będzie za 2 -3 tyg. to nikt nie wie.

Z gorczycą pamiętaj tylko aby nie zakwitła, 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
disel16v    29

Co dać na poplon między pszenicami ozimymi? Dodam tylko ze płodozmian wygladał tak: rzepak-pszenica ozima-jeczmień jary ale z uwagi na pewne kwestie musi byc teraz pszenica-pszenica-rzepak. Co wiec dodać zeby wzbogacić glebe a przy tym nie walczyć pozniej z samosiewami gorczycy w rzepaku? Myslałem o poplonach z całkiem innych rodzin zeby nie kombinowac pozniej ze opryskami np. słoneczniki, gryki, łubiny, facelie itp Podpowiedzcie prosze co zasiać zeby wpasować sie w ten płodozmian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj